Dosarul "Gala Bute": Ana Maria Topoliceanu ar fi fost inregistrata cand facea presiuni asupra lui Tudor Breazu pentru a face denunt impotriva Elenei Udrea

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 februarie 2015, 21:40 Revista Presei | Subiectele Zilei

Dupa ce fosta sefa a Companiei Nationale de Investitii (CNI) Ana Maria Topoliceanu a depus un denunt impotriva Elenei Udrea, in dosarul "Gala Bute" au aparut probe ca aceasta l-ar fi presat pe Tudor Breazu, prieten si apropiat al lui Udrea si Topoliceanu, sa faca declaratii impotriva fostei sefe PMP, relateaza Evenimentul Zilei, citand surse apropiate anchetei. La randul sau, jurnalistul Catalin Tolontan scrie sambata pe blogul lui ca o sursa a declarat pentru Gazeta Sporturilor ca "Ana Maria Topoliceanu ar fi incercat sa-l determine pe Tudor Breazu sa-i confirme declaratiile sale impotriva lui Udrea si, implicit, sa-l infunde pe fostul ministru al turismului".

Surse apropiate anchetei din dosarul "Gala Bute" au declarat pentru Evenimentul Zilei ca intregul denunt al Anei Maria Topoliceanu ar fi fost infirmat dupa ce Tudor Breazu si un alt martor din dosar ar fi prezentat inregistrari cu o discutie in care aceasta ii cerea lui Breazu sa faca, la randul sau, un denunt impotriva Elenei Udrea. Mai precis, Topoliceanu l-ar fi apelat pe Breazu printr-un apel video pe FaceTime, pe 5 februarie, inainte ca acesta sa fie pus oficial sub acuzare, pentru a ii cere acestuia sa-i confirme declaratia facuta initial in fata anchetatorilor.

Fosta sefa a CNI se temea ca nu cumva sa fie inregistrata audio, asa ca a apelat la biletele de tip "post-it", pe care le prezenta in fata camerei. Breazu si celalalt martor din dosar au prezentat, in fata anchetatorilor, inregistrarile acestei comunicari, scrie EVZ.

Potrivit publicatiei citate, din continutul biletelelor rezulta ca Ana Maria Topoliceanu stia continutul dosarului, luase legatura in prealabil cu Stefan Lungu si Gheorghe Nastasia si incerca sa-l determine pe Breazu sa adopte o pozitie similara.

Aceleasi surse apropiate anchetei citate de EVZ sustin faptul ca retinerea si arestarea lui Topoliceanu in acest dosar sunt iminente.

Catalin Tolontan scrie pe blogul sau ca Tudor Breazu, administrator al mosiei Nana si apropiat de Udrea, dar si fost partener de viata al lui Topoliceanu, ar fi relatat acest episod privind dialogul cu Topoliceanu vineri la DNA, cind a fost audiat.

Breazu a salvat dialogul de pe net cu Topoliceanu, in care fosta sefa CNI incerca sa-l faca sa-i dubleze practic declaratiile sale. Topoliceanu afirmase ca Udrea si-a organizat ziua de nastere si a facut si vacante din banii publici, intorsi ca mita prin intermediul lui Breazu.

Si Topoliceanu si Breazu sint inculpati in "Gala Bute", fiind acuzati de procurori ca s-au aflat pe traseul banilor publici delapidati.

Tolontan: Cade unul dintre capetele de acuzare impotriva Elenei Udrea

Catalin Tolontan noteaza de asemenea ca, potrivit sursei Gazetei Sporturilor, practic unul dintre capetele de acuzare impotriva Elenei Udrea, cel legat de prima luare de mita bazat pe ce spune Topoliceanu, cade. "Probabil ca o vor retrage chiar procurorii, ca sa nu le-o intoarca judecatorul", spune aceasta sursa.

Distincte de declaratiile lui Topoliceanu, in dosarul Gala Bute mai sint afirmatii despre "sponsorizarile" cerute de Elena Udrea in declaratiile afaceristului Adrian Gardean si ale fostului secretar general al MDRT, Gheorghe Nastasia. Secretarul general a spus procurorilor ca i-a dat lui Udrea 900.000 de euro. Acesta este alt cap de acuzare pe luare de mita la adresa lui Udrea si cu el vor merge luni in Parlament.

"DNA este acum sub o mare presiune si deja exista comentarii la noi in interior ca s-au grabit si au rostogolit prea multe capete de acuzare in cazul Udrea, dintre care unele bazate pe denunturi. Nu era stilul nostru, al DNA, sa ne bazam pe denunturi", a descris situatia o persoana din interiorul institutiei. "La Gala Bute, frauda pe achizitiile publice e atit de flagranta ca trebuia inceput cu ea, nu cu Microsoft sau cu alte acuze la adresa lui Udrea", a completat sursa.




















