Presa despre razboiul dintre Basescu si "tonomate"

Basescu se bate cu presa fiindca e singurul sau adversar

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Luni, 17 martie 2008, 1:06 Revista Presei | Subiectele Zilei

Traian Basescu
Foto: Gandul
Traian Basescu a atacat presa, acuzand "stapanii tonomatelor de euro" ca vor sa dobandeasca controlul asupra institutiilor statului.

Romania libera insista asupra precizarilor facute de Basescu sambata, conform carora el a atacat practici din presa, si nu toata presa. In vreme ce unii jurnalisti au criticat si i-au cerut lui Traian Basescu sa argumenteze "acuzatiile deosebit de grave", altii au spus ca presedintele poate castiga simpatie de pe urma perceptiei negative pe care ziaristii o au in opinia publica, scrie Romania libera.

Pe de alta parte, Gandul aduce in prim-plan reactia Asociatiei Jurnalistilor din Romania, care a condamnat atacurile prezidentiale la adresa presei. Conform Gandul, AJR ii cere lui Traian Basescu sa prezinte public scuze tuturor jurnalistilor care practica aceasta meserie „in mod onest".

Cotidianul a incercat sa afle de la consultantii politici care sint resorturile atacurilor la adresa jurnalistilor. Adversarul fata de care s-a pozitionat seful statului este mass-media, deoarece, dupa desfiintarea credibilitatii clasei politice, ziaristii au ramas singurii opozanti ai politicii prezidentiale, sustine Cotidianul.























938 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    presa versus Basescu (Luni, 17 martie 2008, 8:49)

    carmen [anonim]

    Atacati-l , atacati-l, ca sa ii mai cresteti un pic cota de piata
  • 0 (2 voturi)    
    astept o delimitare din partea..... (Luni, 17 martie 2008, 10:45)

    judex [anonim]

    tuturor ziaristilor profesionisti, cinstiti si echidistanti din Romania, care doresc bine tarii lor, modernizarea, civilizarea si prosperitatea Romaniei. Citez, dupa parerea mea, pe ziaristii cinstiti care publica pe Hotnews, cei de la Evenimentul Zilei si Romania Libera si, in mod deosebit pentru curajul si modul civilizat de a exprima ideile lor, pe Dan Tapalaga , Andreea Pora, Mircea Mihaies, Liana patras, melania Medeleanu, Mihai Tatulici, Cristian turturica, Sabina Fati, Eliade Balan, Cristian Campeanu, Emil Hurezeanu, Robert Turcescu, Traian Ungureanu si ceilalti (ordinea este aleatorie, nu conteaza).
    • +1 (1 vot)    
      @judex (Luni, 17 martie 2008, 17:02)

      eu [anonim] i-a raspuns lui judex

      mihai tatulici, robert turcescu, melania medeleanu, emil hurezeanu jurnalisti profesionisti, cinstiti si echidistanti? hai dle ca ma faci sa rad copios; mai ramane sa il numesti di pe razvan dumitrescu si am sa mor de atata ras
  • +2 (2 voturi)    
    reforma:P (Luni, 17 martie 2008, 12:26)

    mladici [utilizator]

    nu mai cita din cap:D lasa ca Basescu o fi greshit cand shi-a aparat fiica, nu ma bag in acest subiect, dar ash fi facut la fel. indiferent daca donshoara e inculta sau nu, nu trebuia atacata in halul asta. e de datoria oricarui parinte sa-shi apere copiii shi in cazul de fatza... nu consider gestul Preshedintelui ca unul de incompatibilitate cu functzia sa. A jignit presa? pffff, grav domle, grav. presa e un fel de Secretar de Partid in romania... are voie sa atace dar nu se concepe atacarea acesteia. cum se ridica unul satul de gunoaiele din presa... totzi sar. jurnalishti de top fac front comun cu pleava jurnalismului impotriva dushmanului comun:))
    poate ar trebui sa va ganditzi la reformarea presei:D
    acum pe bune fratzilor CTP sa se ia de donshoara? putea sa vorbeasc[ cu gura aurita shi tot proasta o scotea:) vorba shahistului: garda la rege:P
  • +2 (2 voturi)    
    Tonomate...in euro (Luni, 17 martie 2008, 16:16)

    miki spaga [anonim]

    Sunt convins,ca sunteti,cu totii de acord ca are dreptate.
    Lamentabila atitudinea,,oxidatului,, CTP cit si acelorlalti
    circotasi:Sorin Rosca Stanescu si Ioan Cristoiu.Laudabila atitudinea si intelegerea lui Dinescu,care,de regula,este anti Basescu.In rest nimic de spus,nici de bine si nici de rau.Catelusi Gadea,Ciutacu,Cristoiu,Stan si altii ca ei se vor ,,desumfla,,cit de curind;piesele tonomatelor cit si discurile vor trebui inlocuite si atunci lumea se va prinde ca Basescu chiar a avut dreptate,daca nu cumva stia.
    • 0 (0 voturi)    
      cu siguranta (Luni, 17 martie 2008, 19:34)

      Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui miki spaga

      cu siguranta se vor dezumfla ,la cit incearca sa manipuleze opinia publica n-o sa le reuseasca .Iar "stapinii" vor rezultate sa -si vada scopul optinut,caderea lui T.Basescu si cum nu le reuseste vor cauta pe alti mai "priceputi"Ei insa uita ca puterea cu adevarat este in noi,in romanii satui de atita hotie si minciuna!
  • 0 (0 voturi)    
    Lasati Domnilor Jurnalisti, ca stim si noi ! (Luni, 17 martie 2008, 20:41)

    Axente [anonim]

    Incetati cu propaganda voastra ieftina; voi ca MEDIA nu sunteti cu nimic mai buni decat actuala clasa politica sau decat oamenii din conducerea fottball'lui.
    Dl Basescu o avea limba ascutita, dar ADEVAR graieste.
    A
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu stiu ... pe cuvant ... :) (Luni, 17 martie 2008, 21:23)

    sorin [anonim]

    Sincer eu nu stiu cine ce are dreptate ... consider ca presa a dat cam multa atentie domnisoarei presedinte :) si s-au cam intrecut, ca de obicei, in declaratii in loc sa zambeasca ironic si sa o arate cu degetul... ar fi fost mult mai elegant chiar daca nu se face. Acu ca Basescu contraataca, e normal ca doar vrea si omul sa mai creasca in sondaje. Ce e totusi interesant este cat s-au agitat ziaristii pe tema asta de parca ar fi pus foc pe ei ... cand chestia cea mai urata pe care ar fi putut sa i-o faca lui Basescu ar fi fost sa boicoteze subiectul. Eu as fi publicat doar articole banale zilele astea... doar asa ca sa transmit un semnal ca orice pe lumea asta este mai interesant decat ofticurile parentale ale capitanului.