Florian Coldea, interviu pentru Ziare.com: Ce spune fostul sef operativ al SRI despre atacurile la adresa lui, despre Dragnea, Ghita si Basescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 19 septembrie 2017, 8:42 Revista Presei | Subiectele Zilei

Florian Coldea
Foto: Agerpres
Fostul sef operativ al SRI, Florian Coldea, vorbeste, intr-un interviu acordat Ziare.com, despre atacurile lansate recent in spatiul public la adresa lui, despre Liviu Dragnea, Sebastian Ghita si Traian Basescu. El spune despre fostul ofiter SRI Daniel Dragomir ca "nu a fost niciodata adjunctul meu si nici consilierul meu", iar "Ceea ce am vazut public nu sunt nici dezvaluiri, nici informatii, ci dezinformari si minciuni ordinare, iar Serviciul a facut deja precizarile necesare. Am vazut un om disperat de anvergura problemelor penale cu care se confrunta, care este dispus sa recurga la orice mijloace, fiind folosit de altii, intr-un plan mai mare, usor de decriptat." Coldea respinge ca "deplasata" intrebarea daca Liviu Dragnea a fost protejat de SRI si afirma ca ascensiunea firmelor lui Sebastian Ghita "nu are legatura cu SRI".


Florian Coldea despre interactiunile cu politicieni:
Am interactionat cu cei mai multi dintre beneficiarii nostri legali, in virtutea atributelor de serviciu

Coldea despre Liviu Dragnea.
Intrebat daca a jucat tenis cu Dragnea sau cu alti politiceni: "Va spuneam mai devreme ca nu voi confirma sau infirma nici o intalnire anume, oricare ar fi fost natura acesteia sau persoanele intalnite. Va precizez, totusi, ca am interactionat cu cei mai multi dintre beneficiarii nostri legali, in virtutea atributelor de serviciu, in limitele legii si ale regulamentelor militare."

Intrebat daca Liviu Dragnea a fost protejat de SRI: "Daca dvs. considerati a fi protectie faptul ca ne-am respectat obligatia de a informa beneficiarii legali in scopul de a-i sprijini in mecanismul decizional care sa previna materializarea unor riscuri si amenintari la securitatea nationala, atunci am protejat in acest fel toti beneficiarii legali. Desi pare ca unii nu isi mai amintesc fiind loviti, mai recent, de amnezie. Daca utilizati termenul protectie in alt sens, atunci intrebarea mi se pare deplasata. As vrea sa stiti ca in activitatea noastra dezinformarea beneficiarilor, fie si prin omisiune, este considerata o abatere foarte grava. Nu am facut asa ceva niciodata si a fost preocuparea atenta a directorilor SRI cu care am lucrat sa ne pastram profesionalismul, echidistanta si neimplicarea politica. Cat despre cunoasterea institutiei in domeniile de responsabilitate, despre un anume subiect sau altul, va reamintesc, totusi, ca nu putem avea o discutie publica."


Coldea despre Sebastian Ghita: Ascensiunea firmelor lui nu are legatura cu SRI

Florian Coldea, intrebat daca firmele SRI ar fi favorizate in cadrul licitatiilor publice: "Despre incalcari ale legii in domeniul economic, firme favorizate sau licitatii trucate, asa cum am mai spus, orice cetatean care are cunostinta despre astfel de fapte are obligatia legala de a le sesiza institutiilor abilitate."

Intrebat daca ascensiunea lui Sebastian Ghita si a firmelor lui are legatura cu relatiile lui privilegiate cu conducerile SRI, atat in perioada Maior cat si in perioada Hellvig: "Nu."

Intrebat daca Sebastian Ghita a fost ofiter SRI: "Indiferent despre cine ar fi vorba, raspunsul la aceasta intrebare reprezinta o informatie cu caracter clasificat. In plus, ma pastrez in limitele regulii de aur in intelligence, adica n-am sa confirm si nici n-am sa infirm unde, cand, cu cine si in ce calitate am avut intalniri. Cat despre cel de care ma intrebati, consider ca este un om de afaceri care a facut lucruri nepermise si continua sa faca greseli. Fiecare este responsabil pentru propriile fapte."


