Kovesi acuza presiuni repetate si intimidari asupra sistemului judiciar: In dreapta am dusmani, in stanga am dusmani, in spate am dusmani, nu am ce face decat sa merg inainte

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 12 mai 2016, 12:05 Revista Presei | Subiectele Zilei

Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/AP
Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, acuza, intr-un interviu acordat pentru Ziare.com, presiuni si intimidari asupra sistemului judiciar, in conditiile in care in Parlament "apar in permanenta amendamente noi, proiecte noi", de multe ori sustinute de persoane anchetate.

"Ii dau dreptate dnei ministru (Raluca Pruna, Justitie), sunt incercari repetate de a reduce competentele nu doar ale DNA, ci si ale altor parchete, chiar ale judecatorilor. Aceste incercari repetate de a modifica legislatia anticoruptie pot fi numite o forma de presiune asupra sistemului judiciar, de intimidare a sistemului judiciar. Sa vedem in ce masura vor reusi", a spus Kovesi.

Ea a aratat ca "de multe ori aceste initiative sunt sustinute de persoane implicate in proceduri judiciare sau apropiate lor". "E dificil sa gestionam aceste situatii, pentru ca in Parlament apar in permanenta amendamente noi, proiecte noi. Ne spunem punctul de vedere, dar nu avem putere de decizie", a aratat ea.

Intrebata daca se incearca intimidarea DNA, Laura Codruta Kovesi a raspuns: "Nu doar a DNA, a sistemului de justitie in general. Nu sunt atacati doar procurorii anticoruptie. Am vazut ca sunt multi judecatori care au in instrumentare dosare DNA sau care s-au pronuntat in dosare DNA si asupra carora s-au facut presiuni, atacuri, s-au incercat forme de intimidare, au fost reclamati la Inspectia Judiciara".

Ea a subliniat ca nu doar procurorii DNA sunt tinta acestor presiuni, ci "sistemul de justitie in integralitatea lui este si cred ca implicarea CSM trebuie sa fie mai ferma, mai clara si mai directa, pentru ca in ultima perioada atacurile s-au intetit".

Kovesi precizeaza insa ca DNA isi va face in continuare treaba: "Ne vom face treaba ca pana acum. Tocmai am primit un mesaj de la o prietena care mi-a zis o zicala: in dreapta am dusmani, in stanga am dusmani, in spate am dusmani, nu am ce face decat sa merg inainte. Mi s-a parut interesanta si actuala".

Sefa DNA a mai precizat ca institutia pe care o conduce lucreaza "pe avarie in privinta punerii in aplicare a masurilor de supraveghere tehnica".
























7184 vizualizari

  • -43 (51 voturi)    
    Kovesi se pregateste pentru prezidentiale (Joi, 12 mai 2016, 12:09)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    Stie ca in iarna Iohannis o sa fie suspendat de parlament si demis de cetatenii destepti, frumosi si liberali.
    • +17 (23 voturi)    
      pai hai sa vedem foaia de parcurs mai in ansamblu (Joi, 12 mai 2016, 13:34)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      daca e sa pice Iohannis pe motiv ca e mai mult ficus decat presedinte,
      de ce ar fi mai rau sa fie Kovesi presedinte decat vreo panarama nominalizata de neo- USL ul format din PSD + PNL + ALDE + UNPR +UDMR etc ? ca asta e miscarea politica cea mai masiva din acest moment, cu o agenda radical divergenta fata de statul de drept.
      • -3 (9 voturi)    
        sa fie (Joi, 12 mai 2016, 15:00)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        dar mi'e teama ca dac' ajunge, iar baga la sertar dosarele revolutiei si mineriadelor, cum a facut'o in sase ani de procuroare sefa a raspublicii romanesti...
      • +1 (1 vot)    
        Ce ar fi sa fie (Joi, 12 mai 2016, 21:45)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        Codrin Stefanescu presedintele Romaniei!
        Liviu Pop presedintee Romaniei!
        Tariceanu presedintee Romaniei!
        Mihai Gadea presedintee Romaniei!
        Gabriela Firea primarul Bucurestiului!
        Gata, am terminat, va promit ca nu mai fac glume proaste. Am avut si eu un moment de masochism ideologic.
    • -2 (8 voturi)    
      unii (Joi, 12 mai 2016, 14:32)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      mai bine ar tacea.
    • +1 (5 voturi)    
      Foarte bine (Joi, 12 mai 2016, 14:54)

      zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      merita
    • -3 (11 voturi)    
      saraca codrutza, din ...sistemul judiciar... (Joi, 12 mai 2016, 14:59)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      nus' daca se gandeste asa de...sus (!), pana'n deal la cotrocesti, dar in mod sigur ca_cam sare calul, cam exagereaza.

      si, in mod sigur, codrutza dragutza isi da prea mare importanta, se situeaza pe o pozitie de mare senioara, aproape egaland ficusul de la cotrocesti.
      poate ii spune cineva ca procuratura nu este sistemul judiciar.

      judiciar vine de la a judeca.

      procuratura nu judeca, ci numai face, cu ajutorul politiei, cercetarile necesare si instruieste un dosar, pe care il propune sistemului judiciar.

      adica, judecatorilor din judecatorii, tribunale si curti de apel. ei sunt cei care judeca, bazat pe doua parti. tzin balanta, legati la ochi :).

      in curte, procurorul sta in banca lui, cea de avocat al statului, in procesele penale.

      judecatorul trebuie, e obligat sa audieze martorii ambelor parti, sa tina cont, in egala masura, si de probele apararii, si sa se asigure ca drepturile civile ale persoanelor judecate, n'au fost incalcate in procesul de instruire, ca au fost ascultati si ca le'au fost admisi si ascultati martori si probe. ca judeca pe niste premize corecte, in respectul legii.
      • +1 (5 voturi)    
        Ce esti, trol sau postac? (Joi, 12 mai 2016, 15:16)

        Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Te miros de la o posta...
  • -33 (45 voturi)    
    dusmanii imi poarta pica ... (Joi, 12 mai 2016, 12:11)

    deveselu [utilizator]

    luluta a dat o pe manea :))
    • +19 (23 voturi)    
      Luluta o sa iti bage toti sefii la parnaie (Joi, 12 mai 2016, 13:34)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

      Si dupa aia o sa cante Oda Bucuriei impreuna cu noi!
      • -4 (6 voturi)    
        aha, e de'a voastra ! :)) (Joi, 12 mai 2016, 15:03)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        da, voi cine sunteti, baietii cu ochii bleu ?!?
        sau, simpli postaci ai lor !?! :))
        • +3 (5 voturi)    
          ochi bleu? (Joi, 12 mai 2016, 15:46)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Cam asa cam ca ai motanului-varan care tocmai a mai luat azi 2 ani de brutarie? Sau ca ai lui Ghita , geniul abscons al Ploiestiului?
          Nu, nu avem ochi albastri cat despre postaci cine zice ala este.
  • +36 (44 voturi)    
    Tot inainte (Joi, 12 mai 2016, 12:13)

    QossMean [anonim]

    In spate nu sunt dusmani, sunt cei care te urmeaza si te sustin.
  • +39 (51 voturi)    
    Succes Codruta..in fata e poporul roman (Joi, 12 mai 2016, 12:13)

    un domn [utilizator]

    care te sustine, si te lasa sa faci dreptate !
    • -3 (7 voturi)    
      pai daca ea este razboinicu' luminii (Joi, 12 mai 2016, 15:20)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ce va mai trebuie judecatori, tribunale...
      ca in anii 50, secu si procurorii !

      desfiintati tribunalele, parlamentul, partidele.

