Petre Roman justifica decizia de a da minerilor, in iunie '90, mancare, ciorapi, chiloti si periute de dinti: Era un gest umanitar, ce sa faci cu 8-9 mii de mineri nemancati si obositi

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:43 Revista Presei | Subiectele Zilei

Petre Roman
Foto: AGERPRES
Fostul premier Petre Roman a spus miercuri, la Europa FM, ca era nevoie ca minerii veniti la Bucuresti  in iunie 1990 sa fie hraniti si imbracati inainte sa fie trimisi inapoi in Valea Jiului. "Era un gest umanitar, ce sa faci cu 8-9 mii de mineri nemancati si obositi", a spus fostul sef al Guvernului.

Declaratia sa vine dupa ce un document pe care Ministerul Apararii Nationale (MApN) l-a declasificat luna trecuta arata ca, din dispozitia Guvernului, Armata i-a hranit si echipat pe minerii implicati in evenimentele din 13-15 iunie 1990, potrivit PressOne.ro.

Desecretizarea a fost facuta la cererea Parchetului General si anuntata in Monitorul Oficial.

Dupa violentele din Piata Universitatii, seful Guvernul de atunci, Petre Roman, a decis, la initiativa ministrului Stanculescu, sa-i ajute cu haine si mancare pe minerii veniti la Bucuresti.

"Eu cand am vazut care este situatia, erau aici, din pacate au ajuns in Piata Universitatii si nu aveau ce cauta acolo. Intelegerea a fost cu totul alta. Dar, era o problema absolut elementara,  pur si simplu de ordin umanitar. Trebuiau hraniti, pentru ca erau veniti in conditiile impropii in care au venit, in noapte", a spus Petre Roman, pentru Europa FM.

"...pentru ca sa putem sa avem o sansa de a-i trimite inapoi, trebuia cat de cat sa fie (...) ma rog, ministrul Stanculescu de atunci i-a preluat, au fost dusi, li s-a dat hrana. Iar unii dintre ei care erau cu haine rupte, el a spus: Domule, din rezerva Armatei le dau pentru ca sa fie cat de cat in situatia sa ii putem trimite inapoi", a continuat fostul premier Petre Roman.

Rep.: Ei au fost hraniti, incaltati, imbracati dupa evenimentele din piata Univrsitatii sau inainte?

"Nu, draga (ironic). Sigur ca dupa. Cum inainte? Dupa ce Iliescu le-a spus sa mearga in Piata Universitatii sa planteze flori, ceea ce sigur ca a fost o exprimare cu totul nefericita. Si abia dupa aceea, ce sa faci cu vreo 8-9 mii de mineri nemancati, obositi? Raman la parerea ca minerii de la sine, cat erau ei de oameni cruzi, nu puteau sa savarseasca acele bestialitati. Au fost instigati".

Rep.: De cine sa fi fost instigati ?

"De fostele cadre ale Securitatii si din Militie. Cine i-a dus pe ei, de expemplu, la sediile partidelor. Cum au ajuns la ziare? E limpede ca au fost instigati", a raspuns Petre Roman.

Citeste restul articolului pe Europa FM.
























1898 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Obositi (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:49)

    Soljenitin [utilizator]

    Cred si eu ca erau obositi dupa cateva ore de batut oameni pe strazi.

    Petrica, ai ratat o buna ocazie de a-ti tine fleanca!
    • +7 (11 voturi)    
      ROMANel remember (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      era un fel de altex pe vremea aia care aducea Goldstar (actualmente LG) in Romania..pe ce bani a facut petrica afacerea ?
      • +1 (1 vot)    
        pt. cei (Miercuri, 13 septembrie 2017, 19:27)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        care au dat cu "-", magazinul era in cladirea de langa magazinul COCOR, la parter si la etaj.
    • +17 (17 voturi)    
      Gest umanitar ??? Se face pentru oameni. (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:17)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Acolo era o adunatura de animale. Manate chiar de miratul Petrica si kgb-istul Iliescu, alte doua animale sovietice.
      • +2 (2 voturi)    
        actiune (Miercuri, 13 septembrie 2017, 19:33)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        umanitara cu armata?
        hai mai petrica, te-ai ramolit si crezi ca-ti sunt inghitite galustile pe nemestecate?
        pai sefu tau, iliescu, stia la fel de bine ca si tine, atunci cand ati chemat minierii in Bucuresti, ca sunt de cel putin 5 ori mai multi militari in capitala, decat adusi si ca ati fi putut rezolva problema celor 200 de oameni din Piata Universitatii si fara aportul ortacilor lui Miron Cosma.
        doar si pentru asta, ca ati intaratat doua categorii sociale de oameni, unii impotriva celorlalti, si ar trebui sa infundati puscaria vreo 20 ani. sa adaugam si distrugerea economiei?
  • +24 (24 voturi)    
    pai da.. cum sa bati oamenii daca tu esti obosit (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:49)

