Tolo.ro: Sebastian Ghita, membru in Comisia de Control a SRI, va cere in Parlament ca "echipa de filaj sa faca public filmul" cu accidentul lui Dan Condrea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 22 mai 2016, 21:43 Revista Presei | Subiectele Zilei

Sebastian Ghita
Foto: Hotnews
Jurnalistul Catalin Tolontan publica, duminica seara, pe blogul sau Tolo.ro, o declaratie a deputatului Sebastian Ghita, membru al Comisiei de Control a SRI, care ar fi lasat sa se inteleaga ca va cere in Parlament "ca echipa de filaj sa faca public filmul", la scurt timp dupa accidentul rutier in care Dan Condrea, patronul Hexi Pharma, si-ar fi pierdut viata, dupa cum au declarat surse din Politie.

"Nu ne putem permite sa fim perceputi ca un stat mafiot", a afirmat deputatul, precizand ca va cere luni intrunirea comisiei din Parlament.

"Maine ne vom intruni in Comisia Parlamentara si vom cere ca echipa de filaj sa faca public raportul si filmul accidentului", declara Sebastian Ghita.

Intrebat daca este sigur ca exista o echipa de filaj, Sebastian Ghita raspunde ca "Cum sa nu existe?! Dupa un asemenea scandal public sa nu existe este imposibil. Aici nu vorbim despre cineva care a furat din ratia de mincare, ci care a participat la o operatiune criminala de pe urma carora au murit, probabil, zeci de mii de oameni prin infectiile nosocomiale. Cum sa nu fie urmarit in fiecare moment?"

"Nu ne putem asuma riscul ca Romania sa fie considerata un stat mafiot! Nu pot muri oameni fara o explicatie clara. Eu am avut mereu incredere in institutii, dar acesta este un caz care se cere lamurit!", mai spune Sebastian Ghita.

Intrebat ce atributii are Comisia de control a SRI in acest caz daca filajul nu a fost realizat de SRI, Ghita spune ca "Era un caz de siguranta nationala! Dar indiferent cine l-a facut, Parchetul, DNA, cei de la MI sau SRI, echipa de filaj trebuie sa spuna oamenilor ce s-a intimplat. Este fara precedent in Romania si nu putem fi considerati un stat mafiot. Miine se poate intimpla oricui!"
























11881 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    Statul Mafiot (Duminică, 22 mai 2016, 21:56)

    floriniulian [utilizator]

    Daca lumea nu iese in strada Romania este pierduta definitiv.

    S-a ajuns si la crima pentru a acoperi oamenii/serviciile din spatele tuturor hotiilor colosale care au devalizat Romania dupa 89.
    • +27 (29 voturi)    
      Ghita nu e urmarit penal? (Duminică, 22 mai 2016, 22:09)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Sau e ingrijorat acum de alti urmariti penal? Isi poarta de grija unul altuia
      • +9 (9 voturi)    
        Securitatea (Duminică, 22 mai 2016, 23:07)

        m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        pus la zid ar fi inceput sa arate ce poate. Cert e ca latura lui Voiculescu din Securitate toarnă la Tolo bombe impotriva taberii adverse din Securitate ? Prea stie Tolo asa multe si primul. Nastase s-a abtinut, probabil si filiera lui Ponta e pe felie. Cand doi giganti se bat iese la iveala ceea ce stiam cu totii de ani buni, e benefic daca se schimba ceva.
      • +10 (10 voturi)    
        Si Ghita e urmarit penal (Luni, 23 mai 2016, 0:44)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        Si asta inseamna ca, in calitate de membru in comisia de control a SRI, poate afla cand si de cine este filat. Si poate pune in pericol viata unor agenti care actioneaza in numele cinstei si dreptatii.
        Ce mai cauta acest miriapod mafiot in comisie?
    • -10 (20 voturi)    
      Culmea, că e logic (Duminică, 22 mai 2016, 22:23)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      E prima dată cînd sunt de acord cu Ghiță!