16603 vizualizari

  • +15 (57 voturi)    
    Ia te uita dom-le! (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 22:23)

    Facetime Vasile [anonim]

    Ca sa vezi cum se poate fabrica un dosar, cu cata usurinta un procuror poate baga la puscarie un om total nevinovat, ca sa vezi ce rol a jucat in toata povestea asta AM Topoliceanu, ca sa vezi in cine ai incredere, ca sa vezi ce rol a avut prezenta acesteia la Paris in februarie 2014...mare caracter acest Breazu, mare inspiratie a avut cu inegistrarea murdariei madamei AMT...deci doi acuzati in dosarul Bute ( nu doar unul ) vin cu o proba irefutabila si intorc dosarul acesta cu 360 grade...atunci trebuie ca acum sa asteptam o coada serioasa de oameni care va astepta sa-si ceara iertare in genunchi Elenei Udrea, in frunte cu /// de Tolontan si /// lui colega...au crezut ca au dat lovitura secolului, se asteptau la lovitura vietii lor, la un Pulitzer, la decoratii in grad de cavaler...ce li se cuvine acum in afara a cate o furca cu care sa râneasca balega la vaci? Vrem pedepsirea procurorilor intr-un mod exemplar, ca si a lui Coldea si Kovesi!!!
    • +36 (46 voturi)    
      Stii ce inseamna intoarcere cu 360 grade? (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 23:03)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Facetime Vasile

      adica ...
      • +27 (33 voturi)    
        ...erata... (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 23:26)

        Facetime Vasile [anonim] i-a raspuns lui Maniu

        am gresit...trebuia sa scriu 180 grade...aveam un cerc in minte...scuze!
        • +5 (5 voturi)    
          "dosare politice" (Duminică, 22 februarie 2015, 18:22)

          facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Facetime Vasile

          Când ziceau unii ca se fac dosare politice ziceati ca justitia e independenta.
          Iată ca nu e chiar asa.
        • 0 (0 voturi)    
          uite un om... (Luni, 23 februarie 2015, 14:45)

          Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Facetime Vasile

          care raspunde corect cand i se face observatie si isi mai cere si scuze!
          In ce priveste cazul, sa asteptam finalul si sa nu dam cu piatra in procurori. Au facut treaba buna in multe cazuri si ne-au produs multe bucurii in ultimii ani.
    • -2 (14 voturi)    
      Coldea are un sef "civil" si mai putina putere (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 23:59)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Facetime Vasile

      ...in curand ! Se refac anumite calcule si "dosare", in functie de jocul politic .Ramane sa vedem cum evolueaza lucrurile.
      • +11 (13 voturi)    
        Mai rasfirati baieti&fete... (Duminică, 22 februarie 2015, 16:58)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

        Adica una din amicele de la Paris era si ea "sub acoperire" si acum face pe martorul? Da' cati o urmareau pe blondina d'le? Pentru teroristi le-o mai fi ramas personal?
    • -3 (11 voturi)    
      fumigena de la udrea (Duminică, 22 februarie 2015, 9:18)

      mariuss [anonim] i-a raspuns lui Facetime Vasile

      comentariul acesta apare in forma execta si pe gsp. lenuto tu esti? faci iar ca in interventia de la turcescu de la radio? cand o laudai pe elena udrea?

      http://www.tolo.ro/2015/02/21/lovitura-favorabila-lui-udrea-in-gala-bute-prietena-il-sfatuia-pe-breazu-pe-net-cum-s-o-toarne-pe-udrea/


      comentariul 29


      o persoana impartiala nu ar putea scrie acelasi comentariu, la precizie milimetrica.

      eu cred ca e iar o vrajeala gen elena udrea

      mister breazu de pe 07.02 cand a fost retinut si pana vineri nu stia de filmulet?
      apropoo a vazut cineva filmuletul sau iar vorbim vorbele lui udrea?
      • +2 (4 voturi)    
        Bullshit (Luni, 23 februarie 2015, 12:43)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui mariuss

        Bullshit toata povestea asta ... Breazu cunoscut si sub porecla de Cici este gay, asa vb gurile prin Dorobanti, de unde sa aiba o relatie cu Topoliceanu? Unde mai pui diferenta de 10-15 ani intre ei, ea fiind cea mai in varsta, din cate vad in poze nu arata deloc sexy, deci pica zvonul asta.
        Hai sa fim seriosi .....
        Restul chiar sunt bancuri, spaga 900.000 euro pt. un eveniment care probabil cam atat a fost tot contractul .... alo chiar batem campii?
        Inteleg un 10% care in acte cu tot cu impozite este destul de greu de scos, banii aia nu au fost dati de la stat cu sacosa in stil mafot, au fost dati pe contract, asta inseamna scurt 24% TVA si 16% impozit pe profit, asa la prima strigare. Este simplu, ca eu iti dau tie 100 de lei pe degeaba/contract si tu imi poti da maxim 60% fara sa castigi nimic.
        Daca vb. si de cash, adica eu sa-ti aduc o sacosa de bani, pfff.... pai ii vrei astazi nu la sf anului cand incasez dividente, deci eu trebuie sa am un buffer sau in caz contrar sa cumpar ceva pe care sa-l revand, mai pierd niste bani 20-30%.
        Greu cu cashul in Romania .... iar astia vb. despre o suma enorma 900.000 euro ... OMFG pai inseamna un contract in urma caruia nu ramane nimic, adica nu am nici o cheltuiala cu el de cel putin 1.5mil in urma caruia sa nu ramana nimic, mai pe scurt fara costuri.
        Din cate am citit gala a costat ceva, transporturi, cazare, sala, organizare, promovare, reclame, prezentatoare, paznici, comisioane de participare, lumini, sunete, ceva mancare si bautura, deci nu poti sa zici ca ai organizat un eveniment fara cheltuieli.
        La final sa castigi sa-ti ramana o caruta de bani este putin cam ciudat, ceva pute in Danemarca si nu este branza.
        Ne mai auzim dar pare a piesa de teatru, a scali care ajuta pe cineva fara sa castige nimic, isi risca libertatea pe degeaba .... ma lasi .....
    • -3 (9 voturi)    
      fumigenele lui udrea (Duminică, 22 februarie 2015, 9:27)

