Replica dura a unui doctor galatean, dupa ce o gravida a pus o serie de conditii la nastere: Mofturi de printesa, poti naste stand in cap

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 iunie 2016, 16:21 Revista Presei | Subiectele Zilei

O cerere a unei viitoare mame adresata Spitalului Judetean de Urgenta "Sf. Pantelimon" Focsani si in care aceasta solicita o serie de drepturi a atras un raspuns dur la Galati, unde doctorul rezident Iulian Mihaila ii raspunde, pe Facebook, ca poate sta si in cap la nastere si o intreaba cum ii suna "fofoloanca cu puroi?".

In data de 13 iunie, vranceamedia.ro a publicat cererea lui Simion Raluca-Maria catre managerul spitalului din Focsani. Printre cererile formulate de aceasta figureaza:
  • Sa fie insotita de sot in timpul travaliului si sa i se vorbeasca pe un ton cat mai linistit si scazut
  • Sa fie cazata intr-o rezerva, in limita locurilor disponibile
  • Cu exceptia situatiilor de urgenta, travaliul sa se desfasoare natural, fara interventii, perfuzii cu calciu sau oxitocina, ruperea membranelor
  • Bebelusul sa fie asezat imediat pe pieptul sau si evaluat la fata locului, cu exceptia situatiei in care starea sa de sanatate ar fi in pericol. Proceduri precum masurarea si cantarirea sa fie efectuate ulterior
  • Cordonul ombilical sa fie taiat doar dupa ce inceteaza a mai pulsa
  • Copilul sa fie spitalizat cu mama in rezerva si sa fie alaptat la cerere, nu dupa un program prestabilit, fara sa i se administreze lapte praf sau alte supliment etc
Cererea sa a atras o replica dura din partea doctorului Iulian Mihaila din Galati, care ii raspunde ca poate naste "stand in cap", dupa care recurge la termeni precum "fofoloanca cu puroi" pentru a-i explica unele riscuri medicale.

La reactiile indignate ale altor femei, doctorul Iulia Mihaila publica o poza cu niste maimute care urla, facand referire la "mamicile alea care au tinut mortis sa o aduca pe mama in discutie", arata vranceamedia.ro.

Povestea mamei si replica doctorului a aparut si pe Tolo.ro.
























19917 vizualizari

  • -13 (67 voturi)    
    Mofturi (Miercuri, 22 iunie 2016, 16:35)

    Daniels22026 [utilizator]

    Asemenea mofturi pot fi in regula la maternitatile private. Cand platesti, clientul nostru, stapanul nostru! E caraghios, bineinteles, dar daca prostul plateste, de ce sa nu i se ia banii?! La stat insa, e altceva. N-ai cum sa satisfaci mofturi, pentru ca resursele medicale ale statului trebuie sa ajunga la cat mai multi oameni saraci.
    • +18 (26 voturi)    
      ... (Miercuri, 22 iunie 2016, 16:59)

      Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Ati pus punctul pe i, "cand platesti". Cu amendamentul ca platim asigurari medicale, nu-i asa? Ma rog, nu stiu de dvs, dar eu platesc.
    • +19 (23 voturi)    
      drepturi (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:13)

      rsbl [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Cand platesc o gramada de asigurari si contributii din salariu catre bugetul de stat, inseamna ca fac mofturi daca vreau sa fiu tratat omeneste la spitalul de stat?
      • +8 (12 voturi)    
        greva fiscala e singura solutie (Joi, 23 iunie 2016, 9:34)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

        avem atatia idioti care nu inteleg cine plateste pentru toate serviciile "statului" incat singura solutie pentru a-i trezi la realitate ramane greva fiscala.

        daca la un salariu de ~1000 euro net ai fi lasat sa-ti redirectionezi contributiile pentru santate la asigurari private, cu un abonament de 150 de euro/luna ti-ar veni medicul acasa cand ai o problema.
        • +3 (5 voturi)    
          Pai poti ? (Joi, 23 iunie 2016, 13:31)

          all23 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Darga PEHASH , nu stiu cum poti evita plata impozitelor , ca eu nu le-am platit niciodata ! Statul mi-a luat cu japca 85% din ce am muncit pana acuma , sub diverse pretexte, sanatate , pensii , somaj etc .
          Nu am gasit nici o cale sa imi iau banii inapoi. Cat priveste asigurarea privata, totul functioneaa atata timp cat ceea ce platesti este mai mult decat ceea ce primesti , adica daca platesti 2000 de euro pe an o sa primesti ceva ceva. Insa daca o sa ai o boala care necesita 2 mil de euro , o sa vezi ca trimit avocatii sa iti arate ca nu platesc si nu ai ce sa le faci ...
          In Romania asigurarile nu sunt nici pe departe reglementate ( priveste la RCA si CASCO numai) , daramite la cele medicale. In SUA au fost numai asigurari private , si s-a ales praful de sistemul de sanatate, firmele preferau sa dea banii la avocati decat sa despagubeasca clientii .....
          • 0 (0 voturi)    
            ai dreptate (Joi, 23 iunie 2016, 15:01)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui all23

