RISE Project: Reteta unui faliment energetic: coruptia noastra si praful rusesc

de     Rise Project
Duminică, 3 aprilie 2016, 10:52 Revista Presei | Subiectele Zilei

Complexul Energetic Hunedoara
Foto: AGERPRES
1,5 miliarde lei. La atat se ridica datoria care a bagat Complexul Energetic Hunedoara (CEH) in incapacitate de plata inca de la inceputul anului. Un raport de inspectie fiscala obtinut de RISE Project, confirmat si de administratorul judiciar al societatii de stat, avertizeaza ca termocentralele Mintia si Paroseni sunt la un pas de faliment din cauza importurilor de carbune. Altfel spus, CEH a vandut curent electric ieftin in timp ce cumpara carbune scump pentru materie prima, deci a mers in pierdere.

Carbunele provine din Rusia, costa mult si e de proasta calitate. In perioada 2011-2013, CEH a importat peste 570.000 tone de carbune, arata raportul fiscal, iar o tona de carbune rusesc a costat 436 lei. In paralel, acelasi tip de carbune extras din Valea Jiului costa 232 de lei/tona, constata documentul intrat in posesia RISE.

Carbunele rusesc a ajuns in Romania pe doua trasee. Rusia, traderul international Vitol, portul Constanta - este unul dintre ele. Celalalt presupune un circuit de firme din Ungaria, controlate de un afacerist din Baia Mare. In cazul acesta, carbunele a venit din Rusia prin Ungaria si a fost transportat in Romania de companiile lui Gruia Stoica, miliardar condamnat intr-un dosar DNA legat tot de un contract de transport carbune.

Filiera maghiara

In intervalul 2011-2013, patru companii din Ungaria si una inregistrata in Germania au livrat 132.000 tone de carbune la poarta termocentralelor Mintia si Paroseni, parte a CEH.

In total, cele cinci firme (Psycholucia KFT, Energo RU KFT, Energer GMBH, GR Carbon KFT) au incasat 9,5 milioane euro. Toate contractele au fost negociate cu CEH, in numele acestor companii, de catre baimareanul Victor Daniel Benga.

Fost sportiv, jucator de rugby, Benga a ocupat pana in 2011 si postul de vicepresedinte al clubului de handbal din Baia Mare. Este asociat in afaceri colaterale cu Dan Corneliu Pascariu, actual presedinte al consiliului de supraveghere UniCreditBank si fost sef la Bancorex in anii '90.

Benga a initat intreaga operatiune de import prin intermediul companiei ofshore Hardington Worldwide LLC - o casuta postala inregistrata in Washington, Statele Unite. In 2011, acest offshore a trimis o adresa prin care oferea spre vanzare 20.000 tone de carbune energetic din rezerva de stat a Ungariei. Adresa a fost trimisa de la un numar de fax ce apartine companiei Royal FB Consulting, detinuta de acelasi Victor Daniel Benga. Pana la urma, CEH n-a mai incheiat contractul cu firma offshore din SUA, ci direct cu societatile din Ungaria si Germania, la care Benga a fost imputernicit sau actionar.



Citeste mai multe despre   






















7540 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    statul e fantastic de darnic cu cei pe pierdere (Duminică, 3 aprilie 2016, 11:03)

    rov [utilizator]

    iar pe cei ce platesc taxele la zi ii periaza la sange...
  • +12 (12 voturi)    
    Si ce oficial roman a agreat contractul? (Duminică, 3 aprilie 2016, 11:19)

    Spiky [utilizator]

