Marian Munteanu a semnat in martie '88 un angajament cu Securitatea si a dat note informative sub pseudonimul "Ioan" - Adevarul

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iunie 2016, 12:50 Revista Presei | Subiectele Zilei

Marian Munteanu
Foto: Agerpres
Marian Munteanu, liderul studentilor din Piata Universitatii, cel care - pentru doar cateva zile - a fost candidatul PNL pentru Primaria Capitale, a semnat in 28 martie 1988 un angajament cu fosta Securitate, primind numele conspirativ "Ioan", scrie Adevarul.

"Nu, nu, nu am colaborat cu Securitatea. Ce sa va mai spun? Cu cine n-am mai colaborat? De cate ori sa va spun? Spun asta de-o viata intreaga", declara Marian Munteanu in 20 aprilie 2016, cand anunta ca se retrage din cursa.  

Si, totusi, Marian Munteanu a colaborat cu Securitatea. 

In martie 1988, dupa o intalnire aproape amicala cu doi "aghiotanti" ai fostului regim, Munteanu, semneaza, ca persoana de sprijin, angajamentul cu Securitatea, fiind botezat "Ioan", nume conspirativ sub care va semna, ulterior, mai multe note informative. 

"Subsemnatul Munteanu Marian Teofan-Dragos, nascut in data de 19.06.1962, fiul lui Vladimir si al Mariei, student la Facultatea de Filologie, domiciliat in Bucuresti, ma angajez sa sprijin in mod organizat si secret organele de securitate. Ma angajez, totodata, ca in activitatea mea sa dau dovada de sinceritate si corectitudine si sa nu fac cunoscut nimanui, indiferent de gradul de rudenie sau prietenie, nimic in legatura cu aceasta activitate. Datele pe care le voi furniza le voi semna cu numele de Ioan", a scris acesta in angajament, prezentat in articoul ce poate fi citit integral AICI.


Citeste mai multe despre   



















4230 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    :-) (Miercuri, 8 iunie 2016, 12:56)

    Soljenitin [utilizator]

    Liberal, hm?

    Punctul 8 de la Timisoara - actualizat si aplicat!
  • +6 (8 voturi)    
    tradatorii de ieri ai Romaniei (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:02)

    Razvan_M [utilizator]

    Patriotii autointitulati de azi. Si candidati PNL. Nu este complet neasteptat sa vedem ca PNL a fost penetrat atat de adanc de Securitate.
  • -2 (8 voturi)    
    Culmea presei (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:03)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Adevarul fosta Scanteia intesata cu informatori ce depasesc limitele frontaliere face dezvaluiri
    Securitatea lui Ceausescu a fost culmea dreapta cu romanii.
  • +8 (10 voturi)    
    Cu alte cuvinte, securitatea l-a ajutat pe Iliescu (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:11)

    pedepsitorul [utilizator]

    Ne aducem aminte cum dupa revolutie de prietenia acestuia cu Magureanu, si acum intelegem ca de fapt prietenia lor era semnata chiar de inainte de Revolutie!

    In prima faza Magureanu si Iliescu, in sedintele din Cismigiu, s-au gandit ca ar fi potrivit in scenariile
    revolutiei!

    L-au recrutat si I-au folosit credibilitatea iar cand a fost aproape ca Piata Universitatii sa devina noul vector de ideologie a democratiei I-au aratat pisica si I-au dat puscarie + o mana rupta!

    Munteanu a tradat propiul popor din '88 pana acum, nespunand de colaborarea cu securitatea!

    Iuda cea cu chip messianic, ne spunea Tatal Nostru din balcunul Universitatii! Nemernicul!
    • -2 (8 voturi)    
      O persoană cu păr pe față are ceva de ascuns (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:05)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      și există puține cazuri când ascunde ceva bun. Plutonierii din armată erau excepția, ei purtau mustață ca să pară mai autoritari, deși mulți dintre ei erau oameni foarte de treabă.

      Dar cineva care poartă barbă ca Marian Munteanu o poartă întotdeauna fiindcă încearcă să-și ascundă fața.Chiar și atunci când nu conștientizează de ce o poartă.
      • +3 (3 voturi)    
        Am trait sa o aud si pe asta (Miercuri, 8 iunie 2016, 19:03)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        dar nu ma bucur, imi pare rau pentru tine, nu prea am auzit oameni mai limitati...
  • +4 (10 voturi)    
    PArca numai el (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    POLITICEINII DE AZI - 99% - sunt urmasii securitatii sau ai comunistilot. CLASA POLITICA ROMANEASCA e patata pina si in urechi. TARA ACEASTA A FOST CONFISCATA SI FEJUITA SISTEMATIC de vechii securisti si urmasii lor
  • +7 (11 voturi)    
    Lupul moralist (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:13)

    LearnHowToThink [anonim]

