Femeia inchisa "pentru o bucata de cascaval pentru fiica sa", a carei gratiere a fost ceruta de Antena 3, este recidivista si ascundea obiectele furate sub haine

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 11 iulie 2016, 20:25 Revista Presei | Subiectele Zilei

Gheorghita Iordache, femeia condamnata la 3 ani de inchisoare cu executare pentru furt dintr-un supermarket, pentru care Antena 3 a cerut gratierea pe motiv ca a furat "o bucata de cascaval pentru fiica sa, pentru ca nu avea bani sa-i cumpere", mai fusese condamnata (cu suspendare) tot pentru furt din supermarket si obisnuia sa achite cateva produse la casa pentru a distrage atentia, iar alte produse, cu valoare mai mare, erau ascunse de ea sub haine, arata sentinta Curtii de Apel Bucuresti, citata de ziarul Adevarul. Fiica Gheorghitei Iordache, in varsta de 9 ani, a fost invitata in mod repetat in emisiunile Antenei 3, iar postul de televiziune a cerut gratierea femeii de catre presedintele Klaus Iohannis. Antena 3 a subliniat si ca judecatorii care au decis condamnarea - George Matei si Bogdan Tudoran - sunt aceiasi care au decis condamnarea Marianei Rarinca pentru santajarea Liviei Stanciu, sefa instantei supreme la acea vreme, la 2 ani de inchisoare cu suspendare.

Gheorghita Iordache a fost condamnata pe 26 februarie 2015 de Curtea de Apel Bucuresti la 3 ani de inchisoare cu executare pentru furt din magazinul Selgros. Initial, Judecatoria Sectorului 1 a condamnat-o, in noiembrie 2014, la un an de inchisoare cu suspendare, insa procurorii au facut apel.

Gheorghita Iordache fusese sanctionata in trecut de mai multe ori pentru furt din magazine si s-a sustras cercetarilor si mai are o condamnare cu suspendare pentru furt dintr-un magazin Carrefour, arata sentinta Curtii de Apel Bucuresti.

Povestea a fost prezentata initial de Antena 1 la emisiunea "Acces direct", apoi a fost preluata de Antena 3, in emisiunile Q&A (realizata de Alessandra Stoicescu) si Sinteza Zilei (Mihai Gadea).

Pe 11 septembrie 2013, Gheorghita Iordache a fost prinsa de un agent de paza dupa ce a trecut de casele de marcat din magazinul Selgros, cu mai multe bunuri pe care le-a ascuns sub fusta - produse alimentare si de papetarie.

Femeia avea asupra ei doua bucati "Butter Cheese", 5 bucati salam "Sibiu", 8 bucati pixuri "Roller", 7 bucati "Pel Roller", o bucata muschi afumat, valoarea totala fiind de 723,05 de lei. Produsele au fost recuperate de Selgros, insa cazul a ajuns la Politie, dupa ce firma de securitate a sunat la 112.

Gheorghita Iordache a mai primit o condamnare cu suspendare pentru furt dupa ce, in aprilie 2012, a fost prinsa la Carrefour Colosseum dupa ce a sustras mai multe produse alimentare in valoare de 288 de lei, ascunse in captuseala paltonului. Ea achitase la casa alte produse, in valoare de 103 lei.























16929 vizualizari

  • -16 (36 voturi)    
    si avocata (Luni, 11 iulie 2016, 20:40)

    Lexis [utilizator]

    gratiata, de doua ori, de Basescu mai fusese condamnata, tot pentru acelasi lucru, dar fapte mult mai grave, erau la mijloc afaceri cu mii de metri patrati de terenuri in Bucuresti, cand se vorbea despre acest subiect voi, cei de la HN nu ati facut din asta un titlu de stire...
  • -35 (47 voturi)    
    pai copilul ala (Luni, 11 iulie 2016, 20:44)

    xanti [utilizator]

    Mananca zilnic, e normal sa fure de mai multe ori.
    E trist ca in Romania se fura de foame si faci puscarie pentru asta.
    Pana la urma fura din supermarketurile capitaliste asa ca nu ii plang castiga milioane de euro anual.
    • +34 (42 voturi)    
      fals (Marţi, 12 iulie 2016, 0:31)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      copilul nu mananca zilnic pixuri si salam de sibiu. femeia fura pentru ca asta e "meseria" ei.
    • +20 (26 voturi)    
      Ce ti-e si cu Robin Huzii astia (Marţi, 12 iulie 2016, 9:13)

