Laura Codruta Kovesi: Sunt momente, cum este duminica, in care iti doresti sa ai familie, sa ai copii, dar de fiecare data ma gandesc ca am o misiune de indeplinit

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2015, 19:09 Revista Presei | Subiectele Zilei

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, se declara amuzata de glumele care se fac pe seama sa, cum ca ar bea dimineata lacrimi de corupt in loc de cafea, dar spune ca cei care o cunosc isi dau seama ca este "un om obisnuit", care nu are "nici trei capete, nici cinci maini".

Sefa DNA a nu este de acord, intr-un interviu acordat revistei Elle si care va fi publicat in editia din luna mai, cu ideea ca este cea mai puternica femeie din Romania.

"Nu cred ca e chiar asa ... Stiu ca sunt multe glume care circula in spatiul public despre mine. Exista un website care tot timpul face glume si care a scris despre mine ca eu nu beau cafea dimineata, ci lacrimi de corupt, ca nu ma vopsesc pe par cu vopsea, ci cu sange de corupt, ca cineva a vrut sa-mi ofere un martisor de 1 martie si eu nu am vrut sa-l primesc ca nu avea chitanta si l-am arestat. Ma amuza sa citesc asemenea lucruri, dar cred ca cei care ma cunosc si intra in contact cu mine isi dau seama ca sunt un om obisnuit. Nu am nici trei capete, nici cinci maini, nici puteri supranaturale, n-am o bagheta magica. Sunt un om ca oricare alt om, o femeie ca orice alta femeie de varsta mea", spune ea, potrivit extraselor publicate pe site-ul Elle.ro.

Intrebata daca ii este greu sa mentina un echilibru intre munca si viata personala, aceasta recunoaste ca acest echilibru nu exista: "Un avantaj, daca pot sa-i spun asa (fiindca este, in acelasi timp, un dezavantaj in viata personala), este ca nu am copii, nu am sot".

"Si atunci, foarte multe din problemele curente pe care le are o mama si o sotie, eu nu le am, ceea ce-mi confera mai mult timp pentru serviciu. Deci n-as putea sa spun ca este un echilibru, dar cred ca in acest moment ocup o pozitie foarte importanta si toata energia pe care o am trebuie sa o indrept si sa o folosesc pentru a-mi indeplini atributiile.

Pentru mine, acum, cariera este mult mai importanta decat viata personala. Sunt foarte multi oameni care depind de mine, este o institutie care evolueaza sau involueaza in functie de deciziile pe care le iau, si asta e prioritatea mea.

Sigur ca sunt momente, cum este duminica, in care iti doresti sa ai familie, sa ai copii, sa fii intr-un alt mediu. Dar de fiecare data ma gandesc ca acum am o misiune de indeplinit si asta este mult mai important", mai spune ea.
























21511 vizualizari

  • +47 (75 voturi)    
    Lasa Codruta, (Vineri, 24 aprilie 2015, 19:17)

    OmulNou [utilizator]

    ca faci treaba buna.

    +1
    • +46 (70 voturi)    
      Nu: bună. Foarte bună. (Vineri, 24 aprilie 2015, 19:26)

      Kentt [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Felicitări!
      • -5 (17 voturi)    
        Ce laudatio penibil! (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 10:41)

        EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

        Codruta, opreste circul asta televizat si adu justitia la sobrietatea celor din Occident. Gata, s-a prins si Iohannis si Ponta cat le esti de utila. Stim deja ca Ponta si apropiatii lui nu vor ajunge niciodata la DNA, precum si cei din PNL si ca pui procurorii sa intrebe pe oricine daca stie ceva de Basescu.
        Mi-e sila!
        • +2 (6 voturi)    
          sila, acum ??!! (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 11:48)

          lili [anonim] i-a raspuns lui EdwardEugene

          Ia uite ce scria Cristi Calugaru seful postacilor EU despre E Udrea in Ev zilei in timpul campaniei prezidentiale din 2014:

          "Cu Udrea, mărul Mişcării Populare începe să prindă rădăcini
          De cealaltă parte, o EU blondă, cu breton şi mărgele, tonică şi toată un zâmbet, având un măr uriaş albastru şi verde deasupra capului, încearcă să explice de ce a plecat din PDL şi s-a alăturat MP.

