VIDEO Inspectorii ANAF, primiti cu ostilitate si ironii in Vama Veche

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 mai 2015, 11:38 Revista Presei | Subiectele Zilei

Fiscul in Vama Veche
Foto: captura Digi24
Aparitia inspectorilor ANAF, vineri, pe plaja din Vama Veche i-a enervat pe tinerii veniti sa se distreze nestingheriti. Vamaiotii i-au huiduit si i-au transformat in tinte pentru glume, relateaza Digi24.

"Voiam sa fac o poza cu voi, se poate?", i-a intrebat un tanar pe inspectorii in uniforma. "Nu se poate", i-a replicat unul dintre acestia.

Turistii au continuat ironiile si au pus intre stergatoarele masinilor ANAF bonuri fiscale. "Sa mearga domnii de la ANAF si la toaletele publice, sa intrebe si acolo daca se emite bon fiscal", spunea un turist.

Unii dintre turisti au mers dincolo de ironii si au devenit violenti. "S-a inregistrat si un incident in care o persoana a spart parbrizul unei masini ANAF. In acest caz se vor sesiza organele de urmarire penala, aceste persoane riscand pana la 2 ani de inchisoare", a declarat Alexandru Cristea, purtator de cuvant ANAF.

Digi24 aminteste ca, pentru vacanta de 1 Mai, aproape 200 de inspectori antifrauda au fost detasati pe litoral ca sa controleze activitatea de la terase, restaurante, hoteluri si chioscuri. Inspectorii Fiscului au mers in 31 de localuri din Vama Veche ca sa verifice daca angajatii emit bonuri fiscale. Controalele vor continua si in zilele viitoare.



























7953 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Uraaa (Sâmbătă, 2 mai 2015, 12:02)

    Vali [anonim]

    anafu e cu noi!
    • -5 (9 voturi)    
      La noi totul se face politic, la plesneala! (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:06)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      De ce nu le cere bon fiscal si doctorilor care iau spaga? Va spun eu de ce. Pentru ca majoritatea doctorilor, mari spagari, voteaza cu PSD sau USL.
  • +8 (26 voturi)    
    hai sa fim seriosi (Sâmbătă, 2 mai 2015, 12:33)

    cosmin [anonim]

    cand nu se respecta regulile comentam, cand se respecta iar comentam. cum e mai bine??? aceasta-i intrebarea....
    • +6 (20 voturi)    
      Praf în ochi (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:14)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      Ai mai văzut tu în vreo țară civilizată controale ale autorităților fiscale desfășurate cu zeci de mașini mergând în coloană în stațiuni turistice și cu toate camerele de televiziune în jurul lor?!

      Ăsta e praf în ochii prostimii, propagandă ieftină pentru votanții lui Ponta și o mini-vacanță la mare pentru inspectori. Nu așa crește gradul de colectare, așa primește Ponta aplauze din partea propriului electorat.
      • -1 (13 voturi)    
        Orice crestere a colectarii (Sâmbătă, 2 mai 2015, 14:33)

        rollotomasi [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        e binevenita
        • +3 (11 voturi)    
          calculeza si costurile (Sâmbătă, 2 mai 2015, 15:09)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

          daca costurile cu salariile, masinile si alte costuri aferente activitatii acestor inspectori merita diferenta de colectare obtinuta.
          decat sa trimiti sute de inspectori prin piete si carciumi mai bine trimiti cativa zeci la firmele mari care chiar fac evaziune cu sume mari. avem de recuperat numai de la Rompetrol 1 miliard de euro, donati de Ponta, iar acum se face circ ieftin.
          • 0 (0 voturi)    
            Iata dovada (Luni, 4 mai 2015, 14:19)

            rollotomasi [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            http://www.wall-street.ro/articol/Finante-Banci/183258/un-club-din-mamaia-a-avut-incasari-50-000-euro-intr-o-singura-seara.html
            • 0 (0 voturi)    
              irelevant (Joi, 7 mai 2015, 16:29)

              gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

              nu spune mare lucru bonul ala, daca am fi vazut bonul din ziua din anul precedent, sa putem face o comparatie, atunci da, altfel nu ai de unde sti cu cat au crescut incasarile pe casa de marcat datorita ANAF
        • +4 (4 voturi)    
          corect (Sâmbătă, 2 mai 2015, 16:54)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui rollotomasi