      Mjay [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Daca ti-ar fi furat tie portofelul aveai aceeasi parere despre hoti? Cand furi 5 calupuri de salam de Sibiu si furi in mod repetat lucruri mult mai de valoare decat o simpla masa, nu furi de foame, furi pentru ca esti un hot nenorocit si meriti scos din societate!
    • +10 (12 voturi)    
      Bre, da' esti "preplatit" bine (Marţi, 12 iulie 2016, 11:31)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      adica copilul ala mananca pixuri...etc????
    • +7 (11 voturi)    
      Pai (Marţi, 12 iulie 2016, 11:55)

      Chappie [anonim] i-a raspuns lui xanti

      tu esti un specimen aparte, ma amuza de fiecare daca cand iti citesc comentarile. Observ pe langa celelalte "calitati" ca o ai si pe cea de infractor. Numai un infractor poate fraterniza cu altul... scopul nu scuza mijloacele. Noi astia mai "prosti" din societatea civilizata muncim, castigam un salariu. iar din acel salariu printre altele, la iesirea din supermarket / magazin etc platim cea ce am pus in cos. Pentru tine si teapa ta probabil este un concept straniu...
    • +2 (2 voturi)    
      Exista (Marţi, 12 iulie 2016, 14:07)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cantina saracilor. In fiecare oras.
  • -4 (28 voturi)    
    Dar proportionalitatea pedepselor unde este? (Luni, 11 iulie 2016, 20:50)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    In cazul Microsoft, pt peste 15 MILIOANE EURO mita/spaga -din buget, ca doar nu din banii Microsoft- deci din banii NOSTRI, au primit ba suspendare, ba cate un an, doi...
    In cazul de fata, pt 700 lei=3 ani inchisoare cu executare.
    Nu zic ca furtisagurile marunte sunt ok, nu sunt, dar:
    1) ar trebui gasita alta solutie pt astfel de cazuri decat inchisoare. Intai pt ca nu e pericol public (nu a fost talharie). Al doilea pt ca nici dupa ce iese din inchisoare nu va avea alta sursa de venit-mai rau, va aparea cu cazier cu pb si nu o mai angajeaza nimeni. Al treilea pt ca de regula astfel de pb apar pe fondul unor deficiente de educatie, de mentalitate, saracie si deprivare materiala si aici ar trebui lucrat- la un program de supraveghere personala cu consilier de probatiune, de ex, sa i se dea o sansa reala- cursuri de calificare, consiliere si mediere pt angajare etc- sa se indrepte; si patru: are totusi un copil, aruncarea ei in inchisoare afecteaza si copilul, care a ramas si ramane fara mama. Dupa isteria cu Bernavernet, vad ca de fetita asta ramasa fara mama nu s-a mai sesizat nimeni, pana la A3....

    2) cum vine asta, pt milioane de euro se dau suspendari sau executari derizorii si pt nici 200 euro 3 ani cu executare?! Ce fel de justitie e asta, asa de aspra cu hotii marunti dar extrem de blanda cu cei care, prin furturile lor uriase, ajung sa dauneze intregii societati? Care e pericol public mai mare?

    Nu suport A3 dar in cazul de fata au mare dreptate- la noi NU e justitie, ci mai degraba injustitie...

    PS: si procurorii, nu mai zic, primise 1 an cu suspendare, musai sa faca apel...bine ca nu au cerut si obtinut si inchisoarea pe viata/ocna, poate asta ii satisfacea pe deplin! Si bine ca pe interlopii care ne terorizeaza nu ii deranjeaza nimeni...ca deh, domnii procurori stau ocupati cu astfel de cazuri!
    • +23 (23 voturi)    
      sunt mai multe pedepse.. (Marţi, 12 iulie 2016, 9:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      nu a primit 3 ani pentru un furt. avea deja o condamnare cu suspendare cand a fost din nou condamnata. practic, nu le-a dat de ales - nu puteau sa o declare nevinovata, nici nu puteau sa-i dea din nou cu suspendare (procurorii se pare ca stiu legea mai bine ca judecatorii), iar pedeapsa anterioara s-a comutat automat, conform legii, in executare.

