Tolo.ro: Cu doua ore inainte sa moara, Ioan Gyuri Pascu chemase o ambulanta, care a pus diagnosticul de atac de panica si i-a dat un diazepam

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:33 Revista Presei | Subiectele Zilei

Ioan Gyuri Pascu
Foto: HotNews.ro
O ambulanta care a venit acasa la fosta sotie a lui Ioan Gyuri Pascu, cu doua ore inainte de moartea cunoscutului actor si cataret, i-a pus acestuia diagnosticul de "atac de panica" si a plecat dupa ce i-a dat un diazepam, scriu ziaristii Catalin Tolontan si Mirela Neag, pe Tolo.ro.

Barbatul de 55 de ani a murit de infarct luni, la 5 dimineata. Cu doar doua ore inainte, in noaptea de duminica spre luni, Gyuri Pascu si fosta lui sotie, in casa careia se afla, au sunat la 112.

"Au trimis o ambulanta de tip AMD, de consultatii la domiciliu, cu un echipaj format dintr-un sofer si un medic. Gyuri era agitat si medicul i-a dat doar un calmant, un diazepam, i-a pus diagnosticul de atac de panica si a plecat", a declarat o sursa de la Ambulanta Bucuresti.

Dupa doua ore, a urmat un alt apel la 112, la care au ajuns, de aceasta data, trei masini: doua de la SMURD si o ambulanta de tip C, cu medic.

Gyuri Pascu nu a mai putut fi resuscitat.

Sursa citata afirma ca "in ultimele trei zile, la Ambulanta a fost o stare de alerta". "Directorul Alis Grasu si-a dat seama ca ceva a fost in neregula si a discutat indelung cu medicul. A cerut ca totul ramana secret", spune sursa de la Ambulanta Bucuresti.

Alis Grasu, sefa Ambulantei Bucuresti, a confirmat evenimentele din noaptea de 25 spre 26.

"Da, in jurul orei 3, la 10 minute dupa apel, o ambulanta de consult a ajuns in casa unde era Gyuri Pascu. Tensiunea era buna, 12 cu ceva, pulsul era bun, de 74. Sotia tot spunea ca domnul Pascu face atacuri de panica, astfel incit medicul i-a administrat o jumatate de fiola de diazepam", a declarat Alis Grasu.

Diagnosticul medicului a fost "atac de panica".

"La urmatorul apel la 112, cel de dupa ora 4, au ajuns doua masini de la SMURD si o ambulanta de tip C, cu medic de la noi. Nu sint niciodata prea multi oameni pentru o resuscitare. Dar medicul nostru n-a mai intervenit, pentru ca cei de la SMRD i-au spus ca se ocupa ei si ambulanta noastra a plecat", a mai spus Alis Grasu.

In urma acestor incidente, s-a declansat o "cercetare interna".

"Facem o ancheta sa vedem daca medicul de la ora 3 a facut tot ce trebuia sa faca. Daca a respectat protocolul. Si vom lua masuri. Intelegeti-ma, daca n-a respectat, ce pot face eu?", a mai spus directorul Alis Grasu.

Tolo.ro afirma insa ca medicul de la prima interventie nu a putut arata conducerii un EKG.

UPDATE

Alis Grasu a intervenit ulterior la Antena 3 si a afirmat ca joi este termenul limita pentru finalizarea cercetarii administrative, fiind asteptata pana atunci "nota explicativa a medicului" care a fost pe ambulanta.

Intrebata de ce aceasta nota explicativa nu a fost depusa pana acum, Alis Grasu a invocat lipsa de personal si faptul ca la ambulanta "se lucreaza foarte mult".

In ceea ce priveste interventia la Ioan Gyuri Pascu, acesta l-ar fi informat pe medicul de pe ambulanta, potrivit lui Alis Grasu, ca "de cateva zile acuza insomnii datorate durerilor articulare de la nivelul genunchiului".

Intrebata daca a fost efectuat un EKG, ea a precizat ca "simptomatologia nu impunea obligatoriu EKG".