      coloneze [utilizator] i-a raspuns lui Facetime Vasile

      comentariul asta al lui vasile este dat cu copii paste si pe blogul lui udrea.
      pozitia 29
      http://www.tolo.ro/2015/02/21/lovitura-favorabila-lui-udrea-in-gala-bute-prietena-il-sfatuia-pe-breazu-pe-net-cum-s-o-toarne-pe-udrea/

      iar sunt oamenii lui udrea care posteaza sau udrea in persoana?
      astea sunt petarde de la udrea gen denuntul la adresa lui codlea, jurnalul dat lui cristoiu, in care se vorbesc vorbe si nimic concret.

      cat de credibila poate fi udrea? daca ea a intervenit șla europa fm la robert turcescu, dandu se alta femeie si laudand o pe udrea.
      si asta cu filmuletul e o petarda. a vazut cineva filmuletul?
      daca breazu avea filmuletul, de ce de pe data de 07.02. cand a fost retinut si pana pe 21, nu a spus nimik de el?

      scopul fumigenei? discurul de luni din parlamen.
      ca sa scape de propunerea asta sa zica ca e o victima a dna sri paco rabane giorgio armani etc
      • -1 (7 voturi)    
        Este "Echipa de comunicare" a E Udrea! (Duminică, 22 februarie 2015, 19:01)

        lili [anonim] i-a raspuns lui coloneze

        Muncesc din greu saracii de ei sa spele imaginea dezastruoasa a E Udrea!
        Va dati seama ce imagine are azi E Udrea in randul opiniei publice romanesti: este terminata dpdv politic si asociata cu milioanele de Euro spaga, despre care se vorbeste in Rapoartele procurorilor DNA!
        Au mult de munca. au format o "Echipa", adica lucreaza coordonat, planificat, organizat!!
        "Succesuri" baieti si fete din "Echipa de comunicare" a dnei Udrea!
        Munciti degeaba insa, E Udrea este terminata politic, oricat v-ar plati!!
    • +6 (10 voturi)    
      ca sa vezi (Duminică, 22 februarie 2015, 10:55)

      yo [anonim] i-a raspuns lui Facetime Vasile

      adica,daca topoliceanu a declarat ceva si iazis lu breazu sa declare acelasi lucru e de vina procuroru?
      acum, depinde de ce ia zis si cum ia zis ,una este sa ii zici cuiva;,, recumoaste ma ca ala a facut" si alta este sa ii zici;,, minte ma ca aia a furat" .Udrea a furat si o stie toata tara sa mearga la Tirgsor..
      • +3 (7 voturi)    
        Mai citeste ce-a zis Tolo (Duminică, 22 februarie 2015, 19:29)

        CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui yo

        DNA nu deschide dosare pe denunturi. Cerceteaza, gaseste probe si atunci se incepe urmarirea penala. Ori acum nu au facut asa. Si cand incep sa apara problele, sunt pe invers.

        Sa vedem, probabil tot pentru ca nu aveau dovezi ICCJ a inlocuit arestare cu arest la domiciliu.
        • +1 (1 vot)    
          DNA deschide dosare pe denunturi (Luni, 23 februarie 2015, 14:04)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui CristiC.

          - este un fapt implinit, s-a vazut si nu doar o data numai ca unele voci din DNA (?!?) comenteaza ca n-ar fi fost stilul DNA sa faca asta(!?!) Ce e asta? teatru absurd, simplu, si gargara!
    • +6 (6 voturi)    
      judecatorii decid (Duminică, 22 februarie 2015, 13:22)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Facetime Vasile

      procurorii acuza si avocatii apara.
      Cand o sa invatam rolurile fiecruia in justitie ?
      Doar pe vremea comunistilor procurorul era ,practic, si judecator: judecatorii propriu-zisi aveau rol de confirmare ale acuzatiilor aduse de ctare procurori.
      In concluzie un" un procuror NU poate baga la puscarie un om total nevinovat" decat in cazul in care rolruile celorllati parti implicate in proces triseaza si ele.
      Altfel ramane valida "prezumtia de NEVINOVATIE":
      De altfel in cazul Udrea nu mi-as face griji ca se va trisa : doamna in cauza isi permite avocati buni,deci vor trebui sa munceasca temeinic procurorii pentru a-i dovedi vinovatia in fata unui judecator adevarat.
      Mai grav e de cei care nu-.si permit avocati suficient de buni si un procuror convinge usor vreun judevator,sau judecatorul este in prealabil "convins".
      • +2 (4 voturi)    
        gandeste (Duminică, 22 februarie 2015, 18:21)

        facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui urob

        Judecătorii decid pe baza probelor prezentate si daca dna fabrica probe ei decid in functie de probele fabricate.
        Mai clar, daca procurorul prezinta un cuțit plin de sânge si spune ca are amprentele tale judecătorul te condamna in baza probei prezentate
  • +12 (18 voturi)    
    Mai, mai... (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 22:27)

    solar [utilizator]

