Surse: Fostul procuror Ioan Lascu, tatal Laurei Codruta Kovesi, este cel care i-a denuntat pe cetatenii israelieni

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 6 aprilie 2016, 18:30 Revista Presei | Subiectele Zilei

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Fostul procuror Ioan Lascu, tatal procurorului sef al Directiei Nationale Anticoruptie Laura Codruta Kovesi, este cel care i-a denuntat initial pe cetatenii israelieni arestati preventiv la cererea procurorilor DIICOT pentru presupuse fraude informatice si pentru hartuire, informeaza News.ro, citand surse judiciare.

Weiner Ron si Geclowicz David, doi angajati ai unei firmei israeliene, au fost arestati preventiv in dosarul de hartuire a procurorului sef al DNA. Potrivit DIICOT, cei doi au efectuat multiple apeluri telefonice cu caracter amenintator, precum si atacuri de tip phishing in vederea sustragerii de informatii din conturi de e-mail.

Weiner Ron este acuzat de constituirea unui grup infractional organizat, acces ilegal la un sistem informatic, transfer neautorizat de date informatice, alterarea integritatii datelor informatice, in forma continuata, operatiuni ilegale cu dispozitive si programe informatice.

Geclowicz David este acuzat de constituirea unui grup infractional organizat, complicitate la acces ilegal la un sistem informatic, complicitate la transfer neautorizat de date informatice, complicitate la alterarea integritatii datelor informatice si complicitate la operatiuni ilegale cu dispozitive si programe informatice.


Citeste mai multe despre   



















14382 vizualizari

  • -11 (23 voturi)    
    Pai da (Miercuri, 6 aprilie 2016, 18:35)

    mitg [utilizator]

    Probabil prostii i-au accesat contul de e-mail sau l-au cautat pe-acasa si i-au facut cadou o bata de baseball.
  • +18 (30 voturi)    
    Sa ne lamurim ! (Miercuri, 6 aprilie 2016, 19:07)

    Susufler0 [utilizator]

    A denuntat faptul ca 1 sau 2 barbati l-au amenintat telefonic. A nu se intelege de catre postacii "rosii"( in mod interesat, dar poate chiar si din prostie) ca i-a denuntat cu nume si prenume.
  • -25 (41 voturi)    
    Datele din mail-urile tatalui erau clasificate? (Miercuri, 6 aprilie 2016, 19:39)

    area51rmc [utilizator]

    LEGEA nr. 182/2002 privind protectia informatiilor clasificate:
    Art. 4. - Principalele obiective ale protecţiei informaţiilor clasificate sunt:
    a) protejarea informaţiilor clasificate împotriva acţiunilor de spionaj, compromitere sau acces neautorizat, alterării sau modificării conţinutului acestora, precum şi împotriva sabotajelor ori distrugerilor neautorizate;
    b) realizarea securităţii sistemelor informatice şi de transmitere a informaţiilor clasificate.
    Art. 5. - Măsurile ce decurg din aplicarea legii sunt destinate:
    a) să prevină accesul neautorizat la informaţiile clasificate;
    b) să identifice împrejurările, precum şi persoanele care, prin acţiunile lor, pot pune în pericol securitatea informaţiilor clasificate;
    c) să garanteze că informaţiile clasificate sunt distribuite exclusiv persoanelor îndreptăţite, potrivit legii, să le cunoască;
    d) să asigure protecţia fizică a informaţiilor, precum şi a personalului necesar protecţiei informaţiilor clasificate.

    Sa intelegem ca d-na Kovesi si tatal sau isi transmiteau pe e-mail "informatii clasificate" iar asta a necesitat CLASIFICAREA dosarului penal in care au fost arestati cei doi de la firma Black Cube?

    Sa inteleg ca daca israelienii ar fi spart mail-urile mele cu tata si tata ar fi facut plangere ca i s-au spart mail-urile atunci DIICOT-ul ar fi calsificat dosarul penal?

