Un preot despre tragedia din Colectiv: ''Adrian si Claudiu nu aveau in camerele lor cutiute cu moaste sfinte. Dar s-au intors in foc de doua ori pentru aproapele lor''

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 2 noiembrie 2015, 22:31 Revista Presei | Subiectele Zilei

Adrian Rugina si Claudiu Petre
Foto: Facebook.com
"M-am jucat toata copilaria mea, la tara, cu bostani scobiti, carora le faceam din fasole dinti de schelet. Fara sa am habar ca asta se chema "halloween". M-am jucat, fara sa stiu de halloween, si cand am crescut mare si scobeam dovlecii impreuna cu fetele mele, facandu-ne felinare cu care sa o speriem pe mama cand vine de la serviciu. Nu am stiut ca le atrageam moartea, asa cum, uite, aflu astazi de la parintele Savatie", scrie parintele Ioan Florin pe blogul sau "Jurnal scotian".

M-am jucat toata copilaria mea, la tara, cu bostani scobiti, carora le faceam din fasole dinti de schelet. Fara sa am habar ca asta se chema "halloween". M-am jucat, fara sa stiu de halloween, si cand am crescut mare si scobeam dovlecii impreuna cu fetele mele, facandu-ne felinare cu care sa o speriem pe mama cand vine de la serviciu. Nu am stiut ca le atrageam moartea, asa cum, uite, aflu astazi de la parintele Savatie, care stie mai bine cum sta treaba cu bostanii si simbolurile. "Joaca de-a bostanii este un joc de-a moartea, mai copii, jucati-va de-a lumina." Nu m-am jucat de-a lumina, cand eram copil, pentru ca nici nu auzisem de jocul asta. Ce copil se joaca de-a lumina? Parintele insusi era copil atunci si pesemne se juca si el, ca toti baietii mei din cartier, de-a moartea: de-a nemtii, de-a hotii si vardistii, de-a ratele si vanatorii, cowboii si indienii. Nu a murit nimeni din asta, doar, mai tarziu, unul dintre tovarasii mei de joaca a murit impuscat la revolutie, langa Buzau, militar in termen. Dar eu cred ca alti demoni l-au omorat, nu bostanii copilariei.

Am fost si la concerte de rock cand eram tanar, apoi a trebuit sa o las pe fiica-mea sa mearga, ba i-am cumparat chitara electrica si tobe, pana s-a plictisit de rock si a inceput sa cante la pian. Astazi e studenta la drept si are in camera ei de la camin o cutiuta cu moaste de sfinti primite din muntele Athos. Le-a adus din tara si le-a purtat peste tot cu ea. Nu m-am gandit niciodata ca fata mea ar fi putut sa arda de vie la un concert de rock sau pentru ca s-a jucat cu bostanii, abia acum am aflat de la parintele Savatie ca i se putea trage asta. Parintele nu are copii, dar are, asa, ca prietenii lui Iov, explicatii adanci pentru moartea copiilor si definitii subtile pentru Dumnezeu. Uneori e bine sa nu ai copii. Eu nu stiu in ce minti as mai fi fost acum daca copilul meu ar fi murit ars de viu.

Multe am aflat zilele astea despre bostani, dar cel mai important lucru l-am aflat despre oameni, nu in intelepciunea pentru morti a parintelui Savatie, ci in iubirea pentru vii a celor doi tineri, Claudiu si Adrian, care au murit in foc, dupa ce s-au intors acolo ca sa-si salveze prietenii. Baietii acestia nu au stiut cat de periculosi sunt bostanii si muzica rock. Nu stiau ei nimic despre moarte si simbolurile ei, dar ne-au invatat ceva despre viata si dragoste. Mai mult ca sigur ca nu aveau in camerele lor nici cutiute cu moaste sfinte. Dar s-au intors in foc de doua ori pentru aproapele lor. Eu nu stiu daca m-as fi intors macar o singura data. Ei au implinit cea mai mare porunca a lui Iisus: "nu este dragoste mai mare ca atunci cand cineva isi pune sufletul pentru aproapele lui". Eu nu sunt in stare sa o implinesc nici pe cea mai mica. Nu s-or fi jucat ei de-a lumina, dar sufletele lor curajoase s-au facut cu totul lumina. Ma plec cu cutremur in fata jertfei lor, ca si cum ar fi intrat in foc sa-mi salveze copilul. Cand m-or urmari sa ma arunce in foc demonii bostanilor, as vrea sa am si eu curajul si dragostea lui Claudiu si Adrian.


