VIDEO News.ro: Calin Popescu Tariceanu a intrat prin spate la Directia Permise de Conducere, ocolind o coada de circa o mie de persoane

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 august 2016, 14:38 Revista Presei | Subiectele Zilei

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Agentia News.ro publica o inregistrare video in care presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, este vazut intrand pe usa din spate la Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor, in fata careia asteptau circa o mie de persoane pentru a-si reinnoi permisele auto. Potrivit sursei citate, Tariceanu a fost asteptat in curtea interioara de reprezentanti ai institutiei, "care l-au condus in cladire si i-au facut procedurile pentru eliberarea documentului inainte ca publicul sa aiba acces".

Redactia HotNews.ro a solicitat un punct de vedere sefului Senatului, Calin Popescu Tariceanu, care va fi publicat imediat ce va fi primit.



Iata mai jos filmul evenimentelor, descris de agentia News.ro:

Ora 07.40: Autoturismul Dacia Duster negru apartinand Senatului, in care se afla, pe locul din spate, Calin Popescu Tariceanu, intra in curtea DRPCIV. Soferul pare dezorientat si nu gaseste intrarea spre curtea interioara din cauza numarului mare de persoane care stateau la rand, unii dintre ei inca de la ora 5.00. Masina se strecoara printre oameni si ajunge pe rampa care duce spre curtea interioara. Calin Popescu Tariceanu nu iese imediat din masina, ci asteapta ca unul dintre reprezentantii DRPCIV sa iasa din cladire si sa-l intampine.

Ora 08.00. La inceperea programului de lucru cu publicul, oamenii care asteapta la rand ar trebui sa fie lasati sa intre in cladire. Deschiderea este insa intarziata.

Ora 08.03.
Calin Popescu Tariceanu iese din cladirea DRPCIV pe aceeasi usa pe care a si intrat, fiind insotit de unul dintre angajatii institutiei. Desi s-a oprit cand a fost salutat, s-a intors cu spatele si a intrat in masina in momentul in care a fost intrebat de ziaristul News.ro de ce a ales sa intre pe o usa din spatele cladirii.

Calin Popescu Tariceanu a evitat sa raspunda de ce a intrat prin spatele cladirii. Singurul care a raspuns a fost aghiotantul acestuia: "Dar nu a intrat nimeni prin spate".

Masina presedintelui Senatului a urcat rampa si s-a strecurat printre oamenii stransi, in numar si mai mare, la coada. Oamenii nu pareau deranjati de faptul ca Tariceanu a intrat pe usa din spate. O doamna care statea la rand intreaba: "Dar ce aveti, domnule, cu Tariceanu? Nu trebuie si el sa-si faca permisul?".

08.05 Oamenii care stau la rand sunt lasati sa intre in cladire.

Reactia conducerii SRPCIV Bucuresti: "Nu discut cazul unei persoane fizice"

Solicitat de News.ro sa comenteze aceasta situatie, comisarul-sef Florin Radulescu, seful Serviciului Public Regim Permise de Conducere si Inmatricularea Vehiculelor (SRPCIV), a spus: "Nu discut cazul unor persoane fizice, nu pot sa va dau date cu caracter personal".

Intrebat cum i s-a putut permite lui Calin Popescu Tariceanu sa aiba intreaga cladire la dispozitie pentru reinnoirea permisului de conducere, Radulescu a spus: "Habar nu am despre ce vorbiti. Nu stiu nici macar cu cine vorbesc, m-ati sunat pe numarul personal si nu cred ca v-am dat eu numarul. In cladire sunt mai multe institutii, nici nu stiu daca a venit la noi sau in alta parte".

Surse din institutie afirma insa ca directorul adjunct al Serviciului Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor, comisarul-sef Cristian Nechifor, este cel care a avut cunostinta de modul in care Tariceanu si-a rezolvat problema reinnoirii permisului.

Contactat de News.ro, comisarul-sef Cristian Nechifor a spus ca nu poate comenta, mai ales la telefon, aceasta situatie.

"Si oricum, daca a fost aici, tot ce s-a intamplat tine de domeniul informatiilor, datelor cu caracter personal si iar n-as putea sa va spun nimic", a spus adjunctul institutei.

Intrebat daca, in opinia sa, reprezinta date cu caracter personal faptul ca presedintele Senatului intra prin spatele cladirii, timp in care cladirea este inchisa pentru public, Nechifor a replicat: "Imi pare rau, dar nu comentez in niciun caz la un telefon pe care il primesc de la cineva despre care nu stiu cine e. O zi buna!".

In martie 2008, a izbucnit un scandal dupa ce un echipaj s-a deplasat la domiciliul lui Tariceanu pentru a-i face poza pentru cartea de identitate sotiei sale de la acea vreme, Ioana Tariceanu. La acel moment ministru de Interne era Cristian David, coleg de partid cu Tariceanu, care a sustinut ca demersul este legal.


Citeste mai multe despre   






















26717 vizualizari

  • +73 (79 voturi)    
    si din aia cateva sute (Joi, 11 august 2016, 14:42)

    CocoMuc1 [anonim]

    nu s-a gasit nimeni sa blocheze masina?

    Sa stea dracului la rand ca tot omul, ca tot ei sustin birocratia prin legile de 2 bani.
    • +43 (47 voturi)    
      Nesimțitul rușinos! (Joi, 11 august 2016, 15:10)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui CocoMuc1

      Călin Popescu Tăriceanu.
      • +32 (32 voturi)    
        oricum (Joi, 11 august 2016, 16:11)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        acolo unde il duce milionul de la finu nu are nevoie de permis.T-ul si mopul se conduc fara licente speciale,
        • +7 (7 voturi)    
          Sper că motocicleanu v-a intra primul (Joi, 11 august 2016, 23:15)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

