Salvamontistii anchetati de Departamentul pentru Situatii de Urgenta acuza ca nicio interventie aeriena SMURD in Piatra Craiului nu a reusit in ultimii 5 ani

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 august 2016, 12:30 Revista Presei | Subiectele Zilei

Interventie elicopter in Piatra Craiului
Foto: Captura Facebook
Niciuna dintre interventiile aeriene SMURD, facute in ultimii cinci ani in Piatra Craiului, nu a fost dusa la bun sfarsit, acuza membrii Asociatiei Nationale a Salvatorilor Montani, dupa ce colegii lor din Zarnesti sunt anchetati de Departamentul pentru Situatii de Urgenta in cazul interventiei pentru salvarea unei femei care a cazut 30 de metri in masivul Piatra Craiului, scrie Digi24.

Femeia a cazut circa 30 de metri , in zona Caldarea Ocolita, pe Braul de Mijloc, intr-o o zona greu accesibila si extrem de periculoasa, precizeaza Dispeceratul National Salvamont, care arata ca aceasta avea fracturi de femur si de antebrat si traumatism cranio-cerebral.

Dupa ce salvamontistii au cerut un elicopter pentru recuperarea victimei, la fata locului au sosit doua aparate de zbor, "un elicopter privat care a evacuat victima si salvamontistul din perete, elicopterul SMURD preluand victima si transportand-o la spital".

Atunci, acelasi departament a interzis unui echipaj aerian privat, timp de aproape doua ore, sa intervina.

Reprezentantii Asociatiei, citati e Digi24, spun ca asteapta rezultatele anchetei, iar daca echipa de la Salvamont Zarnesti va fi gasita vinovata, sunt hotarati sa-si caute dreptatea in instanta.

"Femeia priveste efectiv lucrul asta, (n.r. crede ca) va fi salvata de acolo dar vede cum elicopterul pleaca. La intrebarea pe care a pus-o prin statie, de ce a plecat, sa primeasca un raspuns ca nu i se da voie de sus, in privinta ca salvarea trebuie sa fie facuta de un elicopter SMURD", a declarat Ciprian Lolu, care de 16 ani este salvator montan in Piatra Craiului si care a participat la actiunea de salvare a femeii.

Membrii echipei Salvamont Zarnesti afirma ca, in ultimii cinci ani au solicitat sprijin aerian SMURD de cinci ori, la accidente grave produse in Piatra Craiului.

"Imi pare sincer rau ca spun asta, dar de fiecare data au zburat la mare distanta de echipa de salvare, cu care ma aflam si eu, in abrupt, au fost zile in care nici nu ne-au reperat", afirma si Ioan Pivoda, presedinte al Comisiei Tehnice ANSMR.

"De cand am trecut la sistemul asta, gandit de domnul ministru secretar de stat, ca SMURD-ul sa intervina cu elicopterele in zona montana, sa ne ajute, numai probleme avem", spune si Mircea Opris, presedinte ANSMR.

Secretarul de stat Raed Arafat, seful Departamentului pentru Situatii de Urgenta din cadrul MAI, a refuzat sa comenteze acuzatiile salvamontistilor, pe motiv ca ancheta interventiei din Piatra Craiului nu este incheiata.

Pe 21 august, atunci cand a avut loc interventia, familia victimei a solicitat prezenta unui elicopter privat la fata locului, dar in momentul in care aparatul de zbor localizase victima, pilotul a trebuit sa abandoneze misiunea, la ordinul Departamentului pentru Situatii de Urgenta, care a trimis in zona un elicopter SMURD. Acesta a survolat zona, insa nu a putut cobori. Misiunea a fost dusa la bun sfarsit tot de echipajul privat.

Imagini de la interventia elicopterului privat puteti urmari aici.

Raed Arafat la Sinteza zilei
Foto: Captura Antena 3

Raed Arafat a mai fost acuzat, in cazul tragediei de la Clubul Colectiv, ca nu a permis interventia unor ambulante private aflate la fata locului, dar secretarul de stat a respins aceste afirmatii, precizand ca nu a avut cunostinta de acest lucru.

Mai multe aici si aici.


