Romania Curata: Capra neagra impuscata sub ochii turistilor in Muntii Rodnei. In ciuda amenintarilor braconierilor, turistii au facut fotografii si vor sa depuna marturie

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 iunie 2016, 21:28 Revista Presei | Subiectele Zilei

Un exemplar de capra neagra a fost impuscat de braconieri duminica, 19 iunie, in jurul orei 8 seara, langa lacul Iezer, sub Pietrosul Rodnei, in plin sezon de prohibitie, martori la scena fiind mai multi tineri din Cluj, relateaza Romania Curata. Potrivit publicatiei citate, cei noua tineri au fost avertizati de braconieri, care au trecut pe langa ei, sa nu faca fotografii, dar au reusit pe ascuns sa ia cateva poze in care se vad braconerii.

Romania Curata prezinta marturia unei fete din grup:

"Eram langa lacul Iezer, langa Creasta Piciorul Mosului. Ne-am pus corturile. Pe la ora 20.00 au venit doi tineri, in jur de 30 - 35 de ani, care au trecut printre corturile noastre. Unul dintre ei avea o pusca in spate la care avea atasata o luneta foarte puternica, gesticulau si aratau spre Creasta Piciorul Mosului, care este situat in dreapta Lacului Iezer, cum urci. Ne-am uitat si noi si am vazut o capra neagra. Ne-am dat seama ca vor trage in animal si nu ne venea sa credem. Am inceput sa fluieram, sa facem zgomot sa scape. Au tras un foc, noi fluieram si capra a fugit. S-a oprit si s-a intors si atunci au tras al doilea foc si animalul a cazut. Barbatii - mai venisera 3, erau 5 in total - au rostogolit animalul la vale si cand au ajuns la jnepenis, l-au apucat si l-au carat la masinile pe care le aveau parcate in curtea Statiei Meteo din zona. Nu ne venea sa credem. Am incercat sa facem poze si chiar am reusit cu un telefon pe sub brat, dar unul dintre barbati s-a intors spre noi si ne-a spus "Poate va prind cu poze" si a plecat mai departe".

Tinerii au declarat ca sunt de acord sa depuna marturie, iar Politia din Maramures s-a sesizat si a deschis un dosar penal pentru braconaj cinegetic.

Citeste articolul integral pe Romania Curata


Citeste mai multe despre   



















8878 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    :( (Marţi, 28 iunie 2016, 22:41)

    AG [utilizator]

    Si ne simtim tare ofensati cand suntem priviti ca un neam de salbatici.
    • +15 (15 voturi)    
      Da, dar... (Miercuri, 29 iunie 2016, 0:14)

      Arh. [utilizator] i-a raspuns lui AG

      Ne putem simti mai bine cand constatam ca suntem din ce in ce mai multi cei care luam atitudine, asa cum au facut acesti tineri minunati din Cluj.
      • +1 (1 vot)    
        corect (Miercuri, 29 iunie 2016, 9:09)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

        asta va schimba Romania. Sunte deceptionat de tara asta din cale afara, dar cand vad ca mai sunt totusi astfel de oameni (ma refer la tinerii din cluj nu la braconieri) imi mai vine inima la loc.
  • +15 (15 voturi)    
    Romsilva (Marţi, 28 iunie 2016, 22:48)

    Tritonul [utilizator]

    Cum ar putea o administratie care tine de Romsilva, deci este in conflict de interese, sa aiba grija de un parc national?
  • +31 (31 voturi)    
    Jigodii penale, la puscarie cu ei! (Marţi, 28 iunie 2016, 22:51)

    tudorLeo [utilizator]

    Ce mari barbati sunt ei, au pusca si burta. Pe deasupra au avut tupeul si sa ameninte, asta insemnand ca sunt obisnuiti sa faca ce vor, ca doar au pusca! Barbati din carton, cu tupeul tractoristului...
    • +22 (22 voturi)    
      pusca si epoleti (Marţi, 28 iunie 2016, 23:14)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui tudorLeo