    E stupid.
    • -29 (37 voturi)    
      Demisia Kovesi (Miercuri, 6 aprilie 2016, 20:09)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui area51rmc

      Cand doua servicii partenere si prietene iti spun ca esti beat te duci si te culci. Deci nu vorbim de KGB ci de un fost sef regional european de Secret Service, confirmat de firma unui fost sef Mossad. Despre Lascu si fratele sora-sii se spun multe in Romania. Doua servicii partenere si prietene, cele mai credibile din lume spun ca e cam asa. Iar propaganda ne ia de prosti. Olguta da-i catusele lui Kovesi.
      • +6 (12 voturi)    
        Domnule, (Miercuri, 6 aprilie 2016, 21:20)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        vad ca esti mai informat. Spune-ne si noua, rogu-te, ce se spune despre Lascu si fratele sora-sii ? Nu ne lasa sa murim de curiozitate. Pe de alta parte sunt unii care zic (si eu de-abia mai pot sa-i contrazic in lipsa unor dovezi), ca de fapt tu, nu stii nimic si doar te dai mare si faci niste jocuri murdare, fara ca macar sa-ti dai seama de asta.
      • +8 (10 voturi)    
        Vezi ca Mossadul si-a cam luat-o! (Joi, 7 aprilie 2016, 0:16)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        Cat de prost poti sa fii sa te prinda DIICOT-ul pe baza denuntului mosului aluia?
        Si i-au mai si arestat ca n-au mai apucat sa fuga inapoi in Israel...
        E de cascadorii rasului (film cu prosti!)
    • +8 (12 voturi)    
      Mossadul lucreaza si pe acest site! (Miercuri, 6 aprilie 2016, 23:25)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui area51rmc

      Am patit-o si eu cu aceste amenintari telefonice. E o caseta cu injuraturi si amenintari de omor, cu camatari care vin si te fac, numai oribilitati. Dupa doua telefoane de astea am inceput si eu sa injur caseta si m-au lasat in pace. A fost dur pentru ca tocmai ma intorsesem in Romania dupa 15 ani de USA. Romanistan in toata regula!

      D-l Lascu probabil ca primea telefoane de amenintare si stai ce sa faca.
      Nu-i vorba de confidentialitatea informatiilor cum dezinformeaa mossadizdul de mai sus.
      De cand agentii private fac anchete asupra oficialilor romani? Aveau vre-un mandat de intercepate? seful agentiei a declarat ca anchetau coruptia la guvern si agentiile sale. I-am bagat si mai rau in rahat pe spionii bolsevici. 10 ani cu executare la Rahova cu gandaci, veceu cu sobolani si 20 in camera. Va fi o presiune enorma pe guvernul Romaniei. Vom afla si noi daca mai suntem o tara independenta.
  • -27 (39 voturi)    
    nasol (Miercuri, 6 aprilie 2016, 19:52)

    Mazeta [utilizator]

    Cineva s-a apucat să investigheze corupția anticorupției. Orice naș își are nașul.
    • +11 (19 voturi)    
      Sunt unii care se bucura (Miercuri, 6 aprilie 2016, 21:39)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de faptul ca sefa DNA a fost spionata. Din pacate se bucura prea devreme. Si i-as mai intreba: cate milioane de euro furate au in cont sau scriu aici pentru ca sunt doar platiti?
    • +2 (8 voturi)    
      Cineva-ul ala este pe cale sa ia 10 ani de Rahova. (Miercuri, 6 aprilie 2016, 23:27)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      au incurcat-o patronii tai de data asta.
    • 0 (4 voturi)    
      cineva-ul ala (Joi, 7 aprilie 2016, 9:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      o fi : voiculescu+ponta+ghita+........
      • +1 (3 voturi)    
        plus cativa... (Joi, 7 aprilie 2016, 12:36)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        asa zisi oameni de afaceri israelieni dati in urmarire internationala ! Dar astia sunt doar acoperirea pentru ca romanul sa zica uite ma evreii astia ce ne fac, in fapt "adevaratii " trebuie cautati mult mai aproape. Cei de mai sus ( felix- domnu' pontea- pretenu-ghita ) si poate ca unul isi ascute CORNU pe strada Zambaccian ! Altul ( poate chiar legatura ) se GUZGANeste sa nu-l mai amestece si pe fiu-su ! Mossadul, KGB-ul, CIA , FBI , M5 etc sunt bagati in ciorba doar asa pentru fazani !
  • -20 (24 voturi)    
    Inca ceva... (Miercuri, 6 aprilie 2016, 20:00)

    area51rmc [utilizator]

    Conform comunicatului DIICOT, "În cauză s-a colaborat cu Serviciul Român de Informații, în condiţiile legii" (detalii aici: http://www.diicot.ro/index.php/arhiva/1726-comunicat-de-presa-06-04-2016).

    Avem: tatal sefei DNA, sefa DNA, DIICOT, SRI si fosti lucratori Mossad, biznismeni la BlacK Cube, activitate infractionala martie-aprilie 2016... si ziua de DUMINICA, 3 martie 2016, arestarea preventiva.

