Kelemen Hunor, dupa ce Andrei Plesu l-a criticat pentru declaratiile legate de centenarul Romaniei: Aleg sa fiu considerat mai degraba prost crescut, dar sincer, decat cu tact, dar meschin

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 17 august 2017, 17:04 Revista Presei | Subiectele Zilei

Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Liderul UDMR Kelemen Hunor i-a raspuns scriitorului Andrei Plesu, dupa ce acesta l-a criticat, intr-un editorial publicat in ziarul Adevarul, pentru cateva declaratii recente legate de centenarul Romaniei: "Eu aleg sa fiu considerat mai degraba prost crescut, dar sincer, decat un om cu mult tact, dar meschin", spune Kelemen Hunor, adaugand: "tacerea meschina este preferabila sinceritatii deranjante?".

Kelemen Hunor mai scrie, in dreptul sau la replica: "Apropo de nerealizari, dupa cum ne reproseaza domnul Plesu - recunosc, si noi suntem vinovati pentru toate nerealizarile posibile, desigur, intr-o proportie de sase si ceva la suta si pentru toata perioada de o suta de ani. Bineinteles, daca Ceausescu ne-ar fi vandut pe bani frumosi si pe noi, asa cum a procedat cu evreii si sasii, nu ar mai fi avut nevoie de politici complicate de asimilare, iar statul ar fi avut un castig financiar substantial si, implicit, vina noastra ar fi fost, proportional, mult mai mica. Romania ar fi avut mai multe autostrazi, o economie mai solida si in permanenta crestere, poate ca si dictatura ar fi fost mai ingaduitoare, iar dupa 1989, statul de drept ar fi fost mult mai solid, nemaivorbind de calitatea aerului pe care il respiram."

Andrei Plesu a publicat, recent, un editorial critic la adresa liderului maghiar, intitulat "<Aerul> pe care il respiram": "Apropo de politicieni: nu-mi iese din minte proasta crestere, lipsa de tact, mediocritatea contextuala a unui lider maghiar, care a tinut sa precizeze ca minoritatea pe care o reprezinta nu vrea si nu poate sa participe la sarbatoarea Centenarului. Tot ce a reusit, prin aceasta tifnoasa remarca, a fost sa stimuleze exact retorica nationalista pe care o amendeaza, cind e vorba de 'ceilalti'. Dl Kelemen Hunor, caci despre el este vorba, nu se simte in largul lui sa accepte o sarbatoare nationala, in lipsa oricaror 'realizari' in ultima suta de ani. Nu cred ca m-am manifestat vreodata ca xenofob, ca mincator de unguri, ca sustinator al nationalismului autohton, mai ales cind el ia forme extreme, sau ridicole. Dar nu pot sa nu observ ca unele 'realizari' am avea de raportat, totusi, pentru a imblinzi exigentele dlui Hunor: de pilda, n-am ezitat sa-l numim ministru al Culturii (2009-2012), dupa ce, mai intii, fusese secretar de stat. Uniunea Scriitorilor din Romania n-a ezitat sa-l premieze, pentru merite literare, in 1995, iar in anul 2000, Presedintia i-a oferit distinctia suprema ('Steaua Romaniei'). Nu s-ar zice ca dl Hunor a fost 'discriminat', ca minoritar, in toti acesti ani (doar daca nu cumva am vrut sa-l 'asimilam' pe sest, cum facem mereu de la 1918 incoace...). Pe de alta parte, deputat in Parlamentul tarii de peste 16 ani, dl Hunor are si dinsul, probabil, partea lui de raspundere, daca e sa contabilizam 'realizarile' si esecurile guvernarilor autohtone (cu care, indiferent de culoarea politica, UDMR s-a aliat, de regula, fara prejudecati). L-as invita, deci, fara suparare, sa nu mai stimuleze vrajba dintre romani si nenumaratii maghiari pe care, sunt sigur, nu-i reprezinta. Sa ne lase pe toti sa respiram, prieteneste, acelasi aer, cu bunele si relele lui", a scris Andrei Plesu despre Kelemen Hunor.




