    Incepem sa ne aflam din plin la manifestari demne de MISTERELE PARISULUI !!( Va mai aminiti celebra ...carte?)
  • +15 (49 voturi)    
    DNA in genunchi in fata Elenei U! Rapid! (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 22:35)

    Cristi [anonim]

    Pe zi ce trece iese uleiul la suprafata, degeaba se chinuie "baietii" sa agite apele din cand in cand. Acum e clara implicarea "penala" a Elenei Udrea in dosarul "gala Bute". E atat de penala, ca s-a aranjat cu 'biletele roz'. Deci tot dosarul e o facatura ordinara executata la comanda politica. Cam asa se arunca DNA cand lucreaza pe liste negre. Sa vedem cum vor reusi procurorii DNA sa-si rascumpere incercarea de compromitere a celor doi, Udrea si Breazu. O eliberare din arestul la domiciuliu ar fi un inceput minim. Si sa vedem cum actioneaza in cazul Topoliceanu. Ca pana acum s-au descalificat destul. Madame Kovesi, un cuvant pentru "competenta" procurorilor dvs? Dar pentru frenezia cu care ati cerut sa fie arestata Udrea? Udrea este nevinovata 100%PUNCTA! V-ati ars amatorilor, acuzatorilor de serviciu! Udrea va da mat in curand!
    • +9 (39 voturi)    
      Alt postac... (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 23:49)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      N-am vazut niciodata atatia postaci pentru cineva cum vad acum pentru udrea...Nici macar pentru mogulul voiculescu nu erau atatia scriitori...pardon, oameni de bine, cinstiti, fara interes, care doar vor sa-si spuna parerea....
      • +3 (7 voturi)    
        Stai liniștit... (Duminică, 22 februarie 2015, 10:17)

        marki [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

        „Cristiann80” are multe identități. „Cristi” e una dintre ele. (De remarcat stilul inconfundabil, exaltat, pătimaș, delirant...).
        E regretabil că s-a făcut această eroare, dar asta nu înseamnă că Elena Udrea e Maica Tereza...
      • -1 (5 voturi)    
        Cred ca sunt membrii PMP care au dat bani (Duminică, 22 februarie 2015, 11:50)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

        si nu mai au cum sa si-i scoata daca raman fara partid.
    • -5 (5 voturi)    
      cine face politica in Romania?! (Duminică, 22 februarie 2015, 8:43)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      E Udrea confirma din plin!!!

      "Despre politică, politicieni

      - Politicile noastre par făcute ca omul să nu fie stăpân pe ceva anume, să fie nesigur, să depindă de pomana statului sau a străinului. - Se spune: Biserica n-are voie să facă politică, şcoala n-are voie să facă politică, justiţia n-are voie să facă politică, medicii n-au voie să facă politică, păi atunci cine face politică? Borfaşii, scursurile societătii?"


      http://www.obiectiv.info/preotul-justin-parvu-ocheaza-cine-face-politica-borfasii-scursurile-societatii_67038.html
    • +5 (7 voturi)    
      Arestarea doamnei Udrea (Duminică, 22 februarie 2015, 11:46)

      DorianG [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Doamna U a fost arestată în dosarul Microsoft, nu in dosarul Gala Bute. Afirmațiile primite ”pe surse” din acest dosar pun sub semnul îndoielii afirmația aberantă a doamnei U referitoare la implicarea SRI în dosarele ei. Așa de proști erau aia de la SRI încât lăsau înregistrările neșterse și aveau nevoie de Topoliceanu să influențeze martorii. Până la urmă cine râde la urmă, râde mai bune. Și la urmă se râde când se dă verdictul de către ICCJ, nu înainte. Mai e mult până la mat, dar aici nu e vorba de jocuri, cum credeți dvoastră.
  • -9 (19 voturi)    
    FaceTime3 breaking news (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 22:43)

    anonimicus [utilizator]

    Evident, Basescu este cel ce a facut click pe Save. Remote, din vila cu igrasie.
    (aici intervine telefonic Mioara, precizand ca sigur a folosit un canal wireless de la STS, intrucat cablul de net l-au ros soarecii)
  • +14 (14 voturi)    
    z z z z / / / z z z z (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 23:31)

    solar [utilizator]

    În cadrul articolului Debutul unui fenomen: frica de puterea justitiei
    zzxxzzxx (Marţi, 17 februarie 2015, 20:49)
    Asta e problema de care fug ca dracu de tamaie toti comentatorii,analistii ,opinentii etc etc !! A trimite in judecata si a ancheta , nu e tot una cu a judeca.Responsabilitatea celor care vor judeca cele mai grele dosare va fi teribil de mult pusa la incercare. Majoritatea presarilor procedeaza imprudent si cu mari costuri sociale exact invers de cum ar trebui:se ante pronunta facand astfel un... lobi zgomotos pentru ceva anume( nu mi-e clar pentru ce!)Cred oare toti cei care se ante-pronunta ca neaga cineva cu capul pe umeri, zeita dreptatii legata la ochi?Acuzele procurorilor TREBUIE REDATE CATEGORIC asa cum sunt ele formulate .Dar ele NU SUNT HOTARARI JUDECATAORESTI !! Mai ales ca "dosarele grele" par a avea cam prea multe fisuri pe care se fundamenteaza apriori "condamnari".
    In fine, oricum ar evolua lucrurile ,"dosarele grele" se vor constitui in TEST DE MATURITATE pentru TOATA LUMEA .

