Ministrul de Interne, Petre Toba, acuzat ca si-a plagiat teza de doctorat. Joseph Stiglitz, botezat "Apud"

de Red.     PressOne.ro
Joi, 26 noiembrie 2015, 10:49 Revista Presei | Subiectele Zilei

Petre Toba
Foto: Agerpres
250 de pagini din cele 390 ale tezei de doctorat a ministrului de Interne, Petre Toba, sunt copiate din alte lucrari, scrie site-ul PressOne intr-o investigatie semnata de Emilia Sercan. In teza prin care chestorul Petre Toba a devenit doctor in Stiinte Militare si Informatii apar pasaje copiate din lucrari de specialitate sau din referate postate pe internet, fara utilizarea ghilimelelor si fara a respecta normele nationale si internationale de citare in opere stiintifice, arata investigatia citata.

Reactia lui Petre Toba pentru PressOne la acuzatiile de plagiat: "Ce pot sa va garantez este ca am lucrat la teza de doctorat cu buna-credinta, ca am facut o lucrare aplicata si ca am avut sansa sa pun in practica ceea ce am studiat acolo in cel de-al doilea mandat de inspector general al Politiei Romane", a spus el.

Toba a urmat cursurile doctorale la Universitatea Nationala de Aparare "Carol I", iar titlul tezei este "Politia Romana - forta de stabilitate si securitate. Optimizarea managementului cooperarii internationale in vederea combaterii amenintarilor neconventionale". Coordonator de doctorat i-a fost chestorul general de Politie (r) Anghel Andreescu.

Introducerea incepe identic cu teza de doctorat a comisarului de politie Ionel Tucmuruz, care a avut acelasi coordonator de doctorat, pe chestorul general Anghel Andreescu. Atat in teza lui Toba, cat si in cea a lui Tucmuruz apar autori precum Ionel Nicu Sava, Barry Buzan, Janowitz Morris, Luciana Alexandra Ghica sau Marian Zulean care sunt indicati la subsol prin "op.cit.", adica opera citata anterior. Insa niciunul dintre acestia nu este mentionat in lucrarile lui Toba si a lui Tucmuruz anterior citarii sale prin "op.cit.", potrivit investigatiei jurnalistice.

O eroare grosolana de citare apare in teza lui Petre Toba in privinta a doi autori bine-cunoscuti, Joseph Stiglitz si Barry Buzan, care sunt inclusi la litera A a bibliografiei finale, inaintea numelor lor fiind trecuta particula Apud, care in regulile academice de citare inseamna "dupa" sau "dupa cum apare la". Ceea ce indica faptul ca autorul tezei a crezut ca Apud ar fi numele de familie al celor doi autori: Apud Stiglitz Joseph si Apud Barry Buzan.

Citeste toata investigatia pe PressOne.ro


Citeste mai multe despre   






















13221 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Ei, sa vedem acum (Joi, 26 noiembrie 2015, 10:53)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Examenul de super-doctorat al noului Guvern. Daca il schimba, jos palaria.
    • +1 (13 voturi)    
      nu-l va schimba! (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:40)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Cum nu l-a schimbat nici pe Raed Arafat, desi mizeria si minciunile de la ISU seamana a complicitate la crima alaturi de patronii Colectiv, aflati in arest! !!
      Tehnocratii lui Ciolos continua fara jena politica guvernului Ponta!!
      Am scapat de Ponta si Gabi Oprea, atat!
    • +6 (8 voturi)    
      si mai ales (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:06)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      sa'l schimbe cu un civil adevarat.
      toba nu'i civil, este general de politie, cu pretentii de ..dr. in stiinte militare.

      practica ioropeana si angajamentul politic era pt. ministi civili, la aparare si interne.
      n'a fost respectata nici de dottore, cu al sau gen de patru stele,gabi groapa, nici de herr klauz, cel care, mai mult ca sigur, l'a propus pe toba.
      asigura deplasarea cu girofaruri , de la buc. al Sibiu.
  • -3 (19 voturi)    
    presedintele a dobandit 2 case folosina acte false (Joi, 26 noiembrie 2015, 10:54)

    zeita anticoruptiei [utilizator]

    vad ca toata lumea e interesata de plagiate dar nimeni nu e interesat ca presedintele a dobandit 2 case folosind acte false.
    • +5 (5 voturi)    
      sigur (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      e o stransa legatura intre ce'a facut herr kaizar si ce'au facut alde dottore, gen. 4* gabi groapa, toba si altii. :))
      deci, mai draga, daca toti fura, sa furam toti !
      asta este cea mai mare deficienta de mentalitate a romanilor...

