Radu Tudor: Ambasadorul rus Valery Kuzmin, primit cu elogii de PSD Dambovita. Rusii de la Mechel sunt cei care au distrus Combinatul de Oteluri Speciale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 mai 2017, 21:45 Revista Presei | Subiectele Zilei

Vizita ambasadorului rus Valery Kuzmin (ctr. stg.) la Targoviste
Foto: Agerpres
Jurnalistul Radu Tudor a denuntat marti, intr-un post pe blogul sau, un "gest absolut irational si respingator" al conducerii Consiliului Judetean Dambovita, sub patronajul PSD. Acesta scrie ca, dupa ce rusii de la Mechel au distrus o unitate de elita a judetului - Combinatul de Oteluri Speciale, seful CJ Dambovita, pesedistul Alexandru Oprea, l-a primit cu bratele deschise pe ambasadorul Rusiei la Bucuresti Valery Kuzmin, cu dorinta publica de a continua "colaborarea economica".

"Acest gest revoltator al celor din PSD Dambovita este cu atat mai greu de suportat cu cat zeci de articole de presa, zeci de emisiuni ale tuturor televiziunilor, zeci de proteste ale angajatilor damboviteni au aratat drama uriasa generata de distrugerea intentionata de catre rusi a COS Targoviste", scrie Radu Tudor.

"Iar ca sa existe si o bomboana pe coliva PSD Dambovita, mai adaug un detaliu: cel care l-a primit cu bratele deschise pe anti-romanul Kuzmin (remarcat prin actiuni violent anti-romanesti cat a fost ambasadorul Rusiei la Chisinau) nu este nimeni altul decat fostul sef al SRI-ului local, Alexandru Oprea, azi pesedist de vaza si presedinte al Consiliului Judetean. Culmea, SRI care pe vremea cand Oprea era sef trimitea rapoarte potrivit carora rusii distrug intentionat combinatele de oteluri speciale romanesti pentru a elimina concurenta si a transfera totul in Rusia", a mai scris Tudor.


Agentia Agerpres a relatat ca ambasadorul rus Valery Kuzmin a declarat, marti, la Targoviste, dupa o intalnire cu autoritatile locale, ca vrea sa afle mai mult despre potentialul economic al zonei si ca mesajul pe care vrea sa il transmita este deschiderea la dialog.

"Vrem sa aflam cat mai multe despre voi, despre potentialul vostru economic. Mesajul meu este acela ca suntem deschisi la dialog', a spus ambasadorul rus.

Kuzmin a vizitat, marti, judetul Dambovita, a fost la Universitatea Valahia din Targoviste, apoi s-a intalnit cu oficialitati locale pentru a le cunoaste si a afla mai multe despre potentialul judetului.

"Intalnirea a fost una oficiala, cordiala, in cadrul careia atat presedintele Alexandru Oprea, cat si Excelenta Sa au facut prezentari generale ale celor doua regiuni - judetul Dambovita si, respectiv, statul rus, in perspectiva stabilirii, in viitor, a unei posibile relatii de colaborare intre parti. Este vizat, cu precadere, domeniul economic, dar sunt luate in considerare si alte domenii, precum cel educational, cultural sau turistic. In acest sens, se urmareste o diversificare a relatiilor dintre cele doua state, inclusiv la nivelul autoritatilor locale", se arata intr-un comunicat al CJ Dambovita.

Presedintele CJ Dambovita, Alexandru Oprea, a multumit ambasadorului Rusiei pentru interesul acordat judetului Dambovita, precizand ca, desi intalnirea a fost una de prezentare, discutiile purtate reprezinta pasi importanti pentru fundamentarea relatiilor bilaterale.

"Ne-am dori intensificarea relatiilor economice cu Federatia Rusa. Suntem deschisi, astfel, la orice propunere venita din partea unor agenti economici din Rusia si vom sprijini, in acest sens, orice investitie in judetul Dambovita", a spus Oprea.

Ambasadorul Rusiei a avut intalniri cu presedintele CJ Dambovita, Alexandru Oprea, cu prefectul Antonel Jijiie, precum si cu primarul Targovistei, Cristian Stan.


Citeste mai multe despre   























7572 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    orice lovitura incasata de Romania (Marţi, 30 mai 2017, 21:48)

    DimijoareiObt [anonim]

    este o victorie pentru putorile roshii !
    • +9 (9 voturi)    
      Credeti ca rusii au actionat singuri la Mechel? (Miercuri, 31 mai 2017, 8:46)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

      Cred ca acum se dezvaluie si cine i-a ajutat. Astia care isi vand si parintii pe un teanc de ruble.
    • +9 (9 voturi)    
      Administratie locala limitata! (Miercuri, 31 mai 2017, 9:18)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

      Cand copilaresti in comuna Varfuri, ca sa demonstrezi ca ai ajuns cineva... faci poze si cu ISIS numai sa impresionezi alti prosti de la tine de la tara!

      Mai bine faceau niste poze la poarta combinatului cu o sampanie in mana, ca succesul distrugerii siderurgiei sa fie complet sarbatorit!

