Florin Iordache a plagiat in teza de doctorat dintr-un interviu dat de MRU - Romania Libera

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 16 ianuarie 2017, 10:22 Revista Presei | Subiectele Zilei

Florin Iordache
Foto: AGERPRES
Ministrul justitiei, Florin Iordache a copiat, in teza de doctorat, pagini intregi dintr-un interviu-fluviu pe care Mihai Razvan Ungureanu, pe atunci ministru de Externe, l-a acordat imediat dupa intrarea in UE, sustine Romania Libera.

Actualul demnitar nu precizeaza sursa si nu foloseste niciodata ghilimele. Mai mult, un sfert din articolele trecute in bibliografie sunt scrise de el insusi, iar 10% sunt comunicate de presa si rapoarte, noteaza sursa citata.

In finalul tezei de doctorat, demnitarul plagiaza masiv dintr-un interviu pe care fostul ministru al afacerilor Externe, Mihai Razvan Ungureanu, l-a acordat in ianuarie 2007 agentiei Rompres, scrie Romania Libera, care afirma ca a identificat patru pasaje vaste pe care Florin Iordache le-a plagiat doar cu o mica schimbare de topica.

Intrebat in legatura cu aceasta situatie, ministrul Florin Iordache a spus doar: "Nu comentez".


Citeste mai multe despre   






















5650 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    daca e mai mult de 5%, sa-si dea demisia! (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:29)

    king david hotel [utilizator]

    Daca e mai putin, .....?
    • +6 (8 voturi)    
      Da (Luni, 16 ianuarie 2017, 11:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Nu inainte ca impreuna cu clica chimistei de renume mondial Andronescu sa schimbe legislatia pentru ca toti plagiatorii sa scape de consecinte, indiferent de procent. Intr-o țară de hoți, pagiatorii trebuie să se afle la loc de cinste!
  • +13 (13 voturi)    
    Ce naiba sa mai asteptam ??? (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:33)

    polonyca [utilizator]

    Un ....IMPOSTOR INCOMPETENT !!!! Ne facem inca o data , de rasul lumii.....pe cine poate reprezenta un .....gagautza de asta ????
  • +11 (11 voturi)    
    Mortal :)) (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:33)

    Astronautul [utilizator]

    :))))) nu mai e nimic de zis

    .
  • 0 (14 voturi)    
    4% (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:36)

    U_swamp [utilizator]

    Sindromul plagiatului 4% se va razbuna. Astept ca demoazela care se ocupa de plagiate sa se "aplece" si asupra tezei lui Coldea, ca acum e suspendat.
  • +3 (9 voturi)    
    Viceversa (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:37)

    Sati [utilizator]

    MRU l-a plagiat dinainte de plagiat (preventiv) pe "Martea Neagra" zis si "amenintatul".
  • +17 (17 voturi)    
    OK, plagiem-plagiem... (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:40)

    JestersTear [utilizator]

    ... dar de la basistul acela, ma!!!???
    Acesta ar putea fi caz de excludere din PSD: orice plagiat trebuie sa aiba demnitatea lui in partid!
    :-)
  • +15 (15 voturi)    
    "Nu comentez" (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:44)

    Porcurorul General [utilizator]

    Singura idee proprie.
  • +14 (14 voturi)    
    Ce atata mirare ! (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:44)

    NicolaeA [utilizator]

    Doctoratele la toti politicienii sunt plagiate ! Doctoratele adevarate apartin celor care se ocupa de stiinta (in cele mai multe cazuri), nu celor care se ocupa de politica ! Pentru un doctorat adevarat muncesti 2-4 ani fara a avea prea mult timp de alceva.
    Politicienii si-au pavoazat CV-urile cu doctorate cum se impodobeau papuasii cu margele de sticla colorata ! Bine ca nu-s canibali - politicienii, nu papuasii !
    • +8 (8 voturi)    
      Nu e de mirare (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:53)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Cine face politica daca nu HOTII, MAFIOTII si BORFASII? Ce sunt partidele daca nu grupuri de CRIMA organizata? Iar daca spui pesedist) ADLE, UDMR etc) - spui totul: e echivalent cu a spune HOT.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu are ce sa comenteze (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:48)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    Genul acesta de impostori nici macar n-au idee ce e scris in teza de doctorat. Lucrarile sunt scrise pe repede inainte de "furnicute" de partid (asistenti universitari, de ex) care presteaza pt a intra in gratiile celor cu putere de decizie sau influenta.
  • +8 (8 voturi)    
    No comment, spus intr-o astfel de situatie (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:49)

    Susufler0 [utilizator]

    de catre un politician roman inseamna, de fapt : "Recunosc" !
  • +10 (10 voturi)    
    Asa Justitie, asa Ministru (Luni, 16 ianuarie 2017, 10:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Deci un HOT cu iz PENAL conduce Justitia de la noi! INCREDIBIL! Politia a fost condusa de un alt plagiator (hot!), Un alt condamnat penal e seful Camerei si al PSD: Oare Ro chiar merita sa mai fie un stat? Acesti borfasi ar merita sa infunde ocna pe viata in loc sa populeze ministerele pentru a fac tara praf!
  • +7 (7 voturi)    
    vorba lui Eminescu: (Luni, 16 ianuarie 2017, 11:18)

    Altiro [utilizator]

    "Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi
    Să ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi!
    Tot ce-i insemnat cu pata putrjunii de natura,
    Toti se scursera aicea si formeaza patriotii,
    Incat fonfii si flecarii, gagautii si gusatii,
    Balbaiti cu gura stramba sunt stapanii astei natii!
    Voi sunteti urmasii Romei? Niste rai si niste fameni!
    I-e rusine omenirii să va zica voua oameni!"