    ASTA SCRIAM ACUM 4 ZILE !!
    • +2 (2 voturi)    
      corect ! (Duminică, 22 februarie 2015, 14:19)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui solar

      Subscriu !
  • +16 (32 voturi)    
    Ce se face Tolontan daca Udrea nu pica in Bute? (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 23:42)

    deval [utilizator]

    Eu am rabdare .Astept.Dar Tolontan daca tot nu are "ce se face", nu ne spune si noua daca traista de bani pe care o ia lunar de la Gazeta Sporturilor e ca sa scrie sau ca sa nu scrie ???? Noua si colegilor lui , jurnalisti din tara si chiar lumea asta ....Faptul ca naduseste sa puna lemne pe foc, acum cand au intrat "in ring" profesionistii ma umple de greata...........
  • -7 (31 voturi)    
    Asa si? Alt articol platit... (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 23:47)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Daca-i spune lui Cici sa spuna adevarul despre udrea, ca sa-si scape pielea amandoi, asta inseamna ca ceea ce spune in denunt nu e real?? Iar articole fabricate pro udrea...Mai lasati-ma cu infractoarea asta...
    • +7 (25 voturi)    
      zau (Duminică, 22 februarie 2015, 1:13)

      marmarin [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      doare tare invidia.
    • -3 (11 voturi)    
      Ev zilei a contracarat stirea Antenei 3 de ieri! (Duminică, 22 februarie 2015, 8:03)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Care spunea ca Cocos a denuntat-o pe e Udrea si a recunuscut cum a impartit el spaga de 9 milioane de Euro cu Dna Udrea si Dinu Pescariu!
      Si a mai spus ca E Udrea a folosit banii ptr campanaia prezidentiala a lui T B din 2009!
      Ev zilei e la concurenta cu Antena 3, Ev zilei o apara iar Anrena 3 o acuza!
      Dna Udrea s-ar putea sa scape cu un NUP in buna traditie romaneasca juridica ptr cei cu bani multi(ca amaratii nu ar scapa la asa acuzatii!), dar milioanele alea din BANI PUBLICI ii raman!
      Asta vreti?!
      D-asta ne pacalesc TOTI politicienii si acolitii lor de 25 de ani!
      Succes DNA, succes Codruta, maine o vedem iar pe dna Udrea cu catusele stralucitoare dusa la celula nerenovata din arestul preventiv al capitalei putin renovat, la intrare?!
      • +4 (4 voturi)    
        Elena Udrea cu mainile curate (Duminică, 22 februarie 2015, 17:14)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

        Ar fi o rara avis in randurile clasei noastre politice.
        Armata-i lunga. Putintica rabdare. Judecatile corecte intr-un stat de drept au nevoie de timp. Doar comunistii, nazistii si mai nou isis se ocupa de judecati sumare.
  • +8 (16 voturi)    
    LILI!!!! UNDE ESTI??? (Duminică, 22 februarie 2015, 0:24)

    schroedinger [utilizator]

    Liiiiliiiii!
    • -1 (11 voturi)    
      Elena Udrea este devastata!! (Duminică, 22 februarie 2015, 8:36)

      lili [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

      Si Ruxandra Dragomir spune ca "a simtit-o trista" i-a pierit zambetul arogant, cand cu catusele stralucitoare la manute ne zambea si ne facea semne sfidatoare pentru un arestat preventiv!!

      "Dorin Cocoş a turnat-o pe Elena Udrea la DNA, susţin surse judiciare. Cocoş le-ar fi dat anchetatorilor toate informaţiile pe care aceştia sperau să le obţină, iar în schimb măsura arestului preventiv ar urma să fie transformată în arest la domiciliu.
      Dorin Cocoş le-ar fi spus anchetatorilor cum a împărţit şpaga din dosarul Microsoft cu Elena Udrea şi Dinu Pescariu, informează România TV. Mai mult, fostul soţ al Elenei Udrea le-a mărturisit procurorilor că o parte din banii care au ajuns la fostul ministru al Turismului au ajuns în campania electorală din 2009 a PDL şi a preşedintelui Traian Băsescu.
      Totodată, Dorin Cocoş i-a denunţat şi pe Vasile Blaga şi Alin Albu, trezorierul PDL, despre care a spus că au manevrat toţi banii negri care au ajuns în campania PDL pentru alegerile parlamentare şi cele prezidenţiale din 2009. Mai mult, omul de afaceri acuzat în dosarele Microsoft şi ANRP de trafic de influenţă ar fi dat detalii şi despre conturile în care se virau banii.
      Elena Udrea a reacţionat rapid la informaţiile privind un denunţ făcut de Dorin Cocoş împotriva sa. "Este imposibil ca fostul soţ să fi făcut aşa ceva pentru că nu este adevărat", a comentat Udrea, sâmbătă, la plecarea de la ICCJ."

      http://www.obiectiv.info/elena-udrea-este-devastata-nu-i-vine-sa-creada-ca-dorin-cocos-a-dat-o-in-gat_67016.html

      Maine-o vedem iar cu catusele stralucitoare dusa la arestul preventiv al capitalei renovat al intrare, apoi in celula nerenovata, rezervata de politisti special pentru reintoarcerea ei?!
      Ca doar n-o s-o puna in celula cu vreo retinuta pentru droguri, duhnind a cine stie ce?!
      Succes DNA, succes Codruta, la puscarie cu penalii care au devalizat Romania!
    • +1 (3 voturi)    
      ..... a venit, linisteste-te ..... (Duminică, 22 februarie 2015, 17:33)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      ....ha ..
  • +8 (30 voturi)    
    Justitie gen Evul Mediu (Duminică, 22 februarie 2015, 0:26)

    TeodorGligor [anonim]

    Arestari bazate pe denunturi si inculpari ce sunt sunt bazate pe auto-inculpari (marturisiri ale vinovatiei) ale acuzatilor.

