Coalitia romanilor din SUA: Cu o populatie de 16 ori mai mica decat SUA, SRI asculta de 2 ori mai multe telefoane ca FBI

de Red.     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2015, 19:26 Revista Presei | Subiectele Zilei

Coalitia romanilor, un ONG care reuneste romani din SUA, compara pe site-ul propriu numarul de mandate de interceptare telefonica pe securitate nationala al SRI fata de cel al FBI. "In Romania, cu o populatie de 16 ori mai mica ca Statele Unite, SRI asculta pe "securitate nationala" de 2 ori mai multe telefoane ca FBI", scrie coalitiaromanilor.org.

"Concret, in 2014, SRI a facut 2.469 de interceptari pe securitate nationala la o populatie de 20 de milioane de locuitori (luam in calcul ca unii sunt plecati la lucru in strainatate), in timp ce FBI a facut 1.416 interceptari pe o lege similara la o populatie de 319 milioane. Evolutia comparata a numarului de interceptari se poate vedea in tabelul de mai jos", se arata in analiza ONG-ului coordonat de Chris Terhes.

Articolul citat mai arata ca "datele furnizate de rapoartele SRI arata ca in ultimii 10 ani totalul interceptarilor facut de SRI a crescut cu 700%. Aici includem atat interceptarile pe securitate nationala cat si cele cerute de DNA, parchete si alte institutii, astfel ca de de la 6.370 de interceptari, in 2005, s-a ajuns, in 2014, la 44.759 interceptari".

De notat ca aceasta crestere a numarului de interceptari vine pe fondul intensificarii luptei anti-coruptie in ultimii zece ani, dar si pe fondul intensificarii eforturilor Rusiei de a-si proiecta interesele in vecinatate.

Citeste tot articolul pe CoalitiaRomanilor.org




















3360 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Mdeah... (Vineri, 9 octombrie 2015, 20:03)

    Nea Hoisan [anonim]

    Ce glumeata ie coalitia asta a rumanilor din SUA. Sau tolomaca... In fine, treaba sta asea: www.nsa.gov. Aia "asculta si vad" cu adevarat traficu de voce/date pe teritoriul SUA si aiurea, nu efbiaiu. Restu este fie bagat in seama pentru a avea "vizibilitate" fie ///. Praf.
  • -1 (13 voturi)    
    Mda (Vineri, 9 octombrie 2015, 20:09)

    Brainer [utilizator]

    E o gluma buna? FBI a facut cate interceptari? 1.416 . Hai ... sa o lasam balta .

    "Coalitia Romanilor" ar face bine sa isi gaseasca alte treburi de facut.

    SRI-ul din Romania, traieste la limita subzistentei, understaffed, underpaid si cred ca toti aia 2.469 erau politicieni, musulmani si mafioti. Cu totii mult mai multi decat numarul acesta si toti la fel de periculosi.
  • -4 (10 voturi)    
    Stat politienesc (Vineri, 9 octombrie 2015, 20:19)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu e de mirare. Guvernat de mafia comunisto-securista care a pus pina pe puterer dupa 1989, Romania a ramas un stat politienesc slujit de servicii secrete pa caror putere a crescut continuu. Doar mijloacele cu care actioneaza le deosebesc de fost Securitate.
  • -4 (8 voturi)    
    Ok (Vineri, 9 octombrie 2015, 20:35)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Prea multe cartele. Stiu un escroc care a fost si ridicat de mascati si condamnat care avea 16 cartele! Coalitia asta mai bine isi vede de apatrizii ei din SUA!
  • +4 (12 voturi)    
    Normal (Vineri, 9 octombrie 2015, 20:36)

    war4peace [utilizator]

    Păi dacă e nevoie!
    Când avem corupţie de 500 de ori mai mare ca SUA... de ce ne mirăm?
  • +5 (11 voturi)    
    compot de mere si pere (Vineri, 9 octombrie 2015, 20:39)

    emilio [anonim]