Coldea: Presedintele Basescu a fost informat permanent potrivit atributiilor functiei. Daca oricine spune altceva e un fals

Coldea a comentat si afirmatiile fostului presedinte Traian Basescu, care considera deficitar controlul civil asupra serviciilor secrete: "Nu comentez afirmatiile fostului presedinte. Va spun doar ca activitatea de control a Comisiei se desfasoara in baza legislatiei, iar aceasta este in acord cu normele euro-atlantice. Nu intru in polemica cu nimeni, dar va asigur ca a fost informat permanent (Traian Basescu - n.red.) potrivit atributiilor functiei. Daca oricine spune altceva e un fals."


Coldea despre Daniel Dragomir: Nu a fost niciodata adjunctul meu si nici consilierul meu. Ce am vazut public sunt dezinformari si minciuni ordinare

Coldea spune despre fostul ofiter SRI Daniel Dragomir ca "In aceasta cheie, ma intreb: daca el avea cunostinta despre asa-zise abuzuri sau ilegalitati inca din perioada in care era ofiter activ, de ce nu le-a adus de atunci la cunostinta institutiilor abilitate? De ce nu a facut-o dupa plecarea din institutie, in ultimii patru ani, si a asteptat acest moment?"

El adauga ca "prin promovarea unor dezinformari, minciuni, realitati confectionate, este afectata grav imaginea, bunul mers al institutiilor de intelligence si interesele statului roman, intr-un context global de securitate extrem de periculos. In ceea ce-i priveste pe fostii ofiteri, este mai greu de inteles de ce se implica, lasandu-se folositi in astfel de practici. Dincolo de demnitatea militara, ei ar trebui sa stie mult mai bine ca minciuna are picioare scurte, iar adevarul va putea fi stabilit."

"Exista forte interne si externe care si-ar dori servicii romanesti inhibate si retrase in cazarma, pentru ca unii sa isi realizeze planurile si obiectivele care nu au nimic de-a face cu interesele Romaniei", sustine Florian Coldea.

"Avea mai multe optiuni care sunt la indemana oricarui cetatean de buna credinta: departamentul de securitate interna al SRI, care nu se afla sub coordonarea mea, Comisia SRI din Parlament, CSAT, organele de aplicare a legii, CSM sau orice alta institutie abilitata de lege sa verifice aceste alegatii. Recunosc acest mod de operare", adauga fostul prim-adjunct al directorului SRI.

In ceea ce priveste relatia cu DNA, Coldea spune ca "Nu am avut birou la DNA. Am fost implicat in activitati de cooperare cu procurori ai Ministerului Public, deci inclusiv cu DNA, in limita atributiilor noastre legale. Nu am ordonat arestari. La mine in birou nu au fost ofiteri acoperiti."

"Nu exista rechizitorii scrise de vreun ofiter SRI. (...) SRI este obligat sa puna la dispozitie datele cerute de orice structura a Ministerului Public, care uneori pot proveni inclusiv din mandate de securitate nationala exploatate in trecut, chiar si pe profil de antiterorism", a mai precizat Coldea.

Chestionat si pe tema afirmatiilor lui Dragomir ca Digi 24 si Hotnews ar fi "unitati protejate de Coldea", fostul prim-adjunct al SRI a raspuns: "Sa fim seriosi! Nu am nicio legatura cu vreuna dintre institutiile de presa despre care vorbiti."
























9575 vizualizari

  • +9 (31 voturi)    
    Analfabetii. (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:06)

    Stef_and [utilizator]

    Au ajuns in functii cheie. Dau interviuri.
    Sunt bagati de seama.
    Mars la gunoi. In pensie la 45 de ani. Facultate terminata la 30 de ani.
    Impotenta. Numai de dat din gura.
    Tras de sfori si prieten cu dusmanii.
    Gunoaie. Si la intrare si la iesire
    Imi pare rau de cuvinte - dar asta e caracterizarea- si cred ca pentru 99% din cei cu functii in acest stat.
    • +3 (11 voturi)    
      Reactie rapida (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:04)

      luptator_din_munti [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Cat de repede s-au activat slugoii ticalosilor care au jefuit aceasta tara. Transmiteti sefilor vostri ca se strange latul si ce s-a intamplat pana acum e doar inceputul. Va doresc soarte celor care au murit nevinovati din cauza nemerniciei voastre de la mineriaden si pana la Colectiv si Hexi-pharma. Nemernicilor! Inghiti-v-ar pamantul!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai gresit stirea (Miercuri, 20 septembrie 2017, 11:43)