      Precis au si epoleti, nu numai pusca. De acolo tupeul.
  • +25 (25 voturi)    
    Turistii vor fi chemati la Parlament (Marţi, 28 iunie 2016, 23:10)

    fLoreign [utilizator]

    Sa fie audiati de Ana Birchall.
    • +5 (5 voturi)    
      :)) (Marţi, 28 iunie 2016, 23:43)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

      haa haa buna asta
  • +6 (6 voturi)    
    Inca o poveste care se va uita. (Marţi, 28 iunie 2016, 23:41)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ca de militienii si securistii sunt frati cu borfasii si impreuna stapanesc Rromanistan.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta este o stire de cateva zile (Marţi, 28 iunie 2016, 23:52)

    Ord [utilizator]

    cum ii cheam pe baieti? Au fost audiati de politie? Am inteles ca au parcat masinile la Statiei Meteo, deci cineva de acolo ii cunoaste.
    Cum vaneaza cineva intr-un Parc National un animal care este protejat?
    Ce face politia?
  • +9 (9 voturi)    
    Romania (Marţi, 28 iunie 2016, 23:56)

    Mihai-G [utilizator]

    Ajung ocazional in Borsa, localitatea de la poalele Pietrosului si am auzit de multe ori ca se practica braconajul caprelor negre, de mai multi ani. Am fost si sus pe Pietrosul si am auzit aceleasi lucruri.

    Ce s-a intamplat acum nu este o exceptie.

    Si asta se intampla ziua in amiaza mare, in mijlocul unuia din parcurile nationale ale Romaniei, cu una din cele mai rari specii de animale salbatice din tara.

    Este rusinos, pentru nemernicii aceia dar si pentru noi ca popor, ca nu suntem in stare sa avem institutii functionale care sa poata preveni si pedepsi astfel de fapte.

    Spun asta pentru ca stiu ca politia din Borsa este una cu rezultate foarte proaste, zona are probleme mari de infractionalitate, nu doar legat de braconaj, dar furturi, taieri ilegale masive de padure si multe altele. A ajuns sa fie o zona in care autoritatea statului aproape nu mai ajunge deloc.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu doar Borșa (Miercuri, 29 iunie 2016, 0:43)

      ursut [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

      Autoritatea statului e cât ține DNA București, în rest România e condusă de prădătorii respectivi.
  • +4 (4 voturi)    
    Dronele ar (Miercuri, 29 iunie 2016, 0:58)

    contest [anonim]

    trebui sa descurajeze huliganii braconieri! Deasupra parcurilor nationale de felul celui in cauza ar trebui sa zumzaie necontenit dronele pentru supravegherea si interventie imediata! Regretabil cat de vulnerabili se dovedesc tinerii clujeni, de a caror civilitate nu ne indoim!, singuri in confruntarea mult prea inegala! Bravo lor! Patrimoniul cinegetic e braconat in plina zi, nu va mai ramane nimic din el, asadar! Totusi, in Muntii Rodnei e ca in Texas, nu e bine! Nu se recomanda, nu sunt munti siguri, se petrec acolo lucruri foarte ne-curate, din cele relatate de autor...
  • +7 (7 voturi)    
    nu este un caz izolat (Miercuri, 29 iunie 2016, 1:02)

    Enofereus [utilizator]

    si nu numai caprele negre sunt vanate ilegal. Astfel de lucruri se intampla cu acordul tacit al padurarilor si autoritatilor locale. Exista mini industrii locale de procesare a carnii si de valorificare a ei. E suficient sa fie luate la puricat restaurante cu "specific vanatoresc"
  • 0 (0 voturi)    
    cerere (Miercuri, 29 iunie 2016, 17:10)

    iodixit [utilizator]

    dragi braconieri,
    va rugam sa nu impuscati toate caprele negre (pe alea albe da, daca va lasa ciobanul). mai lasati vreo doua sa avem si noi ce fotografia cind mergem pe la munte cretinilor.
    cu muuuuuulta stima si respect
    un turist