Texte controversate in manualele belgiene pentru refugiati: "Tata arunca o bomba..."

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 mai 2017, 19:32 Revista Presei | Subiectele Zilei

Fraze nepotrivite in manualele pentru refugiati
Foto: Facebook - Catherine Lemaire
Un manual redactat la Bruxelles pentru invatarea limbii franceze si destinat refugiatilor contine fraze nepotrivite, relateaza postul RFI, care mentioneaza ca descoperirea a fost facuta de o persoana  care ii acompaniaza pe refugiati si ca materialele didactice vor fi scoase din uz in septembrie.

De trei ani, refugiatii irakieni si sirieni care locuiesc la Bruxelles invata sa citeasca in limba franceza fraze precum: "Tata arunca o bomba si merge la inchisoare" sau "El imi arata bomba si inchisoarea".

Gafa de proportii a trecut neobservata timp de trei ani intrucat acesti refugiati nu inteleg ceea ce citesc, noteaza RFI.

Catherine Lemaire, traducatoare, ii ajuta pe refugiati sa-si faca lectiile. Ea a descoperit saptamana trecuta aceste fraze si le-a postat pe Facebook.

A venit apoi reactia Centrului pentru promovare sociala Erasme. Directorul centrului, Bernard Desecluse, a recunoscut ca la vremea la care au fost redactate aceste texte nimeni nu le-a verificat. Insa cum este posibil ca un profesor sa includa intr-un material didactic exemple care au un caracter atat de sensibil? Potrivit RFI, argumentul oferit de centrul de promovare sociala a fost ca "nu se poate vorbi de rasism sau stigmatizare, intrucat asa numitele manuale au fost scrise inainte de atentatele de anul trecut".

Intre timp, s-a renuntat la serviciile profesorilor care au redactat textele in chestiune, iar identitatea lor nu a fost divulgata, mai noteaza RFI. Noile manuale, care vor fi disponibile in septembrie, nu vor mai contine aceste fraze. Pana atunci, insa, textele  controversate raman  in vigoare pentru cei 150 de refugiati irakieni si sirieni aflati la Bruxelles.



Citeste mai multe despre   






















3771 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    O măgărie bruxelleză tipică (Marţi, 16 mai 2017, 19:42)

    Harald [utilizator]

    Agresiune psihologică sub masca indiferenței.
    • -1 (1 vot)    
      Adevarul e altul, dupa ce da cu bomba e impuscat (Miercuri, 17 mai 2017, 7:35)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Pentru ca asta se intampla, statistic vorbind. Textul de mai sus le da speranta ca apuca sa scape cu viata.
  • +6 (14 voturi)    
    Cine este tata? (Marţi, 16 mai 2017, 20:02)

    Bogdan Petriceicu-FullHD [utilizator]

    Asta ma intereseaza pe mine.
  • +10 (18 voturi)    
    E chiar foarte eficient! (Marţi, 16 mai 2017, 20:16)

    mitg [utilizator]

    "Gafa de proportii a trecut neobservata timp de trei ani intrucat acesti refugiati nu inteleg ceea ce citesc"

    E clar ca nu pricep nimic, fiind analfabeti (nu stiu daca doar in alfabetul latin sau efectiv n-au nici un pic de educatie). In aceste conditii, nu le pot tine un curs introductiv despre iluminismul si valorile europene actuale printr-o lectura despre transcendentalism pozitivist cu influente post-moderne.

    In acest caz, este perfect in regula sa li se explice pe sleau ca la bebelusi ca cine da cu bomba, ajunge la inchisoare pe aceste meleaguri. Asa folosesc timpul eficient, folosind cursurile lingvistice si in vederea aclimatizarii acestor indivizi cu valorile continentale contemporane.
    • -1 (7 voturi)    
      te-as educa eu pe tine (Miercuri, 17 mai 2017, 8:25)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      in araba sa vad cat de destept esti. Auzi sunt analfabeti in alfabetul latin. Pai tu esti altfel in cel folosit de musulmani ?

      1. Asta nu era curs de cultura civica.
      2. Sper sa ajungi in europa de vest si la scoala sa le bage in manualele copiilor tai "Tata este tigan si fura din portofel apoi merge la inchisoare" , "Tata nu munceste ci cerseste" etc

      Incredibil cu ne gasim tocmai noi romanii sa discriminam. Cea mai discriminata natie din UE deoadata se simte foarte atacata de valul islamist. Tocmai noi cotropitorii europei si rusinea UE.
  • +11 (13 voturi)    
    Sau.. (Marţi, 16 mai 2017, 20:28)

    Pink Z [anonim]

    Elefantu-arunca bomba, ca sa-mi cada mie ...
    N-am gasit alta rima, sa traiti !
  • 0 (2 voturi)    
    Unul din profesorii pe nedrept indepartati (Marţi, 16 mai 2017, 21:04)

    Bazil [utilizator]

    este Ahmadi Al Burjudi
  • -1 (3 voturi)    
    ! (Marţi, 16 mai 2017, 21:47)

    tudorr [utilizator]

    Anah are bhombhe!
  • 0 (4 voturi)    
    Neobservata? (Marţi, 16 mai 2017, 22:49)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu pot sa pricep cum o gafa monumentala scapa nevazuta 3 ani. Nimeni nu citeste textele alea? Nici macar profesorii?!

    Dar si asta e nimic fata de urmatoarea. Cica manualele vor fi scoase din uz in septembrie!!! Asta-i culmea nesimtirii birocratice. Cu circumstanta atenuanta ca oricum nu citeste nimeni magariile alea.
  • 0 (4 voturi)    
    Pai si care e baiu ? (Marţi, 16 mai 2017, 23:07)

    BartSimpson [utilizator]

    Nu asta face "ta-su" ? Necunoscut, de altfel .. sa-i zicem "un cetatean" european ...
    • +2 (2 voturi)    
      faza e ca acel copil trebuie educat (Miercuri, 17 mai 2017, 8:18)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      chiar daca sa presupune prin absurd tatal lui face asemenea lucruri, copilul trebuie sa primeasca educatie europena daca tot i-au primit la ei in tara.

      Pe de alta parte: Sunt niste copii omule! Care e diferenta intre tine si cei care au permis masacrarea evreilor in WWII? sau copiii evreilor / imigrantilor sunt mai putin copii decat ai tai sau ai mei?
    • +1 (5 voturi)    
      Natie de prosti fuduli slugarnici si fatarnici (Miercuri, 17 mai 2017, 8:33)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      Pt oameni ca tine as renunta oricand la "mandria" de a fi roman. Sper sa ajungi sa te stabilesti in europa de vest si la scoala sa le bage in manualele copiilor tai "Tata este tigan si fura din portofel apoi merge la inchisoare" , "Tata nu munceste ci cerseste", etc

      Incredibil cu ne gasim tocmai noi romanii sa discriminam. Cea mai discriminata natie din UE deoadata se simte foarte atacata de valul islamist (desi in RO sunt 15 migranti in total). Tocmai noi cotropitorii europei si rusinea UE. I-am umplut pe aia de paduchi, hoti, cersetori si curve dar ne simtim deoada superiori pt ca au venit in UE altii mai putin civilizati decat noi (credem noi).

      Apoi ne plangem ca uite ce ne fac europenii. Nu ne respecta si ne baga pe toti in aceeasi oala. Ceva mai ipocrit rar am vazut

      PS: voteaza cu PSD ca ai profil de nationalist mandru ca e roman