    Ca Benga actiona ca un afacerist privat. Cine din conducere/administratia centrala-minister a actionat sau semnat?
  • +13 (15 voturi)    
    S-au inchis prima data minele de carbuni (Duminică, 3 aprilie 2016, 11:51)

    xrogo [utilizator]

    din Valea Jiului pentru a dechide cale importurilor scumpe din Rusia,care culmea erau si de proasta calitate,deci a fost un faliment deliberat,aici e caz de siguranta nationala,alo,SRI ce-a pazit,numai ne asculta telefoanele?
  • +13 (13 voturi)    
    DACĂ MAI ERA NEVOIE DE VREO DOVADĂ (Duminică, 3 aprilie 2016, 11:56)

    pointless man [utilizator]

    că Gruia Stoica, Dan Pascariu ȘI TOȚI CEI CA EI (inclusiv Dinu Patriciu & mulți, mulți alții) sînt doar niște momoioage de paie scoase în față pentru ”luarea feței”, o găsește în acest articol.

    Vorba lui Brucan (puțintel ”tradusă”): „Băi români proști ! NU VĂ VOM LĂSA să faceți democrație CEL PUȚIN 20 de ani.”

    Subliminal: „Frați KGB-ei (+ ”aparținătorii”) - stați liniștiți, România ”e sigură” CEL PUȚIN 20 de ani. Nazad !”
  • +11 (11 voturi)    
    Colonie ruseasca (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:21)

    Trojan.H [utilizator]

    Din 1944 si pina in ziua de azi.
  • +9 (9 voturi)    
    parnaie (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:25)

    zigot [utilizator]

    si confiscare avere pana la concurenta cu pierderile +
    penalizari; ATAT
  • +13 (13 voturi)    
    Subminarea economiei nationale (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:27)

    RazTaz [utilizator]

    Acesta este un caz tipic de infractiune definita in codul penal drept "subminarea economiei nationale". Infractiune care de altfel a constituit un cap de acuzare in rechizitoriul de la procesul lui Ceausescu.

    Ce au facut jigodiile astea de la CEH ar trebui urmarit in instanta si cei responsabili ar trebui sa nu mai vada lumina zilei multe zeci de ani, cu confiscarea tuturor averilor lor si ale rudelor lor de gr 1. (desi oricum nu compenseaza suma ce a fost spalata si transferata in Rusia).

    Felicitari jurnalistilor de la Rise Project pentru aceasta ancheta!!
  • +10 (12 voturi)    
    Razboiul economic rusesc... (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:29)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    ... este mult mai eficient. Cautati lanturile de falimente naucitoare din industria romaneasca si comparati pe filiera citi rusi sau interpusi ai rusilor sunt si citi vestici. Coruptii nostrii au stat cu gura larg deschisa dar hapul nu a venit din vest ci de la fratii estici.
  • +7 (11 voturi)    
    Ciuma (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:39)

    Soljenitin [utilizator]

    Tot ce atinge rusia se alege cu ciuma asta de coruptie.
  • -2 (10 voturi)    
    asa e, putin e de vina (Duminică, 3 aprilie 2016, 13:19)

    chiuariu [utilizator]

    nu faptul ca centralele noastre sunt invechite si au costuri mari de operare, nu faptul ca au fos bagate in aceeasi oala cu minele ineficiente de huila de la noi, nu faptul ca exista supraproductie de energie alectrica si nu faptul ca in CEH clocaie corupta si furtul balcanic.
  • +10 (10 voturi)    
    Pacat de Romania (Duminică, 3 aprilie 2016, 14:48)

    quietguy58 [utilizator]

    Pacat de Romania, pe miinile cui a incaput.

    Nu mi-am inchipuit vreodata ca dupa caderea comunismului romanii o sa aiba parte numai de jaf, hotie.
    • +1 (1 vot)    
      LOL (Luni, 4 aprilie 2016, 11:49)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Hotia a inceput in '45, nu dupa '89. Crezi ca rusii au furat cu sacul singuri dupa 45 ? Cauta pe wikipedia SovRom:

      Sovrom-urile, de multe ori SOVROM, au fost societăți mixte româno-sovietice înființate în 1945 în urma unui acord între România și Uniunea Sovietică, semnat la Moscova pe 8 mai 1945, cu scopul oficial de a gestiona recuperarea datoriilor României față de Uniunea Sovietică (vezi Tratatele de pace de la Paris, 1947). Sovrom-urile au funcționat până în 1956, când au fost dizolvate.