Citeste mai multe despre   



















7554 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Bineinteles ca-s de vina salvamontistii (Marţi, 30 august 2016, 12:45)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    De ce nu aveau la ei ruleta, sa masoare prapastia?
    L-as lua pe domnul Arafat la cateva actiuni ale salvamontistilor. Fara sa care ceva. Doar sa se deplaseseze cu mainile in buzunar pe frig, pe ploaie, pe zapada, pe arsita, cale de multi kilometri prin munti. Sa vada dupa aia cat poate el estima o adancime si cum o sa stea cu "comunicarea".
  • +18 (18 voturi)    
    va place sau nu... (Marţi, 30 august 2016, 12:50)

    math_2 [utilizator]

    ..palestinianul este unul dintre cei mai puternici oameni din Romania. Bine ancorat in sistemul nostru balcanic PSD-Antene-motociclene el supervizeaza tot asolut, orice interventie, orice achizitie.
    Va reamintiti ca si presedintele (tiranul, fascistul, betivul...) a iesit cam scofalcit dupa ce a avut tupeul sa il atace intr-o declaratie. Iar principiul lui Arafat este FARA CONCURENTA, adica ori ii salvam noi, ori SA MOARA.
  • +13 (15 voturi)    
    asta e (Marţi, 30 august 2016, 12:55)

    mos ion roata [utilizator]

    militarizareaa impusa de Arafat.Este de apreciat experienta lui in domeniu dar linia organizatorica ce a impus-o este total aiurea.Daca vrem un serviciu de calitate acesta trebuie demilitarizt in totalitate si organizat pe baza de activitate civila si voluntariat asa cum este in toate tarie civilizate.Marea de epoleti si chipie trebuie canalizata spre treaba lor,nicidecum la servicii de urgenta.Militarii nu pot sa faca fata unor astfel de servicii.Ei sunt invatati sa astepte ordine,sa evite implicarea cat de mult posibil si nu prea le au cu alfel de disciplina decat cea cazona.
  • +12 (12 voturi)    
    voi l-ati vrut... (Marţi, 30 august 2016, 13:18)

    Mateiul [utilizator]

    rezultatele s-au vazut pe parcursul anilor care au trecut. din pacate nici cutremurul care va curata jumatate de bucuresti nu o sa fie suficient sa-i faca pe oameni mai constienti. asta-i romanul zilelor noastre. nu e prost destul pana nu e si fudul. nu cred ca e nevoie sa enumar cazurile esuate. mai usor le putem enumera pe cele reusite. bravo copii. urmeaza sa scandati "Arafat Presedinte", ca atat va duce capu
  • +16 (16 voturi)    
    Ce se ancheteaza (Marţi, 30 august 2016, 13:29)

    LianaSerbanescu1 [anonim]

    Si de ce sunt anchetati oamenii astia, ca eu nu pricep. SMURD isi da cu stangul in dreptul si nu reuseste sa scoata o victima dintr-o situatie-limita si ei ancheteaza Salvamontul...? Pe cuvantul meu ca am citit de 3 ori, ca sa pricep cine pe cine ancheteaza, dar nu am inteles si de ce! Pentru ca au chemat si un elicopter privat si nu au asteptat, disciplinati, sa soseasca SMURD? Daca femeia a fost salvata, ce mai conteaza? Ce atata tevatura, nu s-au facut sufficient de ras in ultimii ani, inclusiv cu aceasta ultima solicitare?
  • +12 (12 voturi)    
    Arafat recidiveaza (Marţi, 30 august 2016, 13:59)

    ictin [utilizator]

    Sa ne amintim ca la Colectiv s-a intamplat la fel: Entitati private au incercat sa intervina cu ambulante sau cu alt fel de sprijin si au primit interdictie de la acest criminal numit Arafat. Familiile victimelor au incercat sa le mute la spitale din strainatate si au primit interdictie de la acest criminal numit Arafat.

    Si deja ma intreb: cum de acest criminal inca mai este implicat in sistemul medical din Romania?
  • +8 (8 voturi)    
    nu va atingeti (Marţi, 30 august 2016, 14:20)

    victor L [utilizator]

    de doctorul Calafat.
  • +12 (12 voturi)    
    cineva trebuie sa-l opreasca pe Arafat asta (Marţi, 30 august 2016, 14:34)

    bogdan1477 [utilizator]

    Eu daca eram victima sau ruda cu victima si stateam in prapastie 2 ore doar pentru ca Arafat nu a permis unei echipe de salvare private sa intervina, il dadeam in judecata pe Arafat pentru tentativa de omor. Cum e posibil ca echipa de salvare privata sa fie oprita de la o interventie de urgenta pe motiv ca elicopterele smurd au prioritate? Daca vioctima aia murtea intre timp de vro hemoragie interna?