UPDATE Dincolo de isterie. Postarea preotului duhovnic Mihai Aldea (facebook):


RESPECTUL FATA DE DURERE

A avut loc o tragedie.
Zeci de morti, undeva spre 200 de raniti.
Cumplit!

Unii socotesc a fi momentul potrivit sa pretinda ca Dumnezeu ar fi lovit victimele. Altii socotesc a fi momentul potrivit sa dea in Dumnezeu ca nu a tinut locul oamenilor care raspundeau de siguranta spectacolului. Altii ca e momentul potrivit sa dea vina pe BOR pentru ca cei care conduc tara desfiinteaza spitale, alunga medicii si asistentele din tara - si nu doar pe ei! - si, intr-un cuvant, isi bat joc de tara si poporul de care ar trebui sa aiba grija. Desigur, altii socotesc a fi momentul potrivit sa castige ceva capital electoral.

In vremea aceasta, oamenii adevarati incearca sa ajute.

Ingrijind victimele, strangand ajutoare pentru ele, rugandu-se pentru ele si pentru rudele lor, avand inima alaturi de acestea.
Respectul fata de durere inseamna omenie.
Lipsa de respect fata de durere inseamna neomenie.

Sa ne cercetam purtarea si sa vedem unde ne-am asezat si ne asezam.
Dumnezeu sa aiba mila de noi toti, vii si adormiti, raniti in incendiu sau raniti de rautate!
Si sa ne dea puterea sa invatam sa fim impreuna.
Macar in durere, desi ar trebui sa fim impreuna in toate.
























30352 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    O raritate (Luni, 2 noiembrie 2015, 22:43)

    Oish [utilizator]

    Un parinte cu har e o raritate.
  • +14 (14 voturi)    
    Eh, părinte (Luni, 2 noiembrie 2015, 22:57)

    VaxXXL [anonim]

    Tare greu le va fi multora să înțeleagă distincția dintre popă și părinte, între Biserică și biserică, între credință și religie, între minciună și adevăr "cu omisiuni".
    Poate le scrieți direct celor ce au umplut internetul - pe bloguri si pe Facebook - cu prostii inadmisibile și pentru cel mai jalnic și neavenit și needucat creștin, jignind simțămintele celor mai puțin pioși, dar ușor de întărâtat dintre oamenii răniți în suflet de lipsa empatie a mai-marilor Bisericii.
  • +13 (13 voturi)    
    genial (Luni, 2 noiembrie 2015, 23:04)

    Fileu_de_Poveste [utilizator]

    cand eram copil si eu scobeam bostani, de ce acum ar fi demonic acest lucru?
    Sa-i interzic fetitei mele acest lucru - greseala.
    Sa nu o mai las pe disney channel ca-s desene cu pirati care au cranii pe steag sau cu printesa Sofia care face vraji?
    Oare nu mai avem nici unpic de copilarie in noi?
    Voi ajunge sa nu-i mai citesc Alba ca zapada?

    Am citit versurile mai multor cantece Goodbye Gravity - nu am nimic demonic, poate , traduse, ar putea chiar fi recitate in locuri publice. Sunt pline de forta, de forta de a merge mai departe cand esti parasit si dezamagit, de forta de a crede si de a spera ca lucrurile vor fi mai bune, despre dragoste si durerea pe care o poate aduce, despre sistemul corupt care ucide ceea ce este cel mai important din noi - visele, emotia, spiritualul

    Nu imi place genul de muzica repectiv, dar vreau sa cred ca cei care asculat muzica de la Colectiv, stiau ce spun versurile - ca nu-ti prea puteai da seama din interpretare.

    Oricum nu conteaza.
    Intr-adevar, Dumnezeu a ingaduit acest lucru.
    In Luca 13: 4-5, la o astfel de provocare Domnul Isus respunde:"credeţi că acei optsprezece peste care a căzut turnul Siloamului şi i-a omorât au fost mai vinovaţi decât toţi ceilalţi oameni care locuiesc în Ierusalim? Vă spun că nu! Ci dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri într-un fel asemănător"
    Sa fim dar gata, cu inimile pline de dragoste, iar cand moartea va veni, sa aratam ca moartea nu este inspaimantatoare, indiferent in felul in care aceata va veni, ci a trai o viata fara dragoste si fara credinta, caci "fără credință este cu neputiință sa fim placuti lui Dumnezeu"
    In evanghelia dupa Matei cap.22 spune:
    Învăţătorule, care poruncă este mai mare în Lege? El i-a răspuns: Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău. Aceasta este marea şi întâia poruncă. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi proorocii"
    Ei au iubit!
  • +21 (21 voturi)    
    Preot (Luni, 2 noiembrie 2015, 23:21)