Citeste mai multe despre   



















17611 vizualizari

  • -25 (31 voturi)    
    Tolo: pe statul de plata al Varanului Felix! (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:41)

    Miky60 [utilizator]

    Atata timp cat este pe statul de plata al Varanului Felix alaturi de Badea Mircea si Gadea, eu nu voi avea niciodata incredere in ce spune Tolontan. Cand se va duce la un post independent ca Digi doar atunci il voi crede. Pana atunci este suspiciune in tot ce spune!
    • -10 (22 voturi)    
      Digi post independent? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:30)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Cu Prelipceanu? Hai sa fim seriosi.
  • +9 (21 voturi)    
    Niste cretini (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:44)

    mitg [utilizator]

    Adica medicul de pe "ambulanta tip AMD" nici macar un EKG (dureaza un minut) sa-i faca? Exista EKG-uri portabile, sau putea sa-l aduca la spital.

    Tensiunea arteriala si pulsul NU au in unele cazuri nimic cu probleme miocardice.

    La puscarie.
    • 0 (4 voturi)    
      mie parca (Miercuri, 28 septembrie 2016, 19:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      nu-mi vine a crede ca nu i s-a facut si un ekg. in mod normal, medicul de pe ambulanta se intereseaza si de istoricul medical al pacientului.
      pe de alta parte, stiu din proprie experienta ca atacul de panica duce la cresterea tensiunii arteriale (atat presiunea sistolica cat si cea diastolica) si a pulsului.
      • +1 (5 voturi)    
        te referi la medicii adevarati (Miercuri, 28 septembrie 2016, 20:06)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Sunt ingrozita sa stiu ca asemenea cretini sunt pe ambulante si au in maini vietile oamenilor.
      • +1 (3 voturi)    
        istoricul de atacuri de panica?.. (Joi, 29 septembrie 2016, 9:50)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        da, ar fi frumos sa suni la 112 si medicul ala in drum spre tine sa scoata tableta si sa-ti verifice istoricul inregistrat in bazele de date ale ministerului sau casei de sanatate de care apartii. dar daca nu exista asa ceva? sotia a spus ca suferea de atacuri de panica, pulsul si tensiunea erau bune. oare cate persoane cheama ambulanta crezand ca au un atac de cord care se dovedeste, din fericire, a fi o alarma falsa?..
        • +1 (1 vot)    
          nu pe (Joi, 29 septembrie 2016, 19:50)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          drum, evident, ci cand ajungea fata in fata cu pacientul
          ii zice anamneza si stiu ca este obligatia oricarui medic si cu atat mai mult a medicului de pe ambulanta.
          e anormal sa te iei dupa ce spune pacientul la telefon, dar atunci cand ajungi la bolnav, ca medic pe ambulanta, sa poti lua o decizie corecta, trebuie sa ain toate informatiile. nu trebuie sa te multumesti cu aparanta. la 3 noaptea?
          si in plus, pe fiecare ambulanta exista aparat pt. ekg, portabil. daca nu stiati.
    • +7 (9 voturi)    
      Mai usor cu pianul (Joi, 29 septembrie 2016, 0:31)

      baciul-vrancean [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Astept declaratiile sotiei. Medicul de pe ambulanta spune ca s-a refuzat deplasarea la spital.
      Tontolan filtrează tendentios informatiile.
      Multumiti-i lui Basescu pentru exodul medicilor. Daca o mai frecati mult pe tema asta s-ar putea sa plece si astia care au mai rămas si când chemati ambulante sa va vină doar soferul, sau poate o mașinuță Google sau Amazon, fără sofer.
  • +23 (27 voturi)    
    Eterna ascundere a adevarului. (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:44)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Scenariul se repeta mereu. Ascundem adevarul si speram ca poate nu se afla.
    In acest caz ar fi trebuit spus public ca la ora 3 un medic al ambulantei a ajuns si a pus un diagnostic.
    Ca a fost gresit, ca a procedat bine sau rau, astea sunt dicutii ulterioare.
    Dar adevarul trebuie spus.
    Solicit demisa conducerii ambulantei, mai concret a doamnei Alice Grasu.
    Motivul ? Ascunderea adevarului.
    Ati facut la fel ca la Gigina, ati ascuns adevarul cateva zile sperand ca nu se afla.
    • +14 (16 voturi)    
      asa e (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      si eu stiu om cu accident cerebral, ii chemam medicul de familie, acesta spune ca are cadere de calciu, ii da un calciu la fiola, si pleaca acasa.
      Cand il ducem noi pe pacient cu masina la Municipal (dupa vreo 2-3 ore), doctorii se iau cu mana de cap: omul suferise un AVC si ramasese cu gura stramba.
  • +19 (23 voturi)    
    iar si din nou (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:45)