      o sustine ...boboru !??
      ca pana si cei din spate (sic!) ii sunt dusmani..
      pai, coldea ?! :))
  • -35 (49 voturi)    
    EU merg inainte... (Joi, 12 mai 2016, 12:23)

    Gustav666 [utilizator]

    Mai are putin si se va pozitiona pe post de Isus Hristos.
    In fond, doamna Kovesi nu este decat o biata scula la mana altora care profita de orgoliul sau nemasurat.
    • +17 (25 voturi)    
      in ce divinitate crezi ? in Dughin ? (Joi, 12 mai 2016, 12:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      sau in Putin ?
      • +11 (15 voturi)    
        zeul (Joi, 12 mai 2016, 13:31)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        lavrov probabil e idolul lui, al mazetei, jackalphonse, si care mai sunt pe aici
    • +3 (3 voturi)    
      stim (Joi, 12 mai 2016, 14:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      ca inainte iti era mai bine. pe vremea bolsevicilor. acum e bun si putin, nu?
  • +25 (33 voturi)    
    Felicitari (Joi, 12 mai 2016, 12:29)

    Frank777 [utilizator]

    Totusi sa stiti ca in spate este si populatia care va sprijina.Nu avem cum sa o facem insa mai vizibil ptr ca nu putem sa va trimitem in ajutor parlamentari mai cinstiti si mai seriosi.Nu avem ce vota.Poate se va naste un partid care sa promoveze cu adevarat o politica anticoruptie reala si atunci va putem trimite in parlament si oameni cinstiti.
  • +10 (16 voturi)    
    Felicitari (Joi, 12 mai 2016, 12:29)

    Frank777 [utilizator]

    Totusi sa stiti ca in spate este si populatia care va sprijina.Nu avem cum sa o facem insa mai vizibil ptr ca nu putem sa va trimitem in ajutor parlamentari mai cinstiti si mai seriosi.Nu avem ce vota.Poate se va naste un partid care sa promoveze cu adevarat o politica anticoruptie reala si atunci va putem trimite in parlament si oameni cinstiti.
  • +17 (29 voturi)    
    Basescoveanu e unul dintre detractori (Joi, 12 mai 2016, 12:29)

    tropotaru [utilizator]

    Basescu ar vrea ca abuzul in functie sa fie pedepsit numai daca procurorul a fost de faţă atunci cand s-a dat mită.

    Adica fostul cârmaci vrea ca abuzul sa nu poata fi dovedit niciodata. Si-a pierdut mintile dupa Udrea, saracul.
    • +1 (5 voturi)    
      mazeta (Joi, 12 mai 2016, 15:08)

      bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      mazeta la datorie. Ti-ai primit solda pe ziua de azi, poti sa parasesti grupul.
    • -1 (3 voturi)    
      am copiat si mi-a placut (Joi, 12 mai 2016, 16:01)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      intr-o comuna mica maai toti sut rude intre ei. Orice ar face primarul isi favorizeaza o ruda. Uite abuzul si gata arestarea, chiar daca NU A INCALCAT legea. Abuzul este prea vag definit.
  • -19 (21 voturi)    
    Eu nu cred,totusi,ca...... (Joi, 12 mai 2016, 12:37)

    gigiN [utilizator]

    ...doamna Kovesi are atat de multi dusmani cat vrea sa ne convinga ca ar avea ! Evident,in afara de poliiticieni!
  • +22 (24 voturi)    
    Corect (Joi, 12 mai 2016, 12:39)

    Geo7 [utilizator]

    Mergi inainte Codruta! Avionul decoleaza chiar daca tot vantul ii sta impotriva! Este un semn bun toata impotrivirea asta. Mizeria nu mai suporta si iese la suprafata. Ai incredere, ignora mizeria si mergi inainte! Multi te sustin si te aprecieaza foarte mult!
  • +8 (12 voturi)    
    Laura Codruta Kovesi (Joi, 12 mai 2016, 12:47)

    Daniels22026 [utilizator]

    N-avem incotro. Dupa ce-si termina si acest mandat la DNA trebuie s-o votam pe Laura la presedentie. Nu suntem siguri ca o sa accepte. Dar la presiunea strazii o sa accepte.