          și la beciul domnesc. În sfârșit vedem adevărata față a hoților cu ouă mari care ne-au supt sângele 25 de ani. Pentru asta merită canalul. hai DNA!
          • +8 (10 voturi)    
            constitutia romaniei (Vineri, 12 august 2016, 0:28)

            m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

            Cum scria in constitutie ? Toti oamenii sunt egali ? Am uitat, Călin Constantin Anton Popescu-Tăriceanu e zeu si nu poate sta la coada. Doar platitorii de taxe si impozite, oamenii de rand fac asta. Rusine. Trafic de influenta. Sa stiu ca lucrez gunoier in alta tara doar ca sa nu-i platesc unora ca asta salariul din impozitul meu pe profit, tva si alte taxe.
      • +23 (23 voturi)    
        Tariceanu e un oportunist de cariera (Joi, 11 august 2016, 17:50)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Tariceanu a trait toata viata ca un oportunist, a fost pus in functii publice de PSD sau PNL pt ca a slujit interese de partid, un profitor notoriu care a trait pe banii romanilor
    • +40 (42 voturi)    
      DNA (Joi, 11 august 2016, 15:10)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui CocoMuc1

      exista incadrare penala ori ba? motoreanu o jigodie de ultima speta neales...
      • +17 (17 voturi)    
        Trafic de influenta (Joi, 11 august 2016, 17:28)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

        In mod evident asta a fost. Deci ar putea sa inceapa cu o condamnare cu suspendare cu permisul asta ca apoi, la urmatoarele, sa-si faca patul la brutarie. Dar va fi greu de dovedit. Toti militienii care au miscat actele nu o sa-si mai aduca aminte nimic. De ce credeti ca mai are Toba doctoratul? Ca sa aiba cu ce sa fie santajat.
      • +12 (12 voturi)    
        Poate fi (Joi, 11 august 2016, 17:36)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

        Trebuie verificat în primul rând ce a făcut T. în cadrul instituției respective apoi verificat dacă s-a respectat legea și abia apoi poate fi stabilită și fapta - dacă există - săvârșită de T. și/sau cea săvârșită de SRPCIV.
        Hotnews ar trebui să ceară informațiile cu privire la scopul pentru care a fost T. în cadrul instituției, în baza legii accesului la informații publice, și să ducă ancheta jurnalistică până la capăt, indiferent care este acesta: concluzia că T. s-a plimbat sau a fost săvârșită o faptă ilegală.
      • +5 (5 voturi)    
        a existat pana a desfiintat-o CCR (Vineri, 12 august 2016, 12:44)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

        se numea Abuz in Serviciu, cei de la Permise nerespectand procedurile pentru eliberarea actului.
        acum, incalcarea procedurilor si regulamentelor unei institutii nu mai e fapta penala.
        sefii si sefutii din institutii sunt mai nou baroni pe plantatie, fac "ce vrea muschii" lor.
    • +32 (32 voturi)    
      ALO (Joi, 11 august 2016, 16:40)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui CocoMuc1

      Problema e ca erau SUTE de oameni la o coada pentru un simplu act.
      • +12 (12 voturi)    
        Problema (Joi, 11 august 2016, 21:39)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Problema e ca atata vreme cat cei din conducere nu trebue sa stea la coada, nu o sa faca nimic pentru a rezolva situatia. Solutia e sa fie tratati egal cu restul cetatenilor. Rusine!
    • -7 (19 voturi)    
      ha (Joi, 11 august 2016, 16:50)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui CocoMuc1

      Daca eram in coada, ma intreb cu ce m-ar fi incalzit ca Tariceanu ar fi stat si el la coada ca idiotu'. Sincer sa fiu, as fi preferat sa nu fie coada.
      E absurd ca in 2016 sa fie cozi de sute de oameni pentru reinnoirea unui permis care ar trebui sa se faca online.
      • +4 (10 voturi)    
        Pai.. (Joi, 11 august 2016, 17:10)

        Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Mergand pe aceiasi logica retrograda putem spune: Cu ce te incalzeste daca Tariceanu munci si castiga banii corect? Lasa sa fure.

        NOT!
        • +2 (4 voturi)    
          hei (Joi, 11 august 2016, 19:33)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui Petre Cusuru zis si Barba Trista

          Nu, ca fura de la mine.
          Daca sta la coada alaturi de mine, nu merge coada mai repede. Desi prostul ar castiga voturi, daca l-ar vedea lumea ca sta la coada.
    • +21 (21 voturi)    
      Ia mai taceti mai! (Joi, 11 august 2016, 17:03)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui CocoMuc1

      Pai beeey, Cuchi Motocicleanu e al doilea om in stat beey! Omul e la cincea sotie, are o mie patrusute douazeci si doi de prieteni buni care au si ei o mie patrusute douazeci si doua de neveste si cinci mii saizecisi trei de amante, toata lumea ii cere sa intervina, ii trimite biletele galbene si omul... slab de refuz, ce sa faca? Daca sta la coada intazie la senat... E lumea rea, dom'le!
      • +7 (7 voturi)    
        nu numai ca lumea e rea, dar.. (Joi, 11 august 2016, 23:02)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

        e si ..multi prosti prin rom...altfel ar fi o tara normala..
      • 0 (0 voturi)    
        sigur (Marţi, 16 august 2016, 14:52)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

        Intirzie la senat in vacanta parlamentara. Io zic ca trebea sa mearga politia la el acasa sa-i preia actele, nu de alta da' la 8 fara 5 e trafic si tot se paote sa intirzie.
    • +16 (16 voturi)    
      nesimtire nepedepsita (Joi, 11 august 2016, 17:16)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui CocoMuc1

      Chiar marti am stat 4h la coada sa imi depun documentele pentru inmatriculare. 4h pentru 20 de persoane care erau in fata mea la coada. Si chiar ma gandeam cum procedeaza un bou din asta de la putere cand are de facut asa ceva. Asta e raspunsul.
    • +13 (13 voturi)    
      Normal, el este boier si noi iobagii... (Joi, 11 august 2016, 17:24)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CocoMuc1

      Asta este gandirea acestui jalnic profitor. Toata viata acest limbric a facut numai sa profite de pe urma altora. El numai asta stie, sa-si puna cravate asortate, sa ia o figura serioasa si sa linga cu sarg posteriorul celor cu mai multe grade. Si uite-asa, azi ii cade o ciosvarta, maine alta, lingand mult si contiincios isi umple frigiderul.
    • +4 (12 voturi)    
      Eu altceva vreau sa vad (Joi, 11 august 2016, 17:50)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui CocoMuc1

      Pe toti aia de ieri, de la articolul de ieri cu amenda la baba, puristi in ale respectarii legii, cum spala ei acuma onoare politistilor de la circulatie.