            greva nu are sens de unul singur... chiar daca ai putea sa nu-ti platesti taxele, nu va avea efectul dorit.
            cu asigurarea e mai complicat. sistemul din SUA este cel mai prost exemplu, la ei lobby-ul din senat inseamna coruptie legalizata si companiile mari profita de asta. exista insa alte sisteme in mix public/privat care functioneaza foarte bine, de exemplu UK, Belgia sau Germania.
      • -1 (1 vot)    
        Sitem privat, serios? (Luni, 25 iulie 2016, 21:22)

        jijibau [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

        La noi sistemul privat doar suge bani de la stat și de tratat fac doar cazurile simpliste. Când vom vedea operații complicate, tratare de cancere, de boli care nu se tratează în 2 zile și hopa-acasă, atunci voi putea lua în calcul și sistemul privat. Ei merg după principiul investiție minimă, câștig maxim. Și la stat pentru ce e cu adevărat dificil rămân și mai puține resurse.

        Să mă iertați, dar ce dumneavoastră considerați că sunt o grămadă de bani dați la asigurarea respectivă de fapt e cât negrul sub unghie. Când pățește cineva ceva, fie că e un accident, fie o boală, costurile în Europa sunt de zeci de mii, sute de mii de euro. Să îmi fie cu iertare, dar sumele alea sunt plătite de un român în 200 de ani de contribuție. Cât plătiți în România dacă vă operați de știu eu, hernie? Zero. Problemă mai mare e că puținul respectiv a fost manageriat ca în codru de conducerea spitalelor, deseori nu au făcut nici măcar puținul bine pe care ar fi putut cu acei puțini bani, ci o parte i-au sifonat.
        • 0 (0 voturi)    
          nu despre asta e vorba (Marţi, 26 iulie 2016, 12:21)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jijibau

          Nu discutam aici subfinantarea sistemului, ci atitudinea de stapini pe plantatie in relatia cu negrii care taie trestia de zahar. Iar atitudinea tine de bun simt, nu de bani. Cit despre subfinantare, ea exista, dar mare parte din bani se fura fie prin licitatii trucate, fie prin aparatura medicala care sta sub cheie pentru ca nu s-a bugetat cine stie ce tehnician sau nu e sala pentru aparatura respectiva. Sau si mai rau, te duci la spital cu o boala si te intorci cu alte 10 pentru ca niste baieti despttepti vind spitalului apa chiara pe post de dezinfectant. Sau pentru ca spitalele noastre raporteaza infectii intraspitalicesti zero, in conditiile in care cele mai performante spitale au minim 5%. Asha ca mai lasa-ma cu bravul sistem de sanatate de stat care face si drege. Sunt spitale punctuale cu curatenie cit de cit si unde platesti doctorul care iti deschide mai departe toate usile necesare. In rest, fara sa dai dreptul, esti tratat ca ultimul gunoi.
    • +19 (23 voturi)    
      Absolut de acord, cu o mica precizare (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:21)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Insa exte o mica problema: spitalele de stat sunt in penurie de materiale insa si de bun simt. Iar daca materialele se pot cumpara, bunul simt nu se poate.

      Doctorul putea spune uite asa (ar trebui sa vad si cat imi ia sa scriu textul, cred ca mai putin ca lui): "Stimata doamna, inteleg perfect ca cererile dumneavoastra sunt perfect indreptatite si ca doriti ca nasterea sa se desfasoare cat mai natural cu putinta, totodata reducand stresul Dvs si al copilului si reducand posibilitatea ca acesta din urma sa fie incurcat la nastere. S-a mai intamplat si la case mai mari. In limita resurselor si dupa ce ma voi sfatui cu colegii mei va promit ca voi da curs cator mai multe din cele propuse de Dvs, chiar daca nu va pot promite in acest moment acest lucru pentru ca nu depinde doar de mine. A fi mama este un pas minunat in viata si va incredintez ca sunteti pe maini bune."