3362 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Obscurul redactor de la Radio Cluj,da replici ? (Joi, 17 august 2017, 17:16)

    Plagarus [utilizator]

    Ceea ce a declarat "liderul " veterinaro-filosof al UDMR este in asentimentul tuturor maghiarilor de aici si de pretutindeni.
    Totusi putea sa o faca in conclavurile lor si sa nu agite spiritele nationaliste, degeaba.
    • +12 (16 voturi)    
      Cata ura la romanul acesta cu educatie maghiara (Joi, 17 august 2017, 21:14)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Analiza genetica a populatiei din Transilvania i-a dezamagit profund pe unguri. Toata populatia din Transilvania, Ungaria, Bulgaria, fosta Yugoslavie, Romania, Grecia, Austria are un bagaj genetic extrem de asemanator, nici urma de gena asiatica in toata aceasta multime (la Finlandezi si Estonieni mai exista ceva). Deci ce-i deosebeste pe toti acesti oameni (care se pot declara est-europeni) este cultura. Iar intre cultura romana si cea maghiara in Europa nu poti sa o alegi decat pe cea romana, toleranta si umana. Pentru ca individul Kelemen Hunor la fel de ungur sau roman ca si mine, are o ura viscerala pe vecinii lui doar in urma culturii care i-a fost introdusa in cap. O cultura a urii, o cultura a razbunarii, o cultura de respingere violenta a altor culturi, o cultura asiatica medievala in mijlocul batranei, tolerantei si civilizatei Europe.
      • -5 (9 voturi)    
        Tu multe aiureli spui de (Vineri, 18 august 2017, 10:41)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ,,bagaje genetice". Analizele tale nu au dovedit decat, ca modul de alimentatie in zona Romaniei este similar ( sarmale - cu putina carne de multe ori, sau chiar fara !) , mamaliga goala (sau cu putina branza), ciorba acra de oase de vita (fara carne), + suportatul prostiilor politicienilor ! s.a.m.d. Aceste obiceiuri alimentare si non alimentare transforma, in timp bagajul genetic , favorizand aparitia unor oameni mai ,,docili", dar suprapus pe baza bagajului gentic initial al fiecarei etnii. Restul, cine nu a suportat, a plecat de mult din Romania. Deci, un neam de unguri sau secui, oricata mamaliga va manca, nu va reusii decat sa fie mai ,,docil", dar nu va dobandii talentele artistice si spiritul social romanesc, nici in mai multe sute de ani.
        Cu Kelemn Hunor , chiar ai data-o in bara ! . El este evreu dupa mama, iar grosul evreilor au venit prin miscari ale populatiei in cadrul Imperiului Habsburgic si Tarist ( venire din Galitia probabil) acum 150-250 de ani.
        Vezi ! Se confirma ! (cu mamaliga). Kelemen Hunor nu este ,,docil", si este mai agitat si critic , pemtru ca neamul lui nu a mancat destula mamaliga in ultimii 200 de ani ! : -)))
      • +2 (4 voturi)    
        Poate-i chiar ura + interes lucrativ (Vineri, 18 august 2017, 13:54)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Politica si pt. grofii UDMR,este o vaca de muls !!!
  • +13 (17 voturi)    
    Completare (Joi, 17 august 2017, 17:18)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Considerat prost crescut, dar să putem noi maghiari fura cum doreste, tăiam păduri la români și prăduim tot sub orice guvernământ cum făcut până acum. Spune sincer asta UDMR dorim.
  • +16 (16 voturi)    
    Prost, crescut (Joi, 17 august 2017, 17:22)

    chihlimbar [utilizator]

    Kelemen alege sa fie prost si evident crescut.
  • +15 (15 voturi)    
    Numai doua (Joi, 17 august 2017, 17:30)

    benicio [utilizator]

