Ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, anunta un Blitz Krieg impotriva birocratiei: Dispare copia legalizata, bani pentru informatizare doar daca se demonstreaza interconectarea bazelor de date

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 iunie 2016, 13:58 Revista Presei | Subiectele Zilei

Cristian Ghinea, ministrul Fondurilor Europene
Foto: Hotnews
Ministrul Fondurilor Europene, Cristian Ghinea, afirma, intr-un interviu acordat pentru Republica.ro, ca pachetul legislativ care va taia majoritatea hartiilor inutile semnalate de cetateni pe maisimplu.gov.ro este in circuit de avizare si ar putea intra in aceasta luna pe ordinea de zi a Guvernului. Cristian Ghinea ofera si un exemplu concret: se va elimina celebra "copie legalizata".

Ministrul a povestit ca a pierdut cateva luni in "discutii exasperante cu sefi de institutii" care nu stiau ca mamele trebuie sa depuna mai multe dosare pentru indemnizatie, desi conduceau acele institutii.

"Singura abordare pe care o recomand eu este sa facem de sus in jos, cu forta si intr-un fel de Blitz Krieg. Printr-un pachet legislativ care sa taie majoritatea hartiilor semnalate de cetateni pe maisimplu.gov.ro", afirma el.

Problema este insa ca "daca vrei sa desfiintezi o hartie care nu are o baza legala, nu stii cum sa o desfiintezi".

"Si atunci, acest pachet are o ordonanta de urgenta, are un HG care modifica alte HG-uri, de pilda, desfiinteaza copia legalizata. Si mai are un memorandum prin care Guvernul cere institutiilor subordonate si, atentie, nu vorbim de primarii, vorbim doar de administratia centrala, sa faca anumite lucruri. Sa desfiinteze copia legalizata, sa isi uneasca bazele de date, le dam niste termene", explica Ghinea.

El a precizat ca pachetul legislativ este pe circuitul de avizari si spera sa intre in sedinta de Guvern in aceasta luna.

"Premierul Ciolos le-a amintit din nou agentiilor ca exista acest pachet, le-a cerut sa dea avize si le-a spus: Chiar daca nu sunteti de acord cu ele, vreau sa vad acest pachet legislativ pe masa Guvernului. Avizul poate sa fie si negativ", a explicat Cristian Ghinea.

"Cred ca face parte din mandatul generatie noastre sa slabim controlul aberant al statului. Debirocratizarea trebuie sa fie un proces permanent, pentru ca birocratizarea in sine nu a fost gandita de cineva, daca vreti o metafora este cea a buruienilor. Daca statul nu este controlat de cetateni, statul se extinde ca balariile intr-un lan. Asta este tendinta lui si tendinta oricarui omulet din sistem este sa se acopere cu o noua hartie, de sef, de Curtea de Conturi", arata ministrul, in interviul acordat pentru Republica.ro.

Pe de alta parte, Cristian Ghinea a declarat ca nu se vor mai acorda fonduri europene pentru informatizare decat daca institutiile solicitante vor demonstra interconectarea bazelor de date.

"De acum colo, banii europeni vor merge doar la cei care demonstreaza ca unesc insulele", a mai spus ministrul Fondurilor Europene.


Citeste mai multe despre   























10717 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Bani europeni pentru proiecte IT (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:08)

    zzztop [utilizator]

    Ar trebui sa contina si prevederi care sa nu mai dea voie ca 5-10 firme sa obtina toate proiectele IT publice cu rezultate apropiate de zero.

    Ar trebui sa fie introdus un criteriu care sa penalizeze cu niste puncte importante firmele care nu reusesc sa castige mai mult de 30% din cifra de afaceri din contracte cu clienti privati sau proiectele lor nu dovedesc un Return on Investment (ROI).

    Pentru ca cele 5-10 firme sunt in principal niste capuse la banii publici iar proiectele IT facute de ele nu ar fi platite de un client privat nici cu 20% din cat incaseaza ele de la stat.
    • +3 (3 voturi)    
      bun dar insuficient (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:44)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      de ce nu ii ia in vizor si pe cei din administratia locata?
      Si de ce nu merge mai departe astfel incat sa elimine si hartogarelile dintre administratia centrala si cea locala?
  • +14 (16 voturi)    
    amin! (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:13)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    Doamne ajuta sa treaca de avizare, sa se adopte si sa intre in uz. Asteptam de prea mult timp asemenea decizii.
  • +7 (11 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:15)

    CosminMaricari [utilizator]

