Ministrul Justitiei, discurs plin de greseli

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:04 Revista Presei | Subiectele Zilei

Florin Iordache
Foto: AGERPRES
​Ministrul Justitiei Florin Iordache a sustinut un discurs luni, la finalul dezbaterii publice pe tema proiectelor gratierii si modificarii codurilor penale (amnistia  mascata), spunand, in linii mari, ca nu a luat inca o decizie daca proiectele vor fi adoptate prin ordonanta de urgenta, prin asumarea raspunderii guvernului sau prin lege promovata in Parlament, si promitand sa preia o parte dintre propunerile facute de participantii la dezbatere. Discursul ministrului a fost insa plin de greseli gramaticale. Digi24 a analizat discursul ministrului, evidentiind o serie de greseli comise de acesta.

Cum s-a exprimat Florin Iordache: Am finalizat dezbaterea publica CARE am avut-o. (corect: pe care)

Cum s-a exprimat Florin Iordache: Am niste observatii PE CARE vreau sa fie cuprinse. (corect: care)

Cum s-a exprimat Florin Iordache: Avem, de asemenea, PROPUNEREA pe care chiar colegii nostri de la PNL L-AU FACUT. (corect: propunere pe care... au facut-o)

Cum s-a exprimat Florin Iordache: In cursul zilei de astazi, TOTI cei care au dorit sa participe I-AM PRIMIT. (corect: i-am primit pe toti cei...)

Cum s-a exprimat Florin Iordache: Vom tine cont de observatiile PE CARE s-au facut astazi. (corect: care)


Citeste mai multe despre   























9258 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Mi-e rau (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:13)

    UnObservator [utilizator]

    Alte cuvinte sunt de prisos..
  • +17 (17 voturi)    
    FI = fata de idiot (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:13)

    Rarara [utilizator]

    Analfabet! Este tipic psd. Ce poti sa spui mai mult?
    • +4 (4 voturi)    
      dA (Marţi, 31 ianuarie 2017, 14:54)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

      Cred ca cea mai buna caracterizare i-a facut-o CTP la Digi 24: "iepuroi buimac". Mai rad inca si acuma....
  • +15 (15 voturi)    
    ... care este .... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:19)

    dagenia [utilizator]

    abilitatea de a fura si inabilitatea de a se exprima corect in limba romana SUNT CRITERII de admitere in psd. si ALDE :)
  • +16 (16 voturi)    
    Sa-mi bag picioarele, (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:31)

    Bazil [utilizator]

    cica asta-i ministru. Ma intreb cum de juristii accepta asa o nulitate in fruntea ministerului. Asta nici nu ar trebui sa se apropie de usa ministerului, dar sa il mai si conduca. Felicitari prim-ministrului pentru echipa pe care a conduce dragnea.
    • +9 (9 voturi)    
      si felicitari (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:04)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Si felicitari comisiei parlamentare CARE l-a audiat si CARE l-a gasit apt si competent.
      jalnic
    • +7 (7 voturi)    
      este ministru de unica folosinta (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:10)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      (precum hartia igienica)-il folosesc doar la albirea infractorilor (criminalii de la revolutie,cei de la 13-15 iunie,hotii si pungasii din partid) si apoi se trage apa peste el.
  • +13 (13 voturi)    
    mda, da, da... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:38)

    ..13 [utilizator]

    Atata au putut sa dea mafiotii pentru portofoliu de MInistru al Justititie...

    Asta este cel care face strategii legislative si modifica codurile penale - s-au cel putitn ar trebui sa emita propunerile...

    Suntem, fara suparare, o tara de prosti!
    Prostii si mafiotii ne reprezinta! Basta!
  • +15 (15 voturi)    
    na, tipul clasic de roman mindru ca e roman (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:41)

    bogdan1477 [utilizator]

    Asta e tipul de politician iubit de poporul PSD. Semidoct, descurcarets, arogant, smecher. La asha popor, asha conducatori. Pacat ca ceilalti citeva milioane care nu votam orice pentru 100 de lei in plus au fost prea comozi pentru a vota. Acum probabil le pare rau, si ordonantele astea sunt abioa inceputul. Astia in maxim 2 ani ne scot din UE.
    • +6 (6 voturi)    
      nu cred ca nu scot din ue (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:58)

      sorvas [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      dar in mod cert tara va bate pasul pe loc, de fapt probabil ne vor da inapoi cu inca 10 - 15.

      timp in care ei vor aduna mai multe averi si cum banii inseamna putere....vor aduna mai multa putere...

      imi pare rau ca adversarii politici au fost asa moi in campanie si ca prostoavanul de ciolos nu s-a implicat in ea. trebuiau sa fie mai galagiosi, mai prezenti....au fost toata campania pe "silentios", vreme ce mizeriile psd-iste au stat in prime-time cu promisiuni mari si pomeni multe.


      se vor imbogatii psd-istii din banii nostri, ne vor saraci mai mult, ne trimit inapoi in timp....of, deja suntem cu 50-100 de ani in urma vestului...nu-i mai prindem niciodata, cel putin nu cat traim noi.

      sper sa iasa o mini revolutie daca dau OUG urile. de data asta simt ca pasnic n-o sa mai mearga.
    • +7 (7 voturi)    
      plus ca (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:59)

      sorvas [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Ciordache pare un semi-analfabet cu Doctorat. Chiar nu-i contesta nimeni doctoratul clovnului astuia ?
    • +2 (2 voturi)    
      draga Bogdane- SA NU NE MINTIM! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 14:44)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Asta este majoritatea din tara -

      indiferent unde este ea plasata ideologic - in P$D, PMP sau in PNL.

