VIDEO Patronul strain al unei firme de textile din Prahova catre angajatii care isi cereau salariile: "F**k off, you f****ing peasants!"

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 8 august 2017, 20:18 Revista Presei | Subiectele Zilei

Observatorul Prahovean a publicat marti o inregistrare video in care un barbat care pare a fi patronul unei fabrici de textile din Prahova isi injura angajatii care erau nemultumiti ca salariile nu fusesera platite la timp.

Acesta ii injura in engleza, numindu-i "tarani", "idioti" si "animale", iar vorbele sale sunt traduse de o femeie, care evita insa sa foloseasca toate injuraturile.

Inregistrarea video a fost facuta in 16 iunie, potrivit cotidianului citat, care arata ca patronul i-a strans pe angajati in mijlocul fabricii pentru a-i anunta ca salariile vor fi date cu platite cu intarziere.

Observatorul Prahovean presupune ca in urma cu o zi avusese loc un protest pentru ca oamenii nu isi primisera banii.
























8002 vizualizari

  • +16 (32 voturi)    
    si nenea ala de vorbeste engleza asa "frumos" (Marţi, 8 august 2017, 20:25)

    MoemBius [utilizator]

    in filmuletz
    Mai are firma in RO?

    Pacat
    acolo unde tre sa intervina statul sta si taie frunze la caini
    • +10 (18 voturi)    
      Da' dece? (Marţi, 8 august 2017, 21:47)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Dece ar interveni statul in curtea (privata) a omului?

      Sigur ca nu e corect si oameni iaia ar trebui sa fie aparati de Justitie, nu de stat.
      Se intarzie salariile, ITM-ul nu cred ca are a face aici ci numai Justitia, pentru nerespectarea contractului.

      Pe langa asta: cum credeti ca vorbesc miliardarii de carton, facuti de partid cu babi furati de la buget? Sigur nu zic f*ck off pentru ca limba romana e mult mai bogata in expresii de acest gen.
      • +1 (1 vot)    
        pentru (Miercuri, 9 august 2017, 20:53)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        cati bani pe luna .....drept salariu ai putea sa .......muncesti la firma aia si sa fii tratat asa ......pe fatza?
    • 0 (2 voturi)    
      la ce sa intervina statul? (Miercuri, 9 august 2017, 15:59)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      sa desfiinteze firma pentru ca patronul vorbeste urat? pai ar trebui sa desfiintam toata Romania pe criteriul asta..
      • 0 (0 voturi)    
        Daca stii tu unde mai sint (Joi, 10 august 2017, 1:15)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        astfel de cazuri
        esti complice ....daca nu le semnalezi celor in masura sa rezolve aceste aspecte
        si daca ....exista nu inseamna ca acesta trebuie sa fie comportamentul normal
        angajatul presteaza un serviciu contra unui salariu
        in nici un caz angajatul nu e sluga
        si in nici un caz seful nu e sef pentru ca stie sa injure
        nu inseamna ca daca lumea se complace in asemenea rahat cind e cazul trebuie sa l si suporte pe cel in cauza
  • +20 (28 voturi)    
    E, acum sa vedem cum isi face ITM treaba (Marţi, 8 august 2017, 20:41)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Daca si-ar face-o. Dar nu, ei au alte treburi, verificat condici si dormit prin parcari.
    • +7 (11 voturi)    
      Pai ar trebui sa si-o faca (Marţi, 8 august 2017, 21:37)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Pentru ca au dovezi
      si au dovezi cu care pot sa ajunga la "chiftele cu prastia" pentru discriminare
      ce aia sunt tzaranii lui
      sa se duca acasa la el sa vb asa frumos cu tzaranii lui
      Nu-i da nimeni dreptul sa vb asa
      aia e singura modalitate pe care o are sa divedeasca ca el e sef?
      eu nu vad cum de a scapat ne-asa cum zice el acolo
  • +7 (23 voturi)    
    hmm (Marţi, 8 august 2017, 20:45)

    dum_i [utilizator]

    Asa era si pe 1907 si unii acum cu motz, se mira de ce s-au rasculat oamenii...
  • -2 (16 voturi)    
    wow (Marţi, 8 august 2017, 20:52)

    Xorciser [utilizator]

    Asa ceva nu este posibil.
  • +4 (18 voturi)    
    No comment (Marţi, 8 august 2017, 21:05)

    Nyk1 [utilizator]

    Am vorbit destul mai demult despre importanța menținerii demnității noastre ca popor în fața intereselor occidentalilor.

    Cel mai trist pentru mine este mai degrabă gândul că există și mulți patroni români care își tratează conaționalii cel puțin la fel de rău ca în filmulețul de mai sus.
  • +5 (17 voturi)    
    Pt limbajul ala (Marţi, 8 august 2017, 21:14)

    Kosmos [utilizator]

    Gunoiul ala era arestat in vest. Faptul ca-si permite asa ceva in Romania este pt ca statul este slab.
    Corect ar fi ca toti angajatii sa continue greva pe termen nelimitat pana ce primesc scuze si un salar in plus ca bonus.
    • -1 (3 voturi)    
      n-are a face cu romania... (Miercuri, 9 august 2017, 15:31)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      hai sa nu exageram. aveti idee americanii cat de duri sunt cu angajati? mi-ar fi greata sa lucrez pentru unele multinationale de acolo la fel ca si pentru frustratul asta de doi bani, cu croitoria lui jalnica. Un singur exemplu, Andy Pearson, celebru CEO al Pepsi, era extrem de agresiv cu angajatii lui, la un moment dat spunandu-le :"A room full of monkeys could do better than this!’(adicatelea, mai bine aveam o camera plina cu maimute, ca faceau treaba mai buna ca voi...) Iar el era super apreciat in cultura corporatista pt rezultatele obtinute, metodele nu contau. Asa ca jeguri umane sunt peste tot si nu, nu ajung la inchisoare pt niste cuvinte de genul asta, sunteti incredibil de naiv...
  • +2 (20 voturi)    
    mais non... (Marţi, 8 august 2017, 21:21)

    demaGOGU [utilizator]