      Cat l-ar fi costat pe doctor sa scrie asa ceva? Doamna in cauza a cerut aplicarea unor DREPTURI nu a cerut niste privilegii. Este ca si cum te duci sa iti iei ajutorul de somaj si cei de acolo vorbesc cu tine de parca le-ai fi sluga sau sclav.
      • +8 (10 voturi)    
        bine punctat (Joi, 23 iunie 2016, 9:06)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        gestul si intentia conteaza mai mult, si pentru confortul psihic al mamei conteaza mult incurajarile si asigurarile venite din partea medicilor.... cine se desteapta si are posibilitati materiale alege serviciile private unde sunt mai orientati pe confortul pacientului si pune pe primul loc satisfactia beneficiarului de servicii medicale... problema cu serviciile asa zis gratuite e ca te trateaza ca pe un milog, ca pe un cobai care deranjezi bugetarul intr-o zi linistita... oricum astia iti cer bani pentru nasteri , daca te socotesti cu cheltuielile ajungi cateodata ca si la privat si in plus primesti si portia de umilinte...
    • +15 (19 voturi)    
      Vai de capul tau si al celora care te-au votat! (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:24)

      Caprioara [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Aici NU e vorba de pretentiile mamei, ci de RASPUNSUL "doctorului!!! Ce parere poti avea de un ginecolog care foloseste cuvantul"fofoloanca"?! Ar trebui sa va revolte acest cuvant!
      • +1 (1 vot)    
        pai depinde (Marţi, 26 iulie 2016, 12:22)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Caprioara

        daca la el in familie se foosesc frecvent asemenea cuvinte, s-ar putea sa i se para normala utilizarea lor.
    • +11 (13 voturi)    
      De acord cu ideea, dar nu cu limbajul (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:34)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Meseria unui doctor practic ar trebui să îi impună să explice aceste lucruri frumos, cu un limbaj adecvat, și să nu recurgă la exprimări de mahala.
    • -10 (20 voturi)    
      Curat mofturi! (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:40)

      AncaNegreanu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Si nu e vorba DOAR despre asta...una e sa ceara chestii care tin de psihicul ei, dar cand da sfaturi legate de procedee medicale....SAU exista un anumit nr de cadre medicale care respecta anumite ore de alaptare, pt ca exista un anumit orar/program pe tura...si vii sa ne spui ca NU vrei alimentarea copilului conform programului ci la CERERE....si o asistenta sa umble dupa fundul ei separat si sa o ajute doar pe ea, la o ora cand poate ar avea de administrat medicamente, pt ca pruncul ei atunci doreste papa...sa fim seriosi oameni buni. Mama e absurda. Chiar si la privat exista ore/protocoale legate de igiena, etc etc. CUm ar fi, ca fiecare mama sa vina cu ALTE pretentii?!
      • +3 (5 voturi)    
        Jenant. Mai esti si femeie. (Joi, 23 iunie 2016, 14:06)

        Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui AncaNegreanu

        Sunt cetatean al unei tari in care locuitorii platesc impozit in proportie mai mica decat in Ro. Iar "pretentiile" doamnei Simion sunt aici reguli de bun simt in maternitati publice. Daca nu-ti doresti nimic, n-o sa ai nimic. Desteapta-te, romanco!
    • +14 (16 voturi)    
      Ce este caraghios? (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:53)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Sa vrei sa fii tratat ca un om si nu ca o vita?
      De ce trebuie sa fii catalogat drept "prost" daca esti dispus sa platesti pentru servicii de calitate?

      Continua sa mugi daca asa iti place...
    • +12 (16 voturi)    
      Resursele statului de unde vin? (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:13)

      Mrcd0182 [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Prietene, dar la stat cine plateste? Crezi ca a venit neasigurata acolo si a facut "mofturi"? Apoi de ce resurse ti se pare tie ca abuzeaza? De bun simt? Sau si asta e limitat la stat?
    • -10 (16 voturi)    
      Dacă ai citi cu atenție mofturile (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:39)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Ai vedea că orice materniatate privată care acceptă așa ceva nu ar trebui să aibă acreditare.
      • +7 (9 voturi)    
        Exact asa se intampla in afara (Joi, 23 iunie 2016, 3:13)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        Nu-s mofturi aiurea, dar ce stie taranul despre vinul nobil!!!
      • +1 (1 vot)    
        De ce gogule? (Marţi, 26 iulie 2016, 12:27)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        In afara, in tarile ccu apa calda, astea sunt reguli de bun simt. E posibil cca daca nasti cu sotul in incinta si vrei sa-ti vezi copilul la cerere sa platesti o taxa in plus. In rest, totul e de bun simt. Si apropos, in clinici private la noi tot regula de bun simt e. Mai apare cite o mamasa de asistenta vvenita de la stat care e deranjata ca o trezesti noatea, dar daca ii spuii ceva de reclamatie la director se executa in secunda doi.
    • +7 (9 voturi)    
      si la "Stat" platesti (Miercuri, 22 iunie 2016, 21:53)

      Mariatim [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Dumneavoastra aveti impresia ca la stat nu se plateste? Pai taxele lunare la ei se duc. Cum adica mofturi sa intrebi de conditii decente si sa astepti un comportament decent? Din cauza astora ca dumneavoastra merge Romania cum merge.
    • +5 (5 voturi)    
      Pai si la stat platesti (Joi, 23 iunie 2016, 3:12)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Pe langa asigurare te poate ajunge si 10000 ron o nastere pe la noi. Stiu asta de la cal putin 3 cunoscuti.
  • +1 (39 voturi)    
    Putea simplu sa refuze el. (Miercuri, 22 iunie 2016, 16:37)

    Lok [utilizator]

    Dar sa gandit sa dea un sut sa stie si altele pe viitor.