      P.S Uite pt mizerii ca astea de azi. fluiera lumea ieri. La baba ii pun catuse, pe asta il invita pe usa din dos.
  • +36 (38 voturi)    
    e permisul pentru reparat motoare la Brutarie (Joi, 11 august 2016, 14:45)

    un domn [utilizator]

    din fonduri UE se construieste pentru el un atelier mobil pe care va scrie La Motocicleanu !
  • -37 (51 voturi)    
    asa si (Joi, 11 august 2016, 14:47)

    Xorciser [utilizator]

    Mi se pare foarte normal.
    • +31 (31 voturi)    
      si lor le pare totul normal (Joi, 11 august 2016, 15:06)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      dupa ce au ajuns milionari furand ani in sir tara asta, acum sunt gata sa o dea si la rusi sau oricui i-ar scoate basma curata.
      Cand cineva se va intreba de ce a disparut natia asta, raspunsul este : din cauza votantilor prosti.
      • -3 (5 voturi)    
        pai (Joi, 11 august 2016, 19:35)

        Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Pai sa ii ia din cauza ca au furat milioane.

        Problema nici nu e ca a intrat ala prin spate- ca a intrat inainte de program si-a rezolvat treaba si a plecat; cred ca Oprea sau Ontanu nici nu se duceau acolo primeau permisul in plic fara sa se duca- problema e dece e coada de o mie de persoane la permise.
    • +7 (7 voturi)    
      eu (Joi, 11 august 2016, 18:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      ma mir ca si-a chinuit fesele si s-a deplasat pana acolo. cum de nu i-a fost adus la locul de munca, la senat?. sau acasa? cu un curierat facut de un agent oarecare, sau prin intermediul varului cumnatului portarului de la Mariot care sta pe strada pe care sta vecinul coafezei nevestei no.5, nu mai stia nimeni ca si-a reinnoit permisul.
      dar deh, o fi vrut sa ia pulsul natiei. sa vada daca baga motiunea cu dragnea, sau nu.
  • -46 (66 voturi)    
    Foarte bine,doar este al doilea om in stat, (Joi, 11 august 2016, 14:47)

    xrogo [utilizator]

    pentru asta are anumite obligatii dar si privilegii !!!
    • -26 (50 voturi)    
      se face prea mare caz (Joi, 11 august 2016, 15:04)

      splinty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      al 2lea om in stat devreme dimineata inainte de program intr-un duster nu sta la coada ... pai daca statea la coada lipsea de la senat, iar un bun procent din cei prezenti deveneau brusc jurnalisti ... sau mai bine venea pe bicicleta ca pe vremuri la guvern?
      • +14 (18 voturi)    
        ? (Joi, 11 august 2016, 15:24)

        neo13 [utilizator] i-a raspuns lui splinty

        e la mishto ?!
      • +23 (25 voturi)    
        Senatul e in vacanta, nu-i mai purta tu de grija (Joi, 11 august 2016, 16:28)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui splinty

        lui Tampiceanu, care daca avea sange in instalatie se oprea si vorbea cu jurnalistul care l-a interpelat !
        • +7 (7 voturi)    
          tampiceanu (Joi, 11 august 2016, 20:21)

          getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Asa face mereu nesemtitul asta, se crede prea superior ca sa dea el explicatii.

          Pe acest individ il urasc chiar mai rau decat pe Ponta, este de o aroganta si nesimtire crunta.
          Ponta macar este pur si simplu prost.

          Dar acest ticalos motociclist trebuie sa intre mai repede la bulau unde ii este locul.
      • +15 (15 voturi)    
        la ce lipsea? (Joi, 11 august 2016, 16:35)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui splinty

        vacanta parlamentara...
    • +23 (25 voturi)    
      Intrebare (Joi, 11 august 2016, 15:26)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sefii tai nu te scot din schema?

      Totusi, trebuie sa existe un nivel minim de inteligenta chiar si pentru un postac.
    • +18 (20 voturi)    
      Confunzi nesimtirea cu privilegiile (Joi, 11 august 2016, 15:31)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sau nu le confunzi?
    • +33 (35 voturi)    
      sa nu uiti sa te stergi la gurita dupa (Joi, 11 august 2016, 15:35)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Si sa-ti pui ceva moale sub genunchi ca sa nu te ranesti.

      Al doilea om in stat este in vacanta parlamentara. Iar cand nu este are suficient timp in afara programului de lucru, la fel cu oricare dintre noi, sa interactioneze cu institutiile publice. Este o foarte buna modalitate de a vedea in ce hal functioneaza acestea si ce efecte dezastruoase au legile si faptele comise de el si de complicii sai.
    • +6 (6 voturi)    
      Asa e... (Joi, 11 august 2016, 17:11)

      Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      De ce nu o fi dat si peste aia de stateau la coada? Ca doar putea sa-i calce, ca e al doilea om in stat.
  • +23 (27 voturi)    
    ... (Joi, 11 august 2016, 14:50)

    Zauan [anonim]

    unii nu se invata minte...cand vom scapa de astfel de cartite ?!
    • +15 (15 voturi)    
      cand vom iesi la vot (Joi, 11 august 2016, 16:04)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Zauan

      punct.
    • +8 (8 voturi)    
      Atata (Joi, 11 august 2016, 16:59)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Zauan

      vreme cat voteaza majoritar alde xrogo,niciodata....
  • +40 (42 voturi)    
    Pe bune (Joi, 11 august 2016, 14:51)

    omezu [utilizator]

    Mai mira pe cineva "ca Calin-Inima Zburdalnica" este un nesimtit?
    Observati totusi ca din O MIE (1000) de oameni nu s-a scandalizat nimeni!
    • +13 (13 voturi)    
      inteleg ca nesimtitul (Joi, 11 august 2016, 16:05)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      a intrat prin spate.. deci probabil oamenii nu au vazut treaba asta.
      • +3 (3 voturi)    
        o fi (Joi, 11 august 2016, 18:35)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        fan "pe la spate, pe la spate", mare hit-manea cu ani in urma si probabil foarte la moda pe la beciul domnesc, mai ales dupa vizita cu repetir lui bombo.
  • +49 (49 voturi)    
    Capetele alea plecate de la sfarsitul clipului (Joi, 11 august 2016, 14:51)