    1. Andrei Plesu a fost baiat finut si nu a mentionat isprava domnului Kelemen din 2011 cand, ca ministru al culturii, a dat aviz pozitiv pentru descarcare arheologica la Rosia Montana.
    2. Inca unul care se adauga in insectarul celor care se inghesuie sa-i dea replica lui Plesu, ca deja a devenit o moda sa te iei la tranta cu dumnealui.
    3. Hai totusi inca una, ca nu pot sa ma abtin: cum naiba sa nu te enervezi cand se incearca cu atata nesimtire minimizarea actului de la 1918, unire ce se datoreaza atator sute de mii de adolescenti morti pe front? Sunt pline satele Romaniei, mai ales in Valahia si Moldova, de monumente ridicate in memoria lor.
    • +11 (13 voturi)    
      hunor (Joi, 17 august 2017, 20:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      este o jigodie ipocrita criticand statul roman de pe urma caruia, el si multi alti coetnici maghiar din conducerea udmr s-au imbogatit.
      ce nu stie hunor este ca se critica pe sine insusi, fiind la fel de roman ca si dragnea, alt imbogatit de pe urma statului roman. uitati-va la saracia din judetul Teleorman si din zona Harghita si Covasna si va veti da seama cat au furat.
    • -1 (5 voturi)    
      In primul rand, Kelemen Hunor (Vineri, 18 august 2017, 10:49)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      la Rosia Montana, n-are de ce sa nu favorizeze compania Gold Corporation (capital anglo-evreiesc). Apoi la putere era premierul Boc, care pe fondul crizei economice avea nevoie urgenta de bani (cu orice pret !).
  • +10 (14 voturi)    
    eu l-as expulza; (Joi, 17 august 2017, 17:43)

    Stapanu [utilizator]

    in exil cu siguranta i s-ar limpezi apoftegmele bilingve
  • +12 (16 voturi)    
    mda (Joi, 17 august 2017, 17:43)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Kelemene, meri bre si te arunca de pe o stanca, sa aiba si hibrizii tai ce sa sarbatoreasca peste o suta de ani.
  • +14 (18 voturi)    
    Paradoxal... (Joi, 17 august 2017, 18:39)

    Ochiul lui Horus [utilizator]

    Kelemen Hunor reprezinta, in acelasi timp, o minoritate etnica, o mediocritate cognitiva si un superlativ al fatarniciei...
    Oare la el in oras exista bipezi?
  • +18 (22 voturi)    
    Sinceritate? (Joi, 17 august 2017, 19:04)

    cristian_n [utilizator]

    1.ai jurat credinta statului unitar roman.
    2.primesti bani buni si multi din impozitele noastre
    3.nu scapi o ocazie sa mai versi venin asupra noastra.
    Esti clar o emblema a fatarinciei...
  • +13 (15 voturi)    
    Obraz gros (Joi, 17 august 2017, 19:48)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Domnul Hunor este cu adevarat o persoana fara tact dar mai ales fara obraz.
  • +9 (11 voturi)    
    omisiuni !!!! (Joi, 17 august 2017, 21:02)

    asada [utilizator]

    Putem sa ii amintim "marelui" politician maghiar (care are dreptate cand se gratuleaza drept prost crescut si as adauga eu ticalos ), nenumaratele ipostaze ale UDMR si ale "celebrilor"sai conducatori cum ar fi : -partid tarfa a plitichiei romanesti ,care de dragul posturilor si accederii la guvernare au lins dosurile tuturor -nu au ratat dealungul timpului nici o magarie sau ticalosie marca PSD,a carei sluga plecata au fost si sant. -au actionat constant impotriva intereselor Romaniei -acceptarea obrazniciilor si magariile nenumaratilor demnitari unguri (presedinte,prim ministru si pleiadei de rahati cu ochi )ce se plimba ca la ei acasa prin Romania Asa ca daca te da afara sinceritatea din casa,treci la aparatul din desenele animate, unde tragi de franghie si primesti suturi in fund ,suturi pe care le meritati atat tu cat si cocalarii tai din partid !!!!!!
  • -7 (11 voturi)    
    Culmea tupeului (Vineri, 18 august 2017, 1:37)