      Sper să existe acea filmare, ca să fie clar că nu e o crimă sau cine știe ce înscenare. Că altfel ajung să cred că trăiesc în țara lui Putin, unde dispari cînd te pui rău cu cine nu trebuie.
    • +24 (26 voturi)    
      zise depuitatu' (Duminică, 22 mai 2016, 22:31)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui floriniulian

      "Nu ne putem permite să fim percepuți ca un stat mafiot", a afirmat deputatul

      zise deputatul mafiot.
      • +12 (12 voturi)    
        Atentie la nunanta (Luni, 23 mai 2016, 0:12)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        "Nu ne putem permite să fim percepuți ca un stat mafiot".
        Nu zice ca nu am avea un stat mafiot, doar ca nu ne permitem aceasta imagine.

        Cine "nu ne permitem" e iar foarte discutabil.
    • -6 (6 voturi)    
      bravo Ghita (Duminică, 22 mai 2016, 23:49)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Daca se dovedeste ca l-au sinucis merita statuie Ghita.
  • +17 (25 voturi)    
    chita (Duminică, 22 mai 2016, 22:01)

    Kwisatz [utilizator]

    Bine ca am ajuns sa ne uitam in gura lui Ghita...lol
  • +21 (23 voturi)    
    Tremura kilotii, nu? (Duminică, 22 mai 2016, 22:07)

    CezarN [utilizator]

    Ce-mi plac mie slugile care incep sa tremure de frica atunci cand vad la ce stapan diabolic s-au tocmit.:))
    Pai, pe langa stapanii lui Condrea si Ghita, Mefistofel a fost mult mai corect cu Faust, caci i-a spus de la bun inceput ca pretul pe care va trebui sa-l plateasca este sufletul sau. Acuma, lui Ghita ii este frica, pentru ca nu stie ce pret i se va cere pentru clipele de marire si vanitate care i-au fost oferite.
    • +7 (9 voturi)    
      frumos (Duminică, 22 mai 2016, 22:13)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      frumos spus ! bravo!
  • +14 (16 voturi)    
    ha (Duminică, 22 mai 2016, 22:08)

    Cnut [utilizator]

    Eu cred ca la Ghita ii e frica ca va fi sinucis si el :))
  • +7 (9 voturi)    
    tolo il citeaza pe ghita??? (Duminică, 22 mai 2016, 22:12)

    rochiri [utilizator]

    uau si eu care credeam ca a fost o ancheta jurnalistica pura...nu pe interes!
  • +22 (24 voturi)    
    ghita e in Comisia SRI ?! (Duminică, 22 mai 2016, 22:13)

    MirceaCristian [anonim]

    un mafiot anchetat penal ...e in Comisia de Control SRI ?!

    ...WTF
    • +5 (7 voturi)    
      tara (Duminică, 22 mai 2016, 22:32)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui MirceaCristian

      bananiera
    • +7 (9 voturi)    
      SRI -ar fi trebuit sa-l declare persoana non grata (Duminică, 22 mai 2016, 22:33)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCristian

      -in aceasta comisie sau comisia insesi sa-i ceara presupusului infractor sa se auto-suspende !
      SRI ar fi trebuit sa ceara asta de la prima licitatie castigata de firmele lui care au ramas pe numele fratelui sau ! Nu-ti trebuie o lege pentru asta, e la mintea gainii...
      Faptul ca nu exista o relatie controlor/controlat este indicat si de lipsa acestei solicitari ! Ca si becali in comisia juridica , absolventul asta de perol si gaze se crede James Bond si se gandeste ca si Fa Doina cum sa speculeze si ceva din bomba asta ...Cat nu vorbea tot mai credeam ca e ceva de capul lui ...
  • +14 (16 voturi)    
    acest burta verde (Duminică, 22 mai 2016, 22:18)

    pardalian [utilizator]

    da cu mucii'n fasole de doua ori. Prima data pt ca arata ca nu prea stie cu se ce se mananca Comisia de Control a SRI si a doua oara pt ca are obraznicia sa vorbesca despre statul mafiot ca si cum el ar fi un bebelus inocent nascut ieri.
  • +8 (10 voturi)    
    " Illuminatul" asta de Ghitza,scapa de beci ? (Duminică, 22 mai 2016, 22:25)

    Plagarus [utilizator]

    Cat mai " emite " liber penalul asta ?
  • +1 (3 voturi)    
    cercul (Duminică, 22 mai 2016, 22:42)

    VladBerliba1 [anonim]

    PSD, Ghita, Dragnea, Johannis, CSAT, SRI, filaj, Ghita.
  • +5 (7 voturi)    
    care "NOI"? (Duminică, 22 mai 2016, 22:43)

    slashroot [utilizator]

    "Nu ne putem permite să fim percepuți ca un stat mafiot", a afirmat deputatul, precizand ca va cere luni întrunirea comisiei din Parlament.