          Două imagini de semn contrar care arată însă clar că PDL este trecutul anost şi plicticos, incapabil să atragă şi să seducă, dar perfect eficient în a-i adormi pe toţi cei care au curajul de a urmări ce spun democrat-liberalii, iar MP este viitorul care se anunţă flamboaiant şi spumos, dacă nu convingător pentru electoratul de centru-dreapta.

          De o parte, C Predoiu pentru care comunicarea este o corvoadă, jurnaliştii şi interlocutorii fiind nişte limacşi netrebnici şi rău-voitori pentru că nu cred că merită să fie preşedintele Căii Lactee. De cealaltă parte, o E Udrea care se hrăneşte cu atenţia presei, ca o adevărată vedetă căreia îi place să acorde autografe şi să flirteze cu aparatele fotografice ale paparazzilor ce-o urmăresc. Sunt două lumi şi două concepţii fundamental diferite care intră în coliziune. La sfârşitul zilei, te uiţi la monitorizările de presă şi tragi linie: indiferent cât de partizan politic ai fi, nu poţi să nu constaţi că PDL şi-a pierdut singurul magnet mediatic.
          E Udrea nu este liderul aşteptat de toţi cei care activează pe zona de centru-dreapta, dar este, cu siguranţă liderul de care era nevoie: singura capabilă să lupte până în ultima clipă şi dispusă la un compromis care să genereze unitatea dreptei şi un candidat comun victorios la alegerile prezidenţiale din noiembrie-decembrie. Cu venirea sa, MP dă semne că prinde rădăcini întocmai ca mărul ce îi stă drept semn electoral."
          http://www.evz.ro/cu-udrea-marul-miscarii-populare-incepe-sa-prinda-radacini-1079896.html
          Cititi comentariile pe forum, nu va vad ca ati comentat ca acum, deranjat de laude!
          Cum asa?!
          • +2 (2 voturi)    
            Mai Lili, nu ti-a spus Mihalache sa taci? (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 16:18)

            EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui lili

            Pe mine nu ma intereseaza ce cafea bea Codruta dimineata, ca ar fi fost amanta lui Coldea, ce face ea. Nu dau doi bani pe ea. Pe mine ma intereseaza sa ne spuna de ce Florica si Pescariu sunt liberi si cu banii in buzunar, de ce cumnatul lui Ponta e liber, de ce Ponta nu apare in niciun dosar desi a furat cel putin 80% din cat a furat Nastase devalizand Romania in continuare si de ce aceste arestari preventive au inceput dupa ce Traian Basescu nu a mai fost Presedinte desi erau implementate de peste un an Si aici nu ma refer doar la Udrea, ci la toti care au fost adusi la DNA, incepand cu Vanghelie si terminand cu Valcov. Daca poate sa ne dea un raspuns de ce dosarul Revolutiei a fost tergivestat, bine, daca nu, sa ne lase in pace. Ne jigneste inteligenta!
      • 0 (2 voturi)    
        Doamna Kovesi (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 23:04)

        333 [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

        Sunteti un exemplu de curaj, tenacitate si profesionalism pentru milioane de romani! Va iubim! Sa ne traiti!
    • +25 (43 voturi)    
      si inca ceva Codruta ! (Vineri, 24 aprilie 2015, 21:12)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Noi, jefuitii acestei tari, suntem familia ta !
      Nu cred ca cineva, poate avea in familie atatia sustinatori !

      Sa ne traiesti !
    • -21 (41 voturi)    
      Da, ai o misiune! (Vineri, 24 aprilie 2015, 21:43)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Sa distrugi ce-a facut Basescu. Observam.
      • +1 (1 vot)    
        Pe cine distruge Codruța? (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 17:06)

        marchi [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Pe infractoarea Udrea? „Cea mai mare investiție în politică” a lui Băsescu?
  • +40 (64 voturi)    
    Multa sanatate! (Vineri, 24 aprilie 2015, 19:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    Laura, sa ne traiesti sanatoasa!
  • -12 (36 voturi)    
    asta cu "mult mai important" e asa si asa... (Vineri, 24 aprilie 2015, 19:35)

    lili [anonim]