      plagiatorul dr. groapa, indrumatorul plagiatorului dr. toba. asta da, toba de carte :))
      nenea iancu i'ar zice lantul slabiciunilor...
      • +5 (5 voturi)    
        In tot raul, si-un bine! (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:30)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Se zvoneste ca alde Dancu , Toba si inca vreo 5 actuali ministri i-au fost bagati pe gat lui Ciolos, de catre anumite partide sau grupari extrem de influente, altfel i-ar fi picat guvernul.
        Acum, Ciolos n-are decat sa-i ia la puricat si sa-i zboare afara, rand pe rand.
        Personal, nu cred ca aceasta Toba va aduna mult praf pe ea, in functia de ministru. Ramane de vazut ce standarde (isi) impune Ciolos, atat lui cat si ministrilor sai.
  • +18 (20 voturi)    
    altul (Joi, 26 noiembrie 2015, 10:55)

    snowflake [utilizator]

    baiatul asta este toba dar nu de carte
  • +18 (20 voturi)    
    What else, cum ar zice dl George (Joi, 26 noiembrie 2015, 10:56)

    codo [utilizator]

    E ceva de cascadorii rasului. Evident e de plans dar cand le vezi neputinta iti dai seama ca in pofida "bunei credinte " afisate, oamenii astia chiar nu pot mai mult decat sa copie neinteligent. Fazele cu apud. si op. cit. sunt de domeniul prostiei pure. Sa il vedem pe ciolos ce face cu integritatea lui...
    • +9 (11 voturi)    
      atentie...la neatentie (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:31)

      gogu'_milogu' [anonim] i-a raspuns lui codo

      elemente de genul "apud" si "op. cit." sunt lucruri destul de tehnice si cunoscute de cei care sunt in domeniul academic sau cei cu un anumit grad ridicat de cultura generala. Cei cu 12 clase, sau chiar cu facultatea, nu prea au legatura cu astfel de lucruri.
      Totusi sa scrii corect "sa copie" se invata la clasa 6-a....
      • +14 (14 voturi)    
        Inadmisibil (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:49)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui gogu'_milogu'

        Cand lucrezi la un doctorat, indiferent in ce domeniu, este inacceptabil si de neimaginat sa nu stapanesti termenii ca "apud" sau "op. cit" mai ales ca exact acesti termeni sunt "alfa si omega" intr-o lucrare de doctorat pt ca tocmai acesti termeni pot face diferenta intre o teza lucrata corect si un plagiat ordinar facut cu copy paste!.
        Asa ca nu exista absolut nicio scuza in astfel de cazuri.
        • +3 (3 voturi)    
          mai elocvent (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:45)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          este faptul ca apud e ..citat de dl. general la autorii consultati....
          probabil ca, in lucrarea...consultata, a vazut un text citat din...apud, :)
      • +5 (5 voturi)    
        Mea culpa (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:02)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui gogu'_milogu'

        Pana la urma e de neatentie sau de nivel de studii de clasa a sasea? In fine, consider oricum ca daca te apuci de jonglat cu apud. si cu op.cit., primul lucru e sa afli ce naiba inseamna. Indiferent de anumitul/ridicatul grad de cultura generala.
      • +1 (1 vot)    
        Dumneata insinuezi ca (Joi, 26 noiembrie 2015, 21:44)

        tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui gogu'_milogu'

        un doctor in Stiinte Militare nu are cultura generala?
        codo poate scrie cum vrea, e treaba lui ca greseste un cuvant. Intr-o lucrare de doctorat altfel stau lucrurile.
  • +14 (14 voturi)    
    regula stiintifica (Joi, 26 noiembrie 2015, 10:59)

    Andy [anonim]

    Oricum, regula generala cand citezi este ca trebuie sa CITESTI ceea ce citezi, dupa aceea poti cita. Aici este o dovada de copy/paste a referintelor, deci implicit o dovada indirecta de plagiat.
    • +11 (11 voturi)    
      O brambureala batjocoritoare (Joi, 26 noiembrie 2015, 13:08)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Andy