    Ironică sintagma "stat mafiot" în gura unui deputat care are dosar penal[*] pentru conducere cu permisul suspendat, dar pe care colegii lui au putere asupra justiţiei să-l lase în libertate.

    Deuptat = supraom. Cetăţean normal = prost.


    [*] http://www.romaniacurata.ro/dna-cere-arestarea-lui-ghita-pentru-cinci-infractiuni-una-dintre-acuzatii-conducerea-masinii-fara-permis/
  • +3 (3 voturi)    
    parerea mea (Duminică, 22 mai 2016, 22:47)

    VladBerliba1 [anonim]

    Parerea mea e ca l-a luat gura pe dinainte ... Ca statul nu e patronul de la Hexifarma, Ministerul Sanatatii si directorii de spitale. Statul este mult mai larg, ii include pe cetatenii acestei tari ...
  • +3 (3 voturi)    
    Cum adica? (Duminică, 22 mai 2016, 23:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    SUNTEM stat mafiot, si anume unul mafiot securist condus de o clica din care face parte si Ghita. Parlamentul e el insusi o adunatura de mafioti pusi pe jaf, ei si clientela lor. Daca nu va fi alungat cu pietre, ROmANIA NU VA MAI EXISTA. O TARA CORUPTA NU POATE AVEA DECIT SOARTA UCRAINEI !
  • +3 (3 voturi)    
    Fiti cu ochii pe Ghita (Duminică, 22 mai 2016, 23:50)

    justin puscasu [utilizator]

    "Maine se poate intampla oricui" zicea Ghita citat de tolo.ro.
    Oricui, inclusiv lui Ghita.
    Un motiv destul de temeinic ca sa intre putin in panica si sa mai spuna cateva lucruri interesante in zilele urmatoare.
  • +6 (6 voturi)    
    batalia ciorditorilor (Duminică, 22 mai 2016, 23:55)

    Razvan_M [utilizator]

    Eu cred ca accidentul este o inscenare a sistemului - un asasinat in stil mafiot. Si mai cred ca Ghita este in aceeasi postura in care se afla Condrea - aceea de a castiga contracte cu statul pe banda rulanta.

    Oamenii astia sunt doar cei bagati la inaintare. Iar Ghita probabil ca are ordinul de a lovi in institutiile care investigheaza crimele comise in sistemul spitalicesc din Romania.

    In calitate de parlamentar de multa vreme si de om din sistem, Ghita nu avea cum sa nu stie despre ce s-a intamplat de ani de zile in sistemul medical de la noi. Toti politicienii din Romania, cand au avut de facut o operatie, au facut-o in afara tarii. Eu cred ca stiau demult ceva ce noi nu am aflat decat acum. Iar acum face pe virgina...
  • +2 (4 voturi)    
    tolo (Luni, 23 mai 2016, 0:03)

    bobyrou [utilizator]

    de cand a devenit Tolo asta, sclavul lui voiculescu, surse de informatii. De unde procura el informatii? Sau si el este acoperit cu scoala facuta la turnatoria lui voiculescu.
  • +3 (3 voturi)    
    Ghita (Luni, 23 mai 2016, 1:20)

    Andradda [utilizator]

    un cretin!
  • +1 (1 vot)    
    ''tara putinizata''.. (Luni, 23 mai 2016, 9:37)

    astronaut [utilizator]

    aceasta este ideea in fond si la urma urmei , securistii vechi si noi nepunandu-se de acord (cat si pana unde),
    s-au trezit in toiul unei lupte pe ''interese'', fapte decontate de cetatenii Romanicii ! Noii sau ''lupii tineri'', penali ''in corpore'', dau lectii si ne vaita (Dne , cine a pus mana pe tarisoara vezi MONTA ) aduc insinuari in frunte cu Cristoiu si Tolo (cine-s astia) , ca vezi Doamne , lucrurile sunt scapate din mana si de vina ar fi noua conducere si ca nici macar ''nu e caz de coruptie'' (cristoiu), in opinia publica s-ar fi strecurat ideea ca ar fi ''un stat mafiot''etc! ''FORMATORI DE OPINIE ?