    Daca ti-ai pus in cap cariera asta este, "este mult mai important", dar vine un moment in viata pentru orice om, mai ales pentru o femeie cand ai nevoie si te simti implinita in familia ta, oricata cariera de succes ai avea....
    In opinia mea, pentru o femeie(sotul meu zice ca si pentru un barbat!) nimic nu se compara, nici un succes in cariera, cu fericirea de a-ti strange copilul in brate, cu a simti stransoarea manutei copilului tau, cu iubirea pentru copilasul tau, cu iubirea copilasului tau... cu momentele petrecute alaturi de sotul si copiii tai...NIMIC.
    Codruta, iti doresc sa ai succes, sa reusesti in ceea ce ti-ai propus in cariera ta si apoi sa ai grija si de viata ta!
    Anii trec si ce nu ai trait la 30 sau la 40 de ani nu mai poti trai la 50 sau la 60....
    Bucura-te de viata ta!
    Te admiram, toti din familia noastra, a-propos locuiesc in Sf Gheorghe de muuulti ani, de la terminarea facultatii in 1979....
    • +10 (26 voturi)    
      ba e foarte bine (Vineri, 24 aprilie 2015, 21:01)

      xx [anonim] i-a raspuns lui lili

      Din cate am citit prin presa, doamna Kovesi a fost casatorita deci a bifat deja experienta asta. Mai bine sa te desparti la timp decat sa regreti mai tarziu. Stai tu linistita, ca 99% dintre cei casatoriti dupa vreo 10-15-20 de ani de casnicie ori divorteaza ori isi traiesc singuratatea in 2 pana la adanci batraneti, deci si mai nasol. Rar se intalnesc in viata asta 2 suflete pereche, restul e o iluzie.
      Iar in privinta copiilor, exista oameni care nu-si doresc deloc copii - eu sunt unul dintre ei si slava Domnului, am trait in fericire toata viata. Si mi-a priit si singuratatea, cu toate ca majoritatea oamenilor nu suporta sa fie singuri. Am preferat sa ajut copii sau adulti mai amarati si m-am simtit extraordinar ca am putut face asta. Copiii a caror manuta o strangi (si zici ca nu se compara nimic cu asta) e posibil sa creasca mari si nesimtiti si sa-ti dea si-n cap - am vazut destule cazuri, chiar tragice si culmea, in familii foarte bune. Asa ca sa fie sanatoasa doamna si sa se bucure de viata ei asa cum e.
      • -3 (11 voturi)    
        Sau .. (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 0:47)

        MyGame [utilizator] i-a raspuns lui xx

        Sau poate o sa fie niste copii minunati! Oricum nu intelegi. Te las cu fericirea ta!
      • +1 (3 voturi)    
        Don't worry, (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 6:31)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui xx

        You are not alone. We are millions who think the same.
        Dupa ce pleaca de la putere banda de infractori dupa alegerile din 2016, o sa insistam ca noul guvern sa dubleze numarul de procurori DNA si sa-i tripleze bugetul d-ei Kovesi. Numai cu aceasta batalie castigata Romania ar putea incepe o viata normala.
        • 0 (0 voturi)    
          2016 (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 22:16)

          tdr [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          Banda de infractori NU pleaca de la putere !
        • 0 (0 voturi)    
          tristule (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 22:27)

          dan [anonim] i-a raspuns lui John M.

          Sunteti mai indoctrinati decat taranii din anii 50 facuti militieni.
          Ma intreb cine sunteti si cu ce va ocupati de va doriti sa transformati Romania intr-o tara unde la 2 romani sa fie un procuror.
          Cine va munci pentru salariile lor.

          TRISTULE !!!!
      • -2 (2 voturi)    
        "ati trait singura in fericire"?! (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 8:01)

