Rise Project - Gabriela Firea si primul sot: Profit de 23.700 dolari pe spatele unei nonagenare

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:00 Revista Presei | Subiectele Zilei

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Gabriela Firea a primit, acum trei zile, titlul de "Business Woman of the Year", in cadrul unei gale care a scos in evidenta meritele si altor femei obisnuite sa aiba succes in viata. Dand timpul inapoi cu douazeci de ani, RISE prezinta detaliile unei afaceri simple, profitabile, dar necunoscute, din biografia celei care conduce astazi Bucurestiul.  

In primavara lui 1996, primarul general al Capitalei si sotul ei de atunci, Rasvan Firea, au castigat 23.700 de USD, speculand naivitatea unei femei in varsta de 90 de ani. Batrana se numea Lucia Rauwolf si traia, de mult timp, in exil - la capatul catorva decenii de persecutii politice la care ii fusese supusa familia. 

In 1996, Gabriela Firea lucra ca ziarista la Televiziunea Romana. Era casatorita de trei ani cu omul de afaceri Rasvan Firea si locuia in cea mai buna zona a Bucurestiului, pe Bulevardul Primaverii. 

Pe 21 mai 1996, sotii Firea au cumparat de la o batrana pe nume Lucia Rauwolf un teren liber, de 300 de mp, situat in cartierul in care ei traiau, amplasat chiar vizavi de fostul palat al lui Nicolae Ceausescu. 

O saptamana mai tarziu, pe 28 mai, au vandut terenul mai departe, mult mai scump, unui afacerist sirian.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
10713 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    Azi un ou, maine un bou (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:14)

    Procuratorul [utilizator]

    Contează doar ca boul să marce banu', ca știe coana mare ce trebuie făcut.
    Eu zic ca nu apucă să termine mandatul până intra la beci. Pariem?
  • -4 (16 voturi)    
    Ce inseamna "mult mai scump"? (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:15)

    harky [utilizator]

    Ati aflat niste crampeie de informatii si le prezentati drept mare stire! Practic terenul a fost achizitionat la 79 USD/m2, ceea ce nu era o suma neinsemnata la nivelul anului 1996. Spuneti exact cu cat l-au revandut, sa vedem tabloul complet!
    • +3 (5 voturi)    
      pai au castigat 23700 dolari (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:44)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui harky

      totusi nu exista date conform carora femeia respectiva nu stia ce vinde si la ce pret.
    • +4 (6 voturi)    
      scrie in articolul RISE (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:52)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui harky

      au facut 30 la suta mai mult in 7 zile
    • +5 (5 voturi)    
      23.700 de USD este profitul rezultat in urma (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:53)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui harky

      speculatiei...

      imi pare rau de tine ... citesti dar nu intelegi ... apoi mai si comentezi ...

      Bilanțul celor două tranzacții, despărțite de numai șapte zile, a fost următorul: au cumpărat cu 180.000.000 ROL (61.100 USD), au vândut cu 250.000.000 ROL (84.860 USD), au câștigat 70.000.000 ROL (23.760 USD).
    • +3 (3 voturi)    
      nope (Vineri, 25 noiembrie 2016, 13:27)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui harky

      Articolul spune ca a "castigat" 23700$, adica profit din diferenta de pret de la cumparare la vanzare. Daca au cumparat cu x $/mp atunci au vandut cu x+79 $/mp. Daca pretul platit batranei a fost sa zicem 100 $/mp inseamna ca au castigat cam +80%. Nu e rau pentru specula.
  • +8 (14 voturi)    
    Chiar Asa (Vineri, 25 noiembrie 2016, 11:42)

    NUCoruptiei [utilizator]

    "Business Woman of the Year" pentru ce .. Pentru ca a inselat si a profitat de "naivitatea unei femei ". Acesta este stilul de marlan promovat de "culoarea rosie".. Oricum o reclama in campanie pentru cei superficiali si deja manipulati, nu strica ..
    • +8 (10 voturi)    
      slabut slabut (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:44)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui NUCoruptiei

      se vede ca era la inceputuri. Pesedistii care se respecta dau tunuri de sute de milioane...
  • +6 (8 voturi)    
    Am citit materialul RISE (Vineri, 25 noiembrie 2016, 12:36)

    NicolaeA [utilizator]

    Firea minte ! Dreptul civil spune ca un sot poate cumpara singur dar proprietatea este a familiei ! La vanzare, in acest caz, este necesara semnatura ambilor soti !
    Firea a argumentat invers in ceea ce a declarat !
  • +6 (6 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 25 noiembrie 2016, 15:33)

    tudor74 [utilizator]

    Stiu ca in anii 90 exista o lege care spunea ca nu ai voie sa vinzi teren catre straini (care nu sunt cetateni romani), cum a vandut Firea terenul unui sirian ?
  • 0 (0 voturi)    
    s-a păcălit (Sâmbătă, 26 noiembrie 2016, 10:07)

    GabrielBarbu [anonim]

    Înţelegând că profitul a fost de doar 23700 USD este evident că nu a făcut o afacere bună. Probabil că nu-i stătea în fire să facă afaceri. Trebuia să păstreze terenul care acum sigur valorează mult mai mult.