    Ord [utilizator]

    si lipsa de reactie a romanilor, spune totul despre natia asta.
    Cat despre domnu Tariceanu sau alte specimene ca el... ei nu se umilesc ca voi, bai saracilor!
    • +19 (19 voturi)    
      Asa e de sute de ani... (Joi, 11 august 2016, 15:49)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Si daca unul ar fi comentat ceva, RESTUL, dar TOTI RESTUL ar fi fugit ca dracu' de langa el ca nu cumva sa fie vazuti langa un "recalcitrant".
      Popor de lingai si pupincuristi.
    • +14 (14 voturi)    
      Pai e "tare" (Joi, 11 august 2016, 16:07)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Are si bani si femei cu nemiluita, are motocicleta, un rebel mioritic pe final de octombrie, febletea babelor.
  • +51 (51 voturi)    
    hei (Joi, 11 august 2016, 14:52)

    john70 [utilizator]

    Scandalul cel mare este coada de o mie de persoane pentru reinnoirea permisului de conducere.
    Daca n-ar fi nimeni la coada, cui i-ar pasa de ce face Tariceanu?
    In mod normal, oamenii din coada ar trebui sa puna mana pe topoare, furci si molotoave, sa-i bata pe toti si sa dea foc la cladire.
    • +15 (19 voturi)    
      mie... (Joi, 11 august 2016, 15:03)

      Zauan [anonim] i-a raspuns lui john70

      indiferent de ce coada este nu e normal sa vina p**ea franaru se se bage in fata sau prin spate
      • -12 (16 voturi)    
        În UK nu există coadă la permise. (Joi, 11 august 2016, 15:43)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Zauan

        Nu crezi că asta ar fi soluția și în România? Chiar ai impresia că e normal să te aștepți ca Iohannis, Tăriceanu sau Cioloș să stea la coadă cu tine?
        • +14 (18 voturi)    
          ba da (Joi, 11 august 2016, 16:06)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          eu ma astept sa stea la coada.

          Pe Ciolos l-am vazut la strans gunoaie. Nu l-am vazut pana acum sa se bage in coada la ceva sau sa foloseasca abuziv coloana oficiala.
          • -4 (6 voturi)    
            De aia trăiești și votezi în România (Joi, 11 august 2016, 18:58)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

            Ce-ai văzut tu sau ce n-ai văzut e nerelevant. Sunt sute de demnitari în București, zilnic ar trebui să vezi câțiva la coadă la permise, dacă ar sta și ei.

            Un om sănătos la cap ar înțelege două lucruri: (a) demnitarii chiar nu stau la coadă și (b) ar trebui un alt sistem, astfel încât nimeni să nu stea la coadă.

            ”Omul nou”, educat de comuniști, se așteaptă ca demnitarii să stea la coadă fiindcă așa i-au băgat lui în cap comuniștii, că toți oamenii sunt egali. În practică, demnitarii chiar nu stau la coadă, iar ”omul nou”, dacă ar fi demnitar, n-ar sta nici el. Dar pe forumuri, mai egal ca el cu Tăriceanu nu e nimeni :)
        • +10 (12 voturi)    
          si in la noi cine e de vina (Joi, 11 august 2016, 16:07)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          ca e coada la permise? Probabil vei zice ca e Ciolos. Eu zic ca sunt de vina tot smecherii de genul lui Tariceanu care sunt la butoane de 26 de ani.
        • +13 (13 voturi)    
          pai de ce sunt cozi in Romania? (Joi, 11 august 2016, 16:22)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Nu datorita celor care ne conduc? Sa bage suficient personal plus un sistem de programari astfel incit sa nu fii nevoit sa-ti iei concediu pentru un banal act administrativ precum permisul de conducere sau buletinul.

          Dar sa fentezi coada cind ceilalti stau ca fraierii si asteapta e dovada de magarie. Merkel sau Cameron nu s-ar fi dedat la asemenea practici daca ar fi fost intr-o asemenea situatie.
        • +1 (1 vot)    
          exact (Joi, 11 august 2016, 17:29)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Banuiesc ca Her Majesty nu s-a dus sa-si reinnoiasca permisul la vreun ghiseu.
          • -4 (4 voturi)    
            Nimeni nu mai merge la ghișeu după 2012 (Joi, 11 august 2016, 19:03)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui john70

            Dar tu ești educat într-o țară comunistă, așa că ai impresia că numai la ghișeu se poate obține permisul.

            Până prin 2011-2012 mai existau niște birouri teritoriale ale DVLA și puteai să mergi la ghișeu, dacă voiai neapărat. Acum nu mai există, totul se trimite prin poștă, în ambele sensuri.

            Știi care e drama României? Faptul că oamenii nu înțeleg că lucrurile trebuie schimbate din temelii, astfel încât să dispară cozile. Oamenii s-ar bucura ca proștii dacă l-ar vedea pe Tăriceanu stând împreună cu ei la coadă.
            • +1 (1 vot)    
              ASA E (Joi, 11 august 2016, 23:24)

              john70 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Daca idiotul de Ceausescu ar fi venit sa stea la coada cu poporul la carne si benzina, boii ii faceau statuie.
        • 0 (0 voturi)    
          Raspuns DA (Sâmbătă, 13 august 2016, 16:29)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          E de bun simt.
      • +2 (4 voturi)    
        hei (Joi, 11 august 2016, 16:42)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Zauan

        Pai daca nu e coada, ma doare undeva de ce face Tariceanu.
        Hai sa rezolvam problema cozii si da-l in ma-sa pe Tariceanu.
    • 0 (6 voturi)    
      Jumatate au treaba cu examenul (Joi, 11 august 2016, 15:42)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Se da pe calculator, deci adio frauda si incearca din 15 in 15 zile poate-poate trec ...