    Bravo, ne-am intors drept in Evul Mediu.
  • -5 (29 voturi)    
    Mda (Duminică, 22 februarie 2015, 0:41)

    HP [utilizator]

    Adica tot o ciorditoare e, doar ca nu in toate cauzele in care e anchetata. Corect ?
  • +14 (28 voturi)    
    semne de intrebare (Duminică, 22 februarie 2015, 0:44)

    giac [anonim]

    ciudate posturi in toata presa vis a vis de Udrea .
    Au fost un numar de persoane implicate penal in gala Bute , dar din respectiva inregistrare , rezulta ca unii vor sa dea toata vina pe altii. Asta nu inseamna ca Udrea e nevinoavata sau mai mult , Kovesi ar trebui sa isi dea demisia !!!??? raman cu impresia ca unii incearca manipulari prin forumuri . aceeasi impreasie am avut-o si in perioada alegerilor .
    • 0 (10 voturi)    
      au inviat postacii (Duminică, 22 februarie 2015, 9:35)

      tyty [utilizator] i-a raspuns lui giac

      Pro blonda de la cancelarie, ca de doar nu si-a tras partid-gentuta de pomana. PMP-isti postati, ordin de partid. Si ce daca T. a discutat cu B. despre U.? Nu vad marea problema! Varuiti puscaria, se intoarce!
    • 0 (10 voturi)    
      Totusi, Udrea e vinovata ca exista, nu ? (Duminică, 22 februarie 2015, 14:02)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui giac

      Tot are o vina. Apoi ii mai "facem" cateva denunturi si gata. Condamnarea e asigurata.
      Dar DNA-ul ce vina are, de este tarat in mizeria asta cu "denunturile" fabricate de frica arestarilor "preventive" ?
  • 0 (6 voturi)    
    Efectul Dumnezeu (Duminică, 22 februarie 2015, 6:28)

    yas [utilizator]

    Efectul Dumnezeu sau cum ți se blochează creierul și mai ales imaginația și nu poți înțelege cum în curând d-na E Udrea va ieși mireasa anului, fără pată, eventul cu scuze pentru deranj.
    Cred că suntem în fața un scenariu de Oscar, cred că totul e plănuit din timp și s-a mers pe ideea: îi aducem în fața justiției puțin, oamenii se vor mulțumi că se mișcă ceva în țara asta, după care prejudiciul nu va fi recuperat, ba unul, ba altul stau câteva luni în arest apoi stupoare, erau nevinovați. Să citiți pe net ce înseamnă arest la domiciliu, e floare la ureche, oricine te poate vizita, te poți lăfăi în casa ta cu ce și cine vrei, ba chiar mai mult, la o simplă cerere te poți duce să îți procuri cele necesare existenței, adică te poți duce la shoping. Cui nu i-ar conveni să stea în arest la domiciliu și cu milioane de euro in cont?! Retoric. Eu cred că totul e praf în ochi. Totul e un scenariu, parteneriatul K-B lucrează pe silent mode. Și fiindcă am adus discuția de dl. Băsescu, să citiți vă rog Constituția și să observați diferența dintre imunități, cea parlamentară e diferită de cea prezidențială, curios, eu credeam că imunitatea e una și aceeași pentru toți demnitarii. Nu , Curtea constituțională poate declara zeitate supremă pe președinte. În speță, dacă asupra dânsului planează acuzații penale, abuz în serviciu, delapidare, este irelevant, verdict: imunitatea, dar hai să facem o rocadă simplă și să luam altă infracțiune din codul penal, de e x: omor, ne uitam 10 ani la zeitate și nu aveam ce face? Nu cred! Cea ce vreau să spun e că nu ar trebui să conteze ce fel de infraciune este ci ar trebui să conteze că există o infracțiune. M-aș bucura să mă înșel, dar cum spuneam, cred că e praf în ochi.
    • +2 (2 voturi)    
      mno (Luni, 23 februarie 2015, 1:26)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui yas

      imunitatea prezidențială ar trebui să aiba o altă discuție - de exemplu iohannis se îmbată și omoară pe cineva pe trecerea de pietoni. iohannis e protejat de imunitate, într-adevăr.

      dar nu despre asta e vorba aici. te-ai uitat prea mult la a3 și creierii ți-au fost prăjiți. udrea nu e deasupra legii, și asta se vede. în timp ce vosganian e deasupra legii - deși a făcut aceleași chestii ca și videanu, el nu e urmărit penal.

      președintele, dacă a comis o faptă penală, e protejat doar pe perioada președinției lui. apoi trebuie să raspundă în fața justiției.

      dar vosganian e deasupra legii. nu contează ce-a făcut, el a fost salvat de ceilalți penali din parlament. n-o să răspundă niciodată în fața justiției.

