Victor Ponta, pentru The Guardian: Cred ca doar Rusia ar deschide o sticla de sampanie pentru o criza prelungita in Romania

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2015, 21:59 Revista Presei | Subiectele Zilei

Premierul Victor Ponta a declarat marti pentru presa straina, la cateva minute dupa ce Camera deputatilor a respins cerea Justitiei de incepere a urmaririi penale pe numele sau, ca este nevinovat si ca este dispus sa mearga in fata instantei pentru a-si dovedi nevinovatia, relateaza The Guardian. Ponta a reiterat ca nu va demisiona, aratand ca nici Romania si nici Europa nu isi pot permite instabilitate politica in fata miscarilor explansioniste ale Rusiei.

"Romania se afla in cea mai sensibila zona a Europei", a declarat Ponta. "Speram ca vom incheia aceasta criza politica mica dar intensa pentru a putea reveni la lucru, in conditiile in carr Europa vrea ca Romania sa fie stabila si predictibila in aceasta regiune. Cred ca doar Rusia ar deschide sticle de sampanie daca Romania s-ar afla intr-o criza politica indelungata", a adaugat premierul.




















2395 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    mai... (Marţi, 9 iunie 2015, 22:08)

    liviu_ [utilizator]

    el crede ca pune cineva botu la minciunile lor?!
    • +10 (10 voturi)    
      Cu Ponta premier Rusia bea șampanie zilnic! (Marţi, 9 iunie 2015, 23:24)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Rusia a deschis cel putin o sticla de șampanie azi, 9 Iunie 2015, la aflarea deciziei parlamentului de a-l menține la putere pe Victor Ponta, adevăratul șef al Statului Roman deoarece Iohannis este un om de paie ce depinde de Băsescu, Blaga, PNL - PDL și care nici mare interes sa facă ceva pozitiv pentru țară nu are. El s-a văzut cu sacii în căruța, a ajuns președinte în Noiembrie 2014, altceva decât statul pe cel mai important fotoliu din Cotroceni nu-l mai interesează. Premierul nu-l deranjează prea mult.

      Cu Victor Ponta la conducere, regimul de la Moscova este sigur de neapariția vreunei surprize neplăcute, militara sau având alta natura, deoarece actualul premier are drept unic scop rămânerea la putere și incapabil știindu-se sa gestioneze un conflict cu Moscova va face tot posibilul sa-l evite.

      Citat Hotnews: "Victor Ponta, pentru The Guardian: Cred ca doar Rusia ar deschide o sticla de șampanie pentru o criza prelungita în Romania"
    • +5 (5 voturi)    
      Pune (Marţi, 9 iunie 2015, 23:35)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Uite mazeta e exemplul perfect.
    • +2 (2 voturi)    
      Facem ca la Ceaușescu. (Miercuri, 10 iunie 2015, 8:40)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Acceptăm și colaborarea rușilor dacă scăpăm de Ponta.Ponta,întreabă-l pe Iliescu cum colaborează rușii.
  • +15 (15 voturi)    
    Criza prelungita avem de cand ponta este (Marţi, 9 iunie 2015, 22:16)

    ty [utilizator]

    prim ministru.
    • +5 (5 voturi)    
      deja cere mila... (Miercuri, 10 iunie 2015, 0:24)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ty

      psd, arunca prosopul ca tipu-i GROGGY, saracul. Pana si votantii vostri au simtit miros de starv, nu mai merge, sacrificati alt habarnamist.
  • +16 (16 voturi)    
    Hahaha! (Marţi, 9 iunie 2015, 22:22)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cum asa domnul borfas Ponta? Pai in Rusia puterea o au borfasii care au impartit resursele pe felii intre ei si sunt mai presus de lege! Exact asa cum incerci tu sa fii! Rusia deschide sampania daca tu faci din Romania tot o oligarhie cleptocrata! Daca schimbi legea si blochezi justitia! Tu si Tariceanu! Sa nu uitam ca Tariceanu a incercat sa ne retragem trupele din Irak in plin razboi! Deci aliatul tau face jocurile Rusiei!
  • +8 (8 voturi)    
    adica (Marţi, 9 iunie 2015, 22:28)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dopul sticlei cu oligarhi de tip sovietic se lauda ca le tine piept. Minciuni coplesitoare, in cel mai infect stil kgb-ist. Ponta va pleca si va trage pe multi dupa el, chiar daca va mai dura un timp. Bine ca se agata de functie, asta e sansa romaniei. Daca demisiona repede si era inlocuit cu alt membru GIO, buboiul mai supura mult timp. Dar pentru asta trebuie inteligenta si educatie, nu smecherie cocalareasca de neam prost.
    Din fericire GIO e doar o adunatura de cocalari de neam prost, rurali recent urbanizati, mostenire a regimului ceausist. Chiar daca buna parte a populatiei din romania, ca pina la stadiul de popor mai dureaza ceva, e la fel ca ei, mersul istoriei nu e de partea lor.
  • +10 (10 voturi)    
    Vezi baietica ca nu te mai asculta nimeni. (Marţi, 9 iunie 2015, 22:36)

    ouyang [utilizator]

    Ti-ai taiat craca de sub picioare dar nu ai inteles inca. Si le-ai taiat-o si loazelor din Parlament. Nici aia nu au inteles. Inca.
  • +8 (8 voturi)    
    Ce parere buna are despre el insusi (Marţi, 9 iunie 2015, 22:41)

    fdaniel [utilizator]