      Chiar daca Toba ar fi marcat corect toti autorii, cu ghilimelele, cu numele si prenumele, cu titlurile cartilor citate de el, teza n-are nicio valoare din moment ce textele citate ocupa 65% din intreaga lucrare.
      Astia s-au impopotonat toti cu doctorate exact asa cum au trecut in CV-urile lor o gramada de "studii aprofundate in..." la Paris, la Londra, la Harward, dar de fapt era vb de niste simple seminarii de cateva zile sau o saptamana. Iar cand sunt descoperiti, imediat dispar din CV aceste minciuni gogonate.
  • +14 (14 voturi)    
    studii (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:02)

    lambda [utilizator]

    daca nici de copiat cum trebuie nu sunt in stare, va dati seama la ce nivel sunt dpdv academic?
    Poate in alte domenii se pricep, dar e clar ca majoritatea 'doctorilor', mai ales astia seniori, de la universitatile militare au plagiat in nestire. Pai aveau ei timp de scris? Aia care le-au scris tezele nu au fost atenti.
    • +4 (4 voturi)    
      Bineinteles. (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:23)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      Toba a dat pur si simplu ordin pe unitate ca are nevoie urgent de o teza de doctorat si imediat cativa militieni zelosi au executat ordinul.
      Crezi ca individul asta si-a aruncat macar un ochi pe hartiile alea? A crezut ca e destul de mare sef ca sa nu indrazneasca cineva, vreodata, sa il ia la intrebari.
      Acum o scalda cu declaratii infantile si penibile cum ca:
      "Tot ce pot sa spun e ca mi-am facut teza cu buna credinta"
      Lua-v-ar gaia sa va ia... (sau mai bine - DNA)
  • +15 (15 voturi)    
    alt doctor (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce dracu ne trebuie doctori peste doctori ? nu poti fi nici primar de comuna la cucucieti fara doctorat ?
    • +10 (10 voturi)    
      complexati (Joi, 26 noiembrie 2015, 13:28)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Oamenii se simt complexati, sufera de un complex de inferioritate fiinda se stiu, in sinea lor, ca sunt semi-analfabeti. De accea isi iau aceste titluri ca cei din jur (mai ales subalternii) sa-i respecte si astfel complexul lor de inferioritate se estompeaza.
      Intr-o societate unde numirile se fac politic si nu pe baza de competente sefii politruci sunt de multe ori sub nivelul subalternilor lor si ca studii academice si ca nivel de cultura si pentru a se simti indreptatiti sa le fie sefim trebuie sa aibe "ceva la mana".
    • +4 (4 voturi)    
      15% la salariu (Joi, 26 noiembrie 2015, 13:53)

      User2 [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      .
  • +9 (11 voturi)    
    demisia Toba ! (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:04)

    OnePiece [utilizator]

    se pare ca Ciolos si-a ales o parte dintre ministrii in urma ordinelor primite. Altfel nu-mi explic de ce se regasesc plagiatori printre ei..
  • +11 (13 voturi)    
    Just one word!!! (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:09)

    Daniel G. [utilizator]

    DEMISIA, Toba. Oare toti "inscaunatii" din politie, armata, administratie sunt plagiatori?

    Demisia. Toleranta zero pentru acest asa zis "politist" care incearca sa ne pazeasca de hoti. Pui lupul paznic la oi.

    D E M I S I A !!!
    • -4 (12 voturi)    
      lui iohannis nu-i ceri demisia? (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:23)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      ca a folosit acte false pentru a dobandi 2 case
      • +1 (3 voturi)    
        tinere, devi plictisitor (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:56)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        .
        • 0 (0 voturi)    
          Ai dreptate (Joi, 26 noiembrie 2015, 21:49)

          tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          dar ce sa faca daca doar asta are pe agenda.
  • +7 (7 voturi)    
    pai si? (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:13)

    Gicu_007 [utilizator]

    OUT cu el. Altul la rand, pana cand dam de unu bun. Si el sa-si dea demisia de onoare fara intarziere bai nene.
  • +1 (9 voturi)    
    vaiiiii (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:15)

    xanti [utilizator]