    Ma repet medicii din romania sunt ultimii oameni.
    Toti stiau de Hexi si nu au facut nimic ani de zile.
    Afirmatii de genul: "nu mai aveam unde sa ne operam noi cadrele medicale". FFS.
  • +3 (19 voturi)    
    hmm (Miercuri, 22 iunie 2016, 16:38)

    dum_i [utilizator]

    ce e aia fofoloanca?
    • +12 (12 voturi)    
      Probabil (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:22)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      O ustensila medicala. Scrie de ea in cateva tratate medicale din care rezidentul a citit pentru examene.
    • +8 (8 voturi)    
      nioasca (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:24)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      sau pricomigdala ;)
    • +5 (5 voturi)    
      exista in dex on-line (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:35)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Am avut curiozitatea sa caut...

      fofoloancă, fofoloance s. f. vulvă.
  • +20 (36 voturi)    
    solicitari (Miercuri, 22 iunie 2016, 16:38)

    subcultura [utilizator]

    solicitarile doamnei respective sunt cam conditiile standard la un spital privat.
    • +16 (18 voturi)    
      Nu (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:26)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Sunt niste cereri de mamica atenta cu ea si copilul ei. Daca insa spitalul nu i le poate satisface trebuie sa o informeze si daca doctorul are scuza ca nu au capacitatile medicale necesare, nu are in schimb nici una ca vorbeste ca si cu vacile in grajd. Bunul simt nu se invata la facultate, nici compasiunea. Se educa in familie in primii 7 ani de viata.

      Si eu cand pic un student, chiar daca el nu are dreptate ci eu am, nu am nici o scuza ca sa ii explic ce anume nu este corect si cum ar trebui rezolvat. Face parte din indatoririle mele. Daca studentul nu e civilizat cu mine ma pot adresa conducerii sau pazei, pentru el civilizatia e o optiune. Pentru mine ca cel care educa cu contract civilizatia este obligatie.
  • +21 (47 voturi)    
    Sa fiu iertat (Miercuri, 22 iunie 2016, 16:41)

    Porcurorul General [utilizator]

    Sa fiu iertat dar cred ca e o gresala la mijloc: mesajul doamnei a ajuns la un veterinar de ferma.
    • +14 (14 voturi)    
      Nu e frumos să jigniți veterinarii de fermă (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:27)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Sunt convins că mulți dintre ei sunt oameni mult mai OK și poate chiar mai bine pregătiți pentru meseria lor decât mulți dintre doctorii de oameni din România.
    • +11 (11 voturi)    
      Iti dai seama ca jignesti o intreaga profesie... (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:40)

      Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      ...nu-i asa ?
      Sincer, nu este prea tarziu ca sa retractezi jignirea pe care ai adus-o veterinarilor.
  • +15 (25 voturi)    
    Niste cereri normale (Miercuri, 22 iunie 2016, 16:55)

    mitg [utilizator]

    Daca nasti la privat.
    La stat, se sta cate 8 mame-n salon, uneori doua in pat. Ce rezerva, ce copii?

    Asa ca mama respectiva probabil ca s-a gandit ca e la Regina Maria, nu la spital in una din cele mai sarace zone ale Romaniei.
    • +9 (11 voturi)    
      Mama respectiva (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:29)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Putea fi informata astfel: "Stimata doamna, imi pare foarte rau ca nu pot da curs nici unuia din punctele solicitate de Dvs, chiar daca sunt umane si dreptul Dvs. Ne pare rau, spitalul nostru pur si simplu nu dispune de astfel de capacitati. Daca aceste puncte sunt esentiale in procesul nasterii va rog - pentru linistea Dvs si a copilului - sa va adresati unei clinici private. Daca costurile la un spital privat depasesc bugetul Dvs, noi vom incerca sa facem tot ce e posibil pentru ca nasterea sa fie in primul rand in siguranta si in al doilea rand cat mai confortabila cu putinta. Va rugam sa intelegeti ca asa cum si Dvs cereti un anumit confort, de el au dreptuln sa beneficieze si celelalte viitoare mamici."
      • -2 (10 voturi)    
        Toata lumea doreste servicii bune..si gratuite (Miercuri, 22 iunie 2016, 23:23)

        Misu_G [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

        Stimata Doamna,

        Ce intelegeti prin cereri umane?