    Vezi-ti lungul nasului iar noi sa ne vedem pozitia si rolul real in lume, Rusia ar deschide sampanii daca ar fi criza in SUA, Germania sau China, pentru Ponta poate ar inchina un pahar de apa plata. Cu multa lamaie!
  • +8 (8 voturi)    
    gresit (Marţi, 9 iunie 2015, 22:50)

    ciuche [utilizator]

    Te inseli total domnule prim ministru, eu asi deschide chiar un bax de sampanie.
    • +7 (7 voturi)    
      Mai multi (Marţi, 9 iunie 2015, 23:20)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui ciuche

      Cand va disparea Ponta de la guvern, sau cand va aparea in beciul domnesc, consumul national de alcool va inregistra o crestere semnificativa chiar in acele zile.
  • +14 (14 voturi)    
    Penibil (Marţi, 9 iunie 2015, 22:55)

    MPopa [utilizator]

    Ponta a scos-o pe asta cu "stabilitatea regionala" din cauza ca pur si simplu nu mai are legitimitate in ochii europenilor. S-a gandit sa le vanda gogoasa cu guvernul PSD-ist care se va opune expansiunii rusesti, pe principiul "tolerati-ma ca va sunt util, asa ticalos cum ma vedeti". Ce rusine pentru noi sa fim reprezentati de un astfel de maimutoi!
  • +5 (5 voturi)    
    e pe dos pinochio (Marţi, 9 iunie 2015, 23:35)

    timp tamp [utilizator]

    Rușii beau votcă cu stacana de bucurie că liderii țărilor democratice își vor întoarce fața de la țara guvernată de un plagiator infractor! Țara va fi numită Republica Infractorilor
  • +5 (5 voturi)    
    Ce sulfa.... (Marţi, 9 iunie 2015, 23:40)

    Lucky1 [utilizator]

    ...vom vedea, imediat dupa ce VP va fi pus pe lista neagra si izolat de comunitatea euro-atlantica, cum va coti stanga mars care rusi, cu bratele larg deschise, cu lacrimi in ochi, "in genunchi ma intorc la tine"... Asta, pentru a-i usura trecerea in nefiinta a mentorului tuturor pesedistilor, care va inchide ochii linistit, stiind ca Romania este pe maini "bune".
  • +6 (6 voturi)    
    mentalitate de borfas (Miercuri, 10 iunie 2015, 0:18)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    de ce ar fi , ma rog, o criza prelungita in Romania? adica daca nu mai e Ponta prim ministru, gata, e criza? Nu se mai gaseste alt om capabil sa fie PM, fie el si din actuala majoritate?
  • +3 (3 voturi)    
    Mujicii is turta de vreo 3 ani (Miercuri, 10 iunie 2015, 4:12)

    Wanheda [utilizator]

    Daca psdeaua si pontanel mai ies si la anul...rusii or sa bea uischi si-or sa gioace cazacioc pe plaiuri romanesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Petitie Pro Cercetare Victor Ponta (Miercuri, 10 iunie 2015, 8:04)

    RobertDinca [anonim]

    http://www.petitieonline.net/petitie/pentru_cercetarea_premierului_victor_ponta_conform_solicitarilor_dna-p00163142.html
  • +2 (2 voturi)    
    punct de vedere... (Miercuri, 10 iunie 2015, 8:12)

    astronaut [utilizator]

    gresit dle'' plagiator'', de astia care semnalizeaza dreapta si fac stanga am mai vazut , dar daca PLECI , garantat nu se va intampla nimic ,'' A MURIT EL STALIN SI NU SA 'NTAMPLAT NIMIC'' asa ca poti sa-ti dai DEMISIA linistit , caci mai devreme sau mai tarziu tot la ''brutarie ''poposesti !
  • +3 (3 voturi)    
    Rusia a deschis deja sticla (Miercuri, 10 iunie 2015, 8:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Atunci cand Poanta a fost desemnat prim ministru si atunci cand a plecat Basescu. ponta, ca de obicei, minte asa cum respira. Tot ce spune trebuie luat invers. Acesta e meritul mitomanilor patologici - sunt previzibili. Minciunile pentru presa occidentala nu mai pacalesc nici macar un eschimos ce nu a auzit de Romania. E aproape de a fi cel mai daunator, pentru Romania, politician, dupa slujbasul moscovei ilici iliescu. Dar ponta mai are de aratat din tacalosia si lipsa lui de caracter totale.
  • +3 (3 voturi)    
    chiar (Miercuri, 10 iunie 2015, 8:47)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    chiar nu intelegeti ca Ponta santajeaza ?

    El le spune partenerilor ca nu este momentul unei crize politice in Romania acum cand Rusia este o amenintare...
    ...in acest context, spune tot el, batalia pentru statul de drept este o fudulie....

    cine ii da picioare in gura unui pe care Iohannis l-a lasat sa se insurubeze in toate institutiile de forta cu toata disperarea inecatului...

    De acolo nu-l mai scoti prin desubare si prin smulgere..... cine isi asuma riscul asta?
  • +3 (3 voturi)    
    Mai, da' cine esti tu? (Miercuri, 10 iunie 2015, 9:09)

    ostrogotul [utilizator]

    Mesia, eliberatorul, salvatorul omenirii? Numai tu aduci stabilitate? Dut-n papucii mei la rusi, si salveaza-i/stabilizeaza-i pe aia.