VICE, despre cum reuseste Manualul de Sport sa bata toate perlele de la BAC: "Prin alergare poti sa te deplasezi mai rapid"

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 4 septembrie 2017, 23:23 Revista Presei | Subiectele Zilei

Deprinderi de manipulare
Foto: Vice.com
Ministrul Liviu Pop a demonstrat ca e cu adevarat dedicat ideilor rasarite in noaptea mintii, asa ca viitorii elevi de clasa a V-a vor fi primii care vor invata, din 12 septembrie, cum sa se tarasca, ce emotii sa aiba in sport, dar si in ce pozitii pot sta, cand se odihnesc. Partea si mai trista? Toti elevii ar trebui sa predea la sfarsitul anului un portofoliu cu exercitii scrise, dupa cum recomanda manualul, potrivit revistei VICE.

Dincolo de aceste detalii de livrare, manualul asta este mai degraba unul pentru profesori, decat pentru elevi de clasa a V-a. Editorii s-au gandit sa umple 124 de pagini cu ilustratii, in speranta ca vor distrage atentia de la limbajul de lemn si de la toti termenii extraterestri, precum "instrumente si tehnici de determinare a indicatorilor morfologici si functionali", adica cum sa te cantaresti si sa-ti masori inaltimea, sau "complexe de influentare selectiva a aparatului motor". Cu siguranta asta e cel mai potrivit limbaj pentru un copil de clasa a V-a.

Adevaruri profunde din Manualul de Educatie Fizica:

  • Tararea: Prin tarare te poti deplasa la orizontala marind suprafta de sprijin. Acesta a fost unul din primele tale procedee de deplasare....si pe care il vei perfectiona...
  • Alergare: Prin alergare poti sa te deplasezi mai rapid
  • Deplasare: unul dintre cele mai utilizate procedee e tararea pe genunchi si coate
  • mersul e modalitatea de baza pentru deplasarea omului
  • prin escaladare te poti urca pe un obstacol mai inalt si sa treci pe partea cealalta
  • aruncarea la cos reprezinta elementul cel mai important al jocului de baschet
  • prin escaladare te poti urca pe un obstacol mai inalt si sa treci pe partea cealalta
  • complexele de exercitii pentru dezvoltate fizica armonioasa sunt intalnite in lectia de educatie fizica si sport sub denumirea de complexe de influentare selectiva a aparatului motor

Integral pe VICE



Citeste mai multe despre   























2869 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Pop a inventat un manual pentru el insusi (Luni, 4 septembrie 2017, 23:56)

    OmulNou [utilizator]

    Numai el e atat de prost incat sa aiba nevoie de acest "manual".
  • +9 (9 voturi)    
    stau in unitate/fac taras pe coate... (Marţi, 5 septembrie 2017, 0:06)

    Dedalus [utilizator]

    Poti sa te tarasti si in panta, nu doar la orizontala.

    Daca te-ai catarat pe un obstacol, nu-I obligatoriu sa treci pe partea celalata. Mai ales daca te asteapta sus cineva cu un ciocan mare.
  • +8 (8 voturi)    
    :) (Marţi, 5 septembrie 2017, 0:06)

    lukuss [utilizator]

    Sportul îți face bine, ca să nu-ți facă rău.

    pe-acolo pe undeva...
  • +7 (7 voturi)    
    corect (Marţi, 5 septembrie 2017, 0:36)

    hmc [utilizator]

    Doar au nevoie de cretini ca sa-si perpetueze electoratul.
    Iar tararea este foarte importanta in PSD. E principala metoda de deplasare in fata sefilor. De aceea trebuie perfectionata (...si prin studierea capitolului despre limbi, din manualul de biologie).
    Exista desigur si ilustratii video pentru aceste manuale, le gasiti pe Antena 3.
  • +8 (8 voturi)    
    banii... (Marţi, 5 septembrie 2017, 1:05)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci pe asta se duc banii nostri? Adevarul e ca intre evenimentele fara noima ale Firicicai si Guvernul minune aleg sa le dau foc pentru ca arzand banii este, parca mai productiv decat sa vad cum se duc pe apa sambetei la gunaoiele astea tradatoare...

    Mia rau sunt si incompetenti!
  • +7 (7 voturi)    
    basket (Marţi, 5 septembrie 2017, 2:32)

    rrat [utilizator]

    "aruncarea la cos reprezinta elementul cel mai important al jocului de baschet"...fals, apararea e totul
    • 0 (0 voturi)    
      Depinde ... (Marţi, 5 septembrie 2017, 10:47)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui rrat

      ... ce arunci la cos. Aruncarea la cos a anumitor ... persoane politice, sa nu le zic altfel, ar fi un act super-important, da' aparent noi romanii nu suntem in stare sa facem asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Doamne (Marţi, 5 septembrie 2017, 6:21)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Doamne, ce bou.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce prost ! (Marţi, 5 septembrie 2017, 6:48)

    Celbland [utilizator]

    Cât de prost poate fi acest Liviu Pop !!
    Și nu are niciun fel de jenă să-și afișeze în public marea prostie. La urma urmei, a fost ales de alții mai proști ca el, de ce să-i fie rușine?
  • +3 (3 voturi)    
    Nu puteau scrie un astfel de compendiu (Marţi, 5 septembrie 2017, 8:56)

    cartofil [utilizator]

    in 2 saptamani. Este clar ca hotia a fost premeditata. Compendiile astea au fost scrise inca din vara iar apoi cand a dat Pop hotararea ca nu se scot manuale, compendiile erau deja la tipar. Altfel nu puteau apare in cateva zile. Este de fapt o uriasa hotie P$D-ista in valoare de 700.000 lei. Am fi curiosi sa stim traseul banilor, nu prima plata de la Minister la Editura, ci dupa aceea ce s-a aintamplat cu acesti bani. Pariu ca s-au dus in buzunare P$D-iste ????
  • +3 (3 voturi)    
    Manualul de filosofie a sportului. (Marţi, 5 septembrie 2017, 9:13)

    asavreau [utilizator]

    Așa trebuia să-i spună.Sigu nu-i Liviu Pop autor?
  • +1 (1 vot)    
    hmm (Marţi, 5 septembrie 2017, 15:44)

    eblis123 [utilizator]

    Nu discut calitatea acestui manual pentru ca nu l-am citit dar un manual de sport nu e o idee asa de ridicola daca am invata elevii sport si nu doar sa alerge si sa bata mingea..Sunt multe lucruri mai complexe in sport..Eu daca practic arte martiale de exemplu ma uit pe videouri cu tutoriale care sunt tot un fel de manual..Depinde acum de calitatea manualului..Cred ca suntem cu totii de acord ca tinerii din ziua de azi nu prea mai fac sport ..