    Porcurorul General [utilizator]

    Un preot care inainte de a fi preot e om: gandeste. As vrea mai multi ca el prin biserica iar biserica sa fie loc de refugiu al sufletului aici pe pamant, nu o fabrica de bani. Respect!
  • +12 (14 voturi)    
    cu stima (Marţi, 3 noiembrie 2015, 0:13)

    ember [utilizator]

    din pacate nici popii de valoare nu ne raman in tara, am vazut pe blogul lui ca e in celalalt capat de europa. popii nostri (si apropiatii bisericii in general) sunt asemeni acelui savatie, uraciosi, intoleranti, agresivi, lacomi si duplicitari. evident, nu sunt toti asa dar pentru ca tind spre majoritate in permit sa generalizez.
  • -19 (25 voturi)    
    Nu stiu cum sa zic, (Marţi, 3 noiembrie 2015, 7:58)

    conbac [utilizator]

    Am trecut vara asta de 45 ani,am copilarit in Romania fara influențe americane si occidentale,am facut bostani cu lumanari sa speriem oamenii cu ei,ce-i drept,in joaca dar,nu l-am venerat niciodata,chiar cu bostanul aprins,pe satana sa ne ia,sa murim chiar atunci in ziua respectiva.
    Ori sa transformi o joaca in ziua demonilor si sa te inchini lor de-adevaratelea mi se pare deplasat.
    • +10 (12 voturi)    
      ai imbatrinit degeaba, bre (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:09)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui conbac

      Cine se inchina demonilor? Si chiar daca s-ar inchina, cu ce ar fi diferit fata de cei care se inchina la sfinti si moaste? Fiecare are libertatea sa aleaga in ce basme sa creada.

      Dar nu, romanii verzi si adevaratii credinciosi precum matale si parintele Savatie (pe bune? in sec XXI exista un personaj cu numele Savatie?!?), se grabesc sa dea cu pietre in ceea nu inteleg... Vezi ca e un personaj in Noul Testament care spunea ceva de genul iubiti-va aproapele, iti las tema pt acasa sa descoperi numele personajului.
  • +16 (16 voturi)    
    bostani (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:17)

    anda [anonim]

    eu intelesesem ca bostanul lanterna, alunga spiritele rele de ajunul mortilor, nu ca le aduce in casa celui care are un bostan lanterna.
    • +6 (6 voturi)    
      Hallowin (Marţi, 3 noiembrie 2015, 10:55)

      RRP [utilizator] i-a raspuns lui anda

      De fapt chiar asta este. Aceasta sarbatoare pagana este de fapt un ritual de alungare a spiritelor rele. Acest ritual exista si la noi mai ales in zona Ardealului. In acea zi oamenii se uc noaptea in cimitire si aprind lumanari si dau de pomana pentru sufletele plecate dintre cei vii.
  • +8 (8 voturi)    
    e plina tara de oameni decenti (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    in toate domeniile , sigur gasesti si un preot ok si un medic ce nu ia spaga si un politist corect , si sunt convins ca procentual sunt majoritatea doar ca astia au decenta de a nu iesi in fata si din cauza asta avem impresii deformate fata de diferite profesii. Felicitari parinte!
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:33)

    akillies [utilizator]

    Ev. Sf. Ap. Ioan, cap. 15:

    12. Aceasta este porunca Mea: sa va iubiti unii pe altii, cum v-am iubit Eu.
    13. Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai.

    Respect Claudiu Petre si Adrian Rugina...
  • +6 (6 voturi)    
    si sa spunem si numele preotului si sursa (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:05)

    o femeie [anonim]

    E vorba de Preot Ioan Florin. Ii citesc de ani de zile blogul.
    Ca el sunt multi preoti, nu sunt insa cei ce ies in fata.
  • 0 (0 voturi)    
    Pr. Ioan Florin (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:16)

    Cylog [anonim]

    https://ioanflorin.wordpress.com/2015/11/05/ca-tara-sa-poata-fi-locuita/