      Aceste societăți mixte au devenit cunoscute cu numele de "sovromuri", termen asociat cu spolierea României de către URSS. Sovromurile au reprezentat cea mai durabilă și mai rentabilă formă de exploatare de către URSS a bunurilor generale din România, dar de fapt exploatarea la sânge a bogățiilor naturale ale țării și, în general, a economiei românești. [1]

      Într-un memoriu adresat prim-ministrului de atunci, Petru Groza, academicianul Onisifor Ghibu califica înființarea societăților mixte româno-sovietice drept "un capitol al tragediei noastre de astăzi, camuflat sub firma prieteniei 'româno-sovietice' ". Cât despre activitatea lor, același Onisifor Ghibu considera că "sub acest nume benign, se duc în Rusia cele mai de seamă bogății de tot felul ale țării noastre, cu prețuri derizorii, în timp ce pe piețele noastre lipsesc cele mai necesare articole sau suntem nevoiți să le plătim înzecit mai mult decât plătesc pe ele sovietele". [2]
  • +6 (6 voturi)    
    Recuperarea pierderilor de la CA a CEH !!! (Duminică, 3 aprilie 2016, 16:37)

    andreesanu [utilizator]

    In primul rand este recuperarea pagubelor 100% de la membrii CA (cinsiliului de Administratie )a CEH .
    Pentru Subminarea economiei nationale 25 de ani la racoare la jilava sau munca la canal !!.
    Cu frectii si masaje judecatotesti nu scapa Romania de hoti !!!
  • +8 (16 voturi)    
    Hai postacii rusofili, explicati-ne (Duminică, 3 aprilie 2016, 16:39)

    Wanheda [utilizator]

    cat de bine e sa ai relatii cu Rusia. Ca vad ca totul se duce de rapa, ce ating astia.
    • -5 (15 voturi)    
      Dom´ doctor (Duminică, 3 aprilie 2016, 17:47)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      acu sunt rusii de vina pentru balcaniada din Rromanika???
      Devine hilar...
      • +8 (16 voturi)    
        Exact, te fura rusii de sute de ani (Duminică, 3 aprilie 2016, 18:05)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Si sunt romani care le ridica usanale. Devine hilar.
        • -7 (13 voturi)    
          Osanale ,mai victima mica, (Duminică, 3 aprilie 2016, 18:59)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          osanale.
          • -2 (6 voturi)    
            I know (Duminică, 3 aprilie 2016, 20:27)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

            Am vrut sa vad daca rezisti. N-ai...
  • -6 (12 voturi)    
    comparatie (Duminică, 3 aprilie 2016, 18:03)

    xanti [utilizator]

    Rusia a facut jaf in Romania timp de 26 de ani in domeniu energetic ,metalurgic, ceva banci si farmacii si vor mai fura .
    USA si UE au facut jaf in Romania cu autostrazi,multinationale si lanturi de farmacii ,banci,,distributie de energie,comunicatii,petrol, taieri de paduri,si lista e lunga,TOTI astia isi duc PROFITUL in tarile de origine si vor mai fura.
    Avantaj vestul ,care a furat mult mai mult ca Rusia din cauza avansului tehnologic si a metodelor de furat mai sofisticate,care a fost interesat sa ne foloseasca ca mana ieftina de lucru si doar atat.
    Si toate aste cu ajutorul ROMANILOR de bine care vor sa,,,,, "traiasca bine"
  • +5 (5 voturi)    
    Romania bagata in faliment (Duminică, 3 aprilie 2016, 19:39)

    yellowdog [utilizator]

    de coruptia din marile partide politice...acolo sunt tradatorii de tara, cinici, perfizi, fara scrupele.
    Romanii doar carne de tun, vanduti, umiiliti, batjocoriti...
  • 0 (2 voturi)    
    totusi, serviciile ce au pazit? (Luni, 4 aprilie 2016, 0:57)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    SIE, DIICOT, SRI , DGA, etc etc, zecile de tipuri de servicii ce fac, in afara de a ne asculta pe noi si pe politicieni si a mai da "pe goarna" dosare cu dedicatie la instante via DNA?