      Smythe [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Acesta nu este interviul domnului ministru Daea.
  • +8 (10 voturi)    
    recomandarea sincera ,care-mi place..... (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:14)

    sareta [utilizator]

    ...este : sa fim seriosi !
    • -2 (2 voturi)    
      as adauga: buliine neserioase de... cacauua (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:20)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      vorba aia..........s-uite asa o barba avea.
  • +17 (33 voturi)    
    Nu esti credibil (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:17)

    Explicit [utilizator]

    Ti-ai petrecut vacante cu beneficiarul de contracte cu SRI. Intai ai negat, apoi ai admis ca da, dar ca ai platit din banii tai, ca si cum asta era problema, nu ca erai in vacanta cu omul care incasa sute de milioane de lei noi de la serviciul condus de tine.

    Chiar ar trebui sa taci, figura ta aduce aminte de o epoca marcata de admiratia bolnava pentru metodele Securitatii, complicitati cu politrucii si multa coruptie. Printre altele si de Hexipharma, vecina voastra de palier care a creat un pericol national sub nasul vostru de agenti termici.
  • -2 (26 voturi)    
    ce zgârcit (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:23)

    Mazeta [utilizator]

    La câte servicii i-au făcut tapălagele și turturicile, nu i-a făcut nici măcar ofițeri acoperiți..
  • 0 (12 voturi)    
    sa fim Seriosi..Mazeta, chiar nu e legat (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:56)

    un domn [utilizator]

    de acest dragomir ?
  • -8 (30 voturi)    
    Am incredere in Generalul Coldea! (Marţi, 19 septembrie 2017, 10:26)

    SRA [utilizator]

    Am incredere in Genaralul Florian COLDEA !

    Este un profesionist si demn de tot ce a facut. Cunosc activitatea serviciilor de specialitate informatii nationale si apreciez ca mandatul sau a fost perfect pentru etapa sa

    Izmenarii, frustati si incapabili au iesit la ATAC, vor intoarcerea la perioada ion ILIESCU !

    Acest colonel in carton dragomir si fost general dumitru iliescu frustati si nepriceputi au inceput sa latre pe la televiziunile de scandal pentru asi rotunji simbria lor.

    Izmenarul dragomir prins cu cioara vopsita ii este frica de puascarie dar acolo sigur va ajunge !
    • +1 (21 voturi)    
      jalnic (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:18)

      bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      bai angajatule SRI, lasa pupincurismul. Pute rau de tot.
    • 0 (2 voturi)    
      nici chiar asa (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:21)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      las-o mai moale ca nu-i coldea alba ca zapada. in unele chestii as inclina sa-l cred ca x, sau y nu au fost ajutati de sri, dar sigur au fost ajutati de cadre sri. chestia asta e mai mult o problema de semantica.
    • +1 (3 voturi)    
      Toti avem incredere in securisti (Miercuri, 20 septembrie 2017, 6:53)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Dar mai ales in astia facuti la FF sau seral si care si-au tras firme care au jupuit bugetul statului. Auzi la el, nu stie ce afaceri a facut Ghita cu SRI. Bai, mult tupeu are asta.
  • -6 (10 voturi)    
    wikileaks (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:00)

    Kosmos [utilizator]

    Tocmai a dezvaluit ca SRI este in ISIS
  • -9 (23 voturi)    
    e terminat omul (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:30)

    xanti [utilizator]

    Lasati-l in pace ,e bolnav de minciunita cronica.
    Si cand te gandesti ca asta si cu Laura au creat o dictatura mai rea decat pe vremea comunismului.
    • 0 (6 voturi)    
      scule (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:25)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      coldea si codruta si altii ca ei, sint doar unelte in a scapa tara asta de coruptie. daca in timp au calcat strimb, sa plateasca, dar pina atunci sa-i arunce in inchisori pe toti politicienii corupti.
      • 0 (4 voturi)    
        Pai... (Marţi, 19 septembrie 2017, 20:28)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