      cam asta e problema cu mafioții din parlament. foarte bine că votează cererile procurorilor cu privire la udrea. nașpa că borbely, vosganian, mai era unul care falsificase liste electorale în vara lui 2012, dobre parcă, sunt deasupra legii.

      băsescu e un simplu cetățean. ponta e un pielea p^&ii de care nu se poate atinge nimeni.

      ws
  • -2 (8 voturi)    
    senzational... (Duminică, 22 februarie 2015, 7:27)

    Stapanu [utilizator]

    "Ana Maria Topoliceanu ar fi incercat sa-l determine pe Tudor Breazu sa-i confirme declaratiile sale impotriva lui Udrea si, implicit, sa-l infunde pe fostul ministru al turismului"
    Si ce daca?
  • +4 (8 voturi)    
    Pericolul abuzurilor puterii excesive! (Duminică, 22 februarie 2015, 8:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    Desigur, vinovatii dovediti si declarati prin decizia finala a justitiei trebue sa fie pedepsiti cu asprime, sa li se confisce o parte din averea personala, prin care sa fie acoperite pierderile provocate statului (populatiei oneste).
    Dar totodata, denuntatorii dovediti ca rau intentionati, fiindca ar avea ceva de razbunat impotriva celui pe care il denunta ca infractor, sau fiindca vor sa li se ierte lor (denuntatorilor) o parte din pedeapsa care ii asteapta, trebue sa fie pedepsiti sever, 'din initiativa justitiei', imediat dupa incheierea procesului, nu numai pe baza unei acuzatii de calomnie, declansata de cel ce a fost victima denuntului mincinos, prin care procurorii au intrat, voit sau nu, pe o pista judiciara falsa, contrafacuta.
    Asa cum medicii sunt pedepsiti pentru malpraxis, nu numai din initiativa victimei care a avut de suferit, ci si din initiativa asociatiei profesionale a medicilor, tot asa si procurorii trebue trasi la raspundere de cate ori comit, voit sau nu, actiuni de malpraxis intr-un dosar, indiferent de eventuale succese pe care le-au avut in alte procese.
    Asa cum, pe drept cuvant, societatea trebue sa aiba sub control parlamentar serviciile speciale, pentru ca acestea, acumuland excesiv de multa putere, sa nu o ia razna (sa devina 'stat in stat!'), tot asa si procurorii trebue sa poata fi trasi la raspundere cand gresesc grav si repetat, din rea vointa sau din lipsa de profesionalism.
    Altfel, unii dintre procurori vor tinde, cum este in firea omului, sa se considere detinatorii supremi ai dreptatii si ai adevarului, liberi la procedee si concluzii discretionare, care sa dezechilibreze aplicarea notiunii de 'stat de drept'.
    Regula de conduita a croitorului bun meserias : 'masoara de sapte ori inainte de a taia (materialul)' trebue sa se aplice in toate profesiile cu implicatii deosebite in viata cetatenilor.
    Stat de drept nu inseamna ca cei indrituiti sa faca dreptate au voie sa taie (cetateanul!) inainte de a masura de sapte ori dosarul.
  • -2 (6 voturi)    
    foarte bine (Duminică, 22 februarie 2015, 9:28)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Elena Udrea este prea inteligenta ca sa fi facut ceva. Stia ce vrea sa fac in viitor asa ca nu putea risca nimic.Stia si pe cine are in preajma.

    Sper ca DNA a avut dovezi , macar contrafacute de cineva. Nu vreau sa cred ca DNA este presat politic sa decimeze "falanga" Basescu-PDL.

    Nu vreau. Sper sa si pot.
  • +2 (6 voturi)    
    Curios... (Duminică, 22 februarie 2015, 11:21)

    Tati [anonim]

    Ca sa vedeti cum sunt aceste relatii de " prietenie " la aceste nivele : se suspecteaza intre ei , se inregistreaza, se urmaresc, se mint, se pacalesc intre ei, etc.
    Vedeti ce face banul nemuncit din ei ?
    Si ei spun ca sunt prieteni intre ei, si de abia asteapta sa se dea " in gat " unul pe altul ! Dovezi au nenumarate, insa partea proasta este ca se intorc si impotriva lor !
    Din fericire pentru ei , au bani pusi deoparte, si pot sa-si angajeze avocati foarte scumpi, care e bine ca le toaca averea ,prin tarifele lor !
  • -1 (5 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 22 februarie 2015, 12:18)

    Cetateanu [utilizator]

    AMT ii spunea ce sa spuna lui Breazu sau sa spuna ce stie ? Parca este o mica diferenta. Sper ca magistratii sa analizeze cum trebuie probele, chiar si astea indirecte. Breazu este un caine credincios gata de orice sa-si salveze stapana. Pe de alta parte poate sa fie doar un joc in care faptasii sa iasa toti curati si uscati.
  • +1 (3 voturi)    
    Denunturile / autodenunturile sunt facute de frica (Duminică, 22 februarie 2015, 12:23)

    danduta [utilizator]