    Guvernul strazii nu e perfect???
    Demisia.
  • +8 (10 voturi)    
    Nu-mi spuneti, nu-mi spuneti... (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:18)

    dandra [utilizator]

    ...oare cine i-a fost coordonator de lucrare? Cumva izmenarul girofar? Sa nu crezi ca am uitat de tine, puisor.
  • +12 (12 voturi)    
    Cam asta e societatea noastra (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:21)

    Martinezu [utilizator]

    Greu sa mai gasesti pe cineva integru...
    Banuiesc ca va mai trece ceva pana la demisie si retragerea titlului de doctor.
    Eu am incredere ca Ciolos nu va accepta insa asta.
    Doar nu am schimbat pe unii cu altii la fel.
  • +14 (14 voturi)    
    Plgiat. (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:21)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Avem o multime de dr. in stiinte militare, toba de carte, incat cineva trebuie sa dea stingerea! Golani cu grade.
  • +12 (12 voturi)    
    Traiasca plagiatul ! (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si marii hoti intelectuali (Oprea, Pontac samd) precum si PENALA ministreasa ANDRONESCU, politruca impostoare care a permis asa ceva dupa ce a nenorocit sistemul de invatamint. ASNDRONESCU trebuie sa raspund pentru complicitatea ei la furt, imrepuna cu toae slugile ei, iar plagiatorii trebuie sa suporte consecintele legii. JUSTITIA in Romania insa ii apara pe hoti.
  • +15 (15 voturi)    
    E tare eroarea cu "Apud"! (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:29)

    Ael [utilizator]

    Ceea ce demonstreaza cat de inculti sunt acesti domni care au vrut sa se catere, precum scroafa in copac, in cele mai inalte functii!
  • -12 (14 voturi)    
    l ati prins si pe asta (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:40)

    ovi [anonim]

    A folosit gresit Apud. Nefericitul si analfabetul. Sa l dam la DNA. Doamna Sercan(autoarea) s a specializat in citirea de teze de doctorat si decoperirea unor erori de citare sau eventual chiar de tehnoredactare urmate de o justa solictare de crucificare a nefricitilor autori. Gandesc sa si gaseasca si altceva de facut si sa l lase pe bietul Toba sa conduca ministerul de interne. Ca nu l a pus nimeni acolo dupa cat ii e de corect stiintific doctoratul ci dupa cat stie sa conduca ministerul. Si stie.Nu ieste necesar sa foloseasca Apud nicaieri in conducerea ministerului
    • +12 (12 voturi)    
      si sporul de salar bazat pe titlul de doctor? (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:25)

      vasilica_ [utilizator] i-a raspuns lui ovi

      cine il da inapoi? cu titlul de doctor in anumite pozitii bugetare, in romania, vin niste bani seriosi in plus.

      sa arate ca e integru si sa-si dea sporurile inapoi. eventual sa se puna cu burta pe carte sa-si faca o teza pe bune.

      mi-e sila de superficialitatea astora!
      • 0 (8 voturi)    
        dar chiria pe 2 case luate cu japca? (Joi, 26 noiembrie 2015, 13:02)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui vasilica_

        sporul salarial e mai mare decat chiria la 2 case luate cu acte false?
    • -4 (8 voturi)    
      cand faci facultatea la distanta.... (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:25)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui ovi

      cand faci facultatea de jurnalism de la sibiu, la fara frecventa mai bine lasi doctoratele altora in pace.
      ca nu cred ca ai luat nici tu examenele pe bune ca sa vii sa dai cu pietre azi
  • +6 (6 voturi)    
    Doctorate (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:40)

    danen [utilizator]