    După alegerile din toamnă o să-mi fie mai dor de Ghinea decât de Cioloș. Unul dintre cei mai eficienți miniștri ai perioadei post-revoluție.
    • +18 (20 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:23)

      IulianP [anonim] i-a raspuns lui CosminMaricari

      Tare mi-e mie teama ca vom regreta tot guvernul Ciolos, in frunte cu PM-ul
    • +6 (6 voturi)    
      Stii cum e? (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:55)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      daca nu era Ciolos pupa Ghinea loc de ministru, sa avem acum despre ce vorbi elogios? mmmm, nu prea cred.
  • +19 (21 voturi)    
    ma bucur (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:17)

    Alex1512 [utilizator]

    Din nou guvernul tehnocrat controlat de europeni, masoni, iluminati iau o decizii impotriva poporului.

    Glumesc. Bravo! Asta e o masura pe care niciun guvern nu a avut curaj/chef sa o ia.
  • -14 (18 voturi)    
    Slab (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:25)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Intr-o tara mare amatoare de escrocherie si pacaleala la tot pasul, mai degraba ar trebui sa dispara Ghinea si acolitii lui si trasa apa dupa multe dintre ideile lor "progresiste" care servesc clientilor lor de la cabinetele private!
  • -18 (22 voturi)    
    O mare idiotenie ce vulnerabilizeaza cetateanul (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:33)

    D-or [utilizator]

    Informatizarea excesiva devine periculoasa. Cu un click cineva decide daca ai existat sau nu. A se vedea propunerea absurda cu eliminarea certificatelor de nastere.

    Chiar as declara neconstitutionala interconectarea sistemelor. Fiecare data este culeasa despre mine cu un scop precis: factura de apa, card de sanatate, cont in banca. Cu ce drept le interconecteaza cineva? cu ce drept datele mele devin sursa de profit pentrui altcineva?
    • +8 (10 voturi)    
      Serios???? (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:16)

      Danmdk [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Oameni ca dvs chiar exista, traiesc, respira si se misca printre noi?
      Si cam ce ati propune? Tot mai multa hartie, nu?
      Cozi tot mai mari, tot mai multi functionari publici, aparat birocratic tot mai mare...buna idee.
      • -5 (9 voturi)    
        Nu te face ca nu pricepi! Mai multa supraveghere (Miercuri, 15 iunie 2016, 15:59)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Danmdk

        Daca te certi cu o banca, A, ti se blocheaza toate platile la /de la toate celalale banci cu care, altfel, erai in regula. Toate incep sa puna dobanzi penalizatoare. In final, cistigi procesul cu banca A (cazul meu), dar ar fi foarte complicat sa actionezi in judecata toate celelalte banci care te-au penalizat fara motiv.

        Asta inseamna interconectarea! Nu te gindi ca-ti face cineva vreun cadou de dragul tau.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce treaba au ... (Miercuri, 15 iunie 2016, 18:45)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Ce treaba au bancile, firmele de apa etc cu bazele de date ale statului? E vorba, de exemplu, ca atunci cand se fac listele electorale sa se preia si CNP-urile celor decedati automat (deci scosi din liste) din baza de date de la evidenta populatiei. Sau, cand ceri o aprobare sa poata fi preluate din alte sisteme informatii usor fara sa mai fie nevoie sa stai la 10 cozi ca sa plimbi o hartie de la institutia A a statului roman la institutia B a statului roman.

          Decí nu are nici o treaba cu "sursa de profit". Totul e gandit sa-ti faca viata mai usoara prin hatisul birocratiei si statul sa poata face statistici mai usor. Si desigur sa poata afla SRI-ul totul despre tine printr-un click de mouse. :)
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 iunie 2016, 16:01)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      Nu e vorba de interconectarea cu facturile de apa si banci. E vorba de interconectat datelor de evidenta populatiei pentru ca e deosebit de distractiv acum sa te duci pe la fiecare componenta a primariei cu copii de acte produse de alte componente ale lor pentru ca ei nu pot sa vorbeasca intre ei. Te duci cu copii de buletin la certificate de casatorie sau nastere, absolut genial.
      • -2 (6 voturi)    
        Chiar vreti o interconectare globala? (Miercuri, 15 iunie 2016, 16:13)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        De unde ati dedus ca e vorba strict de evidenta populatiei? Nici vorba.

        Prefer sa ma duc - de citeva ori in viata - la ghiseu cu copii dupa acte. E mai sigur.