    Intrebare: DE CE DUMINICA si nu luni, marti, miercuri sau in oricare alta zi lucratoare din cele 2 LUNI de activitate infractionala?
  • +19 (29 voturi)    
    DNA-UL INCEPE SA SEMENE CU UCENICUL VRAJITOR (Miercuri, 6 aprilie 2016, 20:26)

    arheopterix [utilizator]

    Conceput initial ca un baiat de mingi , menit sa ajute ca MARELE MECI sa dea bine la public , se pare ca s-a maturizat rapid , si-a luat rolul in serios si chiar face treaba (atat cat pricepem noi muritorii de rand ). In navoadele sale s-au incurcat pesti nefiresc de mari . rechini bastinosi , dar cel mai grav si internationali si ca un ultim cerc al infernului apropiati ai unor oameni ?...cercuri? pe care ti e frica sa+i pomenesti daramite sa'+i incurci in afaceri Acum inteleg si pozitia lui Base care stie multe . Ca simplu cetatean al acestei tari nu pot decat sa ma rog sa le dea D zeu putere si curaj sa o tina tot asa Ma vor cenzura... au ba ?
  • +13 (23 voturi)    
    Aia 4 trebuie condamnati (Miercuri, 6 aprilie 2016, 21:41)

    OmulNou [utilizator]

    Nu vreau sa dispara ca ucigasul lui Theo Peter.
  • +15 (27 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 6 aprilie 2016, 21:50)

    DanCelMare [utilizator]

    ... cate comentarii care cer demisia lui Kovesi. O clipa am crezut ca sunt siteul Antenei 3!
    • -1 (3 voturi)    
      heh (Joi, 7 aprilie 2016, 9:20)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui DanCelMare

      asta trebuie sa de de gandit.ori de cate ori apare un subiect important,apar si cei care incearca sa incline balanta opiniilor.se joaca tare si mai ales la toate nivelurile.
      la obiect:MOSADUL,a fost prins cu pantalonii in vine
      daca cineva crede ca aia lucrau pe barba lor,nu are de ce citi pe aici.poate la libertatea
      interesele evreiesti au fost si raman in zona asta de est
      sunt curios,insa,cine i-a ajutat sa se impiedice
  • +10 (14 voturi)    
    Nu exista coincidenta (Joi, 7 aprilie 2016, 0:10)

    sorin3 [utilizator]

    Tocmai cind DNA se apropie de interesele unor israelieni...
    Kovesi are prea mare popularitate sin incredere din partea romanilor, prea multe sperante se pun in ea pentru a putea fi indepartata.
    Ca sa poata scapa de ea trebuie mai intai sa o manjeasca.
    Asta e o campanie clasica de intimidare, discreditare si santaj.
    Culmea e ca pentru viitorul Romaniei e important in acest moment ca Kovesi sa mearga inainte ca un tanc. Daca e si ea corupta ar fi mai bine sa aflam dupa ce a bagat dupa gratii citiva pesti mari gen Steinmetz. Atfel intrega speranta se ransfoma din nou in lehamite si ne arunca 20 de ai in urma, servind culmea , itereselor marilor corupti.
    • +1 (7 voturi)    
      va fi acuzata de antisemitism.... (Joi, 7 aprilie 2016, 8:46)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      si de asta nu scapa usor!
      • -1 (3 voturi)    
        si pe (Joi, 7 aprilie 2016, 9:23)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        ce baza crede regele david ( :)) ) ca ar putea fi acuzata de antisemitism codruta?
  • -4 (10 voturi)    
    Daca firma in cauza are dreptate, (Joi, 7 aprilie 2016, 8:56)

    xrogo [utilizator]

    in ceea ce priveste coruptia guvernamentala,nu m-ar mira ca acest caz sa fie clasificat si sa nu mai auzim nimic despre el,cat despre prinderea celor doi,eu zic ca este facatura,nu vin astia,fosti spioni,sa sparga emailurile tocmai in Bucuresti,cu un calculator bun puteau face asta de oriunde !!!
  • 0 (2 voturi)    
    aici.. (Joi, 7 aprilie 2016, 9:17)

    ElJiji1 [anonim]

    aici audio.. http://www.eljijinews.com/fun/breaking-news-audio-cum-fost-hartuita-familia-codrutei
  • +1 (5 voturi)    
    spy (Joi, 7 aprilie 2016, 11:37)

    meandmyfriends [utilizator]

    Ideea generala este crearea unui circ/mascarada in jurul DNA/Kovesi.

    Ca a fost, sau este spionata, nu e o chestiune care sa ne mire, sau ceva de neaspteptat.
    Si ce daca a fost spionata?? nu e logic ?