          asteptam cu interes rezultatul la final de an..
          daca incasarile suplimentare vor depasi returnarile ilegale de TVA si inflatia se va pastra in parametrii estimati de BNR, succesul este "binevenit". daca returnarile de TVA vor depasi recorduri la fel ca incasarile si pe de-asupra inflatia va reduce puterea de cumparare, inseamna ca guvernul Ponta a reusit deosebita performanta de a stoarce mai multe taxe de la electoratul propriu...
      • +3 (5 voturi)    
        Nu ma harald (Sâmbătă, 2 mai 2015, 16:48)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        N-am vazut. Dar Ro e mai "speciala" asa ca trebuie tratata special.
      • 0 (2 voturi)    
        Prostia omeneasca (Sâmbătă, 2 mai 2015, 18:32)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Probabil ca le-au dat si telefon alora (vedeti ca peste 2 ore suntem la voi ). Ii pui mâtei clopotei la gat si apoi te miri ca nu prinde soareci.
      • +4 (6 voturi)    
        Unde-i lege nu-i tocmeala (Sâmbătă, 2 mai 2015, 18:39)

        AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Eu nu stiu care este raportul intre firme mici : firme mijlocii : firme mari in privinta evaziunii. Cu alte cuvinte, nu stiu cine are un impact negativ mai mare prin neplata taxelor asupra colectarii bugetare. Aici este nevoie de masuratori concrete si nu am aceste date. Poate ma lamuresti cu niste date concrete dintr-o sursa credibila.

        Stiu insa un lucru: este momentul sa ne respectam intre noi si sa platim cu totii taxele ca ni se duce tara dracului.
      • 0 (0 voturi)    
        ANAF nu te lasa,pe ei (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:51)

        Nea Cinstitu' [anonim] i-a raspuns lui Harald

        Azi am fost la niste cumparaturi in Piata Crangasi si in zona adiacenta,In afara de Mega Image si Tip-Top,daca nu lucreaza si astia cu dubla contabilitate, nimeni,adica( la sibieni-branza,la vanzatori neproducatori-varza,si paine Harghita (?)-vanzatoare coafata si rujata,nimeni nu mi-a dat bon. Nici n-au schitat vreun gest. Asa ca e clar ca aceste controale trebuie sa continue.Evaziunea a devenit asa de obisnuita de ani de zile incat daca un vanzator iti da bon ramai uimit. Evaziunea e in sangele si firea negustorilor. Uimitoare este insa solidaritatea jurnalistilor cu evazionistii . De ce oare ? O fi adevarat ca foarte multi sunt platiti la negru "din sacosa " ?
        • 0 (0 voturi)    
          bravo lor (Joi, 7 mai 2015, 16:30)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Nea Cinstitu'

          sa nu dea niciun bon pt ca banii dati statului sunt furati de clasa politica, nu beneficiem de mare lucru de pe urma taxelor noastre.
    • +4 (6 voturi)    
      mda. s'ar parea ca ai dreptate (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:25)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      numai ca, de ex. la otv ghita/sri, s'a dat cum ca au fost primiti cu aplauze si bucurie. pasa'mite erau cei ce'i aparau de ..kapitalistii hrapareti, care e patronii. :)

      numai ca, in timp ce prezentatoarea oteveului respectiv ne spunea asta, se auzeau huiduielile celor presupusi ca se bucurau la vederea noilor uniforme. nu m'as mira sa le dea si ...cagule.
      ca, cu jihadistii incagulati a fost ridicat si periculosul nekita.
      eliberat, mai apoi, de trebonal.

      sa revin, e bine ca inspecteaza, dar s'o faca uniform, mai pe nepusa masa, nu festivist, ca la defilare.
      acuma, sa le dam si lor ca erau cu reveria, cu amintirlle a ceea ce obijnuia sa fie marea sarbatoare de intai de mai ! :)

      rade iarasi primavera...
      si are si lumea dreptul sa rada, nu ?!
    • 0 (0 voturi)    
      asa este (Duminică, 3 mai 2015, 14:54)

      I [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      dar cred ca erau huiduiti pentru ca erau vazuti ca venind trimisi de Ponta.
  • -2 (20 voturi)    
    IQ subunitar (Sâmbătă, 2 mai 2015, 12:44)

    Hipius [utilizator]

    Ce sa asteptam da la oamenii care ''sarbatoresc'' asa zi.Ziua puturoseniei.E ironic cum ziua muncii se sarbatoreste prin petreceri si timp liber in loc sa fie programul de lucru prelungit la 20 de ore.Aia e ZIUA MUNCII.