        Unele dintre cererile respective mi se par cel putin caraghioase daca nu total neadaptate situatiei . Desigur ca oricui i-ar placea sa fie singur in rezerva dar asta trebuie platit. A cere asta in conditiile spitalelor din Romania este neadaptat (la fel de bine s-ar putea pretinde cos cu fructe, servicii de masaj ...servicii pe care clinicile private le ofera). Cind e vorba de plata insa doamna cu pricina probabil nu ar fi foarte multumita daca ar creste contributiile la sanatate cu doar 0.5%. E evident ca nu vrea sa platesca in plus pentru servicii mai bune pe care le-ar putea obtine de la orice clinica privata.

        E ca si cum am cumpara un bilet de avion la clasa economy dar ne-am revolta ca nu primim vinuri scumpe sua ca trebuie sa stam cam inghesuiti (chiar inuman de inghesuiti) . Si totusi alegerea tipului de bilet, ca si alegerea maternitatii, se face in cunostiinta de cauza acceptind eventualele compromisuri.

        Puneti-va un pic si in situatia medicului, caruia i se cere sa se abata de la protocolul medical pe care trebuie sa-l respecte, ca sa faca pe plac unei fandosite. Gratis.
        • +6 (6 voturi)    
          Cand cumperi un bilet la "economi" (Joi, 23 iunie 2016, 5:30)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Misu_G

          Ti se scrie clar pe bilet ce drepturi ai si cat costa. Vrei suc? Ti se va spune ca nu e gratuit si ca va costa X euro. Daca "stiuardesa" ma face dobitoc va zbura, nu cu avionul ci din functie.
        • 0 (0 voturi)    
          pierzi esentialul (Marţi, 26 iulie 2016, 12:33)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Misu_G

          Problema mare e atitudineea doctorului, nimic mai mult. Iar femeia n-a zis ca refuza oorice ccost suplimentar. Doctorull, daca avea un minim de bun simt, putea sa-i raspunda cum zice cineva mai sus, ca spitalul respectiv nu dispune de asemenea facilitati. Nu sa aiba reactii de golanas de cartier.
    • +6 (10 voturi)    
      hohoho (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:40)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Nu sunt doua in pat. Au trecut vremurile in care nu erau locuri la maternitate.

      Si la un spital de stat exista rezerve.
      Cu exceptia ultimei cereri doamna nu a cerut ceva care ar conduce la o crestere a costurilor in maternitate. Buna vointa o ai sau nu o ai.

      Raspunsuri artagoase/jignitoare - nu ducem lipsa in Ro!
  • +9 (11 voturi)    
    Unde-i printesa? (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:05)

    _eu_ [utilizator]

    Ce a cerut asa de anormal? A cerut sa fie tratata cu respect, sa primeasca ingrijiri medicale ea si bebelusul, si, dupa nastere, sa isi creasca bebelusul asa cum vrea ea. Mama decide ce manaca si unde sta bebelususl (copilul).

    Eu locuiesc in afara Romaniei si cererile mamei descrise in articol sunt aici baza de plecare pentru nastere - mai putin camera rezerva, standardul fiind 2-3 mame in camera, cu exceptia cazului cand iti inchiriezi o camera numai pt tine. Tatal asista la nastere (eu am asistat la cezariana) si insoteste copilul + mama pe toata perioada de spitalizare. Mama poate opta, in cazul nasterii naturale, pt anestezic sau nu, poate cere camera cu dusuri (iar in unele spitale exista camere cu cada) - apa usureaza mult durerile nasterii.
    Dupa nastere copilul este pus intr-o camera cu alti nou nascuti, unde tatal si mama au acess permanent. In camera respectiva asistentele au grija de bebelusi, le schimba scutecele, ii spala si ii hranesc. Parintii decid ce mananca copilul (lapte praf sau alaptare). Parintii pot lua copilul in camera unde mama este cazata (pt tata nu exsta pat, insa exista un fotoliu mare). De obicei parintii decid sa puna copilul in camera de bebelusi pt a da posibilitatea mamei sa se odihneasca.
    Servicii suplimentare:
    - o data pe zi este curs de alaptare - o asistenta specialista in alaptare invata mamele sa alapteze (alaptatul este incurajat/recomandat)
    - parintii primesc sfaturi de la lucratorii maternitatii referitor la cresterea copilului
    - parintii sunt invatati sa spele copilul, sa schimbe scutece, sa tina copilul corect in brate.
    - contra cost, la nestere, parintii pot pastra celule stem (sau le pot dona, in cazul in care nu sunt interesati in pastrarea lor).