      cred ca solutia este ca in loc de "suspendare" sa se execute pedeapsa prin munca in folosul comunitatii platita cu salariul minim pe economie si in arest la domiciliu in restul timpului. asa le rezolvam pe toate.. si cred ca vor fi multi politicieni pe care gandul ca vor matura strazile in vazul lumii ii sperie mai tare decat 1-2 ani la Jilava.
    • +13 (15 voturi)    
      Daca fura de la tine tot asa gandeai? (Marţi, 12 iulie 2016, 9:17)

      Mjay [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      As fi de acord cu tine daca dupa ce iti raspunzi sincer la intrebarea asta tot asa ai gandi: Daca ar fi furat de la tine sau de la copiii tai, ai fi fost de acord sa nu mearga la puscarie? Ai fi fost de acord ca sa o iertam pt. ca, nu-I asa, a furat ca sa manance si ea cateva kg de salam de Sibiu.
      • +6 (8 voturi)    
        surprinzator, da! (Marţi, 12 iulie 2016, 10:18)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Mjay

        si am fost furat de vreo 4 ori in viata mea- odata de niste romi intr-un tren, cand eram student, odata de un rom, un laptop ce costa o avere la vremea aia si pt care am platit rate un an (dar a fost prostia mea), odata un telefon iPhone nou de catre un romanas de-al nostru. Cu toata mania provocata pe moment si dorinta de pedeapsa, am incercat mereu sa inteleg de ce traiesc din asemenea actiuni. Si cred cu tarie ca un sistem in care persoanelor sa li se dea sansa reabilitarii nu este cel penitenciar romanesc, ci unul de probatiune asa cum e in tarile scandinave- in care merge la cursuri de calificare, face consiliere psihologica, presteaza munca in folosul comunitatii si ajunge sa fie angajat(a). Iar daca sunteti cu adevarat un crestin ortodox ar trebui sa ganditi ca mine (repet, eu nu sunt ortodox practicant!). Ganditi-va doar cat am avea de castigat daca zecile de mii de puscariasi ar lucra intai pt munca in folosul comunitatii (si avem nevoie -la curatenie, reimpaduriri, etc) si apoi s-ar califica si angaja- ca tot suntem in deficite cronice si grave la pensii si altele!
  • +19 (39 voturi)    
    recidivista (Luni, 11 iulie 2016, 20:55)

    grongobar [utilizator]

    Daca e sustinuta de antene era clar ca trebuie sa fie o recidivista,dupa bunul obicei al trustului : sustinerea infractorilor pana la capat.
    • +5 (9 voturi)    
      halena 3 (Marţi, 12 iulie 2016, 8:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      recidiveaza.
      ca doar i-a intrat in sange.
    • +2 (6 voturi)    
      n-as prea crede (Marţi, 12 iulie 2016, 10:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Nu imi plac mie Antenele, dar aici cred ca au fost naivi: pur si simplu au vrut sa o ajute, sperand sa isi faca si reclama pe aceasta cale, mimand mila si generozitatea fata de o victima saraca a sistemului ticalosit. Dar, in goana dupa audienta, au uitat un amanunt: sa verifice cazierul hoatei...si cum hoata avea cazier, s-au facut de ras.
  • -4 (16 voturi)    
    Adevarata problema e alta (Luni, 11 iulie 2016, 21:01)

    mitg [utilizator]

    "Femeia avea asupra ei doua bucati "Butter Cheese", 5 bucati salam "Sibiu", 8 bucati pixuri "Roller", 7 bucati "Pel Roller", o bucata muschi afumat, valoarea totala fiind de 723,05 de lei. Produsele au fost recuperate de Selgros, insa cazul a ajuns la Politie, dupa ce firma de securitate a sunat la 112."