    Natie detestabila.
    • +2 (10 voturi)    
      haha (Sâmbătă, 2 mai 2015, 16:31)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Hipius

      am inteles, tu vrei sa sarbatoresti prin munca ziua in care s-a murit pentru reducerea timpului de munca si inlaturarea exploatarii..
      Moaaamaa, de unde ii gasiti pe toti nazistii astia care posteaza pe aici ?
      • 0 (2 voturi)    
        mai baiete (Duminică, 3 mai 2015, 4:53)

        Hipius [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        tu bag de seama ca esti bugetar si mare consumator de mici.Ce castigi ca dormi?Sau iti place sa huzuresti pe bani,multi sau putini.Burdihanu la soare si pace buna,ce o fi o fi.DA,vreau sa sarbatoresc prin munca ,asa si fac.De asta eu am si altii nu.SI tot eu is ala rau,ca de unde am.Nu din stat de 1 Mai.Mooooaaammma,pune mana pe carte.
    • -4 (6 voturi)    
      Ti-am dat (Sâmbătă, 2 mai 2015, 16:49)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Hipius

      Un plus.
      • 0 (2 voturi)    
        excelent (Duminică, 3 mai 2015, 4:55)

        Hipius [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        Cine are minte intelege,cine nu se mira si vitupereaza.Plin de somitati care considera ca au ceva de spus.In mod cert au,dar nimic important.Uite domnule,moderatorul site-uului nu a sarbatorit 1 mai.O fi si el un mitocan pentru ca nu e pro puturosenie.Romanii si zecile de sarbatori....
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e doar la noi (Duminică, 3 mai 2015, 19:48)

      StefannelUK [anonim] i-a raspuns lui Hipius

      In UK 1 Mai se sarbatoreste Luni , 4 mai. Nu te mai autoflagela degeaba.
  • +2 (20 voturi)    
    ce sa zici (Sâmbătă, 2 mai 2015, 12:44)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Si ne mai miram ca suntem tara bananiera
    Oamenii se duc acolo ca sa se asigure ca concurenta e corecta si nu se vand lucruri contrafacute sau fara acte si prostii ce zic ... cum s afacem bascalie de astia
    Moromete in splendoarea lui, facut muci dar cu umor ... in final cu umorul a ramas si ala
    • +3 (13 voturi)    
      Controale tipice de țară bananieră (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:16)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Numai în Rusia și în țările foste comuniste mai poți vedea asemenea controale cu maximă acoperire mediatică.

      Pentru o returnare ilegală de TVA de 5 mil.euro, șpaga e de 1 mil.euro. Câte controale la micii comercianți crezi că sunt necesare, ca să aduni cele 5 mil.euro pe care să le dai unui ”băiat deștept” cu ”susținere” în PSD?
    • +3 (13 voturi)    
      ironic? (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:36)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Tocmai ca pentru verificarea produselor sau a concurentei nu se duc, nici nu le pasa de asta, se duc doar sa colecteze taxa de protectie pentru ponta si gasca.
      • +2 (4 voturi)    
        sa inteleg (Sâmbătă, 2 mai 2015, 18:10)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

        ca e mai bine ca fiecare sa fure ca in codru nu ?
  • +2 (14 voturi)    
    apropo (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:31)

    nash pandelica [utilizator]

    am vaut ca masinile negre (va amintiti elicopterele negre ?!:)) au si girofaruri !
    sa vezi urmariri dupa chelnerii si barmanii care vor sa se sustraga! urmaririi penale, desigur.
    • 0 (6 voturi)    
      Control (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:47)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Fa-ti un control la ochi ca masinile alea sunt albastre
      • +3 (7 voturi)    
        mersi (Sâmbătă, 2 mai 2015, 15:19)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui silmix

        iti voi urma sfatul.
        asa',i mare diferenta ! :))
        girofarurile ..tot albastre.
        e albastra rau, cu anafu; asta !
        deci, zapcii moderni, cu masini blumarin, cu girofar.. :)
  • +6 (8 voturi)    
    . (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:31)

    VirgilGeorgescu1 [anonim]

    Daca ajungeau mai demult era si mai bine. De ce producatorul care vinde in piata e nevoit sa plateasca pentru taraba, de ce orice alta alimentara sau orice alt bar trebuie sa emita bon fiscal iar Bibi, Soni, Stuf, Goblin, "unitatile de cazare" adica tot felul de pensiuni fara autorizatie, hotelurile aparute ca ciupercile dupa ploaie, sa fie scutite? Oricum cei care se duc in Vama platesc ca-n Mamaia daca vor sa manance o haleala dubioasa sau sa aiba unde dormi in afara de plaja.
  • +6 (14 voturi)    
    Tipic Romanesc (Sâmbătă, 2 mai 2015, 13:55)

    silmix [utilizator]

    Romanul e prietenul micului infractor...