        Si stiti unde sa pastreaza toate datele personale informatizate?
        "Dosarele" de la Secu erau nevinovate fata de datele care se string astazi informatizat.
  • -12 (12 voturi)    
    Oricum fondurile acordate in mandatul lui (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:45)

    adi_69 [utilizator]

    sunt fix zero. Asa ca este o impaunare ieftina chestia cu " De acum colo, banii europeni vor merge doar la cei care demonstreaza ca unesc insulele",
    • +1 (1 vot)    
      Chiar asa? (Joi, 16 iunie 2016, 9:41)

      Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Pai daca fondurile alocate in mandatul lui sunt fix zero, asta se datoreaza celor 2 ani (2014-2015) din intervalul de programare 2014-2020 in care nu s-a facut, practic, NIMIC pentru accesarea noilor programe. Procentele alea de 60-70% absorbtie cu care se lauda Orlando la vremea lui erau bani incasati pe proiectele din intervalul 2007-2013, care fusesera promovate de altii si care ajunsesera in faza in care absorbtia era la cote maxime. Adica un fel de Gigi spinareste sa faca autostrada si apare Mishu fix la taiatul panglicii si se mai da si mare!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa recitim in cheie critica (Miercuri, 15 iunie 2016, 16:42)

    AntonT [utilizator]

    1)
    Blitz- kriegul "debirocratizarii",maisimplu.gov.ro a inceput in ianuarie si din cate vedem are sanse sa fie krieg insa nu blitz
    2)
    Romania la ora actuala nu are un cadru de interoperabilitate si presupun ca la asta s-a referit domnul ministru Ghinea si nu la interconectare.
    De altfel din cate imi aduc aminte in Romania proiectele care nu indeplinesc cerinta de interoperabilitate nu primesc aviz conform.

    Ce se intampla insa cu fondurile europene
    • -1 (1 vot)    
      Exact... (Miercuri, 15 iunie 2016, 18:49)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui AntonT

      Asta voiam sa intreb si eu daca a terminat tovarasul ministru ghidurile alea pentru fondurile europene. Ca vad ca sta de sisteme informatice si de birocratie. Adica e bine si cu asta dar a intrat balanta de plati in gard fara absorbtia de fonduri europene si mai ales fara atragerea de investitori straini.
      • +1 (1 vot)    
        Ghidurile alea... (Joi, 16 iunie 2016, 9:49)

        Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ...trebuiau mesterite in cei doi ani (2014-2015) in care ministrii de resort s-a ocupat mai mult cu batutul apei in piua pe la TV-uri prietene decat cu accesarea noilor programe. Orlando a avut grija sa sara din barca la momentul oportun, ca sa raspunda altii pentru mai NIMIC-ul care s-a facut in intervalul 2014-2015.
        • -1 (1 vot)    
          Imi cer scuze... (Joi, 16 iunie 2016, 10:45)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Margrethe

          Imi cer scuze dar Orlando era ocupat cu salvatul a ce se mai putea salva de pe urma guvernarilor Boc - Ungureanu care au lasat absorbita la 5% si pe care a dus-o Orlando la peste 50%.

          Nu-i nici o grija, guvernul din toamna se va preocupa din nou de salvatul a ceea ce se mai poate salva dupa guvernul "tehnocrat" care va lasa absorbtia la fix 0%

          Ce ma distreaza teribil este ca avand atatia tehnocrati de la Bruxelles in guvern am crezut ca absorbtia va fi minimi 200% sau ceva de genul asta. Chiar mi-era frica de posibilitatea excluderii din UE pe baza de supra-absorbtie :)
          • 0 (0 voturi)    
            Asa cum se poate vedea si mai sus... (Joi, 16 iunie 2016, 12:15)

            Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            ...Procentele alea de 60-70% absorbtie cu care se lauda Orlando la vremea lui erau bani incasati pe proiectele din intervalul 2007-2013, care fusesera promovate de altii si care ajunsesera in faza in care absorbtia era la cote maxime. Adica un fel de Gigi spinareste sa faca autostrada si apare Mishu fix la taiatul panglicii si se mai da si mare!
          • 0 (0 voturi)    
            Absorbtia n-are cum sa fie 200% (Joi, 16 iunie 2016, 12:18)

            Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            cata vreme esti in faza de elaborare de documentatii/depunere/evaluare. In anul de gratzie 2016 trebuia sa fim cu evaluarea spre final, daca mariile lor binevoiau sa "produca" ghidurile in 2014. Dar cum ghidurile ies abia acum...absorbtia de 200% mai are de asteptat.