      Cei mai capabili au plecat din tara si lucreaza pe bani frumosi.

      Demonstratia facuta de guvernul Ciolos a fost una a elegantei - asa ar trebui sa functionam daca avem conducatori capabili si demni.

      Romanul nu a inteles mesajul lansat de guvernul Ciolos.

      Romanului ii place fusaraia, minciuna si furtul.

      De aceea a ales P$D-ul sau nu s-a prezentat la vot - ca i-a durut in baschetatii aia de hipsteri - acum ies la demonstratie ca sa arate ca le pasa - dar oare NU ESTE PREA TARZIU???

      CE VREM OAMENI BUNI?

      Munca si cinstea

      sau

      MInciuna, furtul si prostia???
  • -8 (12 voturi)    
    Deontologia profesionala va caracterizeaza, (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:54)

    xrogo [utilizator]

    greselile lui Iordache au fost repede sanctionate dar comemorarea Micii Unirii a lui Johann nici macar n-a fost semnalata!
    • +5 (7 voturi)    
      Normal, (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:06)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nu vezi ce moaca de intelijent are?
    • +4 (4 voturi)    
      Băi, deonto-ologule... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 14:32)

      J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ăla care e supus procesului electoral poate să fie chiar analfabet (găsim cazuri destule în partidul vostru). Ăla care e numit ministru trebuie să îndeplinească un minim de condiții profesionale (corespunzătoare ministerului respectiv). La voi, în PSD, aș începe cu noțiuni de gramatică elementară, că nu se așteaptă nimeni să fiți specialiști în ceva (poate doar în furatul din banul public).
  • +6 (6 voturi)    
    Analfabet "...publiCA CARE..." (Marţi, 31 ianuarie 2017, 12:55)

    anion [utilizator]

    Pe langa exprimarea incorecta din punct de vedere grammatical, a pus-o si de o cacofonie specialitatea lui Tariceanu.
  • +7 (7 voturi)    
    ministrul agramat (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:03)

    luavardna [utilizator]

    Soarta domnului Iordache, dupa terminarea mandatului de ministru, e pecetluita. Domnia sa va intra in istorie drept ministrul agramat care s-a incapatanat sa promoveze un proiect de lege "care" el cu manuta domniei sale l-a scris (desi avem cu totii mari dubii ca asa s-a intamplat). Cariera sa de politician s-a terminat in momentul in care domnia sa a inceput sa sustina, cu incapatanare si impertinenta, acest proiect de lege atat de contestat. Cat despre o cariera profesionala...sunt curios cine v-ar angaja, domnule Iordache dupa ce va veti fi atins obiectivul (partidului)!
  • +7 (7 voturi)    
    Nu-i de mirare! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:07)

    tenismenul [utilizator]

    Ce poti sa-i ceri unui agramat! E grea lb. romana! Cum dracu' se face ca tot felul de frpturisti ne conduc de 27 de ani? Cred ca a venit vremea sa se teama de furia populara! Prea suntem toleranti!
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:11)

    marianmarian [utilizator]

    Tara condusa de agramati si inculti... Intrebati-va de ce.

    Si inca ceva - o asemenea harababura mintala in privinta gramaticii de baza tradeaza nu doar incultura absolut gretoasa, ci si o lipsa totala de logica si de coerenta in gandire. Gandire care aici se caca pe gramatica, dar dupa ce pleaca din fata microfonului se caca pe legile tarii si pe ea toata.

    Na-va, rumani verzi si mandri!
  • +8 (8 voturi)    
    păi... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:20)

    calexe [utilizator]

    dacă astfel de greșeli nu apar în lucrarea de doctorat a domnului în cauză, atunci e o problemă. iar dacă apar e altă problemă...
  • +6 (6 voturi)    
    dupacum se arata lucrurile, (Marţi, 31 ianuarie 2017, 13:29)

    Ponta [utilizator]

    Toti PSD-istii au fata tipica de CAP-ist Activist.
    Se vede dupa moaca lornivelul IQ-ului.
    astia sunt zero barat in linie.
  • +1 (3 voturi)    
    Super! (Marţi, 31 ianuarie 2017, 15:06)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Asa va trebuie, pentru ca v-a fost lene sa iesiti la vot!
  • +3 (3 voturi)    
    tov. Iordache (Marţi, 31 ianuarie 2017, 16:42)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Este pesedist... ce altceva asteptati de la el ?!
  • +1 (1 vot)    
    Vanghele 2 (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:08)

    Ahha [utilizator]

    care este... Asta are doctorate dar n-a pus mana pe o carte in viata lui. Pentru ca cineva cu un minim de lectura n-are cum sa faca astfel de greseli. Va inchipuiti cata literatura/bibliografie trebuie asimilata pentru o licenta sau doctorat, Mii de texte juridice cu formulari deseori foarte alambicate, greu de digerat Pai asta a lucrat intr-o fabrica de mobila,..