    Francisc 1 [utilizator]

    sistemul trebuie schimbat cu totul , incepand din anul intai de facultate , asta sovietic de care se gata toti e clar ca nu merge !
  • +16 (20 voturi)    
    msg (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:51)

    rohasV [utilizator]

    nu se va termina niciodata cu atitudinea asta....mori cu zile....de vina e mortul
  • -10 (18 voturi)    
    cu ce e de vina (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:52)

    xanti [utilizator]

    Medicul de pe ambulanta cand sotia spune repetat ca are "atacuri de panica" ca doar nu e medic sa stie.
    • -1 (13 voturi)    
      hai ca ai zis-o... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      si cel mai prost medic e in stare sa depisteze un infarct (desi e adevarat ca exista si infarcturi ,,silentioase'') Chiar daca nu iti vine sa crezi, pana si eu ma prind daca cineva are atac de panica sau infarct.
    • +13 (13 voturi)    
      atac de panica (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:55)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Atacul de panica comporta trecerea pe la UPU. Trebuia deci luat de acasa. Stiu din proprie experienta. Pe mine Salvarea m-a "umflat' intr-o noapte fiindca ma speriasem ca fac soc anafilactic. Fiindca n-aveam, totusi, nici pe dracu', mi-am cerut scuze de la medicul de garda, care mi-a spus ca nu e cazul, fiindca in orice situatie cei agitati au prioritate si trebuiesc suparavegheati. Deci Gyuri , trebuia dus la spital. Ce tot atata...
      • +1 (1 vot)    
        dar daca nu a vrut? (Joi, 29 septembrie 2016, 14:35)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

        din declaratia medicului reiese ca a vrut sa-l duca la spital, dar a fost refuzat. putea sa-l oblige?
    • +2 (2 voturi)    
      un medic adevarat stie sa faca diferenta (Miercuri, 28 septembrie 2016, 20:08)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      NU aveti dreptate.
  • +12 (14 voturi)    
    protocoale? organizare? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 15:59)

    rsbl [utilizator]

    Ba trimite 1 masina de consultatii, ba trimite 3 ambulante.
    Nu e cam mare diferenta?
    • +5 (9 voturi)    
      Nu ma pricep (Miercuri, 28 septembrie 2016, 18:12)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      Dar ma gandesc ca intre "e constient dar agitat" si "nu respira, nu are puls" si desfasurarea de forte e diferita.
      Nici statele bogate nu-si permit un sistem de ambulanta supradimensiunot astfel incat sa ofere raspuns maxim la orice apel la nr de urgenta, cu atat mai putin Romania.
      Tot ce poti face e sa optimizezi resursele pe care le ai.
  • +13 (15 voturi)    
    nasol.. (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:12)

    akillies [utilizator]

    ..daca nu s-a respectat protocolul (banuiesc ca din el face parte si antecedente medicale <boli cardiace, cronice etc.>, test de glicemie, etc.).

    Verdictul medicului legist pica greu peste medicul de pe Ambulanta de la 3:10.. Si inca si mai greu pe sistemul nostru emdical.
    • +11 (15 voturi)    
      imi pare rau sa o zic (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      astfel de cazuri se intampla zilnic...ii doare in bascheti pe doctori ca le moare un pacient....totul e sa nu se faca tam-tam in presa...in rest e vina pacientului, ca nu s-a igrijit.
      • -3 (9 voturi)    
        si a cui e vina?... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 18:40)

        Zalmoxis [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ... a doctorului? ca tu mananci ca porcu' si stai toata ziua si te holbezi la TV?
    • +2 (2 voturi)    
      stii ca majoritatea ambulantelor (Miercuri, 28 septembrie 2016, 20:11)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      nu au in dotare nici un minimal tester de glicemie? Este ingrozitor.
  • +15 (21 voturi)    
    Imi pare rau (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:15)

    aniod [utilizator]

    Daca ar fi existat adevaratii medici de familie, poate ar fi fost unul langa el, caci era clar bolnav. Nu toate bolile se vindeca cu ambulanta, cate 5 minute de pacient. Trebuie sa vina medici care cunoasc pacientul, care sa faca vizite la domiciliu.
  • +12 (22 voturi)    
    Furie și revoltă (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:30)

    zet [utilizator]

