Romania, invinsa de E.ON in instanta. Statul roman va plati despagubiri de 2 milioane de euro

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2015, 19:40 Revista Presei | Subiectele Zilei

Centrala E.ON
Foto: E.ON Gaz Romania
Statul roman va trebui sa ii plateasca gigantului energetic german E.ON despagubiri de doua milioane de euro. Sunt cheltuielile de judecata ale unei dispute pe care Romania a intentat-o la Curtea de Arbitraj de la Paris si a pierdut-o, anunta Digi24.

Statul a acuzat E.ON ca nu a efectuat investitiile promise in contractul de privatizare a fostei Electrica Moldova si i-a cerut companiei germane sa platasca 33 de milioane de euro. Insa tribunalul comercial de la Paris le-a dat dreptate nemtilor, noteaza sursa citata.

Digi24 aminteste ca procesul cu E.ON este doar una dintre disputele dintre stat si companiile care au privatizat reteaua de distributie a energiei electrice din Romania. Cel mai important verdict va fi cel dat in conflictul cu italienii de la Enel, carora statul le cere despagubiri de 500 de milioane de euro. Motivul este acelasi: nerespectarea contractului de privatizare. Enel a preluat Electrica Muntenia Sud. Romania este reprezentata la Curtea de Arbitraj de societatea infiintata anul trecut pentru administrarea pachetelor minoritare de actiuni pe care statul le detine la companiile de distributie.

Citeste si:

Electrica cere companiilor E.ON, CEZ si Enel sa plateasca penalitati de pana la 2 miliarde de euro pentru ca nu si-au respectat obligatiile de dupa privatizare


Raport al Curtii de Conturi: CEZ, EON si ENEL nu au investit in modernizarea companiilor de distributie din fondurile proprii, ci din banii filialelor pe care le-au cumparat

Electrica a pierdut la Curtea de Arbitraj de la Paris in fata Enel, fiind primul dintre cele patru procese pe care le are cu distribuitorii de energie

SAPE, societate desprinsa din Electrica, a demarat actiunea impotriva ENEL la Curtea Internationala de Arbitraj de la Paris unde va cere plata unei sume de 521 milioane de euro

Schimbare controversata la conducerea SAPE, companie de stat care se ocupa de doua procese cu mize de sute de milioane de euro cu ENEL. Fostul director acuza presiuni politice 
























5908 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    Se stie (Vineri, 21 august 2015, 20:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Normal: Curtea de Arbitraj stie bine ca Statul roman e stat de hoti si securisti.
  • +2 (26 voturi)    
    He he,,,, sa vezi dupa TTIP (Vineri, 21 august 2015, 20:36)

    echidistantul_ [utilizator]

    Dar ce se astepta colonia? Sa primeasca bani? Hai... canta la alta masa.
    Sa vedeti dupa ce intra TTIP-ul in vigoare :))
  • +3 (23 voturi)    
    Stati sa vedeti arbitrajul daca se semneaza TTIP, (Vineri, 21 august 2015, 20:42)

    OmulNou [utilizator]

    nu mai ramane nimic la stat, niciun cent.

    Normal ca francezii au dat dreptate nemtilor, ce, erau sa dea dreptate unor... romani? Pai nu sunt Merkel si Hollande buni prieteni?

    O, abia astept sa intram in zona euro intr-o Europa cu doua viteze, pardon, doua factiuni: noi si Vestul.
  • +10 (18 voturi)    
    Statul roman (Vineri, 21 august 2015, 20:47)

    Stef_and [utilizator]

    O turma de incompetenti. Parca e acelasi lucru cand spui iliescu, nastase, ponta, constantinescu, ...escu.
    Intentionat am scris cu litere mici, nu merita nici o litera mare!!
  • +17 (19 voturi)    
    Cum sa nu te revolti? (Vineri, 21 august 2015, 21:02)

    MPopa [utilizator]

    Am vandut fostele companii de stat. OK. In urma vanzarii preturile serviciilor respective au crescut, calitatea lor a ramas aceeasi. OK. Statul zice ca nu s-au facut investitiile asumate si da companiile in judecata. Foarte bine. Una din companii castiga procesul si cere rambursarea cheltuielilor de judecata. Vor fi platite de la buget, adica din banii nostri.
    Am o singura dilema: sunt functionarii romani atat de retardati incat nu au fost capabili sa scrie un contract care sa asigure fie indeplinirea conditiilor privatizarii, fie plata unor amenzi semnificative? Sau (si de asta ma tem) functionarii sunt mana in mana cu reprezentantii companiilor, au facut un contract de mantuiala in mod deliberat si i-au dat in judecata de forma ca sa nu riste sa fie trasi la raspundere ("domne', noi am incercat recuperarea prejudiciului da' tribunalul a tinut cu ei")?
    Oricum ar fi sper ca DNA-ul sa investigheze aceste situatii pentru ca sunt fie culmea incompetentei, fie culmea abuzului.
  • +9 (13 voturi)    
    De fapt... (Vineri, 21 august 2015, 21:16)

    Orpheus [utilizator]

    noi suntem cei care platim - din nou - pentru incompetenta guvernului.
    • -3 (5 voturi)    
      Mai conteaza? (Vineri, 21 august 2015, 21:43)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      La cit au furat pina acum, ce mai conteaza?
  • +5 (17 voturi)    
    intrebarea e... (Vineri, 21 august 2015, 22:15)

    liviu_ [utilizator]

    sunt aia care au facut contractul niste incompetenti notorii si le-au dat dreptate corect francezii SAU dreptatea la tribunalele internationale se castiga in functie de numarul de tancuri si avioane ale tarilor care se judeca...
    • +1 (7 voturi)    
      Ghici ciuperca (Sâmbătă, 22 august 2015, 7:19)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      1 - Am luat platoul continental inapoi acum cativa ani intr-un tribunal *international*
      2 - Functionarii romani sunt cunoscuti tocmai pentru competenta si integritate (NOT)

      Trolii rusi uita ca acea curte este internationala - nici vorba de francezi si nemti .

      Oare ce concluzie sa trag ?
    • -4 (6 voturi)    
      Dreptatea e in functie (Sâmbătă, 22 august 2015, 8:12)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de unde te-ai nascut, in Vestul "civilizat" sau in tarile barbare.
  • +6 (8 voturi)    
    Ar trebui să vedem (Vineri, 21 august 2015, 23:28)

    ploiesteanu [utilizator]

    și explicația acestei hotărâri.
  • +2 (2 voturi)    
    bun, si...? (Sâmbătă, 22 august 2015, 19:13)

    Codruta N [utilizator]

    CARE este, totusi, motivul pentru care li s-a dat dreptate?

    Articol incomplet! Le-a dat dreptate - si? De ce? exista cai de apel? Samd...