        lili [anonim] i-a raspuns lui xx

        "Si v-a priit singuratatea"...
        Depinde ce sens dati acestei fericiri....
        Pentru mine nu suna deloc a fericire... oamenii de stiinta chiar numesc singuratatea o boala dureroasa(DA, singuratatea doare, spun cercetatorii!), o suferinta a omului, spun ca oamenii se pot imbolnavi de singuratate.... omul prin natura lui nu e facut sa traiasca in singuratate, cred ca sunteti printre putinii care se pot lauda cu fericirea in singuratate....
        In definitiv este alegerea fiecaruia.
        Va doresc sa fiti fericita in continuare, numai ca Codruta, daca ati citit bine, chiar este constienta ca lipseste ceva din viata ei, ca-i lipseste o familie si copii....
        Pe acest temei eu am comentat.
        Dvs nu ati inteles asta, cititi mai bine ce spune ea....duminicile si sarbatorile sunt un chin daca esti singur, spun cei singuri, iar realitatea confirma, cele mai multe sinucideri au loc in timpul sarbatorilor, cand oamenii se simt singuri, ati citit vreodata despre asa ceva?!
      • 0 (2 voturi)    
        Octavian Paler despre singuratate.... (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 8:13)

        lili [anonim] i-a raspuns lui xx

        " Vai de cel care după ce deschide uşa camerei seara nu are cui spune: “Bună seara”. "

        Si mai spunea:

        "Ceea ce nu trăim la timp, nu mai trăim niciodată."

        D-aia am spus ca viata merita traita, la timp.
        Si vad bine ca si Codruta Kovesi este constienta de asta.
        Si nu uitati ca asta cu singuratatea este o chestiune de alegere a fiecaruia dintre noi, fiecare alege cum isi traieste viata, cautandu-si fericirea lui!
        • +2 (2 voturi)    
          Zic si eu... (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 17:04)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui lili

          Atunci de ce nu va opriti din explicatii si din pilde daca problema la care va referiti e o chestiune de alegere personala?
    • +1 (1 vot)    
      Se vede ca aveti copii mici (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 16:56)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui lili

      si inca nu stiti cum sunt ei cand devin adulti si vor sa aiba viata lor din care dumneavoastra sa faceti parte cat mai putin.
      • 0 (0 voturi)    
        am 2 copii mari, la casele lor.. (Duminică, 26 aprilie 2015, 7:51)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Si mi se pare normal sa aiba viata lor, din care si noi facem parte, vorbim zilnic la telefon, ne vedem, doar ca ne vedem mai rar...
        E normal.
        Asta-i viata, nu am facut 2 copii ca sa-i tinem langa noi.
        Si sunt fericita sa-i vad fericiti pe ei, cu viata lor, nu sa stea langa mine.
  • +36 (56 voturi)    
    cea mai faină tipă! (Vineri, 24 aprilie 2015, 19:50)

    ikke [anonim]

    Cea mai frumoasă tipă din spațiul public românesc!

    Laura Codruța, oamenii cinstiți te iubesc ca pe sora lor. Gândește-te în continuare la oamenii simpli care trag zi de zi să-și câștige existența, să-și crească copiii sau să-și îngrijească părinții! Fie ca afecțiunea lor să-ți lumineze fiecare clipă!

    Per angusta ad augusta !
    • -12 (20 voturi)    
      Wow... (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 5:44)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui ikke

      Cere-i manuta!

      Pe de alta pare, asta-i declaratie de intrare in politica. Codruta mamei se face "umana". Asteapta sluj-ul vostru. Sunteti draguti, merci. Chiar sunt curios in ce partid va intra si pe ce carte se va arde.
      Popularitatea, puterea si prosta fac un cocktail minunat. Si exploziv.
      • -1 (5 voturi)    
        Cu musca pe caciula (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 8:45)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

        Critici prostia, popularitatea, puterea si explozia din postura celor 7,4 milioane de uslamisti. Nu te simti cu musca pe caciula?

        Daca voi nenorocitilor n-ati facut explozie la implementarea statului de drept, de-acum cred ca pericolul se diminueaza. Basescu v-a pus capastru si nu cred sa mai scapati, mafiotilor, hotilor si iubitorilor de hoti. Cine-a furat, intra la mititica.
        • 0 (2 voturi)    
          da (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 17:16)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          cu baselu in frunte,dupa udrea,videanu,ridzi,ariton si altii!
        • 0 (0 voturi)    
          Merci pt eleganta comentariului... (Joi, 30 aprilie 2015, 13:54)

          lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          In ultima fraza, da, te referi probabil la marinel, nu?
  • +35 (47 voturi)    
    E un sacrificiu (Vineri, 24 aprilie 2015, 20:11)

    MPopa [utilizator]