    Dacă se confirmă, atunci doctorul de pe prima ambulanță trebuie cercetat pentru omor din culpă.
    Nu se mai poate accepta bătaia asta de joc, trebuie să înțeleagă odată și angajații ăștia de pe diferite servicii de urgență că au o responsabilitate imensă, greșelile lor au efecte de viață și de moarte. Dacă vi se pare că sunteți prost plătiți, sau mai știu eu ce argumente nesimțite aveți pentru crimele voastre, dați-vă demisia și plecați! Dar așa nu mai merge.
    Groaznic, nu vreau să mă gândesc prin ce a trecut Gyuri în ultimele lui clipe de viață.
    • +1 (3 voturi)    
      toti suntem victime.. (Joi, 29 septembrie 2016, 10:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui zet

      cand ajungi sa faci subit un atac de cord ai 2 variante: 1. malformatie congenitala ascunsa de la care mori tanar, eventual in timp ce alergi pe teren la un meci amical. 2. o viata intreaga in care ti-ai neglijat sanatatea si un medic de familie care nu a fost deloc aproape de familia ta.

      daca ai ajuns sa suni la 112 fara sa stii macar ca ai un atac de cord, deja esti pe jumatate mort si nu este vina medicului de ambulanta.
  • +13 (17 voturi)    
    Of doamne ... (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:30)

    Carcalete [utilizator]

    ... putea sa scape !!!

    Fix asa a patit cineva din familie. Norocul nostru a fost ca medicul de pe ambulanta si-a dat seama despre ce e vorba si l-au trimis pe sus la Elias unde a intrat direct in operatie si i s-a montat un stent. Totul in cadrul "Programului de tratament invaziv al infarctului miocardic acut".
    • +7 (11 voturi)    
      corect (Miercuri, 28 septembrie 2016, 16:49)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      si eu am o ruda, fix in aceiasi situatie: medicul s-a prins ca are infarct si ne-a trimis cu salvarea la Fundeni, direct in operatie....dar cei mai multi nu se prind ca e vorba de infarct, si cred ca e vertij..
      • +2 (2 voturi)    
        primul ajutor.. (Joi, 29 septembrie 2016, 11:18)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        cel mai important factor in astfel de cazuri este acordarea primului ajutor. daca o persoana intra in stop cardiac langa tine, nu e suficient sa suni la 112, trebuie sa incepi manevrele de resuscitare imediat si sa continui pana la sosirea ambulantei! durata MINIMA in care trebuie sa incerci resuscitarea este de 40 de minute! cat timp creierul ramane oxigenat, persoana are sanse de supravietuire. http://circ.ahajournals.org/content/133/14/1338

        oare Gyuri a avut sansa asta?
  • +5 (11 voturi)    
    Inca o dovada a degringoladei din Romania (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:14)

    Wanheda [utilizator]

    Spuneti-mi macar o singura institutie care e functionala....in afara de cea a trollilor sovieti din beci.
    • +4 (8 voturi)    
      Este una (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:26)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Se numeşte "Aparatul de Partid pentru Protecţia Membrilor". Funcţionează excelent în toate partidele, fără excepţie.
      • +3 (3 voturi)    
        in ultimul timp (Miercuri, 28 septembrie 2016, 18:15)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        a inceput sa dea rateuri. Din fericire.
  • +5 (7 voturi)    
    Și dacă e malpraxis, ce se întâmplă? (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:42)

    Nyk1 [utilizator]

    Se va schimba oare ceva? Va plăti oare personalul medical cu pricina?

    E, acum gândiți-vă că pe un artist celebru precum Ioan Gyuri Pascu îl tratează cel puțin la fel de bine ca și pe părinții sau bunicii voștri, deci pe cei din urmă îi va paște un rezultat similar în cele din urmă dacă lucrurile continuă tot așa.

    Cred că foarte mulți dintre noi fie am avut cel puțin un membru al familiei ucis de incompetența medicilor, fie am auzit prin vecini de astfel de cazuri. Cred că ceva trebuie făcut pentru a-i trage la răspundere. Incompetența și prostia pot ucide!
  • -8 (14 voturi)    
    Tolo revine (Miercuri, 28 septembrie 2016, 17:43)

    baciul-vrancean [utilizator]

    Observ cu foarte mare atentie cum acest mercenar nu scapa niciun eveniment cu incarcatura mare de emotie pe care sa nu-l speculeze in favoarea angajatorilor sai, recte Cercurile de Influenta Pharma.
    Moartea unui om cu un suflet asa de mare precum Gyuri nu putea fi ratata de hiene.
    Acest mercenar, se pare, nu traieste din presa , ci din contracte de denigrare. Este un fel de hitman, iar tinta sa este Sistemul Medical Romanesc de Stat.
    Stim cu totii ce a reusit in restul cazurilor; sa distruga nemeritat reputatii si cariere, cu probe fabricate.
  • -1 (1 vot)    
    Bani, bani, bani (Miercuri, 28 septembrie 2016, 21:20)

    lisu [utilizator]