    Si mai bine ar fi daca s-ar infiinta procuraturi europene. E mult, foarte mult de lucru si la nivel continental. Coruptia si secretizarea afacerilor oneroase, finantarile imorale si spalarile de bani, traficul de persoane si extremismul, sunt fenomene planetare. Daca nu le strivim noi institutionalizat, atunci mafia va strivi cetateanul.
  • -13 (17 voturi)    
    Oare (Joi, 12 mai 2016, 12:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Oare nu isi da seama ca ce face ea e bun pentru TV? Ulterior, mafiotii se aleg cu pedepse minimale si ramin cu averile intregi. DNA e mai mult circ pentru credulli
  • +28 (28 voturi)    
    Sarut-mana, Codruta :) (Joi, 12 mai 2016, 12:58)

    Patrula10000 [utilizator]

    Sansa mica sa citesti mesajul asta, dar sa stii ca noi suntem cu tine. NU ESTI SINGURA!!! CONTAM PE TINE!!!
  • -23 (25 voturi)    
    Am si eu o intrebare... (Joi, 12 mai 2016, 12:58)

    Gigi Kent [utilizator]

    In ce alta tara din lume un Procuror General de sectie o tine toata ziua buna ziua intr-un interviu? Doamna Kovesi a renuntat demult sa mai fie parte a sistemului de justitie si a ales o cariera politica (cu foarte mult PR). Interviuri peste interviuri. Declaratii peste declaratii. Pai nu e normal sa se ia unii si altii de ea, de activitatea ei si de institutia pe care o conduce? Mergi doamna si fa-ti treaba corect, riguros, nu mai pierde timpul prin procese de imagine cu nu stiu ce televiziuni si vezi-ti de treaba ta. Ca nu de asta te plateste statul roman. Avem destui politicieni care vorbesc mult si nu fac nimic.

    PS Si cand faci rapoartele alea anuale concentreazate pe valoarea prejudiciilor din dosare si pe eficienta activitatii tale (rata de condamnari etc) si mai putin pe numarul de parlamentari, ministri, primari etc. Asta ca nu creada lumea ca te intereseaza sa-ti imbunatatesti imaginea pe seama politicienilor (pe care oricum nu ii place nimeni).
    • +11 (13 voturi)    
      retorica Latrina 3 pe ON ? (Joi, 12 mai 2016, 13:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      atat ti a ramas a spune ?
    • +16 (16 voturi)    
      Bai (Joi, 12 mai 2016, 13:19)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      gigi, eu nu-mi amintesc sa fii iesit Kovesi pe sticla atat de mult, in anii trecuti, cand lupta coruptiei nu era de atat de acerba.

      Dar acum sunt dosare zilnice, multi corupti sunt deranjati si contraataca. Normal ca trebuie sa dea si ea declaratii.
      • -13 (13 voturi)    
        Eh nu era... (Joi, 12 mai 2016, 13:51)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

        Intreaba-l pe domnul Tapalaga care vedea cate o marte neagra in fiecare zi din saptamana si cate o lovitura de stat la fiecare 5 minute.

        Nu stiu daca pe voi va motiveaza niste principii dar pe Kovesii si pe altii nu ii motiveaza profesionalsimul, etica samd. Dovada cu Udrea si cu Bica. Atat timp cat Justitia era un instrument in mana lor au facut niste coduri si aveau un discurs. Acum brusc si-au dat seama ca parca e prea mult. Brusc si-au adus aminte de drepturile omului samd. Cand i se va termina lui Kovesi mandatul si va fi saltata pe te miri ce motive sa o vezi cum "denunta" si ea sistemul.