    Mai e ceva de zis ???
    • +2 (6 voturi)    
      de ce se dezvaluie abia acum, far poze, dovezi? (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:57)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

      Chiar sunt curios. Cred ca ar fi mai bine sa fi dat si niste poze cu documentele.
      Era o semnatura pusa sub santaj? Pentru ca articolul nu mentioneaza si ce anume a informat, pe cine a pagubit. Este doar un text semnat, iar semnatura asta poate fi pusa si sub santaj sau a dus-o bine fiind securist sub acoperire?
      Sincer, nu pot sa nu ma gandesc la caftelile din mineriade si la faptul ca a fost facut legionar mai ieri, inaintea electoralului.
      Era un legionar comunist? Dar este o contradictie intre termeni. Atunci era un spion printre legionari? Daca da, unde sunt notele informative, daca exista, si, daca nu exista, de ce sunt secrete?
      Nu m-a lamurit cu nimic. Chiar sunt curios daca mai apare ceva. Altfel, este tragic ca mai toti sunt santajabili cu astfel de semnaturi...
      • -1 (3 voturi)    
        Ce santaj amice, au fost parteneri de afaceri: (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:30)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        http://www.b1.ro/stiri/politica/dosar-de-politician-afacerile-lui-marian-munteanu-cu-rusofilul-badescu-video-146455.html

        Omul asta este un idiot, utilizat cu succes tocmai pentru ca este corrupt!

        A fost un character corupt de cand a semnat colaborarea cu Securitatea!
    • +1 (3 voturi)    
      chiar atata mizerie......de necrezut.... (Miercuri, 8 iunie 2016, 20:49)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui LearnHowToThink

      ...sa te lasi batut mar, sa fii schilodit de jandarmi si de mineri, de dragul fostei securitati...mai, mai...
      p.s. mariane, javrele incep sa marie...le e frica de tine., ....o sa intri in parlament., nu te lasa dobarat.....spiritul pietii universitatii reanvie.
  • +2 (10 voturi)    
    Vai, bine ca ati ales-o pe Firea (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:21)

    jackalphonse [utilizator]

    nici nu stiti pe langa ce pericol ati trecut:))
    Oare cati alti candidati sau investiti in functie sunt santajabili ca acest Munteanu (care chiar imi placea in comparatie cu Firea and co.)?
    Pe vremea aia mai semnai si de frica pentru ca baietii nu te rogau frumos si nu se lungeau in negocieri. Totusi, jos cu el. Au fost altii care au rezistat.
    • 0 (4 voturi)    
      tu ai fi semnat, asta e clar (Miercuri, 8 iunie 2016, 19:00)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      eu stiu destui care nu au semnat si au avut de suferit, insa nu au fost batuti sau inchisi.

      Le si interziceau drepturi precum iesirea in afara tarii si erau monitorizati.

      Te duceai la inchisoare daca refuzai sa depui marturie intr-un caz clar (deci nu cu securitatea) de tradarea sau cine mai stie ce.
      Stiu si caz din asta.

      Dar tu semnai, si nu pentru ca iti era frica, recunoaste.

      Marian Munteanu a aparut ca personaj intr-o zona de timp in care securistii erau inca disperati sa acopere atat crimele din timpul comunismului cat si cele de la asa zisa revolutie.

      Era cam evident as zice eu, dar ce stiu eu, nu eram nici macar student.
      Tu insa ai fi semnat ca un ...
      • +2 (2 voturi)    
        victoras, postezi ca un agitator, adica postac (Miercuri, 8 iunie 2016, 21:30)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        habar n ai cine sunt si i dai cu presupusul, ba chiar inncepi sa fii sigur in ce ma priveste fara sa stii macar sine sunt.
        Puteai sa ma combati si fara sa ma ataci, dar n ai rezistat, sau asta o fi schema clasica de servici (ca sa fiu si eu paranoic).
  • +2 (6 voturi)    
    Doamne ajuta-i! (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:07)

    munuc [utilizator]

    Practic a inceput campania pentru parlamentare si cuiva ii e foarte frica de Marian Munteanu si de ce a promis ca va face daca va avea ocazia. Graba cu care este resetat atacul asupra lui (a treia zi dupa locale) da masura fricii celor ce-l ataca si arata cat de important este acest OM.
    • -1 (1 vot)    
      chiar ii dai prea mult credit acestui individ (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:34)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      mult prea mult credit pentru mm
      • +3 (3 voturi)    
        da? (Miercuri, 8 iunie 2016, 17:27)

        munuc [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        spune-mi altul mai credibil, care sa nu fie din sistemul care ne "conduce" din 89 incoace.
        • +2 (2 voturi)    
          ei, genul @snowfake doar jignesc, (Miercuri, 8 iunie 2016, 21:32)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui munuc

          si sunt jiji-contra. Nu detin raspunsuri sau nu au voie sa le zica.
          Sunt de acord cu tine, @munuc.