    Prudenta in administrarea lor. Nu trebuiesc arestati "preventive" oameni pe baza de denunturi.
    Unul care locuirste pe sos. Colentina denunta toata Colentina ca sa nu stea "arestat preventiv" (eventual in urma altui denunt).
    Arestarea preventiva, sau amenintarea cu ea reprezinta o arma formidabila si perversa in mana procurorilor. Prin lege nu este prevazuta ca o arma, ci ca o "preventie" contra: 1. sustragerii; 2. influentarii martorilor; 3. distrugerii probelor si .
    • 0 (4 voturi)    
      putina prudenta (Duminică, 22 februarie 2015, 17:19)

      coloneze [utilizator] i-a raspuns lui danduta

      de unde si pana unde s a tras rtepde concluzia ca s a arestat pe denunturi?
      voi credeti ca judecatorii sunt niste tampiti si aresteaza asa orice sau ca procurorii dna isi permit faze de amatorism care sa duca in deriva acuzatiile?
      mai si ganditi inainte sa postati, asta daca nu sunteti pusi de udrea.
      credeti ca obreja si altii sunt arestati in gala bute doar pe baza de denunturi?
      plus de asta nu am vazut nicio inregistrare.
      intreb si eu, de ce breazu de pe 07.02. nu a prezentat nimic pana acum doua zile? cum ca e vreo facatura.
      plus de asta daca unul din cei doi hoti il abordeaza pe celalalt si ii spune: recunoaste si tu ca eu am recunosc. asta inseamna ca nu au fost la infracțiune?
      • +1 (1 vot)    
        Nu e corect sa afirmi: (Duminică, 22 februarie 2015, 20:48)

        danduta [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

        "asta daca nu sunteti pusi de udrea".
        Eu mi-am exprimat o parere, intemeiata pe arestarea lui Breazu (ca d-asta a fost arestat),
        in urma denuntului dneiTopoliceanu.
        Si Udrea se scrie cu "U", asta daca nu stiai cumva si ai vrut numai sa-ti exprimi dispretul.
        Oricum, diospretul poti sa-l exprimi prin cuvinte, si cu eventuale "motivatii".
        • 0 (2 voturi)    
          nu mai dezinfoema (Luni, 23 februarie 2015, 9:54)

          coloneze [utilizator] i-a raspuns lui danduta

          nu ai inteles nimic. tu ai afirmat ca doar pe baza de denunt a fost arestatat udrea. eu ti am spus ca udrea nu a fost arestata pe baza de denunt. 1. udrea a fost arestata in microsoft, nu in gala bute, iar cererea de arestare si viitoarea arestare daca se va face nu se va face doar pe baya denuntului. nu mai deyinforma.
          si vad ca te a deranjat ca nu am scris Udrea cu UUUUU. dar de obreja sau brayu ca i am scris cu litere mici de ce nu te ai deranjat?
          lenut o tu esti fata? te dai altcineva cum ai facut o la emisiunea lui TURCESCU de la europa fm?
  • +4 (4 voturi)    
    N-a mers manevra! (Duminică, 22 februarie 2015, 17:52)

    verid [utilizator]

    Nu cred ca o să-l dea afara de la Intact pe Tolontan.Doar ei i-au dat ordin.
    Ce facem insa cu Topoliceanu?Fapta ei este foarte grava,mult mai grava decât tot prejudiciul din gala Bute,daca intr-adevar a existat un prejudiciu.Culmea e ca nu au arestat-o inca.Interesant de aflat de la cine a primit ordin Topoliceanu.Ori știm deja?
  • -1 (1 vot)    
    "pestele cel mare al DNA" zice The Economist! (Duminică, 22 februarie 2015, 19:41)

    lili [anonim]

    Valul de retineri initiat in Romania de DNA n-a trecut neobservat de presa occidentala, iar Elena Udrea tine si peste hotare capul de afis al listei cu oficiali pusi sub acuzare de procurorii anticoruptie.

    E Udrea este vazuta de publicatia The Economist ca "pestele cel mare" al DNA in dosarul Microsoft.

    "Corruption in Romania
    Cleaning up

    Romania’s anti-corruption agency makes welcome waves
    Feb 21st 2015 | BUCHAREST

    ROMANIANS had assumed that Elena Udrea, a former tourism minister, was too powerful for prosecutors to touch. The ex-wife of a rich businessman, she is a protégée of Traian Basescu, a former president. Yet the National Anti-corruption Directorate (DNA) has arrested her for helping to launder millions of dollars her former husband made from charging the government inflated prices for software. Her prosecution is a boost for the DNA, which is slowly convincing observers of progress in tackling corruption."

    http://www.economist.com/news/europe/21644209-romanias-anti-corruption-agency-makes-welcome-waves-cleaning-up

    Succes DNA, succes Codruta, cei de la The Economist spun ca dna Kovesi face o treaba atat de buna ca o lauda si Victor Ponta, care inainte de instalarea sa in functie nu se sfia sa o numeasca o un succesor al Securitatii din era comunista.
  • 0 (2 voturi)    
    DNA (Luni, 23 februarie 2015, 9:03)

    un Revoltat [utilizator]

    Bravo DNA, continua ce ai inceput.
    Dar nu mai faceti circul asta cu televiziunile.
    Vrem ca sa fie dreptate si justiție in țara , nu circ TV cu reportofoane si camere urcate pe intrarea in instituție.
    Ni se rupe ca nu e schimbat cutare de haine de x zile, ni se rupe de declarațiile unora sau altora veniți in vizita la DNA.
    Folosiți mai mult accesul din curte. Lăsați televiziunile sa ne mai "desfete" si cu altceva, nu ca ne-ar fi dor de alde dragusanca sau alte parașute ...