    Angajatii spitalului zambesc, sunt amabili, raspund la orice intrebare in mod politicols, explica pe intelesul mamei.
  • +11 (15 voturi)    
    Replica ”dura”? Replică de bădăran nespălat (Miercuri, 22 iunie 2016, 17:27)

    Maniu [utilizator]

    ce oameni sălbatici viețuiesc pe teritoriul patriei.
  • +5 (9 voturi)    
    Sunteti siguri (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:00)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Ca Mihăilă asta nu e medic veterinar?!...
  • +11 (11 voturi)    
    La sigur, (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:22)

    Geirge [utilizator]

    Maică-sa la născut stând în cap și acum medicul vrea sî-și popularizeze experiența de viață,,,
  • -2 (14 voturi)    
    Spital privat (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:30)

    trotuar [utilizator]

    Nu există spital privat în România. Clinici private da. Cazurile grele sunt trimise la spitale de stat unde același doctor prestează.

    Sunt sigur că nimeni de pe aici nu a citit cererea integrală a gravidei.

    Să mănânci înainte de o operație sau naștere asta da cerere. Nicăieri nu se face așa ceva. Știi ce frumos e să combini o naștere cu defecare? Plus posibilitatea de infecție a fătului.

    În timpul nașterii se practică epiziotomia (google it) ceea ce înseamnă o tăietură care face nașterea mai ușoară și refacerea mamei deasemenea.

    Despre "Rasul pubian" care mama nu o vrea. Toți medicii și asistentele sunt obligați să poarte bonete să prevină părul să pice (chiar și bucătarii) dar doamna gravidă nu vrea să se tundă să prevină o eventuală infecție a ei sau a copilului.

    Nu sunt doctor dar sunt tată care a participat la naștere în afara României. Îi dau lui Tolo toate punctele pentru Hexi Pharma dar aici a dat-o în bară. Nicăieri nu e un link pentru răspunsul complet al doctorului.
    • +3 (9 voturi)    
      Minti! (Joi, 23 iunie 2016, 1:25)

      Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

      Am citit cu totii si am inteles, numai tu se pare ca nu intelegi faptul ca medicina a evoluatmdin secolul trecut, cand mamele erau tratae ca niste animale la nastere.
      Sa le luam pe rand:
      - mancarea inainte de nastere: absolut normal peste tot in lume. La o naster se pot intampla multe (kk, pipi, se rupe apa, se urla, se taie, etc) dar nicaieri in afara de Romania nu se interzice sa mananci. Daca nasti natural poate sa dureze ore si mama are nevoie de putere. Cezariana: rezolvat de bisturiu. Plus ca alimentele se pot digera si in 24 de ore de la ingerare, deci de unde ideea ca daca mananci te apuca sa ..exact cabd basti? Si daca da, care e problema? Nu se poate merge la toaleta? E gravida legata de patul de nastere?
      -epiziotomia: lene medicala romaneasca. OMS recomanda sa nunse mai practice deoarece nu are nici un beneficiu dovedit medical. E doar comoditatea medicului roman si desconsiderarea pacientei.
      - rasul pubian: alta marota romaneasca. Doar la noi se practica. Vestici sunt mult mai innapoiati si practica nasteri "cu tufis" fara probleme. Si totusi la infectii nu sunt ei campioni..

      Recunosti ca nu esti doctor ci doar barbat. Ok. In ce tara ai asistat la nastere? Ce spui tu sunt aberatiile clasice ale medicilor romani care nu vor sa mai invete din ce mai evolueaza in medicina si rezultatele se vad.
      Am nascut natural de doua ori: in Romania si in vest. Nici macar aici nu mims-abinterzis sa mananc sau sa beau. In vest gravidele au punguta cu mancare si sticla cu apa/suc in sala de travaliu si nimeni nu e deranjat de posibilitatea de fecale. Plus ca copii nunies direct inpleasca, ca doar nu cad in galeata..scuzati comparatia vizuala. Deci, prostii. Epiziotomie am avut doar in Ro deoarece eram blocata la dilatatie 9 de peste o ora. Doar din acest motiv.
      Rasul: basme. Nici macar nu a fost adus in discutie inRo. In vest, ce sa mai zic..
      Amandoi copiii nascuti sanatosi, fara infectii si da, cu alaptare sau biberon, in functie de cum doream.
      check your reality.
      • 0 (0 voturi)    
        Vorbesc din experiență persoanală (Vineri, 24 iunie 2016, 13:01)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Lespezi

        Nici măcar din spuse de la prieteni. Am doi copii 15 si 13. Al doilea născut în Belgia primul în România.

        Ambele nașteri au fost provocate deoarece trecuse timpul iar bebelușul mare (4.5Kg primul și 4.2Kg al doilea) nu mai avea loc și era posibilă o proastă oxigenare din cauza asta (asta mi s-a spus în Belgia căci în România comunicarea e cu mult mai proastă).

        În ambele cazuri a fost epiziotomie. Și da recomandarea a fost să nu mânănce. De tunderea tufișului întradevăr nu a fost cazul.