    Cred ca redactorul acestui articol compara dupa ochi, ureche si timpan mere cu pere si obtine un compot de articol.
    Si asta pentru ca in state, fbi este a "n"-a roata la caruta in materie de servicii dupa 2001, in timp ce sri-sts este serviciul rromanesc cu monopol absolut in domeniu. Altele ar fi datele problemei daca s-ar compara activitatea nsa cu cea a sri-sts.
  • 0 (4 voturi)    
    Halal viitor (Vineri, 9 octombrie 2015, 20:48)

    doiburtosi [utilizator]

    Romania nu are nici un plan de viitor, nici o strategie de dezvoltare inafara de neoliberalismul importat.

    Ca la pachet vine si supraveghere ce ar face secu si Stasi de rusine, parca nici nu intereseaza, desi astfel de practici duc fix la tipul de societate din care am scapat, odata cu caderea rusiei (crapa-iar putinica sa-i crape).

    Pai de ce mai scaparam de acea societate daca tot acolo ne ducem, "cu sacrificii"?
  • +1 (5 voturi)    
    . (Vineri, 9 octombrie 2015, 20:48)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Aceasta candoare ne doare...
  • +4 (6 voturi)    
    Dferenta - "warantless wiretapping" (Vineri, 9 octombrie 2015, 20:49)

    Gaspy [anonim]

    Astia sunt ori naivi ori ticalosi.

    Da, interceptarile FBI pe baza de mandat sunt de 1400. Asta pe langa incerceptarile NSA (care practic cuprind TOT CE MISCA pe teritoriul SUA), plus interceptarile la nivel statal (nu federal), plus toate incerceptarile tot mai dese facute fara a exista un mandat judecatoresc. Faceti o cautare pe Google dupa "warantless wiretapping" si veti vedea.
  • +5 (11 voturi)    
    Cine conduce Coalitiat asta? PSD-ul cumva? (Vineri, 9 octombrie 2015, 20:51)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    O fi Romania de 16 ori mai mica ca populatia decat USA, dar la noi coruptia e de 16 ori mai mare ca in USA. Ati inteles, tovarasi de la PSD???
  • +3 (9 voturi)    
    toți (Vineri, 9 octombrie 2015, 21:09)

    Marius [anonim]

    să le asculte pe toate (telefoane, e-mail, fax, telegrame, etc.) până când hoția din banii statului (poporului) ajunge -proporțional- la același nivel cu cea din S.U.A.!
    măcar de asta să le fie frică șmecherilor...
  • +2 (4 voturi)    
    JENANT ARTICOLUL (Vineri, 9 octombrie 2015, 22:05)

    MihaiTardea [anonim]

    Cine scrie tampeniile astea?
    SI mai ales cu atat de multe interceptari concluzia este ca avem o coruptie atat de mare incat primarii si politicienii iau in continuare mita cu sacu fara sa-i intereseze ca-s arestati :) ...Mita merge inainte.
    Aasa ca romanii din acest grup sunt de fapt politicieni si pilosi nenorociti care vor acasa ca sa prinda niste mita...si nu pot din cauza interceptarilor, ca ei sunt mai finuti...nu chair atat de badarani ca astia de acu.
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 9 octombrie 2015, 22:09)

    Adrian Farcas [anonim]

    Iar comparati capra cu varza?
  • +2 (2 voturi)    
    "NOI SUNTEM ROMANI, NOI SUNTEM ROMANI..." (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 1:26)

    Susufler0 [utilizator]

    Serviti in mod inconstient- sper- scopurile unui ONG obscur, despre care ne spuneti doar atat : "reuneste romani din SUA". Iar ONG-ul asta, fara suparare !, pare a fi unul de doi bani, de vreme ce compara FBI-ul lor cu SRI-ul nostru, prefacandu-se ca nu a auzit de NSA, de cine e ea si de ce vrea ea. HN, respectati-ne si, totodata, respectati-va : nu ne mai serviti "chestii de-astea ! PS. Sper ca nu va supara critica, stiu ca voi nu cenzurati opiniile critice.