    Bani, mariri de salariu, munca putina este tot ce se viseaza in ziua de azi printre "profesionistii" nostri bugetari.
  • +1 (1 vot)    
    salvarea in Romania (Joi, 29 septembrie 2016, 11:18)

    Tanyla [utilizator]

    Am solicitat salvarea pentru copilul meu , varsa nonstop.Dupa o ora a venit o "salvare" de la Hipocrat ( eu am sunat la 112) , cu un medic de familie (am vazut pe stampila pusa pe reteta , turc cred , are un nume cu rezonanta turceasca) , care mi-a spus ca fiul meu de 4 ani si zece luni are colica biliara !!! Nu am studii medicale ,dar am intrebat daca un copil asa mic poate avea colica si mi-a raspuns nonsalant ca da."Trusa medicala " era ca dimesiune cat o geanta de mana (sport ) , unde erau ceva medicamente si ustensile.Concluzia " ii fac o injectie cu metroclorpramid si gata nu mai varsa"! Am refuzat , mi-a dat o reteta de sirop Metroclorpramid (care nu se mai administreaza copiilor, asa mi-a spus medicul de familie , ca s-ar fi retras de pe piata).Copilul meu era de internat clar , era slabit, deshidratat.A plecat "salvarea" , ne-am urcat in masina, am mer l-a spital, m-au certat ca am stat cu copilul sa verse de 6 ori, I-au dat osetron pentru greata ( pe vena) perfuzii 18 ore ( cu pauze deoarece refuza mancarea) , si am revenit acasa dupa trei zile de spitalizare (toate astea la privat ),chiar daca cotizam la greu la sistemul de sanatate public.Mi-au spus medicii ca am facut foarte bine ca ma refuzat injectia propusa de medicul de pe salvare, nu m-a intrebat nimic de istoric, alergii, boli etc.Am fost cu copilul la o clinica oftalmologica (privata) pentru un consult, si m-au intrebat printre altele daca a facut vreodata convulsii.Nu am inteles legatura, dar mi-au explicat faptul ca la cei care aveau asemenea istoric , le puneau in ochi o alta solutie pentru dilatarea pupilei, pentru a evita eventuale probleme.
  • +4 (4 voturi)    
    Decesul d-lui Pascu. (Joi, 29 septembrie 2016, 13:14)

    CameliaPetre [anonim]

    EKG-ul arata momentul inregistrarii activitatii cardiace,este orientativ si ne ajuta la diagnostic.Ieri am avut o pacienta cu toate EKG-urile normale facute la controalele periodice dar odata a trebuit sa alerge pe scari si a facut o criza dureroasa in piept.La institut unde lucra nu s-a facut EKG dar s-a hotarat sa vina la spita.N-a venit imediat a mai amanat .La EKG-ul de efort facut in policlinica si apoi la coronarografia facuta s-a pus dg,de boala coronariana cu stenoza de artera coronara drapta 33 la suta.Pacienta va face bypass in perspectiva,este tanara nu fumeaza are munca de birou,stil de viata sanatos si a avut toate ekg-urile normale.Si in cazul d-lui PAscu EKg-UL DE LA ORA 3 NOAPTEA PUTEA FI NORMAL SI SA DECEDEZE LA ORA 5 DIMINEATA CU UN INFARCT MIOCARDIC.Nu trebuie acuzati medicii cazurile sunt individuale,decizia apartine medicului care trateaza si situatia in sine se poate schimba in orice moment spre rau sau din contra spre bine.Daca tot veti acuza medicii va veti trezi ca nimeni n-o sa-si mai asume nimic din cauza acuzatilor aduse si va fi mult mai rau.Adica o mare masa de oameni la poarta unitatilor de primiri urgente.Iar triajul pacintilor il va face presa.
    • +1 (1 vot)    
      Enzimele SGOT, SGPT, nu EKG, diagnostice! (Joi, 29 septembrie 2016, 17:31)

      contest [anonim] i-a raspuns lui CameliaPetre

      Recomandata era oricum, transportarea neintarziata la Cardiologie fiindca enzimele dau imediat certitudinea leziunii miocardului!
      Regretatul artist inca mai putea fi salvat! Probabil nu in Romania!