    Doamna Kovesi va ramane in istoria acestei perioade tulburi prin care trece Romania. Si va fi unul dintre putinii contemporani de care se va vorbi cu respect. Dar din perspectiva umana cred ca face un mare sacrificiu si sper ca la momentul potrivit sa gaseasca timp si pentru o familie. Restul capata, in timp, o prea putina importanta in plan personal.
    • +2 (2 voturi)    
      Respecta alegatorii pt. ca si ei sunt oameni (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 16:38)

      Johny the Great [anonim] i-a raspuns lui MPopa

      Desigur! Daca toti cei 7,4 mil. de votanti la referendum vor avea acelasi respect pe care l-a avut (si-l are) baschetbalista Luluta fata de ei, atunci toate vorbele se vor termina cu ..huooo!
  • -22 (26 voturi)    
    Pacat... (Vineri, 24 aprilie 2015, 20:18)

    gigel [anonim]

    Nu am cuvinte sa imi exprim dispretul fata de cei care pun cariera inaintea familiei si o spun asa, la modul general, nu am nimic special cu Codruta care face bine ce face acolo in dreptul ei, mi-e chiar simpatica, mai putin acum, dupa interviul asta. N-as pune o asa-zisa cariera de bugetar inaintea familiei.

    Sper ca totusi sa isi gaseasca un sot si sa-si faca o familie, pentru ca alfel, vorba unei victime de-a ei, "nu stie ce pierde".
    • +19 (23 voturi)    
      Iar eu... (Vineri, 24 aprilie 2015, 23:17)

      marchi [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Nu am cuvinte sa imi exprim dispretul pentru postaci de teapa lui „Gigel”, „nu_am”, „EllenaS”, și care vor mai apărea...
      • -12 (16 voturi)    
        postac zici ? (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 2:29)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui marchi

        Prietene, postacii scriu des si prost, nu ridica probleme existentiale si nici nu raspund odata ce au postat.
        In rest, dispretul e reciproc. Daca a pune familia inaintea jobului este demna de dispret si te face postac in ochii celor ca tine, imi asum ambele cu mare mandrie !
        • +4 (6 voturi)    
          N-a pus (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 8:51)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui gigel

          Filozofule, citeste articolul. Laura n-a pus jobul inaintea familiei. Una la mina. Doi. Chiar daca ar fi avut familie, eu cred ca familia ar fi ajutat-o in cariera. Prezenta familiei intareste omul, nu-l slabeste.
          • -1 (1 vot)    
            propunere (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 22:32)

            dan [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

            Daca o iubesti atat demult cere-o de nevasta.
      • 0 (0 voturi)    
        Spuneti-va parerea, nu fiti timid! (Sâmbătă, 2 mai 2015, 12:17)

        EllenaS [utilizator] i-a raspuns lui marchi

        Domnule "marchi", am cautat comentariul dumneavoastra referitor la tema articolului, dar nu l-am gasit! Doar dati raspunsuri la parerile altora? Cam putin pentru o valoare ca dumneavoastra!
  • +18 (28 voturi)    
    Multumesc! (Vineri, 24 aprilie 2015, 20:27)

    Adrian [anonim]

    Aveti recunostinta mea.
  • -7 (17 voturi)    
    O femeie, doua femei. (Vineri, 24 aprilie 2015, 21:16)

    onose nicusor [anonim]

    Citind comentariile care fac apologia d-rei Codruta nu ma pot abtine sa nu fac la randul meu cateva observatii. Cel mai mult ma intereseaza daca timpul acordat carierei cuprinda toate feptele penale ale potentilor tarii indiferent de optiunile lor politice. Ca on observ si sunt revoltat sa vad pe basescu dandu-se in spectacol cu nerusinare, netinand cont de abuzurile facute timp de 10 ani. O intreb pe procurorul Kovesi cand se va ocupa de acest personaj care aproape a distrus Romania. Sunt atatea fapte si dovezi incontestabile ale acestui impostor betiv si hot incat tacerea fata de faptele sus numitului aduce prea mult a complicitate din partea serviciului condus de dumneaei. Poate ca nu a venit timpul, dar cei ce au suferit in urma guvernarii basiste nu mai au rabdare. Nu credeti ca protejand anumite persoane vadit vinovate puteti provoca miscari masive de mase. Nu va lasati dusa de tacerea celor multi caci s-ar putea intr-o zi sa raspundeti in fata lor, nu de altceva, dar vorba lui Lapusneanu: Sunt prosti dar multi. Nu treguie decat o scanteie asa cum s-a intamplat in decursul istoriei acestei tari prea mult prigonita, furata si tratata ca o tara din lumea a treia. Faceti ceva pentru noi cei multi scarbiti de infatuarea jumatatilor de oameni profitori, micinosi si lacomi care au guvernat impotriva romanilor si a tarii.
    • -1 (5 voturi)    
      Minti (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 9:38)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui onose nicusor