        După cum am spus nu sunt doctor dar cel puțin la a doua naștere în Belgia am asistat căci în România pe vremea aia era tabu.
  • -7 (13 voturi)    
    Doctor personal nu vrea? (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:33)

    banel [utilizator]

    Fara suparare, dar cate nasteri sunt in Galati? Daca fiecare mamica ar cere aceleasi drepturi, ar exista suficienti doctori in judetul Galati si judetele invecinate pentru a face fata?
    Sau poate era singura doamna din judet care nastea in acea zi...caz in care pretentiile nu le vad deloc exagerate.

    Daca vrei conditii de spital privat....pai platesti....si nici nu e chiar asa mare pretul.... in Bucuresti la unul din cele cunoscute e cam 5000 ron nasterea normala cu cazare in camera single. In Galati ma astept sa fie ceva mai ieftin.
    • +6 (8 voturi)    
      Doar respect si competenta (Joi, 23 iunie 2016, 1:29)

      Lespezi [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Nu, vrea doar sanfie tratata normal. Apropo, toate tampeniile din protocolul romanesc de nastere nu fac decat sa creasca costurile, asa ca daca ar face cum cere pacienta s-ar reduce si din costuri.
      Sarcina si nasterea nu sunt niste boli, dar nesimtirea si incompetenta, da (mortale chiar).
      Ceea ce a cerut pacienta e normal in orice tara civilizata, ba chiar si i unele "bananiere" de care tot radem noi. Si se naste frumos cu moasa, fara sa se iroseasca timpul pretios al unui medic, daca nu e urgenta. Dar deh, noi suntem mama OB-G din univers: restul sunt.niste varzari.
  • +10 (12 voturi)    
    Medicul ala e un animal ! (Miercuri, 22 iunie 2016, 18:34)

    Susufler0 [utilizator]

    Gravida, a avut grija sa spuna tot timpul : "daca se poate", "daca este permis", "in limita posibilitatilor".

    Animalul ala, (bine zicea dl. Veroiu, "veterinarul de la ferma"), presimt ca la un astfel de comportament se va intalni, in urmatorii 2-3 ani cu un flagrant de mita, urmat de zeci de denunturi).

    PS. Si aproape ca merita asta !
  • +7 (7 voturi)    
    Naivitate (Miercuri, 22 iunie 2016, 22:46)

    GigiM [utilizator]

    Cei care nu lucreaza in spital , ca medici rezidenti, nu prea au dreptul sa judece. Cu toate acestea, limbajul pe care l-a utilizat respectivul nu a fost demn de profesie.

    Acum, cateva precizari, cel putin unde lucrez eu:
    1. aprox. 70% din cele care nasc sunt tiganci; asta se traduce prin amenintari, tipete, blesteme, istericale, scandal si multe multe altele; avem un singur portar pe toata clinica (are vreo 60 locuri in total)
    2. pacientii au pretentii, dar o data nu am auzit sa faca un protest pentru imbunatatirea conditiilor din spital sau sa fie solidari cu medicii; pahare pt urina n-avem, spirt n-avem, n-avem teste de sarcina, lenjeriile de pat sunt rupte, pansamentele se ingalbenesc de la atata resterilizare si asa mai departe;
    3. rezidentii isi iau cam cele mai multe suturi; noi suntem certati, noi facem toata hartogaraia, de noi se iau pacientii si asa mai departe; eu fac 6 garzi pe luna, neplatite, in plus fata de programul normal; dupa ce termin rezidentiatul nu am post, respectat nu sunt , atunci despre ce discutam?
    4. spitalele cam sunt proprietatea marilor nume si a profesorilor, interesul de a ne invata (pe noi, competitia), este scazut. Este o lege a junglei.
    5. si sa nu uitam, fiecare medic primar foloseste clinica de stat ca o clinica privata, chemandu-si pacientii direct acolo.

    Nu judecati atat de usor! Si eu lucrez mult, nu-mi ridica nimeni statuie si nu sunt apreciat. Si sa nu credeti ca eu primesc vreun plic, medicul mare va primi intotdeauna "rasplata".
    • +5 (5 voturi)    
      Am un mare respect pentru medici (Joi, 23 iunie 2016, 5:34)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui GigiM

      Si inteleg frustrarile atat ale Dvs cat si ale medicului din articol. Dar, tigan sau nu, omului trebuie sa ii explici. Cred ca explicatia actului medical in sine este la fel de importanta ca si prestarea sa. Este greu. Asa este. Dar si eu ca profesor trebuie sa ii explic unuia care nu a invatat motivul pentru care il pic. O explicatie de genul: "pune mana pe carte si vei vedea singur de ce ai picat" poate fi (si este mult mai civilizat spusa decat a medicului din articol) ultima fraza a conversatiei, nu prima. Si da, este greu. Azi m-am sculat la 3:37 AM (nu mai aveam somn) si am corectat examene.
    • +1 (1 vot)    
      De acord (Joi, 23 iunie 2016, 11:21)