    Cred ca devine mai simplu sa ni-i spuna pe cei care nu au plagiat lucrarea de doctorat. Probabil is mai putini.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce mai descoperire! (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:47)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Uitati care este efectul acestor plagiate.Voi credeti ca ati descoperit America si habar nu aveti ca practic nu exista un doctor veritabil in Romania. Toti au furat unul de la altul si asfel au ajuns niste neica nimeni ministri si secretari de stat, care in loc sa contribuie la propasirea tarii au dus-o in pragul colapsului in 2009 si daca mai sedea il dottore la carma guvernului probabil ca am fi ajuns iar acolo! Nimeni nu este pedepsit, pentru asemenea furturi grosolane care au facilitat ocuparea de functii importante in stat de catre acesti hoti de inteligenta fara sa aiba dreptul. In schimb Basescu este judecat pentru ca nu si-a dat demisia in cinci minute! Daca a zis, era de datoria lui sa si o faca, pentru ca hotii sa poata fura in liniste. Nu a facut gestul de a-si da demisia si le-a provocat impostorilor cu diplome de doctorat furate si hotilor un stres nemaipomenit, si de aceea Basescu trebuie inchis pe viata! Mama lui de mincinos!
  • +8 (8 voturi)    
    doctorat (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:49)

    micul_licurici [utilizator]

    Cred ca 99% din lucrarile de doctorat sunt de fapt conspecte.

    Mai ca imi vine sa cred ca o lege de genulul aleia data cu dedicatie pentru Ponta ar fi fost buna... ceva de genu: "Aveti 1 an la dispozitie sa renuntati la titlul de doctor cei care stiti ca ati luat acest titlu nemeritat, apoi cine este descoperit ca a plagiat.... nu-stiu-ce-pedeapasa"
  • +8 (8 voturi)    
    Hopaaaa! (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:50)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Si la tehnocrati e la fel?
    Mai ales daca provin din unepere?
    • +10 (10 voturi)    
      D E M I S I A A A A A !!! (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:15)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Just one word: Demisia!!!

      Great job PressOne. Luati-i la bani marunti pe toti inscaunatii din politie, armata, SRI - si o sa gasiti 80% pagiatori, hoti, inscauntati, fosti securisti - toti cu mentalitati comunistoide.

      Toti invechitii astia cu mentalitati comunistoide, plagiatori.

      Toba, asta? Pai ce fel de chestor esti tu, Tobo sau mai bine spus, Shoriciule? Cand tu trebuie sa fi un model exemplar pentru intreaga politie, tu furi in plagiate si nu mai stiu unde?

      La lada de gunoi a istoriei cu toate specimenlele asta iliesciene. That was that.
  • +14 (14 voturi)    
    Ce neghiob ! (Joi, 26 noiembrie 2015, 11:51)

    cartofil [utilizator]

    Asta cu apud e tare. Pentru un ministru de interne nu m-ar fi deranjat, oamenii traiesc intr-un mediu dur, politica de recrutare pe vremea lui ceasca era sa fie luati de la coada vacii, sa fie credinciosi partidului, dar ca doctor in stiinte este revoltator. Ce naiba imi mai trebuia lui doctoratul? Putea fi ministru si fara. Si chiar un ministru bun. Asa, a devenit un impostor si parerea care ti-o formezi se rasfrange si asupra activitatii lui ca ministru.
  • +10 (10 voturi)    
    Bravo PressOne! (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:00)

    mircealun [utilizator]

    Toba ar fi trebuit deja sa-si dea demisia.
  • -7 (9 voturi)    
    Reactie ? (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:03)

    George [anonim]

    Pai sa iasa strada sa-l dea jos, sa vuiasca presa ....
    Sau stai asa, asta e cu cine trebuie, nu mai e de iesit in strada.....
  • +13 (13 voturi)    
    alt doctor, alt impostor (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:04)

    xyz [anonim]

    Cer anularea diplomei.

    Cat tupeu 250 din 390 furate.

    Datorita lor nu mai au loc persoanele cu studii pe bune.

    Cu viorel ponta de la psd ce se mai aude?
  • +6 (6 voturi)    
    alt doctor, alt impostor (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:04)

    xyz [anonim]

    Cer anularea diplomei.

    Cat tupeu 250 din 390 furate.

    Datorita lor nu mai au loc persoanele cu studii pe bune.

    Cu viorel ponta de la psd ce se mai aude?
  • +11 (11 voturi)    
    Demisia! (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:05)

    ouyang [utilizator]

    Gata cu balivernele. Vine 1 decembrie. Nu uitam nimic, inca numaram mortii. Daca credeti ca puteti sa o lalaiti aiurea in stilul pontic, va inselati.
  • +8 (8 voturi)    
    doctorat (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:14)

    piricau [anonim]

    Ca sa ajungi General (chestor) este obligatoriu doctoratul. Restul curge de la sine.
  • -4 (6 voturi)    
    _ (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:24)

    Armand [anonim]

    O ancheta inutila.....