    Oare au pus rudele de salam inapoi pe raft sau nu ... ?
  • +19 (27 voturi)    
    Așa o să schelalalie si Liviu la televizor (Luni, 11 iulie 2016, 21:10)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    "M-au arestat pentru doar un milion de euro delapidare! Alții fură cu basculanta si eu am luat 2 ani pt un milion amărât!"
  • +20 (32 voturi)    
    O ...iganca hoata. (Luni, 11 iulie 2016, 21:19)

    Andradda [utilizator]

    ...ce mai incoace si incolo.
    Cand bagi cascaval si salam pe sub fuste e clar...
    La puscarie cu ea. Iar Gadea n-are decat s-o insoteasca dupa gratii daca ii este atat de draga!.
  • +8 (18 voturi)    
    Poate ca (Luni, 11 iulie 2016, 21:36)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    aceste informatii vor fi cunoscute si de consilierul prezidential care s-a grabit sa obtina acordul Presedintelui pentru luarea in consideratie a posibilei gratieri a infractoarei.
    Deja seful haitei lanseaza ca sigura gratierea de catre Presedintele Iohannis a infractoarei.
    Daca dl. Presedinte nu va realiza pericolul la care se expune, va deveni complet dependent de haita de la A3
    • +8 (8 voturi)    
      Consiliera prezidentiala manipulata de haita (Marţi, 12 iulie 2016, 11:11)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Haita a dezvaluit aseara ca si consiliera prezidentiala implicata in manipularea aceasta a plans. Daca e adevarat, inseamna ca dl. Presedinte nu stie sa-si aleaga consilieri care sa nu se lase manipulati de haita periculoasa de la A3, periculoasa tocmai pentru ca e formata din mari profesionisti ai manipularii.
      Fetita, intr-adevar, impresioneaza prin inteligenta ei, dar cati copii la fel de intreligenti sunt care nu au ce manca? Numai ca haita stie ce cazuri sa selecteze astfel inca chiar cei de la Administratia Prezidentiala sa fie prinsi in plasa manipularii.
  • +11 (25 voturi)    
    Gratierea (Luni, 11 iulie 2016, 21:46)

    Porcurorul General [utilizator]

    Cer gratierea pt ca voia sa ii duca niste icre negre si doar un singur Moet fiicei sale nevoiase.
    • -11 (21 voturi)    
      Cu acest mesaj... (Marţi, 12 iulie 2016, 0:14)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      M-ati dezamagit, domnule Veroiu. Din alte comentarii, va credeam mai cu mintea clara si inima buna.
      • +9 (13 voturi)    
        Mintea clara (Marţi, 12 iulie 2016, 9:00)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        E cand veti citi ca a furat pixuri. Va intreb: pixurile sunt aperitiv sau desert? Moetul macar stiu ce este.
        • -4 (12 voturi)    
          pixurile sunt obiecte de lux? (Marţi, 12 iulie 2016, 10:19)

          marian_ulise [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

          Sau le-a furat strict pentru ca fetita sa poata scrie la scoala?
          • +1 (7 voturi)    
            Deci conform cu logica dvs (Marţi, 12 iulie 2016, 12:37)

            Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui marian_ulise

            Daca politicienii fura mai mult inseamna ca noi toti putem fura. Unii au nevoie de salam si pixuri si le fura. Uite, eu am nevoie de un router Cisco, ma duc sa il fur? Poate ca pentru mine nu este de lux ci vreau sa imi fac o retea modesta insa securizara si Cisco e firma care imi place mie. Vreo problema? Nu. Hai sa dam liber la furat.

            PS: alocatiile pt copii, ONG-urile, alea pentru ce sunt? Oficiul de somaj? Dar este mai usor sa cersesti si sa furi.
        • -5 (13 voturi)    
          are o fetita la scoala (Marţi, 12 iulie 2016, 10:20)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

          deci pixurile aveau destinatie f.f.f. clara
          • +1 (5 voturi)    
            Da' cu cate maini scrie (Marţi, 12 iulie 2016, 12:35)

            Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            De i-a luat 8 pixuri + 7 pixuri? E zeitate indiana?!?
          • 0 (6 voturi)    
            Inca ceva (Marţi, 12 iulie 2016, 12:38)

            Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            Daca cineva drag ar avea nevoie de un medicament pe care nu il poti lua, ce faci, jefuiesti o banca? In fond, depinde poate chiar viata acelei persoane de acel medicament...
            • +2 (2 voturi)    
              o banca e OK (Marţi, 12 iulie 2016, 19:22)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

              readuci in circuitul onest banii furati de camatarii cu gulere albe, atata tot
            • +2 (2 voturi)    
              poate da, esti tu sigur de reactiile tele?! (Marţi, 12 iulie 2016, 21:37)

              Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

              poate ajungi atat de disperat incat chiar sa jefuiesti o banca ca sa ii poti oferi acel medicament!

