EVZ a realizat un reportaj in care demonteaza un fals istoric legat de prezenta armatei ruse in Romania: Monumentul bolsevic de la Sighisoara

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2015, 13:30 Revista Presei | Subiectele Zilei

Evenimentul Zilei a realizat un reportaj in care demonteaza un fals istoric privind prezenta armatei ruse in Romania si dezvaluie cum a finantat diplomatia de la Kremlin restaurarea unei necropole dedicata "eroicei armate sovietice", intr-un loc in care ostasi ai Armatei Rosii au murit "jefuind populatia civila sau inecati in vin". Federatia Rusa a finantat amenajarea Monumentului bolsevic de la Sighisoara, iar militarii soviectici au fost glorificati intr-un oras eliberat de Armata Romana.

O situatie de-a dreptul revoltatoare traiesc romanii din Sighisoara, vechea cetate situata in mijlocul Romaniei, in judetul Mures. La 70 de ani de la sfarsitul celui de-Al Doilea Razboi Mondial, locuitorii sunt nevoiti sa "admire" un monument, proaspat reamenajat, al armatei de ocupatie, pe care scrie: "Glorie eroicei armate sovietice, eliberatoarea Romaniei de sub jugul ocupantilor fascisti". Pe obeliscul, inalt de trei metri, din centrul cimitirului sovietic troneaza simbolul comunist secera si ciocanul. Culmea este ca, asa cum reiese din documentele istorice, acolo nu s-a dus nicio lupta intre Armata Rosie si armata germana. Iar militarii sovietici s-ar fi facut remarcati prin jafuri, violuri sau crime indreptate impotriva locuitorilor din fostul judet Tarnava Mare, scrie EVZ.

Trupele Armatei sovietice au intrat in Sighisoara la data de 7 septembrie 1944, care era, atunci, un oras liber, iar pana pe data de 12 septembrie - atunci cand s-a semnat Conventia de armistitiu intre Romania si Natiunile Unite, reprezentate de URSS - au avut statutul de armata de ocupatie. Inamicul germano-hortyst se afla la circa 30 de kilometri, spre Nord, in lupta cu Armata Romana. Acesta fusese oprit demult pe aliniamentul Mures - Tarnava Mica, iar armata germana se retrasese inca din luna august prin trecatorile din Carpatii Orientali si de Curbura. In consecinta, niciunul dintre militarii sovietici inmormantati in cimitirul sovietic de langa Catedrala Ortodoxa din Sighisoara nu avea cum sa ¬cada la datorie¬ in luptele pentru eliberarea Romaniei. Cu toate acestea, Ministerul Apararii Nationale (MApN), prin Oficiului National pentru Cultul Eroilor ¬ ONCE, dar si Primaria Sighisoara, si-au dat acceptul pentru refacerea, in anul 2013, a monumentelor funerare, cu finantare din partea Ambasadei Federatiei Ruse.

Continuarea pe EVZ.ro.






















4206 vizualizari

  • -16 (20 voturi)    
    bună sursă (Marţi, 31 martie 2015, 13:39)

    Mazeta [utilizator]

    Să nu uităm că Evz a demonstrat și că găina poate face pui vii.
    • +11 (15 voturi)    
      Sa nu uitam ca mazeta e platit de rusi (Marţi, 31 martie 2015, 13:19)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa bage strambe, nici nu mai trebuie sa demonstram
    • +2 (2 voturi)    
      pai (Marţi, 31 martie 2015, 19:57)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tu esti dovada vie a demonstratiei....
  • -14 (20 voturi)    
    si ce-i cu asta (Marţi, 31 martie 2015, 13:53)

    xanti [utilizator]

    Istoria e plina de falsuri,"arme de distrugere in masa in Irak" va spune ceva?
    • +5 (7 voturi)    
      Si pontiac e platit de rusi (Marţi, 31 martie 2015, 13:54)

      Guy Fawkes [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sau poate e acelasi rus, dar are doua conturi.
    • +5 (7 voturi)    
      Pontiac si Mazeta (Marţi, 31 martie 2015, 14:00)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cit v-a acuzat lumea de filo-rusisme, macar la articolul de astazi trebuia sa va abtineti, ca sa salvati aparentele. Sinteti mai mult decit postaci suspecti.