        Kovesi daca e atacata de corupti sa contraatace in sala de judecata cu niste dosare penale beton. Eu unu m-am cam plictisit de fata ei. As vrea sa votez impotriva ei (cum altii vor sa voteze pentru ea) dar nu am cum. Si atunci nu inteleg de ce sunt bombardat zilnic cu excrementele gandirii sale securiste (SIE dixit).
        • +1 (3 voturi)    
          te faci ca nu vezi nenicule mesajul principal (Joi, 12 mai 2016, 17:12)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Asia sunteti, luati totul in bascalie si dezinformati.

          Legile sunt facute si modificate de cei care au probleme cu justitia pentru a scapa.

          Cum ar fi mai baietelule sa ma duc la servici sa fac tot felul de porcarii si apoi sa schimb regulamentul sa scap de orice acuzatie?

          La voi in mujicistan fara coruptie, minciuna, crima nu rezistati.
    • +11 (13 voturi)    
      aceeasi (Joi, 12 mai 2016, 13:33)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      tara europeana care avea un prim ministru ce conducea tara din studiourile antena 3, doar ca ala spunea doar ineptii, femeia asta trage un semnal de alarma si o luare de pozitie declarativa. evident, voi astia obisnuiti cu reprimarea opiniilor aveti mancarici de raie pe voi cand un om vorbeste liber si acuza mafiotii sustinuti de mujici.
    • +3 (3 voturi)    
      Gigi-cule ANAF (Joi, 12 mai 2016, 14:38)

      Take [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      trebuie sa recupereze "valoarea prejudiciilor" pe care Codruta le confisca.
      • -2 (4 voturi)    
        Ia mai citeste o data... (Joi, 12 mai 2016, 16:45)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Take

        Am scris eu valoarea prejudiciilor recuperate? NU! Am scris "valoarea prejudiciilor din dosare". Dar stii de ce? Nu cred ca stii ca nu cred ca te duce capul. Ca sa vedem ca se ocupa de cazuri de mare coruptie, de cazuri importante. Nu de (spre exemplu) facturile de avocat de 2000 euro ale lui Ponta. Sau de datoria de 2000 Ron a Liviei Stanciu catre Mariana Rarinca. Adica mai incet cu intimidarile si cu actiunile de imagine simai concentrat pe coruptia care saraceste tara in mod real. Acum ai inteles?
    • 0 (2 voturi)    
      am si eu o intrebare la tine : (Joi, 12 mai 2016, 14:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      de cand intr-o tara prim ministrul e toata ziua la televiziune si in presa scris ba ca si camd ar fi purtator de cuvant al guvernului ba infierand cu manie proletara pe te miri cine, ba, mai ales, cu mistocareala de doi bani la adresa oricui il depaseste (si sunt multi).
      recunosti personajul? daca nu, iti dau elemente ajutatoare : e mitoman, grandoman, putinist, chinezofil si-l cheama victor ponta.
      • -2 (4 voturi)    
        Bati campii (Joi, 12 mai 2016, 16:36)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Premierul oricarei tari este in mod normal politician. Nu iti place ca sta la TV nu ii mai votezi partidul sau pe el direct. Bine, nu actualul care e ... nici nu stiu ce e. Un nene pe care nu l-a votat nimeni.