              Ti se pare normal si moral ca el sa existe si oamenii sa moara pt ca nu il pot avea pt ca...bani?! Serios? La asta se reduce statutul tau de "om"=sa stai de paza la averile tele si ale altora si eventual sa vi le multiplicati? Ce faci, pleci cu ele dupa moarte, precum credeau egiptenii antici? Crezi ca te vor tine acolo, o vesnicie? Sau ca vor mai conta?:)))

              Mai ales cand vb de o banca, cu moralitatea lor extrem de indoielnica...daca nu ar fi vorba si de banii deponentilor (adica tot munca acumulata-caci banca sigur nu va iesi pagubasa ci va transfera pierderea pe umerii deponentilor) chiar ca nu as avea remuscari!

              Ar cam trebui sa gandim la un sistem din care sa dispara banii si goana asta dupa profit si avere, cu orice pret...dar deh...e o fantezie. Munca ar trebui valorizata si altfel si eventual munca in plus recunoscuta si altfel decat prin economii financiare supuse unor riscuri volatile- daca maine cade bursa, ti se duc si ele-desi tu la vremea ta ai muncit si poate sacrificat timp liber, viata personala, sanatate etc pt ea. Ti se pare moral actualul sistem, in care te poti trezi peste noapte ca ai muncit degeaba o viata intreaga si nu primesti nimic? Poate un fel de puncte si la o anumita varsta sa primesti in contul lor ingrijire, medicatie, alimente, mici "premii" etc, tot ce ar tine de "wellness"?! Ar putea fi puncte date cu grade diferite- de ex ora lucrata pt comunitate sa aiba valoarea cea mai mare, ora lucrata in interesul propriu mai mica samd si atunci s-ar incuraja f mult munca orientata spre ceilalti, spre binele comun si social, fara a se suprima si tendintele individualiste...

              Pai Satana ce ar mai avea de lucru atunci daca nu ar mai fi invidia, pizma, mania, diferentele care indeamna la rele samd?!
  • -12 (34 voturi)    
    inca o revolutie (Luni, 11 iulie 2016, 21:50)

    voxpopulix [utilizator]

    udrea, base, ponta, sova, isarescu, toti din PSD, PDL , PNL, UDMR au furat miliarde si nu fac o zi de inchisoare.

    Sau daca fac stau in celule de lux sau se relaxeaza in arest la domiciliu.

    Am ajuns o tara de sclavi furati de cei platiti pe noi pentru a administra tara. Angajatii nostri au ajuns stapani, cruzi si cinici.
    • +10 (14 voturi)    
      Furtul tot furt este (Luni, 11 iulie 2016, 23:41)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      si trebuie sanctionat (proportional cu fapta), altfel ar fi incurajat si nu am mai scapa de el (s-ar extinde).
      Fiind recidivista nu ar mai putea (logic) sa ia cu suspendare.
  • +24 (30 voturi)    
    O tara de pareristi (Luni, 11 iulie 2016, 22:44)

    qwertyuiop [utilizator]

    Insasi ideea in sine de a gratia pe cineva despre care nu stim nimic, dar suntem siguri ca stim mai multe decat niste judecatori care au analizat fila cu fila un dosar (doua, trei) mi se pare aaaatttaaat de romaneasca incat transpira iz de samantza scuipata si mici cu mustar la coltul blocului.
    Nu vom evolua ca natie pana cand oamenii vor inceta sa se mai uite la TV.
    Stop stinking, start thinking!
  • +9 (17 voturi)    
    foarte bine. acolo ii este locul (Luni, 11 iulie 2016, 23:16)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    foarte bine. acolo ii este locul
  • +10 (14 voturi)    
    Antena 3 antena hoților. (Marţi, 12 iulie 2016, 9:12)

    asavreau [utilizator]

    Cu patronul în pușcărie pentru hoții,cine crede că antena 3 are intenții bune când spune tot felul de trăsnăi în emisiune?Curios este că CNA permite acestui post tv aservit hoților să funcționeze.Or fi borfași și pe la CNA!Să permiți unor borfași să ridice hoția la rang de virtute este caz de trădare națională și trebuie sancționat ca atare.
  • 0 (0 voturi)    
    relax (Marţi, 12 iulie 2016, 19:22)

    srpc [utilizator]

    e un biet dobicreti spalat pe creier, care se simte si el important