      Pe de alta parte nu mai au personal suficient pentru ghisee si se lucreaza doar 8-9 ore pe zi, nu mai sunt doua schimburi cu program 8-20...
  • +18 (20 voturi)    
    Crede cineva că ceilalți nu fac la fel? (Joi, 11 august 2016, 14:55)

    Alex1512 [utilizator]

    Cât timp le va merge, așa vor proceda. Cum să stea marele om politic Tăriceanu la coadă. Dacă dragii noștri politicieni ar fi fost nevoiți să stea la cozi cu orele, asemenea muritorilor de rând, cu siguranță lucrurile s-ar fi schimbat demult și probabil că toată procedura de schimbare a unui permis ar fi durat maxim 30 de minute.
  • +21 (21 voturi)    
    cocalar adevarat! (Joi, 11 august 2016, 14:57)

    nesuferitu [utilizator]

    asta-i mesteru' Tariceanu.
  • +25 (25 voturi)    
    Tariceanu a aratat (Joi, 11 august 2016, 15:01)

    Frank777 [utilizator]

    caracterul infect.Dispretul sau pentru cei 1000 de oameni.Are noroc la babe zaharisite.Babele il voteaza ca e parfumat.Asa parfumat isi bate joc.De neam prost de turnator de securitate.
  • -20 (30 voturi)    
    Pai cu ocazia asta mai faceti o stire (Joi, 11 august 2016, 15:02)

    DanCris [utilizator]

    1000 de oameni stau la coada la serviciul permise la 1 an de la preluarea guvernarii de catre tehnocratii care se lauda cu reducerea birocratiei.
    Dar probabil jurnalismul a venit la noi pe filiera din Marea Britanie...raportam doar ce ne convine.
    • +23 (23 voturi)    
      ai fost in vacanta (Joi, 11 august 2016, 15:11)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      si se observa ca nu ai citit stirile de saptamana asta. Pe la inceputul saptamanii a cazut sistemul informatic, sau ceva de genul, stii tu.. ala facut sau vandut de Ghita sau altul asemenea lui din guvernarile anterioare.
      • -10 (12 voturi)    
        De curiozitate... (Joi, 11 august 2016, 15:44)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ord

        Pana lunea trecuta, cand a mai cazut sistemul informatic de permise ?

        (Ghita n-are nicio treaba cu permisele sau examinarile.)
        • +10 (10 voturi)    
          care parte (Joi, 11 august 2016, 16:07)

          Ord [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          din "Ghita sau altul asemenea lui" nu o intelegi?
          • -4 (6 voturi)    
            N-ai ce sa compari... (Joi, 11 august 2016, 17:40)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ord

            Ghita are alte treburi, fara legatura cu permisele si nici nu e vorba de altul "asemenea lui".

            Intrebarea era: pana lunea trecuta, cine poate sa-mi spuna de cate ori si cand a "cazut" sistemul de permise, ca eu nu-mi aduc aminte...

            Asta pentru o comparatie cu sistemul de carduri de sanatate care pica macar la 2-3 saptamani.
        • +10 (10 voturi)    
          du-te invartindu-te (Joi, 11 august 2016, 16:10)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          daca tu crezi ca e de vina pt ce se intampla in Romania de azi un guvern pus de nici un an.

          aia care au stat 26 de ani la butoane nu au nicio vina... saracul Tariceanu... ce sa faca daca Ciolos e de rahat?!
  • -8 (20 voturi)    
    Corect (Joi, 11 august 2016, 15:04)

    batmanss [utilizator]

    Trebuie lucrat la deztelenirea birocractiei. In plus , nu cred ca e util pentru tara ca un om cu funcțiile lui Tariceanu sa piarda o zi stand la coada. Nu sunt si n-am fost vreodata fan Călin file din poveste dar nu cred ca e normal sa facem caz ca un om important in stat nu a stat la o coada asa mare. Face el cu siguranța lucruri si mai abuzive pe care nu le stim noi.
    • +7 (9 voturi)    
      pana una alta (Joi, 11 august 2016, 16:10)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      eu zic sa il ardem pt aceasta nesimtire.. Sunt sigur ca face multe altele dar da-ne voie sa il apostrofam si sa il facem nesimtit macar pt ce vedem.

      Putem ?
      • -4 (8 voturi)    
        Da,poti la alegeri,fara sa te dai in stamba (Joi, 11 august 2016, 16:55)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        ca postacii de mai sus,nervosi nevoie mare ca nu stat la coada presedintele Senatului,nu presedintele unei asociatii de bloc!
        • +4 (6 voturi)    
          Ma repet, tu ai idee ce inseamna POLITETEA? (Vineri, 12 august 2016, 2:18)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          sau esti familiar cu NESIMTIREA si o consideri starea de normalitate? Nici o functie nu iti da dreptul sa fii nesimtit. Punct.
    • +11 (11 voturi)    
      E vorba de atitudine (Joi, 11 august 2016, 16:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

      Da, inteleg ca un presedinte sau un premier sa nu stea impotmoliti in trafic cind se duc la intilniri in interes de serviciu. Dar sa fentezi o coada la permise pentru ca se poate, asta nu e OK. Poate si eu am treburi importante la serviciu, ba chiar as putea baga mina-n foc ca mai importante decit are Tariceanu in vacanta parlamentara, dar asta nu e motiv sa te bagi in fata doar pentru ca esti mare si tare. Asta e atitudine de jupin pe plantatie care trebuie sanctionata prompt.
  • -5 (15 voturi)    
    Sa fim seriosi, (Joi, 11 august 2016, 15:25)

    Jordan [utilizator]

    nu asta e problema. Coruptia, mizeria etc, astea sunt probleme. Nicaieri in lume al doilea om in stat nu sta la coada. Credeti ca Iohannis sta la coada cand isi face analizele?