        Kovesi tot da interviuri la Adevarul, ba se lupta cu Mossad-ul, ba nu se mai lupta cu Mossad-ul. Da drepturi la replica, Explica cum nu l-a cunoscut nici pe fostul sot nici pe actualul prieten. E un fel de Crudutza. Cum apare o camera de filmat (un scandal cu dezinfectanti) cum sa-si arate si ea decolteul (sa explice ca ea a atras atentia asupra coruptiei din sanatate). E deja de vreo 10 ani in functii cu super putere si ghici ce... nu o voteaza nimeni. O tot numesc in functie niste politicieni lasi (printre care si papagalul de Ponta). E o ipostaza destul de periculoasa. Pentru oricine. Foarte multa putere, zero responsabilitate asezonata cu o dorinta avida de imagine.
        • +1 (1 vot)    
          vezi ca omul te a intrebat de Phonta (Joi, 12 mai 2016, 22:06)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          ala care s a pupat cu phutin la sochi, ala care a fugit de victoria Nuland, si ala care si reparat piciorul la turci pentru o moschee...ce vrei sa ne spui ? cel mai cinstit Mickey Mouse chinezesc ?
    • +3 (5 voturi)    
      fix in tara... (Joi, 12 mai 2016, 15:37)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      In care un Parlament penal ia apararea in mod constant membrilor sai si propune legi peste legi prin care sa se dezincrimineze
      si
      in care liderul celui mai mare partid este acuzat defintiv de catre justitie.
  • +8 (8 voturi)    
    Multă ciudă (Joi, 12 mai 2016, 13:11)

    neamprooost [utilizator]

    Dar și muuultă frică printre comentatori ;)))
  • +20 (20 voturi)    
    De ce acceptam penalii din Parlament/Sistem? (Joi, 12 mai 2016, 13:17)

    tudorLeo [utilizator]

    Atacul asta s-a intensificat in ultimele luni, unde sunt ONG-urile acum, televiziunile/radio de ce evita subiectul? Rasunsul: toti sunt la comanda penalilor stiuti de 25 de ani, ajunge! Nimeni nu spune nimic de legile votate in ultimele luni de parlament care practic atenteaza la Siguranta National, nimeni nu spune de propunerile de legi jenante ale agramatilor cu facultati! Toti se concentreaza pe guvernul Ciolos, guvern care a facut mai multe in ultimele 6 luni decat plagiatorii din PSD in 5 ani! Haideti in strada sa-i aratam Codrutei ca o sustinem si nu lasam tara asta pe mana coruptilor! Stiu ca sunt slabe sanse sa citesti comentariile noastre dar sa stii ca noi, strada suntem alaturi de tine Codruta! Succes in continuare!
  • +16 (16 voturi)    
    ! (Joi, 12 mai 2016, 13:38)

    Kpriciu [utilizator]

    Forța, DNA!
  • -1 (1 vot)    
    Atentie: Fortza SIE va trage-n pept ! (Joi, 12 mai 2016, 16:49)

    Miky113 [utilizator]

    Cine v-a pus sa faceti dreptul si sa va alegeti aceasta specializare ?!
    Mai pe urma ati introdus sporurile in salar, apoi vi s-a dublat salaru, si si mai pe urma ati reiventat sporurile.
    Aveti un criteriu superavantajos de calcul a pensiei extravagant de speciala. In sensul ca daca sunteti inculpati si condamnati, nu va pierdeti drepturile ,sau macar pensia speciala .

    Din toata suma furata de mafioti, ati recuperat doar un epsilon mai mic decat delta.
    Sunetti experti la NUPuri si telearestari preventive.

    Aveti darul sa va plangeti ce greu o mai duceti, de nu va ajung bonurile de masa pentru shopping la Viena...
  • 0 (0 voturi)    
    L.C.Kovesi nu uita : DNA nu este singur ! (Joi, 12 mai 2016, 17:47)

    JohnDreptate [anonim]

    Poporul Roman ,Statul de Drept si Siguranta Nationala al Romaniei precum Siguranta UE-SUA-NATO este atacata de SUPRACORUPTIA KGB .

    Dreapta avem dusmani, in stanga avem dusmani, in spate avem dusmani, nu avem ce face decat sa mergem fara frica inainte si sa ducem lupta pana la cap .

    DNA este doar un participant la aceasta LUPTA pe viata si pe moarte pentru apararea Sigurantei Trans -Atlantice .

    Nu uitat :Voi (DNA) facet doar Dosare si luptat cu picsul in Instante climatisate alti si au dat viata pentru Libertate !