    qwerasdf [utilizator]

    ??

    manca-v-ar puscaria! si pe tine si pe iliescu
  • +9 (9 voturi)    
    ISIS sau omuletii verzi din Ucraina? (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:51)

    pedepsitorul [utilizator]

    ISIS sau omuletii verzi din Ucraina?
    Eu zic sa le trimita NATo niste ajutoare...
  • +13 (13 voturi)    
    mare babalau.. (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:53)

    Mistrelutz [utilizator]

    astia nici cand sa taca nu mai stiu..
    iti vine sa spargi monitorul cand citesti declaratii de astea.
    Cum adica ma nemernicule ce sa faci cu ei??sa-i trimiti acasa cu suturi in cur.
    Da' nu aveati cum..dupa ce i-ati chemat cum sa-i trimitetii acasa cu mana-n cur ...

    Si..asta zice multe..:
    ''"Eu cand am vazut care este situatia, erau aici, din pacate au ajuns in Piata Universitatii si nu aveau ce cauta acolo. Intelegerea a fost cu totul alta''
    Lichele.
  • +11 (11 voturi)    
    Mai tarziu, Petrica a mai facut (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:54)

    Bazil [utilizator]

    un gest umanitar cand si-a parasit nevasta si s-a dus dupa o fufă tanara. Plin de umanism este Petrica.
  • +11 (11 voturi)    
    turistii primesc de mancare??? (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:00)

    moka [utilizator]

    pai am inteles ca venisera s afaca turism, nu?
    Ce, cand mergem 20.000 de turisti in weekend la mare, primim de mancare gratis? Cand opreste trenu-n gara la Constanta, te asteapta cineva cu mancare?
    • +3 (3 voturi)    
      nici macar chiloti... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 17:52)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui moka

      fmm Iliescule, si Roman si cine mm o o fi fost ministrul apararii in perioada aia...
  • +11 (11 voturi)    
    Sa ne mai spuna Petrica cum a fost cu turistii (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:23)

    cartofil [utilizator]

    sovietici veniti in dec 89 si care au stationat in Romania pana in toamna lui 1991. Unde i-a cazat si cine le-a platit mancarea ??? Si mai ales, ce cautau la noi ??? Se pare ca am avut noroc ca a inceput razboiul in Yugoslavia si cei 30.000 de turisti sovietici veniti sa-l inscauneze pe kgb-istul Iliescu au fost necesari pentru alte scopuri. Altfel eram acum in binecuvantata comunitate a statelor independente si ne minunam ce destept, puternic si uman este piticania frustrata Putin.
  • +12 (12 voturi)    
    ce marsavie! (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:24)

    topwriter [utilizator]

    Inca o palma data victimelor din Piata si familiilor lor. O palma data demnitatii si noua tuturor

    Ma intreb oarecate alte minunatii or mai zace secretizate aiurea..
  • +11 (11 voturi)    
    Declaratii cretinoide, a la vanghelie ! (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:28)

    deval [utilizator]

    Aveau hainele rupte si le-au dat :ciorapi, chiloti si periute de dinti ? Cat poti fi penibil poti fi P Roman ? Asta e declaratie de nea Vanghelie !!
    Ati facut un gest umanitar ca-si rupsesera chilotii batand la barbosi la Universitate , Fadoino ?
    Putea sa spuna ca asta a fost decizia atunci si ca a fost cretina , nu sa o reafirme in sprijinul ideii ca doar asa puteau fi trimisi inapoi !!
    • +10 (10 voturi)    
      old habits (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:36)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Cand i-a vazut cu haine rupte, semi-analfabeti si pusi pe bataie s-a gandit sa ii trateze cum au fost tratati soldatii eliberatori rusi in '45
  • +8 (8 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 septembrie 2017, 17:50)

    melcul_naravas [utilizator]