      Cauta o dovada pe internet sau privind flota. Cauta un document, martori, fapte, orice dovada. Nu vei gasi. Dupa 20 de ani. Imposibil. Din 7,4 milioane de uslamisti, sigur sunt cel putin 100 care au gasit documente in arhiva, dar nu le-au facut publice.

      De ce voi uslamistii n-ati publicat documentele doveditoare? De ce n-ati intocmit macar prejudiciul la Antena 3, sa-l vedem cu totii? Raspunsul nu poate fi decit unul singur. Voi nu pe Basescu il aparati. Ci pe altcineva. Ori flota nu s-a furat, dar si asta puteati dovedi cu documentele din arhiva. N-ati facut-o. In schimb vreti sa va credem ca 7,4 milioane de uslamisti n-ati gasit in 20 de ani nici un document despre flota. Imposibil. Sunteti doar mincinosi ordinari. Ati gasit dovezile, martorii, ati gasit tot. Dar nu vreti sa publicati dovezile. Vorbim despre o flota, nu despre o visla. Mizerabililor!

      Dar in dosarul Nana, ce dovezi aveti cu privire la Basescu? Zero. Nimic. Dar in celelalte dosare? Tot nimic. Dar in dosarul cu Bercea? Acolo sunt dovezi clare. Fratele lui Basescu e vinovat clar si e arestat. Foarte bine. Dar in dosarul ginerelui? Si-acolo e groasa pentru ginerele lui Basescu. Nu cred ca scapa, pentru ca cel mai probabil, e vinovat ginerele. Dar Monica Macovei, a pierdut procesul cu Sova sau nu? L-a pierdut si a platit. Bani multi. Si cite si mai cite exemple clare.

      Deci justitia functioneaza sau nu? Uslamistule! La puscarie cu mafia! Iar iubitorii de hoti sa puna capul in pamint. Nerusinatilor! Complicitatea voastra e gretoasa!
  • -19 (31 voturi)    
    sefa Gestapo, dictator militar sud-american (Vineri, 24 aprilie 2015, 21:31)

    demaGOCU [utilizator]

    dictatorul e facto al Romaniei, nu a auzit de separarea puterilor in stat.
    • +13 (19 voturi)    
      S-au (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 0:36)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      terminat rublele şi acum vă plătesc numai în votcă ?
  • -10 (18 voturi)    
    Sfarsitul nu-i aici! (Vineri, 24 aprilie 2015, 22:20)

    EllenaS [utilizator]

    Doamna Codruta Kovesi, tare mi-e teama ca ati confundat indarjirea lui Basescu de a va pune consecutiv in doua functii importante, cu faptul ca v-ar aprecia calitatile profesionale. Nimic mai fals! Dupa ultimile evenimente se vede ca ati fost un pion pe tabla lui de sah! Acum vede cu stupefactie ca "pionii" nu-l mai asculta! Daca ati facut compromisuri si Basescu le stie, ati cam incurcat-o! Daca nu, va felicit si va doresc sa continuati batalia si chiar sa castigati razboiul!
  • +14 (22 voturi)    
    iubire (Vineri, 24 aprilie 2015, 22:23)

    Justitiarul [anonim]

    Subscriu la un comentariu facut mai sus ,oamenii de bine din tara aceasta sa puteti sa-i simtiti aproape de d-voastra ....va respectam munca titanica ,care ne mai da speranra unei curatenii morale ...Va dorim ceea ce va doriti și d-voastra .....de ce nu poate și o familie !
  • -13 (17 voturi)    
    Gorgona ! (Vineri, 24 aprilie 2015, 22:32)

    n italy [utilizator]