    Si mai jult, acu de vina pentru ca SMURD-ul n-are suficinet cablu in troliu sunt salvamontii, care trebuiau sa vina cu ruleta si sa masoare prapastia. Omul asta a depasit orice limita a bunului simt.
  • +12 (12 voturi)    
    Din nou , altii ...?! (Marţi, 30 august 2016, 15:04)

    The Insider [utilizator]

    Mda...., se pare ca , din nou , sunt altii de vina sau potentiali vinovati de serviciu , si in niciun caz domnia sa si marile reforme facute, vezi Doamne....
    E pt prima data cand vad ca pune, chipurile , siguranta si potentialul risc al pierderii pacientului inaintea oferirii explicatiei simple si atat de bine cunoscute de fapt , si anume :
    1. ) Poti sa ai flota flotelor si exclusivitatea exclusivitatilor - juridic vorbind - daca nu e dublata si de expertiza necesara, ori , toate misiunile SMURD aeriene se desfasoara pe principiul Load and go - Incarca si fugi - stabilizarea si extragerea unei victime fiind facuta ori de ambulanta , ori de Salvamont sau orice alte forte agreate de Dr. Arafat si sustinatorii acestuia - a se vedea actiunile recente din Apuseni, exploziile miniere din Valea Jiului samd. ! Nu detine si nu are personal calificat pt misiuni de interventie in focar - adica identificare , stabilizare la locul accidentului si abia apoi transport !
    2. ) Degeaba detii elicoptere daca expertiza pilotilor este absenta - cunoasterea zonei este cruciala in astfel de cazuri, simpla identificare prin GPS nu ajunge, particularitatile de relief , curenti aerieni si circulatia acestora este indispensabila , mai ales in contextul instabilitatii de la sine intelese si, teoretic , recunoscuta si acceptata de cei din domeniu a acestor aparate de zbor !
    3.) Este cunoscuta de catre toti ca fiind de notorietate continua incercare de subordonare a serviciilor Salvamont , Salvamar , Salvamin , a serviciului de ambulanta al Aeroportului Otopeni samd - recte alte entitati cu atributii similare si apartenenta locala comunitara sau institutionala- de catre Dr. Arafat - prin varii modalitati , de la training si pina la inglobarea in structura ISU , dar la acelasi nivel financiar pt personalul ce il face functional majoritar benevol sau sezonier - tare mi-e teama ca va reusi sa mai prind un cap de pod si din acest punct de vedere ! .....continuare imediat
  • +10 (10 voturi)    
    Continuare... (Marţi, 30 august 2016, 15:15)

    The Insider [utilizator]

    Pe deasupra este cunoscuta aversiunea aproape patologica fata de acel operator privat aerian local din Brasov - ce are , din cate stiu eu , state vechi de plata in materie de misiuni aeriene cu echipaje ale ambulantei Brasov - si care , nu odata , a demonstrat ca se poate acolo unde Arafat spune ca nu ! Mai mult de atat , acel om a intampinat de nenumarate ori raspunsuri halucinante din partea diverselor institutii cu autoritate in domeniu la momentul solicitarilor de aprobari/autorizari samd ca si circuit al autorizarilor specifice - un raspuns destul de des intalnit fiind ca singurul serviciu autorizat pt asa ceva este SMURD-ul ! Nimeni insa nu spune ca SMURD-ul nu are nici macar personalitate juridica ! Despre ce vorbim atunci ??!!
    Bref , poate ne trezim odata si odata si vom incepe sa vedem de ce nu vedem padurea de copaci, de ce n-are ursul coada etc.... Timpul trece , dramele tot continua sa apara dar noi , ca si opinie publica , continuam sa fim la fel de letargici si indolenti in a ne vedea interesul cu adevarat ! Ori toate astea ne vor costa un pret inimaginabil la momentul cand catastrofe de genul recentei Italii, Tibet sau altele nu ne vor mai ocoli.... E doar o chestiune de timp , de intamplat s-a mai intamplat....cat si cum s-a platit cei mai in varsta mai pot depune marturie....
  • +8 (8 voturi)    
    cum așa (Marţi, 30 august 2016, 15:16)

    verdeata [utilizator]

    Cum adică să-i ancheteze? Nu ar fi normal să-și facă ei analiza incapacităților și a ceea ce ar avea de corectat ca săă fie la fel de performanți?