      Poate sinteti prizonieri, santajati, abuzati cumva. Daca va aflati pe teritoriul Romaniei si cineva va obliga sa postati indecent din pat pe calculator, sunati neaparat la 112. Dati un indiciu ceva si va salvam noi cumva. Sau va place sa fiti abuzati?!

      Aveti voie sa comentati sincer ceva cu ceilalti comentatori? Dati un semn omenesc, cit de cit inteligent. Hai ca nu se prind rusii chiar la toate subtilitatile. Curaj!

      Hai liberareeeeeeee!!!!!!!!!!!
    • -5 (7 voturi)    
      bună asta (Marţi, 31 martie 2015, 14:32)

      deveselu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Eu tot aștept imagini cu rămășițele avionului care sa prăbușit în pentagon 2001..culmea e ca nu exista
    • +5 (7 voturi)    
      mai tata.... (Marţi, 31 martie 2015, 15:50)

      sachei [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      da' s-a umplu netu' de simpatizanti sovietici. de unde i-o fi parasutat pe toti? mai are bani putin sa-i platesca pe toti? sau le da tichete de masa???
  • +1 (7 voturi)    
    Suntem prosti de buni! (Marţi, 31 martie 2015, 14:29)

    bubaru [utilizator]

    Dar de monumentele, unele noi, altele vechi si intretinute pe bani de la buget, imprastiate in zone sensibile si inchinate armatei horthyste de ce nu se spune nimic?
    De ce ne tot este teama sa spunem lucrurilor pe nume? Sa nu-i suparam? Pe cine?
    Nu vi se pare ca, pas cu pas, ungaria care sufera de trianonita (sunt bolnavi de atunci) vrea sa arate ca pe teritoriul Romaniei anormalul este normal pentru ei si pentru UE.. Si acest ,,normal,, ne va costa scump!
    In prezent avem ocupatie completa: neo-horthysta in Ardeal- prin serviciile secrete ale ungariei, economica - prin mulinationalele rusesti, americane, etc., militara - prin asa zisa apartenenta a noastra ca zona tampon la NATO, politica - prin criminalii care ne conduc. Nu stiu unde mai suntem si de ce nu reactionam noi, populatia acestei tari. Mergem ca oile la taiere!
    Ideile mele bolnave si lista pot fi desfiintate sau completate de catre altii mai sanatosi.
  • -6 (8 voturi)    
    jenant (Marţi, 31 martie 2015, 14:29)

    Gustav666 [utilizator]

    S-a dat ordin de zi pe întreaga propaganda antirusa sa se înceapă reimprospatarea memoriei romanilor cu evenimente petrecute cu 70 de ani in urma.
    Modul in care propaganda americana continua sa acționeze este infantil, la modul in care se adresează contribuabilului american. Ar putea lua exemplu de la Russia Today care tratează subiecte de actualitate. Dar, se pare ca Sam nu se poate lauda cu lucruri care sa-i facă cinste in ultimele doua decenii.
    • +3 (5 voturi)    
      Gustav555 e un biet postac fara creier (Marţi, 31 martie 2015, 17:52)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      ...se pare ca turma de prostituate decerebrate si bolsevice e foarte activa azi pe Hotnews
  • +4 (6 voturi)    
    bleah ce scarba (Marţi, 31 martie 2015, 14:42)

    Primul [utilizator]

    Imi vine sa vomit, nu darama nimeni mizeria asta de "monument"?
    Dragi sighisoreni, faceti-va treaba nemteste! :)
  • +6 (8 voturi)    
    Putinisti (Marţi, 31 martie 2015, 15:25)

    john-doe [utilizator]

    Mai rasfirati tovarasi, mai rasfirati!