    ...asa ceva nu este posibil decat intr-un regim colonial pur si dur!
    • +5 (9 voturi)    
      ! (Marţi, 8 august 2017, 23:05)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      LOL ba, probabil tu lucrezi la stat, nu?
    • +2 (4 voturi)    
      ! (Marţi, 8 august 2017, 23:05)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      LOL ba, probabil tu lucrezi la stat, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Spune-ne ca in Rusia nu e posibil (Miercuri, 9 august 2017, 17:01)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Orang-utanii is la fel peste tot in lume, nu spune nimeni ca unii is sfinti fata de altii, decat ca unele zone geografice is infestate cu asemenea specimene.
  • -4 (14 voturi)    
    Rromania (Marţi, 8 august 2017, 22:22)

    Zummm [utilizator]

    Un stat puternic pe care aliatii se pot baza Pam-Pam. Astea nu-s de azi de ieri sa nu exageram sunt cam de....27 ani HAHAHAHAHAHAHA
  • +11 (11 voturi)    
    Omul doar observa.. (Marţi, 8 august 2017, 22:54)

    martianu [utilizator]

    Pana la urma daca guvernul isi trateaza proprii cetateni ca pe niste gunoaie, vine unu dinafara si doar observa.
  • -4 (6 voturi)    
    UPS! (Miercuri, 9 august 2017, 4:01)

    yes sir [utilizator]

    un alt invitat al PSD-ului care "stie" engleza
  • +11 (15 voturi)    
    functionarii se comporta la fel (Miercuri, 9 august 2017, 7:18)

    nedumeritul [utilizator]

    exact aceeasi atitudine o au si functionarii statului fata de cetateni si chiar fata de cei bogati daca acestia nu sunt in gasca cu ei. Nu e ceva anormal in Romania.
    Se cred dumnezei. Indiferent ce spun legile, normativele si instructiunile de aplicare daca functionarului nu-i plac ochii tai , nu rezolva problema si nu pateste nimic.
    Sistemul este astfel configurat incat functionarii daca vor il pot folosi penru jaf si discriminare.
  • +5 (13 voturi)    
    ar fi bine sa-l audiem si pe el (Miercuri, 9 august 2017, 7:21)

    nedumeritul [utilizator]

    exista un principiu : sa audiezi si cealalta parte.
    Sunteti de acord ?alfel procesul e stalinist......
    • -2 (4 voturi)    
      In sfarsit ... (Miercuri, 9 august 2017, 10:54)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Sunt 15 comentarii pana acum si se gaseste pana la urma o minte lucida care sa nu puna carul inaintea boilor.
      Respect !
    • +4 (4 voturi)    
      Nu, nu suntem de acord (Miercuri, 9 august 2017, 11:41)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Asemenea comportament nu poate fi acceptat intr-o tara europeana in 2017, indiferent de circumstante.
      • -1 (1 vot)    
        ! (Miercuri, 9 august 2017, 13:13)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Inseamna ca tu nu umbli pe la ghiseele statului, nu ai avut niciodata treaba cu meltenii de la primariile din "marile" orase sau sate si nu stii cum functioneaza ierarhiile in partidele gen pesede. Traiesti in Rromania? Banuiesc ca nu!
  • +5 (7 voturi)    
    e clar (Miercuri, 9 august 2017, 14:49)

    alllx [utilizator]

    Ce observam in filmulet este numai un efect al unei cauze pe care nu o stim.
    Clar tipul este scos din minti de f mult timp. Cei care nu aveti angajati, romani, nu aveti de unde stii cati peri albi iti scot oamenii cu indolenta lor, cu nivelul slab de pregatire dar cu pretentiile absurde.
    Nu-i iau apararea cipriotului ci incerc sa inteleg de ce a ajuns in halul ala de isterie.
    Spune la un moment dat ca este f nervos ca angajatii au facut scandal pt o zi de intarziere a salariului dar pe de alta parte a avut si plati anticipate a salariilor(cu 1-2 zile) si nici un angajat nu i-a multumit pt asta.
    Care nu stiti ce inseamna productie, vanzari, distributie, intarzieri de plati, nu comentati.
    Limbajul lui in schimb e sub orice nivel admisibil si am observat ca "duamna" care traduce nu traduce corect. Probabil ca daca ar fi tradus corect cipriotul era luat la bataie.
    Salariile mici si forta de munca prost platita sunt garantie pt ca astfel de firme sa activeze in RO.
    Lipsa educatiei, de 27 de ani, duce la astfel de derapaje garantate de un stat slab, corupt, mincinos, ghebos in relatia cu proprii cetateni.
    Un stat modern, civilizat acorda educatie de calitate, servicii medicale de calitate, cetatenii isi stiu drepturile, situatii de genul celei prezentate sunt raritati.
    Daca privim in profunzime concluzia este ca tot jegul scurs peste Romania in ultimii 27 de ani din porii partidelor corupte si mincinoase a dus la indobitocirea aproape a tuturor cetatenilor care devin din ce in ce mai frustrati. ar majoritatea lor nici macar nu stiu de ce si nu pot identifica sursa nefericirii lor.