      Idiotii...
    • +5 (5 voturi)    
      Evident! (Miercuri, 31 mai 2017, 12:47)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

      Colaborarea economică pentru distrugerea României de către PCR-PSD+URSS/RUSSia continuă neabătută, în timp ce ipochimenii ipocriți lansează petarde fumigene de genul ”Nu ne vindem țara” sau ”Mândru că sunt român”
  • +32 (32 voturi)    
    Oaia (Marţi, 30 mai 2017, 21:58)

    Porcurorul General [utilizator]

    Ca simbol al Romaniei. Si lupul conducator.
    • +13 (13 voturi)    
      Si trantorul mujic (Marţi, 30 mai 2017, 22:40)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Care se infrupta din bogatiile tarii.
    • 0 (0 voturi)    
      Expulzarea! (Joi, 1 iunie 2017, 10:43)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Aceasta marioneta tzafnoasa Kuzmin ar trebui imediat expulzat, ca motive a dat destule! In Evul mediu, aceasta canalie ar fi meritat sa fie spanzurat fara multa vorba...urmash de cekisti!
  • +35 (37 voturi)    
    Ei na... (Marţi, 30 mai 2017, 22:01)

    mircea_cjn [utilizator]

    Radu Tudor revoltat, de parca n-ar sti cine este PSD.
    Cu Geoana care zbura la Moskova, cu Ponta care cersea atentie lui Putin la Soci...

    In ce partid sunt acum fostii kaghebisti de la noi? ghici ciuperca.
    • +9 (11 voturi)    
      hopa (Marţi, 30 mai 2017, 23:01)

      arthur_l [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      stai bre ca o sa avem cica partid nationalist, Pro Romania, stati sa vedeti cum radu tudor si antenele vor incepe ca otv-ul cat de curand sa fie mari patrioti.

      stati sa vedeti cand vor incepe sa dea in p$d ca sa prosteasca lumea si pe urma daca da domnul sa treaca pragul de 5 % vor face alianta cu ei.

      aveti si voi putintica rabdare
      • +3 (5 voturi)    
        curentul nationalist (Miercuri, 31 mai 2017, 8:21)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

        va prinde extrem de bine in romania... Suntem un popor de infatuati, lenesi si cu gura mare pregatita oricand de scandal.

        Pai ce crezi ca iubeste cel mai mult inganfatul (romanii sunt miezul gogosii) sau lenesul (degeaba ne zbatem noi ca nu avem noroc, uite cum am vandut tara strainilor) ? curentul nationalist ii reprezinta...
        • +1 (1 vot)    
          totul e statistica (Sâmbătă, 3 iunie 2017, 0:42)

          arthur_l [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          totul e statistica

          in orice tara avem un procent care vor egalitate, comunism, apoi sunt ailalti care sunt cu dumnezo cu religia si le trebuie si la ia un partid dupa caz, crestin , fratii musulmani, etc, dupaia mai sunt astia extremistii si astia vor un partid nationalist, mai sunt dupaia astialalti flower power, veganii, le facem un partid al verzilor...deci in principalsunt asa vreo 3-5 curente principale depinde de tara.

          dar acum vine partea frumoasa. deci la noi in tara, doar nu credeti ca psd-istii sunt atat de fraieri sa ii lase pe altii sa isi faca ei partid. dupa 89 comunistii au facut partidul romania mare cu vadim in frunte, oo si da a prins la public, dupaia au facut pd-ul rupt din fsn, ooo partid democrat, dupaia au facut partidul verde, apoi au facut partidul conservator, sa cazi pe spate nu alta, la noi nu a prins un partid crestin ortodox pentru tara, pt ca ne-au luat-o altii inainte si anume udmr-ul care si-a ong-partid-99 etnic religios cica cu cele 4 biserici maghiare surori.

          deci cam asta e in romania

          si acum colac peste pupaza vine ghita si face romania unita cu vlad tepes si cu niste fraieri in tricouri negre, dupaia acum vine daniel si pontasi fac pro romania.

          vai de noi, dar asta e frumuesetea in romania
  • +22 (24 voturi)    
    latrina 3 ? crtitica P$D DB ? fief Rovana Plumb (Marţi, 30 mai 2017, 22:08)

    un domn [utilizator]

    ucenica nepoatei paukereriste poliana ?
  • +29 (31 voturi)    
    dezmembrarea instalatiilor siderurgice (Marţi, 30 mai 2017, 22:09)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    si mutarea lor in Rusia inseamna ,,colaborare economica"
    falimentarea combinatelor siderurgice, taierea la fier vechi a liniilor de productie, si disponibilizarile in masa ale otelarilor romani inseamna ,,colaborare economica"

    cate combinate siderurgice au falimentat Mechel pe teritoriul Romaniei, stiti!?
    • +12 (14 voturi)    
      Iti explica niuluk ca e invers (Marţi, 30 mai 2017, 22:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui fkoff!!!!!

      Rusii au vrut sa aduca bunastare dar americanii cei rai i-au fortat cu scutu.
  • +8 (10 voturi)    
    ce mizerie (Miercuri, 31 mai 2017, 0:33)

    Adrian_. [utilizator]

    SRI are si rol operativ nu doar de scris notite despre intentiile reale are rusilor in Romania. Iar cand notitele ajung la niste persoane controlate politic ale caror cariere au fost sponsorizate cu donatii in ruble iti dai seama ca oaia ii reprezinta pe multi.
  • +4 (6 voturi)    
    Nimic nu a fost distrus (Miercuri, 31 mai 2017, 7:17)

    John M. [utilizator]

    in Romania fara complicitatea celor de la putere care practic au vandut ce construise Ceausescu. Aceiasi infractori nu s-au gandit nicio clipa sa faca acea industrie sa lucreze in continuare. Au luat banii si dupa ei potopul !