Blog Lucian Mandruta: Cum te pacalesc fetele frumoase sa intri cu un like in armata postacilor

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 6 ianuarie 2017, 4:15 Revista Presei | Subiectele Zilei

Armata postacilor
Foto: lucianmandruta.com
Nu stiu daca va mai aduceti aminte: acum cateva luni se inaugura la Ghimbav o investitie Eurocopter, in prezenta presedintelui Frantei, Hollande. In aceeasi zi, un grup de profile de facebook a dat share la stire, insotita de un acelasi comentariu: "Totul a fost bine gandit, ne-au distrus fabricile, pentru a ne construi ei altele in care lucrem ca niste sclavii". Am respectat ortografia. Cum vedeti, acelasi text a fost preluat cu mici variatiuni si cu copy/paste intre ei, de cel putin 20 de persoane. Teoretic, diferite...)

Cele mai multe din profilele din slide-show par false. Dar unele sunt construite cu migala, in timp, prin share-ul unor virale care nu au nicio legatura cu politica. Una dintre ele, de exemplu, Diana Alexandra Nichita, are 1000 de followers si 5000 de prieteni.

Pentru realizarea acestui material m-a ajutat Manuel Avramescu. El a incercat sa se imprieteneasca cu Diana, fara succes. Nu mai e loc. Asa ca s-a uitat pe poze:

"Am verificat pozele – nu exista nici macar una (din 450) care sa fie personala. Toate sunt luate de pe net, majoritatea chestii neutre de genul meme, flori, animale, citate, peisaje etc” spune Manuel.

Printre picaturi, in universul online al postacilor apare si componenta nationalista, care in esenta zice cam asa: Romania e o tara minunata, dar nu mai e ca pe vremuri, pentru ca azi suntem colonie. Vezi poza asta cu Ceasca, distribuita de pe un alt portal aparent nevinovat si textul: "Bun, rau, macar iubea Romania. Cei care o conduc o vand la straini!"

Multe postari promoveaza cateva site-uri:

– jurnalul.net

– stiri-interactive.com

– viralmix.net (disparut in ultima luna)

– jurnalista.net

– stiriziare.net

Site-urile par trase la indigo....


Vezi investigatia integrala pe blogul lui Lucian Mandruta






















16904 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    fiti fara frica (Vineri, 6 ianuarie 2017, 7:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    am incaput sub mustata protectoare a conducatorului suprem , de acum niciun rau nu ne mai atinge.
    • +3 (5 voturi)    
      dupa acest viscol exista sansa sa o (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      barberim...astfel MRU va fi impacat ....nu va fi singurul "daramat" de Strada !
  • +14 (16 voturi)    
    armata este din kiselef a lui P$D (Vineri, 6 ianuarie 2017, 7:59)

    un domn [utilizator]

    liderrul lor este mazeta El Maximo
  • -9 (13 voturi)    
    Bravo bre... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 8:16)

    Fraier cu geaca de piele de vaca [utilizator]

    ai descoperit apa calda.
  • +10 (10 voturi)    
    și încă!... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 8:32)

    barbu007 [utilizator]

    ALTERNATIVENEWS.RO, bugetul.ro...
  • -6 (22 voturi)    
    propaganda si contrapropaganda (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:08)

    jackalphonse [utilizator]

    Cam asta este articolul de fata. Cine spune ca nu traim in vremuri interesante?
    Era mai multa liniste in timpul Razboiului Rece:)
    • +6 (8 voturi)    
      dragut (Vineri, 6 ianuarie 2017, 11:58)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Cum vorbiti voi toti la fel, zici ca ati fost la aceeasi scoala.
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:11)

    liviu_ [utilizator]

    "Sorry, this content isn't available right now
    The link you followed may have expired, or the page may only be visible to an audience you're not in.
    Go back to the previous page · Go to News Feed · Visit our Help Center" haha si-a blocat situ gagica
  • -8 (12 voturi)    
    dl Mandruta? (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:12)

    victor L [utilizator]

    pai, el spunea intr-o emisiune ceva despre "ceferistii italieni".
  • +18 (24 voturi)    
    Tare (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:15)

    Sani [utilizator]

    Votacii PSD nu-si dau seama ca fabricile romanesti au fost distruse exact de cei care acum plang cu lacrimi de crocodil dupa ele, lacrimi comandate de Putin & Co.