    Ce mai intrebati de sot ?Si daca devenea Papa tot la puscarie il baga..si nu ca ar baga mii tot acolo [cum a zis mai deunazi] ci milioane sau si mai bine pe toata lumea..Daca traia pe vremea Inchizitiei ajungea sefa si toata planeta era un rug ca la disparitia dinozaurilor cand a cazut asteroidu` !!
    • +7 (11 voturi)    
      Hai ca exagerezi! (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 5:38)

      Pisica in cizme [anonim] i-a raspuns lui n italy

      Nu e vorba sa bage la inchisoare chiar pe toata lumea.

      Parerea mea e ca in Romania s-ar putea trai acceptabil daca Codruta ar trimite dupa gratii un minim de 90% dintre romani pina la sfirsitul anului.

      Ar mai trebui, dupa asta, o furtuna puternica cu ploi torentiale vreme de doua-trei saptamini ca sa se spele jegul de la orase si sate si aproape ca imi vine sa zic ca m-as gindi, in conditiile astea, la o calatorie de placere prin tara Mioritei. Intr-un tur al puscariilor, sa zicem.
      • +1 (1 vot)    
        Vrei să spui... (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 8:23)

        marchi [utilizator] i-a raspuns lui Pisica in cizme

        90% din politicienii care confundă țara cu moșia proprie și care ne-au adus în pragul dezastrului. Săraca țară bogată...
    • -2 (2 voturi)    
      DA (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 7:46)

      io [anonim] i-a raspuns lui n italy

      ...TOT LA INCHIZITIE MA GANDEAM SI EU! NU ESTE JUSTITIE ACEEA CARE SE FACE CU PATIMA SI FANATISM! TREBUIE CALM SI NU BALCI..ALTFEL ESTE INCHIZITIE...!!
  • +15 (21 voturi)    
    Doamnei Kovesi (Vineri, 24 aprilie 2015, 22:46)

    n.dumiritu [anonim]

    Doamna Kovesi, apreciez ca sinteti un profesionist de prima mina si un om admirabil. Atunci cind ati demarat anchetele la fraudarea grosolana a referendumului din 2012, mi-ati cistigat definitiv admiratia pentru dedicatia pe care o puneti in apararea legii si, implicit, a democratiei in tara asta.
    Va asigur de toata simpatia si admiratia mea si va urez sa fiti sanatoasa si fericita.
    • +1 (1 vot)    
      Curat democratie coane dumiritule! (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 16:48)

      Johny the Great [anonim] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Bravo dumiritule! A fost frauda masiva la referendumul din 2012... adica 7,4 mil. de oameni s-au fraierit singuri? Halal!!
  • -10 (14 voturi)    
    nu ma mir (Vineri, 24 aprilie 2015, 23:42)

    batranul [utilizator]

    Nu ma mir ca nu aveti sot si nici copii, deci familie. Dar nu inteleg dece nu purtati numele de familie pe care o purtati ca fata. Meseria pe care o practicati cu multa pasiune, dar uneori am impresia ca o practicati cu multa rautate si fara sa fiti legata la ochi, nu va va aduce multe satisfacti in partea doua a vietii. Fiind un individ de varsta a treia am vazut si am trait multe in viata, dar de fiecare data cand cineva facea ceva din rautate nu sfarsea bine. De aceia indrasnesc sa va spun ca sa tratati si infractorii ca oameni, sa adunati probe contra si pentru infractor in asa fe ca el sa fie convins ca ce a facut nu este bine si pedeapsa data este justa. Nu fiti ranchinoasa. Indrasnesc sa spun ca sunteti si frumoasa, dar sa fiti atenta si la partea umana a lucrurilor.
  • +15 (19 voturi)    
    Dna Firea, (Vineri, 24 aprilie 2015, 23:53)

    AlisCuPar [utilizator]

    aţi auzit ?! Trebuie înfierată cu mânie proletară, sau mă rog, cu mânie de poetesă, dna Vrânceanu ! Nu poate fi credibil cineva care nu are nici copii, nici soţ, nu-i aşa, dna Pandele ?! Ia încordaţi-vă neuronii şi ieşiţi cu o declaraţie de presă de care numai dvs. sunteţi în stare, dna Firea Vrânceanu Pandele... Până una-alta: toată stima pentru dna Laura Codruta Kovesi !
  • -13 (17 voturi)    
    Misiunea ta este schimbarea guvernului.. (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 0:33)