    Mereu se revolta la marii hoti da apoi sare in sus daca e prins si el.
    Toti fac scandal cand e prins unu cu 200 la ora il fac cocalar , sofer de bmw etc etc da daca il prinde si pe el cu 100 prin localitate incepe sa injure militia si militienii inculti , ca se grabea ca nu sunt drumuri. (doamne ce logica)

    Micul comerciant injura anaful ca de ce nu se duce la Cora sa faca controale de ce nu se duce la dragonul rosul. Da cine naiba cumpara en-gros si fara factura din dragon? Pai cine altul decat micul comerciant care apoi vinde fara bon la colt de starda.

    Mereu acelasi lucru , sa fie lege , sa ii arda pe aia da cand vine vorba de el , lasa-ma nenica mai usor ce e asta , e dictatura ?

    Dupa episodul de mai sus , ce mie Grecia ce mie Romania , numai acolo mai vezi asaceva.
    • +2 (10 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 2 mai 2015, 15:11)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui silmix

      romanul nu e prieten cu micul infractor ci gandeste corect si efectiv: de ce ANAF nu se duce la marii infractori, la marii evazionisti si face spectacol ieftin cu micii intreprinzatori?
    • +5 (9 voturi)    
      in coloana, (Sâmbătă, 2 mai 2015, 15:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui silmix

      cu girofaruri si uniforme...
      greu sa se prinda infractoru' va vin zapcii ..:)

      astia seamana cu controlul lui ala mic de la agricultura, la supermaketuri.
      mai mult incurcau cumparatorii, cu alaiul.

      asa este, controlul bun se face cu alai mare.:)

      ca si vizitele in arapia, pt. schimb de experienta parlamentar.
  • 0 (4 voturi)    
    Mie mi se pare buna strategia (Sâmbătă, 2 mai 2015, 19:21)

    slakeritul [utilizator]

    Pai au nevoie de mediatizare sa bage frica in comercianti, sau cum vedeti voi ca s-ar petrece lucrurile mai bine? Cand va scadea evaziunea, vor scadea si controalele si interesul media.
    Eu nu va inteleg de va dati atata pe spate, ca de ce ii controleaza pe aia si nu pe ceilalalti. Tocmai pentru ca sunt cei mai vizibil, si automat asta creste frica de ANAF prin toate sectoarele.
    Uff, dar na, cu natia noastra ca era mai bine altfel, ca stiu eu ca e politic, ca bla bla, nu se poate urni nimic in tara asta.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce idioti (Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:47)

    laurs [utilizator]

    Turistii in cauza habar n-au pe ce lume traiesc, nici nu-si dau seama ce se intampla in jurul lor, n-au nicio idee ce impact au societatile care nu dau bon la casa.
    Lasati politica deoparte si incercati sa va vedeti de propriul interes in adevaratul sens al cuvantului, si acela de a face macar un efort in a intelege impactul pozitiv al banilor care vin la buget din taxele aplicate in comert, in lipsa carora tot idiotii trebuie sa plateasca mai scump tot ca nu sunt suficienti bani la buget.
    Folositi-va creierul oameni buni!
  • 0 (2 voturi)    
    Poza din vama (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:08)

    silmix [utilizator]

    Uite ce au lasat in urma lor luptatorii antianaf si aparatorii comerciantilor asupriti:

    reporterntv.ro/imagini/2015/05/02/big/munti-de-gunoaie-au-invadat-plaja-din-vama-veche-dupa-noaptea-de-1-mai-galerie-foto-121056.jpg

    "Climbin the G of all G's"
    Da aici g vine de la gunoiul gunoaielor
  • 0 (0 voturi)    
    bechtel - cat costa ? (Duminică, 3 mai 2015, 0:00)

    liviusmaximu [anonim]

    Totusi, CAT AM PLATIT LA BECHTEL ?
    dar la rompetrol ? da la...
    sa nu uit. cate judete s-au retrocedat baietilor orientati ? nop, nu mai vorbim despre asta. avem o noua distractie - 5000 de noi agenti angajati la anaf, cu uniforme si girofar pt urmarirea unei piete de 2-300 mil eur/an ...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg un lucru? (Duminică, 3 mai 2015, 11:02)

    raudegura [anonim]

    Cand facea mazarica parangheliile prin Mamaia de ce nu se duceau asa incolonati sa vaza de unde sunt argintzii ?