    Intreb si eu, chiar nu a stiut nimeni din serviciile de resort ce au facut astia, ca nu e de ieri, de azi, paguba s-a acumulat in niste ani?!

    Asta nu e tot atentat la siguranta energetica nationala ca au adus in insolventa si faliment sectorul termo din Romania? Ca la gaze, parca s-au ocupat de cei gen Seres, etc, nu?

    Ce o pazi maretul SRI in afara de a pretinde sa ne poata asculta pe toti, SIM-uri cu CNP, etc etc?!

    Si de ce nu ma mir, pai vb si de securistul Pascariu din gasca Bancorex, doar e din aceia care au dat tunul de peste 2 mld euro si au scapat cu banii, fara stres, ca i-a scos Mugurel & SRI & comp din pb, bagat taxa de "solidaritate" cu Bancorex de 1 cent/litru de combustibil, din 2000-si acum o platim-cu totii, toti cei care alimentam, cumparam produse si servicii ce au componenta transport samd, pana si cei muritori de foame cotizeaza de 15 ani la averea lui Pascariu, GC Paunescu, Burduja si cati altii.

    Asa ca, daca SRI a tacut la faza asta, va dati seama ca la un mizilic de ctv mil euro cat a scos Pascariu & comp. de la CEH nici macar nu i-a impresionat sa se miste.

    Si cine stie cate asemenea jafuri a mai patronat si patroneaza "serviciile" in folosul unei camarile.

    Stiti ceva, daca ne uitam in istorie, condamnam epoca lui Carol II, ca s-a inconjurat de o camarila care devaliza tara pana in WWII, lasa ca acum, sub obladuirea SRI &SIE & ASSN & alte gasti avem o alta camarila si mai puternica, care ne-a luat in "stapanire" practic.

    Si speranta de "curatire" nu este pt ca sunt acum pupincuristii vesticilor, protejati din afara pt interesele lor strategice si isi fac de cap cum vor in tara.

    Cam cum a fost in multe regimuri din America Latina, protejate de americani, asa am ajuns.
    • +1 (1 vot)    
      ce-au pazit serviciile? (Luni, 4 aprilie 2016, 3:40)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      cartelele pre pay, teroristul cu petarde si traficul de net al teroristului islamist de la craiova :))) cam atit
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru toti de aici care zic de subminare (Luni, 4 aprilie 2016, 2:27)

    Adri4n [utilizator]

    a economiei nationale.
    Am o veste proasta. Pedeapsa maxima e 0. Asta pentru ca jegurile (stim noi care) au scos infractiunea asta din codul penal.
    Poate avem noroc cu articolul legat de inalta tradare totusi.
  • +1 (1 vot)    
    Si celelalte contracte??? (Luni, 4 aprilie 2016, 7:22)

    MihaiTurcan [anonim]

    De ce nu se verfica si contractul pentru sarma cumparata de la Coltescu? Ar trebui verificata calitatea si pretul. Alte firme dau sarma de aceeasi calitate ca si reziduri. Consiliul de administratie, sa speram ca din prostie a adus CEH Hunedoara in halul asta. Altfel, nici o alta infractiune din codul penal nu s-ar potrivi mai bine decat inalta tradare. Altii stau cate 10 ani pentru ca au furat o paine sau o bucata de cascaval, pentru ca au avut grija alesii nostri sa incadreze furtul dintr-un loc public (piata, magazin) la talharie. In schimb, daca ei fura de la stat prin firme private au parte de incadrare la infractiuni cu pedepse mult mai blande. Ei sunt prea sensibili sa plateasca ca omul de rand.