    In 2006 mi-am luat viza SUA. Am fost la ambasada. Au venit sotii Banica, Stefan si Andreea, care au intrat in fata tuturor celor care stateau si asteptau, fiind condusi de personalul ambasadei, si ei nu reprezentau nimic si pe nimeni. Asta e viata.
    • +7 (7 voturi)    
      problema e (Joi, 11 august 2016, 16:12)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Jordan

      ca tocmai nesimtitul (adica Tariceanu) e unul din vinovatii mizeriei si coruptiei din Romania.
    • +6 (6 voturi)    
      lasa analizele (Joi, 11 august 2016, 16:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Jordan

      Johannis e obligat prin lege sa-si faca analize periodic, se programeaza la spital si=si face analizele. Aici e vorba de un drept, nu de o obligatie, si nu vad de ce Tariceanu ar trebui sa se bage in fata la permise, mai ales ca e in vacanta parlamentara, deci are timp berechet.
    • +4 (4 voturi)    
      ce face el aici (Joi, 11 august 2016, 16:32)

      skye [utilizator] i-a raspuns lui Jordan

      exact asta e. coruptie. folosirea functiei publice pentru beneficii personale.
  • +14 (14 voturi)    
    Ne meritam soarta (Joi, 11 august 2016, 15:27)

    DanCelMare [utilizator]

    Cata vreme exista romani care continua sa il voteze pe acest pitecantrop, promovandu-l in Parlament... ne cam meritam soarta.
  • +27 (27 voturi)    
    Un ciocoi pe nume Tariceanu (Joi, 11 august 2016, 15:32)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Zero respect pentru reguli.
    Zero caracter.
    Zeri bun simt de a sta langa cei care-l voteaza.
    Zero politicianul.
    Hai sa-mi imaginez traficul de autoritate facut de Tariceanu:
    - da un telefon Prefectului "ajuta-ma fratele meu sa nu stau langa pleava, la rand, trebuie sa-mi schimb permisul"
    - un alt telefon al prefectului catre comisarul-sef Cristian Nechifor " maine la prima ora vine domnul Tariceau la tine sa-i faci permisul. Il bagi prin spate, il rezolvi in 3 minute si-i dai drumul repede. Raspunzi cu capul"
    Eu vad acest mod de actiune la limita legii, e un trafic de influenta/decizie/putere. Spuneti-i cum vreti, dar nu e in regula deloc.
  • +17 (21 voturi)    
    26 de ani si inca sunt cozi de sute de oameni (Joi, 11 august 2016, 15:33)

    Wanheda [utilizator]

    peste tot in tara, culmea, majoritatea la institutiile statului.
    • -4 (8 voturi)    
      esti troll (Joi, 11 august 2016, 16:12)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      adica abati atentia de la subiect.
    • +17 (17 voturi)    
      tocmai ce-am stat vro 3 ore la pasapoarte (Joi, 11 august 2016, 16:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Cind am ajuns la coada la pasapoarte la Iasi mia venit in minte din nou intrebarea ce dracu mai caut in tara asta de rahat, unde tre sa stai la cozi de 150-200 de oameni ca sa obtii un rahat de act administrativ. Pin la urma s-a rezolvat nesperat de repede si de simplu, semn ca personalul de acolo a procesat ~200 de cereri in 3 ore, dar intrebarea ramae: cum pana mea ca intr-un judet precum Iasi-ul cu 800.000 de locuitori, basca citeva zeci-sute de moldoveni care au cetatenie romana, sa aiba 3 TREI??? ghisee in care se fac poze la pasapoarte?!? Cit costa oare sa mai bagi 3 ghisee pe eprioada verii, cind pe linga bastinasi mai vin si citeva mii din afara sa-si schimbe pasaportul? De ce e nevoie de umilinte de genul asta? oare ce chef sa se intoarca in taara mai au "capsunarii" care tre sa-si rupa o zi din alea 2 saptamini cit stau cu familia pentru un act administrativ care intr-o tara cu apa calda presupune o programare online + 5 minute la ghiseu?
      Si as vrea sa remarc si aici si partea pozitiva: personalul de la ghisee nu mai e format din tot felul de garcea plini de ei si constipati, ci de oameni normali, care stiu sa zimbeasca, sa vorbeasca frumos, sa se comporte normal, nu cu atitudinea aia plina de sine pe care o stiam de acu ceva ani.
      • +3 (3 voturi)    
        Ar trebui sa te lase sa iti faci singur poza (Vineri, 12 august 2016, 2:20)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        de pasaport. Pe la altii platesti online fee-ul si le trimiti totul in plic, in 2-3 saptamani ai pasaportul la usa.
        • +1 (1 vot)    
          mi se pare periculos (Vineri, 12 august 2016, 12:00)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Si cum esti sigur ca nu-si face cineva pasaport fals in cazul asta? Ce m-ar impiedica pe mine sa-mi fac pasaport pe numele stefan cel mare? O programare online + 10 minute la ghiseu pentru poza mi se pare un compromis rezonabil intre siguranta si deranj.
          • 0 (0 voturi)    
            E si chestie de material uman (Sâmbătă, 13 august 2016, 16:36)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Nu te opreste nimeni, dar in aplicatie trebuie sa dai destule alte date, ca proof of citizenship. Asta inseamna ca trebuie sa bagi acolo un nr de certificat....easy de verificat in baza de date.
            Si sunt si alte pcte, doar daca te bagi la un identity theft sa treci peste ele, dar ooopppaaa, daca ai furat identity-ul cuiva deja esti hingherit, nu creca te mai bagi si la pasaport.
            • 0 (0 voturi)    
              in romania orice e posibil (Marţi, 16 august 2016, 15:34)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

              Gasesti un pierde-vara de pe la o crisma, ii achiti bautura pe o saptamina in schimbul datelor, si le trimit la pasaport. Si dupa aia circuli cu identitatea resepctivului fara probleme. Si dupa ce tu ai facut niscaiva belele, potera se duce la betivul de la tara, ala zice ca nu stie ce vrei de la el, ca el are martori ca n-a iesit din crisma de 3 ani, si cu asta basta. In romania imaginatia infractorilor n-are limite. De aia spun ca e mai sanatos sa-ti prezinti fatsetul in fata organului. 5 minute la un ghiseu o data la 5-10 ani nu omoara pe nimeni.
  • +18 (18 voturi)    
    Banal (Joi, 11 august 2016, 15:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un nesimtit nu poate proceda altfel.
  • +14 (14 voturi)    
    Oare .. (Joi, 11 august 2016, 15:43)

    Nelamuritul [utilizator]

    ....fișa medicală tot așa și-a făcut-o ? ...pe ușa din spate ?
  • +20 (20 voturi)    
    Tot prin spate a intrat si-n afaceri si politica (Joi, 11 august 2016, 15:46)

    Plagarus [utilizator]