    Bai frate, proasta natie mai suntem!
    • +3 (15 voturi)    
      Nu cred ca-i proasta (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:45)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Pai ce Petrica Roman e roman? Iliescu?Tariceanu? Pe acte sunt , parintii lor nu.La butoane au fost antiromanii plasati de Imperiul de la Est sau Vest
      • +1 (5 voturi)    
        Hohoho.. (Vineri, 6 ianuarie 2017, 11:52)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Bai snitel, deci:
        1. oamenii buni sunt romani
        2. oamenii rai sunt anti-romani

        Intrebare: Cine face clasificarea?

        Liiceanu sau Tariceanu...Dumnezeu sau Diavolul?

        Hai bai, vezi rezumatul comentariului meu de mai sus!
  • +20 (20 voturi)    
    Armata postacilor (Vineri, 6 ianuarie 2017, 10:32)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Este o inventie geniala: poti influenta decisiv de exemplu rezultatele unor alegeri intr-o tara fara sa tragi un glont, fara interventie militara, doar manipuland. Mi se pare firesc ca cineva sa construiasca o intreaga institutie de manipulare pe web atat timp cat aceasta aduce profit sau avantaje politice si economice.

    Oricine se poate proteja de manipulare. Se numeste educatie antidotul si sta la indemana oricui vrea sa se educe sa caute si sa invete. Nu vrea? Asta e - devine carne de tun (manipulat) pe web.

    Cand eram copii ce ne spuneau parintii? Nu vorbesti cu necunoscuti. Nu-i asa ca am uitat? Cum naiba sa citesc sau ascult ce posteaza Xulescu pe web?!?!? Cum naiba sa fiu "prieten" cu un necunoscut, chiar si pe web. Si asa cum in viata de zi cu zi daca nu ma spal put exact asa si pe web fiecare om trebuie (dar nu e constrans de nimeni) sa isi mentina igiena digitala din jurul sau.
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Vineri, 6 ianuarie 2017, 12:04)

    SoulSearcher [utilizator]

    daca se cauta putin mai bine se gasesc ONG-urile finantate de voiculescu sau mai rau.. direct de la kremlin

    facebook-ul si social media in general trebuie sa separe clar continutul editorial de cel personal.

    s-a vazut si la americani la alegeri, se vede si pe la noi...
  • +3 (9 voturi)    
    tare articolul (Vineri, 6 ianuarie 2017, 12:29)

    xanti [utilizator]

    Cine are ochi sa citeasca va intelege ca ne aflam in plin razboi informatic si autoritatile statului sunt total neputincioase sau si mai rau chiar sprijina.
    • +2 (4 voturi)    
      Si culmea (Vineri, 6 ianuarie 2017, 16:39)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Este de departe cel mai civilizat tip de razboi de pana acum. Deci de fapt progresam.

      Ne plangem zilnic insa nu vedem ca traim ca zeii de fapt, majoritatea dintre noi.
    • +1 (1 vot)    
      Autoritatile statului (Duminică, 8 ianuarie 2017, 16:27)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Sunt prea ocupate sa bage in buzunarele proprii. Nu mai au timp sa se ocupe si de treburile statului.
  • +1 (1 vot)    
    Absolut corect (Duminică, 8 ianuarie 2017, 16:36)

    KostasP [utilizator]

    De aceea, cu ani in urma, mi-am facut o misiune din a combate toti postacii filorusi si filocomunisti de pe hn. Si o fac pro-bono in timpul meu liber. Dar asta ar trebui facuta profesionist de catre sri. Dar se pare ca serviciile nu considera manipularea opiniei publice amenintare la securitatea nationala. Toti mai multi romani se lasa manipulati de media (acum s-a mai adaugat si rt, care manipuleaza f discret dar f eficient). Ignoranta si mai ales dezinformarea produsa de informatia de tip "gri" are un efect extrem de nociv asupra oamenilor de rand. Vezi latrina3 si alte televiziuni care folosesc acest tip de informatie cu foarte mare succes.