      Adina2016 [utilizator] i-a raspuns lui GigiM

      Absolut toate punctele sunt adevarate. Pana nu dispar fanarii batrani de la conducere, medicii tineri sufera. Si acest sistem este foarte bine inradacinat, cred ca cel mai greu de dezradacinat din Romania. Singura sansa a pacientilor care vor sa fie tratati bine si in acelasi timp politicos sunt spitalele private. Dar sunt si multi pacienti care vor schimbare dar actioneaza contra ei, prin incurajarea primarilor de a utiliza clinica de stat ca cea privata. Mergi la clinica privata 9 luni, consultari, ecograf etc., nasti la stat si banii ptr nastere ii ia primarul tot la clinica sa privata, ca si cum ai fi nascut acolo. Treziti-va! Daca tot platesti fii demn si fara compromisuri. Altfel nu se va schimba nimic.
      Si s-o spunem si pe cea dreapta: multi medici tineri pleaca in strainatate nu numai datorita salariilor, ci si datorita conducerii spitalelor, a medicilor primari, ca daca nu e traditie in fam cu mama sau tata medic in resp spital greu razbate un rezident.
  • 0 (4 voturi)    
    un retardat (Joi, 23 iunie 2016, 5:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    din pacate si printre tinerii medici ( aia mai batrani sunt asa ca regula) au aparut specimene de astea care se cred Dumnezeu , omul nu are ce cauta in sistemul medical , mai curand la sapa.
  • -2 (2 voturi)    
    nu intelegeti? (Joi, 23 iunie 2016, 9:28)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    tot asa cum nu mai exista preoti ci doar POPI, tot asa nu mai exista medici in romania ci doar VRACI DE RAHAT! si va spun asta in cunostinta de cauza. medicii, daca ii dorim trebuie sa-i cautam in alte tari, acolo unde sistemul de asigurari si politica sociala nu le permite sa faca pe grozavii si ii obliga sa trateze oamenii ca pe oameni, adica CU COMPETENTA. ce ne maimiram ca sunt niste imbecili, daca la galati se face medicina de grajd???
  • +1 (1 vot)    
    Acesta e nivelul serviciilor publice (Joi, 23 iunie 2016, 12:17)

    Metec [utilizator]

    "Domnul" acela a fost doar mai direct si mai sincer in exprimarea gandurilor, probabil va si plati pretul cuvenit pentru asta. Insa cam asa gandesc si se comporta majoritatea medicilor din sistemul de stat, care nu au depasit mentalitatea de felceri de tara dobandita in anii comunismului. Profesia de medic era o misiune nobila, aristocratica, in timpurile pre-comuniste, insa mai apoi au imbratisat-o toti nerozii si toparlanii, incat s-a ajuns la asemenea manifestari de cinism josnic si lipsa de omenie. Singura sansa de a fi tratata omeneste ramane clinica privata, din pacate.
  • +1 (1 vot)    
    jalnic (Joi, 23 iunie 2016, 16:49)

    mariaaa [utilizator]

    In strainatate, aceste "mofturi" sunt proceduri privite drept "normale" ...
    La noi, din pacate, nu doar ca nu sunt ascultate, ci esti privit/á si tratat/a astfel cand iti spui pararea.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai normal (Marţi, 26 iulie 2016, 12:13)

    bogdan1477 [utilizator]

    In spitalele de stat, doctorii se considera jupini pe plantatie, iar pacientii, cu exceptia alorra care marca banu' gros, sunt niste sclavvi care trebuie sa fie recunoscatoori ca au privilegiul sa respire acelasi aer cu doctorul. Te si intrebi de ce naiba mai platesti asigurari medicale de stat...
  • +1 (1 vot)    
    Lol (Marţi, 26 iulie 2016, 16:55)

    HP [utilizator]

    Eu nu discut stat vs. privat, desi pun pariu ca 90% dintre voi castigati in medie 2.500 lei pe luna, deci cotizati jumatate de ceapa degerata pentru pretentiile de neam prost pe care le aveti.

    Ce ma uimeste insa e tupeul cu care moldoveanca aia pretinde lucruri de dinainte sa nasca.

    E ca si cum as trimite eu o scrisoare catre ANAF sa le cer tot felul de lucruri, inainte sa-mi platesc taxele si impozitele datorate.

    Nu zic ca galateanul nu e nesimtit in ironia lui morbida, dar nici cu madam aia nu mi-e rusine.

    Cand esti nimeni-drum, ultimul sarantoc, nu ai dreptul sa te plangi in avans, in timpul, sau dupa - pentru simplul motiv ca nu ai cotizat destul.

    Esti sarac - ghinion taticule, poti spera sa fii tratat cu bunavointa cel putin, nu sa emiti pretentii.