    Aurel [anonim]

    Șmecheră băsistă ce ești tu. Slugoi, copilul lui Băsescu. Ai fost umbrelă și scut pentru toate abuzurile PDL-ului și a băseștilor, de la mic la mare. Ești complice la toată hoția care a fost în țara asta în regimul Băsescu. Sper să te vedem alături de Bica și Udrea, pentru toate abuzurile pe care le-ai făcut!
  • +14 (16 voturi)    
    Au ieşit (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 0:40)

    AlisCuPar [utilizator]

    trolli ca râmele după ploaie !
  • +10 (14 voturi)    
    ele56@yahoo.com (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 0:56)

    ele [anonim]

    Bravo ,mai găsește colaboratori în toate domeniile.Fă ce poți că faci bine!!
  • -4 (6 voturi)    
    Greatza (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 7:56)

    Reticentul [utilizator]

    Citind adulatiile imi dau seama inca odata ca mama prostilor e mereu gravida. Pe de o parte. Pe de alta parte ca se ridica o noua Tovarasa, in curand Academician si in final Sinistra. Astept curios aparitia noilor vadim si paunescu. Pentru papagalii pupaciosi de koor, amintesc faptul ca trei din echipa infractoare a lui Baselu au fost arestati de ceilalti trei, care incearca astfel sa-si acopere urmele si sa se salveze. Dar nu cred ca se indoieste cineva ca pana la urma intreaga echipa de infractori va ajunge la racoare, arestata de o echipa noua. Un pic de autorespect n-ar strica, astora de dati pe-afara ostentativ cu osanalele. Exact ca pe vremea.
  • +4 (6 voturi)    
    dosarul Referendum (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 9:17)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ..cu acesta ati catigat multi simpatizanti.
    Pe cand dosarul "Ponta"?

    Viata personala ramane totusi un punct de echilibru in mintea unui om.
    Veti sti cu siguranta un pic mai tarziu.
    Sanatate...
  • +2 (4 voturi)    
    Parerea mea ... (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 10:37)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Daca nu faci acum nu mai ai cand! Fa macar un copil acum! Cat esti gravida poti lucra, pana spre 7-8 luni. Apoi, in principiu in 3 luni iti poti relua munca si sa faci treaba grozava pe care o faci! Chiar si dpdv logic avem nevoie ca genele tale sa se perpetueze, nu sa dispara si numai genele banditilor si celor din clanuri sa prospere!
  • -9 (9 voturi)    
    rau augur (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 10:48)

    nae [anonim]

    E de rau augur cind cineva incepe sa se simta predestinat pentru o misiune importanta. Din acesta categorie se "recruteaza" dictatorii. Frustrarile din viata personala grabesc derapajul. Inainte de a se crede predestinat, o persoana inteleapta se gindeste daca nu cumva sirul de succese nu sunt decit rezultatul unor conjucturi favorabile.
  • -4 (6 voturi)    
    Saraca Luluta, (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 13:16)

    xrogo [utilizator]

    cum isi sacrifica dansa viata si sentimentele pentru misia pe care sigur a primit-o printr-un inger ori o fi avut oarece viziune!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Rezista pentru omul de rand Codruta! (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 15:54)

    Cristi [anonim]

    In primul rand felicitari si sa va dea domnul sanatate pentru ceea ce faceti! Nu pot decat sa-mi imaginez cata ura si amenintari primiti de la toti sobolanii( si asociatii lor) bagati la intuneric, trebuie sa fiti a persoana foarte hotarata pentru a rezista...Ma gandeam acum ca 99% din carnatii astia din parlament si guvern dadeau bir cu fugitii de mult, ca barbat va felicit si va asigur ca pe strada, omul de rand va iubeste si va sustine! Sa dea dracu sa va puna cineva bete'n roate ca iar iesim in strada! Sper ca in viitorul apropiat sa primiti mult mai mult sprijin pentru a dubla eforturile de extirpare a mucegaiului asta care trage tara inapoi de atata timp.