    Kosmos [utilizator]

    Doi alogeni fac polemica pe celebrarea unui stat a carui nume a fost impus tot de alogeni, nume imrumutat de la Imperiul Otoman care-si numea partea europeana pana la Bulgaria - Romania.
  • +7 (9 voturi)    
    "Draghe" HUNOR (Vineri, 18 august 2017, 10:38)

    Rescator [utilizator]

    Poti sa stai linistit,esti si prost crescut si meschin,dar si
    ticalos.Un sfat de la in militar in rezerva:mai usor cu
    pianul pe scari,este posibil sa-ti rupi un picior.Nu mai
    pescui in ape tulburi ,nu mai baga permanent batul prin gard,nu te mai pune in slujba Moscovei si a unor
    politicieni unguri,aserviti,din interes,Kremlinului.
  • -4 (4 voturi)    
    mediocritatea domnului Andrei (Vineri, 18 august 2017, 12:08)

    eucomentez [utilizator]

    Mediocritatea e evidenta in editorialul "domnului Andrei", iar glumele cu asimilarea si vrajba sunt de prost gust. Erau glume adevarate intr-un tren in drum spre Transnistria de pe vremea holocaustului sau pe strazi in timpul atacului violent autoritatilor impotriva protestarii maghiari in martie 1990 la Targu Mures. Domnul Andrei insa nu a fost prezent la evenimentele respective, deci glumele nu isi au locul si momentul.
    • +3 (5 voturi)    
      prietene !!!!!! (Vineri, 18 august 2017, 13:26)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Se vede de la o posta ce hram porti !!!! Sant convins ca ai participat cu sarg si drag la toate intrunirile sovinilor din maghiarime ,la care ilustrii vostrii politicieni si conducatori va atata si va spala creerele.Ca sa nu mai bati campii pe acilea si sa nu mai fii deranjat de "mediocritatea evidenta "a unuia ca dl. Plesu, pleaca bre in ungaria iubita si fai fericiti cu desteptaciunea ta . Adevarat este ca exista si pericolul sa te miroasa ca nu prea este nimic de capul tau si atunci iti vor tranti poarta in nas de la garduril de sarma ghimpata cu care va inconjurat tatuca Orban pe care il preamariti si pupati in fund. Daca te dai citit pe acilea ,pune mana pe carte si pe urma vino si ne povesteste despre crimele savarsite atunci cand ati ocupat ardealul !!!! Asa ca plimba ursul "prieteneeeeeeee" !!!!!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    respect reciproc (Vineri, 18 august 2017, 12:53)

    Walking_dead [utilizator]

    Daca nici Plesu, un intelectual, nu stie care este numele si prenumele lui Kelemen Hunor si nici nu cred ca este interesat sa afle acest lucru, presupun ca replica lui la afirmatiile ungurului intra in aceeasi oala cu declaratiile lui Johannis despre autonomie, adica vorbe goale, menite sa stirneasca simpatia etnicilor romani cu spirit mai nationalist, gen Banciu sau Rares Bogdan, poate il invita si pe el in emisiune.
  • +3 (5 voturi)    
    Problema dumitale Hunor este . . . (Vineri, 18 august 2017, 14:24)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .ca te porti asemenea unui dusman cu tara in care te-ai nascut si format ca om! Cred ca nu ti-ai pus niciodata problema ca in Ungaria nu esti vazut decat ca o sluga de care la un moment dat nu vor mai avea nevoie. Asta e tara ta Hunore si respect-o ca atare, nu mai umbla dupa cai verzi pe pereti ca s-ar putea sa ajungi ca Saakasvili, apatrid!!
  • 0 (0 voturi)    
    daca... (Vineri, 18 august 2017, 17:01)

    trandafil [utilizator]

    "daca Ceausescu ne-ar fi vandut pe bani frumosi si pe noi"
    V-ar fi vandut el sireacu', da' cine naiba sa va cumpere?