    Ce putea sa zica fiul lui Valter Roman care a venit in tara pe tancurile sovietice?Gest umanitar?Pentru Mineri? Dar pentru cei batuti si omorati la Universitate de ce n-a facut gesturi umanitare? Sictir!
  • +6 (6 voturi)    
    Incerc sa ma abtin cat pot de la comentarii (Miercuri, 13 septembrie 2017, 18:07)

    un-buburuz [utilizator]

    Dar e din ce in ce mai greu in fata acestor cazuri de nesimtire extrema.
    Deci, zice vopsitul asta din poza ca le-a dat mancare minerilor ca sa scape mai repede de ei. Pai, domnule Neulander, nu era mai simplu sa nu-i aduceti in Bucuresti?
    Toata aceasta falsa dizidenta fata de Iliescu, pe care o tot clameaza individul in ultimii 25 de ani, e de fapt jelania banditului mai slab care a fost pus la colt de banditul cel puternic, dupa ce nu s-au mai inteles la impartirea prazii.
    E un caz clasic, repetitiv, se intampla la toate nivelurile, chiar si in firme private. E un sindrom, as putea spune. Sindromul slugii supuse, cea care rezolva toate treburile murdare pe care i le dicteaza seful si care, dupa o vreme, se vede data la o parte. Devine "dizident", imediat se invartoseaza dreptatea si legalitatea din el!
    Ultimul exemplu e cu acel fost ofiter SRI care, brusc si dintr-o data, si-a adus aminte de toate matraprazlacurile la care a inchis ochii acum 10 ani.
  • 0 (2 voturi)    
    Sunteti partasi, cu totii (Miercuri, 13 septembrie 2017, 18:33)

    Emil Aluas [utilizator]

    Drama este ca si comentariile de mai jos sunt pur si simplu rrrromanesti: RRRRomanii nu au avut niciodata simtul sintezei, a esentei: 1). Este vorba despre crime. Au murit 8 oameni, unii spun ca 6, altii spun ca 5. Si o singura persoana daca ar fi murit, ar fi fost tot o crima. 2). Este vorba despre incitarea unei categorii socio-profesionale impotriva populatiei civile. Retin din zecile de vizionari filmate ca erau grupuri de mineri programati cu ordin sa o caute pe Ana Blandiana. Va dati seama...?. Daca ar fi si gasit-o. 3). Petre Roman spune ca in spatele intregii invazii a minerilor a fost Securitatea si Militia. Cine au fost acesti securisti si militieni si de cine au fost comandati ?. Pe 13, 14, 15 iulie, 1990, eram la Bucuresti, venit din SUA, locuiam deasupra magazinului Eva, pe B-dul Magheru, la familia Stoica. Aveam programata o intalnire cu Andrei Plesu, atunci Ministrul Culturii. Desi nascut si crescut in Romania nu mai vazusem astfel de oameni. M-am speriat, Am vrut sa plec inapoi in Bloomington, Indiana. Am ajuns inapoi in SUA ulterior, in 17 noiembrie, 1990. Am povestiti totul lui Matei Calinescu, Mihai Botez, Giprian Foias, Cristina Papadopol (atunci Ilioaie). A fost o crima la nivel intern, romanesc. Urmasii acelor securisti si militieini conduc si azi Romania. Prof. Emil Aluas, Activist Politic, Presedinte-Fondator, Fundatia PRO WEST, Cluj-Budapesta. Blog: emilaluas.blogspot.com
  • +1 (1 vot)    
    vaaaaaaaaaai (Miercuri, 13 septembrie 2017, 21:10)

    liviu_ [utilizator]

    am o intrebare pt petrica:
    d c pe mineri i-ati hranit, iar pe protestatari i-ati batut?!
    las-o ba petrica moarta ca macane rau de tot!