        Daca e vorba de aruncat in puscarii, sa-nceapa cu ei insisi, indeplinesc perfect criteriile tale: sunt evident corupti si, desi nu sunt politicieni, fac politica. Convingerea mea este ca acolo vor si ajunge, mai bine mai tarziu decat niciodata.
  • -5 (11 voturi)    
    Toate naparcile (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:43)

    Europiu [utilizator]

    s-au infipt sa comenteze, cu sau fara treaba.
  • 0 (28 voturi)    
    Doamne fereste... (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:48)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cum naiba sa dai un interviu atat de lung si practic sa nu raspunzi la nici o intrebare. Dar la niciuna. Auzi la el "ma pastrez in limitele regulii de aur in intelligence". Pai una din reguli ar fi sa taci naibii din gura cand nu ai nimic de spus. Sau nu vrei sa spui nimic.

    Uneori am impresia ca toti astia cu doctorate plagiate (o includ si pe ilustra Kovesi aici) au impresia ca sunt un fel de miez din dodoasca iar restul sunt niste prosti.

    Doar diversiuni, aberatii, ocolirea raspunsurilor. La fel cum nici domnul DT, pe Facebook.com nu a reusit decat sa povesteasca ceva cu Pablito si alte umori ale sale personale dar nu a raspuns la o intrebare simpla. Foarte simpla. Faceati carare la biroul domnului Coldea sau nu? "Revolutia borfasilor", "sariti", "minciuni", bla bla "mor cu dintii in gatul lor" hau hau ... Astia sunt toti din acelasi aluat. Si Kovesi a trimis la comisia din Parlament o scrisoare foarte lunga in care a reusit sa nu raspunda la intrebare simpla "ati fost in seara x in sufrageria domnului Oprea?" DA sau NU. Nu exista a treia varianta de raspuns.
  • -1 (15 voturi)    
    De fapt , (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:52)

    A310 [utilizator]

    acest domn nu spune nimic . Modul de exprimare al donmiei sale lasa mult de dorit . Eu am cunoscut multi oameni din trupele antitero , inainte de 1989 dar foarte multi dintre ei aveau vorbele la ei , nu se exprimau in acest limbaj de lemn . Modul de exprimare al domnului Coldea imi reaminteste de discursurile secretarilor PCR , analfabeti si obedienti .
    • 0 (0 voturi)    
      Modul de exprimare (Miercuri, 20 septembrie 2017, 11:42)

      Smythe [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Serios? la acest domn modul de exprimare lasa mult de dorit? Prin comparatie cu cine? Cu ministrii actuali Pop, Daea, etc?
      Un nivel aproape de analfabetism functional asa cum avem in cabinetul Tudose nu inseamna normalitate...
  • -3 (15 voturi)    
    Pe langa ca a dat interviul la oficina SRI (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:53)

    xrogo [utilizator]

    Coldea nu spune chiar nimic, ocolind intrebarile, nici macar cu eleganta!
    • -3 (9 voturi)    
      mircica, zi breh de conservele din vacanta (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      erau expirate ?
  • -2 (4 voturi)    
    Doamne cata penibilitate la acest interviu, (Miercuri, 20 septembrie 2017, 8:39)

    xrogo [utilizator]

    daca-l citesti tot vei gasi in cuprinsul sau o precizare, "dupa cum v-am scris mai sus", deci asazisul interviu este o facatura, nu au stat fata-n fata!
    Si ca penibilul sa atinga grotescul, aseara la Realitate TV, la intrebarea lui Rares Bogdan cum i s-a parut Coldea si cum a reactionat la intrebari, asazisul reporter, Oanea Dogioiu a balmajit ceva si a trecut repede peste intrebare, fara sa recunoasca ca nu a stat fata-n fata cu Coldea!
    • +1 (1 vot)    
      mircica, te lasa in timpul serviciului sa vizionez (Miercuri, 20 septembrie 2017, 9:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      IRealitatea teve ? chiar asa ? e democratie la Varan Studios ?