    "Afaceri " gen Portile de Fier II,Sterling,ANRP +Amedeo Lazarescu !!
  • +12 (12 voturi)    
    Vorba aia (Joi, 11 august 2016, 16:07)

    nano2k [utilizator]

    Tupeu de borfas
  • 0 (10 voturi)    
    Nu gasesc deplasata nemultumirea (Joi, 11 august 2016, 16:18)

    John M. [utilizator]

    generata de incident, dar oricat l-as dispretui pe acest individ, gasesc ca procedura a fost corecta: doar nu vreti ca omul 2 in stat sa stea printre oameni care incep sa i se planga de apa calda, de gropile din asfalt sau de pensia de mizerie ?!
    Omul 2 in stat, daca era destept (dar nu e), dupa incident s-ar fi dus la serviciu, ar fi convocat niste capete luminate si s-ar fi pus pe treaba ca 1000 de oameni sa nu mai stea niciodata la o coada, indiferent in ce scop.
    Ma tem ca asemenea oameni nu exista pe aceste meleaguri.
  • +9 (9 voturi)    
    Like a B0$$ (Joi, 11 august 2016, 16:24)

    kolo1 [utilizator]

    Lasă Căline că la brutărie vei intra pe uşa din față, la fel ca toată lumea. Cheers!
  • +7 (7 voturi)    
    CPT (Joi, 11 august 2016, 16:29)

    GrigorescuAndra [anonim]

    Tariceanu este capul multor rautati
  • +9 (9 voturi)    
    slugarnicie (Joi, 11 august 2016, 16:33)

    carmen_i [utilizator]

    Am vazut limpede nesimtirea lui Tariceanu. Dar cum ramane cu slugarnicia Politiei fata de persoanele sus-puse? Ia sa vedem, nu mai scrie politistul Godina o noua postare de succes pe facebook? Nu mai e indignat? Sau el e suparat doar pe cetatenii care trec pe rosu si .refuza sa arate buletinul?

    Asa cum am spus si mai inainte, Politia treuie sa renunte la slugarnicie si sa aplice legile la fel pentru toata lumea, daca vrea sa fie respectata de cetateni.
  • +10 (10 voturi)    
    O coada de lumpeni care au tacut striviti de frica (Joi, 11 august 2016, 16:36)

    Susufler0 [utilizator]

    ba, s-a gasit chiar si o cucoana care i-a luat apararea !

    Vedeti, pe asta se bazeaza ticalosii la fiecare rand de alegeri : pe faptul ca totdeauna vor fi destui lasi care sa-i voteze, ca totdeauna cand unii vor spune "hai sa iesim in strada", altii vor baga capul sub patura... mama lor de limbrici !
    • +8 (8 voturi)    
      Ca oile la taiere! (Joi, 11 august 2016, 17:26)

      manusha [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Capu' plecat sabia nu-l taie! Astea le avem in sange in codul genetic. Macar sa se fi uitat urat, sa fi scos limba la el, Stateau ca niste momai in plin soare la 36 de grade.Ptiu, ce imagine !
  • -8 (18 voturi)    
    A procedat corect (Joi, 11 august 2016, 16:41)

    unix [utilizator]

    Avand in vedere ca este al doilea om in stat, e perfect normal sa aiba prioritate. Pana la urma presedintele senatului, oricare ar fi el, are in raspundere prin fisa postului lucruri mult mai importante decat un om obisnuit.
    "Stirea" trebuia sa se axexe pe ineficienta si proasta organizare a Directiei de Permise Auto.
    Dar ma rog, articolul isi propune sa-l terfeleasca si sa sa-l supuna oprobiului public pe Tariceanu.
    Sunt convins ca de fapt nicun deputat si niciun senator nu sta la o asemenea coada, insa vi s-a aprins beculetul democrației taman in cazul presedintelui senatului.
    • -6 (12 voturi)    
      Lasa-i domnule sa-si cosume frustrarea, (Joi, 11 august 2016, 16:58)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui unix

      atat pot,atat dau !
  • +7 (7 voturi)    
    Educatia (Joi, 11 august 2016, 16:42)

    Maria-ZoeUrs [anonim]

    am stat 4 ore azi la coada si ma intrebam de ce merge atat de greu.. foarte civilizat!
  • +5 (5 voturi)    
    HA ,HA,HA........ (Joi, 11 august 2016, 16:54)

    spectator47 [utilizator]

    urmasii plutonierului Capsuna nu au reusit sa tina blatul Sefului.........
  • +18 (18 voturi)    
    Masina (Joi, 11 august 2016, 17:00)

    gigifisiune [utilizator]

    si soferul senatului in scop personal: ABUZ IN SERVICIU!
  • +12 (12 voturi)    
    Proiect de lege în Parlament (Joi, 11 august 2016, 17:40)

    hic sunt leones [utilizator]

    Lege pentru modificarea modului de preschimbare a permiselor de conducere.
    Tăriceanu: „eu am stat 3 minute, am intrat la 8 și la 8 și 3 eram în mașină, deci ce nevoie avem să schimbăm legea?! Ia să-l scot de pe ordinea de zi.”
  • +8 (8 voturi)    
    simbolul justitiei (Joi, 11 august 2016, 17:56)

    zigot [utilizator]

    iar s-a dat de gol;
    noi vrem egalitate, dar nu pentru "oameni"
    acesta este calin ..bunul
  • +3 (3 voturi)    
    POLITIA LOCALA S2 TRIMITE AMENZI ACASA (Joi, 11 august 2016, 19:05)

    VasileBadulescu1 [anonim]

    Mizeria de la serviciul de inmatriculari si permise auto Bucuresti este deja cunoscuta. Autoritatile nu se izbesc de aceste probleme pt ca intra prin spate.
    Guvernul dlui Ciolos ar trebui sa introduca pe lista de DE-birocratizyare si acest serviciu. Dl Tariceanu care a vazut pe piele lui ce se intimpla acolo ar trebui sa sustina Guvernul. Ar trebui chemat Parlamentul in sesiune speciala pt rezolvare. Asa ar arata ca le pasa de oameni.