    Peste 80% din angajati au astfel de doctorate. Ce sa facem ? Sa ii dam pe toti afara ? Lasa-ti oamenii sa aiba si ei un amarat de doctorat, sa aiba o bucurie .... :))))
  • +6 (6 voturi)    
    nu e bine, chestore... (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:29)

    demaGOGU [anonim]

    ...nu e bine.
  • +5 (5 voturi)    
    Normal (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:36)

    racing [utilizator]

    E din sistem. Toti sunt o apa si un pamant. La interne trebuie un ministru civil m, ca la armata.
  • +2 (4 voturi)    
    oglinda societatii (Joi, 26 noiembrie 2015, 12:38)

    clara [anonim]

    :)))) Faza cu Apud e geniala, zici ca e prea ridicol ca sa fie adevarat. Oricum, asta era clar demult, de dinainte de scandalul plagiatului lui Ponta, ca 99% dintre lucrarile de doctorat (masterat, licenta etc.) sunt realizate prin metoda copy-paste, mai mult sau mai putin grosolan, desigur. Si asta cred ca e o problema a societatii mai grava decat plagiatul lui ponta sau oprea sau x sau y. faptul ca e o boala generalizata, ca de mici in scoala copiii sunt invatati sa copieze comentarii la romana din cartea de comentarii, prezentari de pe wikipedia, apoi trecem la eseurile din facultate, lucrarea de licenta... si, sa fie clar, toti astia promoveaza cu note mari. deci, poate ca astia suntem, noi, ca societate. De ce ne dorim ca cei care ne reprezinta sa fie mai buni ca noi? Reflecta fix imaginea noastra. Cand societatea se va schimba, si alesii ei vor fi mai buni. Pana atunci, pretentiile nu se justifica.
  • 0 (0 voturi)    
    Reforma (Joi, 26 noiembrie 2015, 13:13)

    M.aura [anonim]

    Se poate face si controlind toti factorii de decizie care si-au luat doctoratul. Estimez cca 90% de doctorate plagiate.
  • 0 (0 voturi)    
    Complex (Joi, 26 noiembrie 2015, 13:30)

    Concluzionist [anonim]

    De unde-i complexul asta ceausit in sangele romanului, ca nu pricep?!
  • 0 (0 voturi)    
    nu a negat plagiatul..... (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:26)

    lili [anonim]

    Toba nu neaga plagiatul !!!
  • -1 (1 vot)    
    doctotrat toba (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:33)

    ingrijorat [anonim]

    georgescu scrie o carte
    citeaza o asertiune din cartea lui ionescu
    ionescu citeaza pe popescu , autorul original
    daca este scrupulos, georgescu , care a citit doar lucrarea lui ionescu, il trece la note , xxx ionescu apud popescu
    http://www.brunocunha.com/blog/en/Articles/references-cited-in-idem-et-al-et-seq-id-op-cit-passim,-etc./
  • +3 (3 voturi)    
    Diplome cumparate,doctorate plagiate !!!! (Joi, 26 noiembrie 2015, 14:57)

    andreesanu [anonim]

    Impostura,aroganta ,si prostia au pus laba pe invatamant si pe Romania.
    Ce-ti trebuie un titlu cand nu ai ramas cu nimic in cap !!!
    Sa fii doctor intr-un domeniu trebuie sa stii si sa poti utiliza ceea ce pretinzi ca esti.
    Sa obtii un titlu nemeritat printr-un furt te arunca intr-un hau din care nu poti iesi ,pierzi si ce-ai avut.
  • +4 (4 voturi)    
    doctoratul lui Lipa (Joi, 26 noiembrie 2015, 15:51)

    doctorul analfabet [anonim]

    Cercetati va rog si lucrarea de doctorat a doamnei Lipa de la Academia de Educatie Fizica si Sport !
  • +2 (2 voturi)    
    avem si noi apuzii nostri - Jos cu Stiglitz! (Joi, 26 noiembrie 2015, 21:59)

    U_swamp [utilizator]

    Dar cum e posibil sa nu apara in bibliogafie Apud G. Oprea si Apud N. Ontanu?