    Mai nou : POLITIA LOCALA SECTOR 2 TRIMITE AMENZI ACASA PT PARCARE ILEGALA IN AFARA PREFECTURII DE PE SOS PIPERA. Ce ziceti dragilor de cit de DIABOLICI POT FI AUTORITATILE PLATITE DIN BANII NOSTRI. Am primit somatie acasa sa le spun cine a condus masina ca sa trimita amenda de 250lei si 4 puncte de penalizare pt ca am fost la DRPCIV si nu am incaput in curte sa parchez asa ca am parcat afara din curte , pe strada. Au trimis echipaj, au pozat masina si au trimis somatie pt amendare.
    De asta ce mai ziceti mai tovarasi ? E tare ! Nu ?

    Astept reactiile voastre.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce reacție vrei (Vineri, 12 august 2016, 8:38)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui VasileBadulescu1

      în afară de a-ți spune să plătești pentru ilegalitatea pe care ai comis-o?
  • -4 (4 voturi)    
    Ar fi normal (Joi, 11 august 2016, 19:45)

    Nyk1 [utilizator]

    Elitele din orice țară trebuie să aibă și facilități față de oamenii de rând.

    Singura problemă este că elitele din România fac o treabă mai proastă decât cele din alte țări vest- sau chiar central-europene. Dacă Tăriceanu sau alții, de exemplu, ar fi pus la punct un sistem de sănătate decent în România, cred că ar fi fost mai ușor pentru toți să închidă un ochi atunci când sare coada.
    • +1 (1 vot)    
      /// ai sa fii mereu (Sâmbătă, 13 august 2016, 16:39)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nici macar in stadiul de lumpen nu o sa ajungi vreodata.
      1. Tu il consideri pe Motofliceanu "elita"? Gluma zilei.
      2. Tu nu ai fost pe afara, sa vezi cum is elitele, pe afara, nu pe la rusi adica. Regele Norvegie de exemplu merge cu bicicleta la cumparaturi.
      3. Baga un google cu "human dignity".
  • -5 (5 voturi)    
    Intrebare pentru contra (Joi, 11 august 2016, 21:35)

    Cetateanu [utilizator]

    OK al doilea om in s(t)at trebe sa stea la coada.
    Da poate sa-mi spuna careva daca stie cumva daca ala de fu 10 ani primu, cad si-a schimbat permisu, buletinu, si pasaportul (ca in 10 ani s-a intamplat cu toate macar odata, a stat la coada?(qed cat de melteni prosti si aroganti sunt unii paci).
  • +4 (6 voturi)    
    coada (Joi, 11 august 2016, 21:42)

    vagabond [utilizator]

    Lasandu-l la o parte pe jegul de tariceanu, cat de "normala" e coada de 1000 de oameni pentru o chestie de baza? Acolo e buba.
    • 0 (2 voturi)    
      In mod normal (Vineri, 12 august 2016, 11:44)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

      In mod normal nu poti dimensiona un serviciu public pentru situatii de exceptie si anormale. La fel cum nu poti dimensiona o strada doar pentru ca doua ore pe zi este supraaglomerata. Sa ne gandim ca, in aceasta situatie, 22 de ore pe zi ar fi subfolosita si, deci, ar fi o risipa de fonduri.
      Acesti 2000 de cetateni, in mod normal s-ar fi distribuit pe mult mai multe zile de lucru( sa punem 100 de zile), daca ei ar fi locuit in Bucuresti, insa ei, fiind plecati din tara si venind doar acuma in concediu, au aglomerat cele cateva zile din August in care sunt in capitala.
      Din pacate, romanii plecati din tara (majoritatea) vin pe aici doar cu pretenitii si cu nasul pe sus.
      • 0 (0 voturi)    
        De acord (Sâmbătă, 13 august 2016, 22:19)

        vagabond [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        ca nu poti supradimensiona doar pentru urgente - n-am spus asta.

        Am spus ca sistemul e gestionat prost. Sunt moduri prin care se poate evita o coada de 1000 de oameni. Prin posta, de exemplu. Sau cu programare.

        Vad ca ai o anumita aversiune fata de romanii plecati. Tariceanu nu locuieste in Romania?
  • +7 (7 voturi)    
    TRAFIC de INFLUENTA = DOSAR PENAL !!! (Joi, 11 august 2016, 22:30)

    JohnAnticoruption [anonim]

    C. P. Tariceanu sa folosit de functie pentru a optine avantaje personale !

    Nu intri peste coada ca sa primest PERMISUL pe de dos !

    PLANGERE PENALA !!!
  • +4 (4 voturi)    
    ''molicene''... (Vineri, 12 august 2016, 9:51)

    astronaut [utilizator]

    hai c-ai puso cu fata ta de ''al doilea tupeist'', primul fiind ''dottore'', prietenul tau , dar sa stii ca acest comportament arogant , sfidator al opiniei publice , nu-ti face bine !
  • +1 (1 vot)    
    Defaimator dle TARICEANU (Vineri, 12 august 2016, 11:11)

    DragosDima [anonim]

    Acest individ este de o nesimtire crasa atat in politica cat si dupa cum se observa in viata de zi cu zi ca cetatean obisnuit..dar nu prea are rabdare ca toti muribunzii.

    Este defaimator ptr un asemenea individ sa procedeze asa dar si mai defaimator ptr institutia DRPCIV care a permis acest lucru.

    Este inca un exemplu de duzina al oamenilor politici care cica ne reprezint pe noi..sau poate chiar asa aratam astazi ca popor.
  • +1 (1 vot)    
    Greșit! (Vineri, 12 august 2016, 11:53)

    nick24 [utilizator]

    Dacă Motocicleanu se punea la coadă la 7.30, se deschideau ghișeele la 7.31 și apoi se suplimenta personalul și cei 1000 erau rezolvați toți până la 8.15.

    Așa că dacă stătea la coadă, nu ar fi stat 2 ore, ci ar fi ajutat ca treaba să meargă mai repede.
  • 0 (0 voturi)    
    despre tariceanu .... (Vineri, 12 august 2016, 14:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    statul sa elibereze certificate electronice ( semnaturi ) si sa comunice cu cetateanul prin mail , asa nu mai sta nimeni la cozi , da e un nea cascheta prin toate serviciile care se crede important ca deschide usa din dos grangurilor zilei.