Interviu Academia Catavencu

Sorin Oprescu: Nu se poate, spun fariseii si golanii. Ei, eu le fut muma-n cur, m-apuc si sap alt metrou

de Eugen Istodor     Academia Catavencu
Marţi, 20 mai 2008, 23:12 Revista Presei | Subiectele Zilei

Sorin Oprescu. Candideaza pentru Primaria Bucurestiului. Cit de amagitor e omul, cit de amagit este de putere, in acest interviu despre minciunile vietii lui, viata de fiu de general de informatii, viata de chirurg, viata de pesedist neinscris in PSD.


Sorin Oprescu: …am fost pe la aia, pe la Asociatia Orbilor… le-a luat din curte, bai, frate, sa faca hoteluri, ma rog, si-o fi recuperat pe bune, dar ideea in sine… Si zic: aici, pe groapa asta, ce e? „Dom’le, ne ameteste ca ne baga centrul cultural…“ Atunci glumesc cu ei, le spun: „Mai, voi stiti bancul cu razatoarea? Un orb vine la bucatarie si pune mina pe o razatoare, o pipaie si zice: «Hic, cine a scris prostiile astea?»“. Cam asta e si cu promisiunile catre orbi. 

Reporter: Am venit sa va ascult minciunile. 

S.O.: Mai, in general eu nu prea mint, eu ce zic ca fac fac. E adevarat, in viata nu mi-au mers toate usor. Eu am mintit casnic. „N-am facut eu, mama, nu sint eu de vina.“ Dupa ce am luat-o pe coaja, am vazut ca e mult mai simplu sa scapi din clenciurile astea spunind adevarul. Ca era cea mai buna minciuna, pina la urma. Multora le place sa auda gogosi. Eu asta o numesc „limba de catifea“, stii… „limba de catifea“… multi se obisnuiesc cu asta, le face placere. Unii sint facuti sa linga pantoful, altii, nu. Asta nu m-a ajutat in viata. Dupa aia, s-a complicat viata, am invatat sa spun NU. Aveam 40 de ani cind am invatat asta. 

Rep.: Sa spui NU in chirurgie? 

S.O.: Pai, sigur ca da. Nu sint Iisus…

Fiu de general de Securitate

Rep.: Ca „baiat de apendicite“ puteati. 

S.O.: Bai, stii cum e asta? Din ’91, da? Aproape 18-20 de mii de operatii, dintre care vreo 11.000 sint operatii din alea grele si dificile. 

Rep.: Nu minteati gagicile? 

S.O.: De obicei, a fost invers. Ele ma lasau. Ce sa mint? „Du-te, ba, gata, nu mai, lasa-ma, m-am saturat, nu mai tine, nu mai merge.“ Pai, da-i normal, mai, la programul pe care-l aveam. Asta a fost viata mea, asta a fost viata, cum e viata fiecarui chirurg. Esti mina intiia, mina a doua, mina a treia s.a.m.d. Bun, dar incepi ca orice tinar, cu mina a cincea: dai mina cu bolnavul. 

Rep.: Puteati sa nu operati niciodata, ca fiu de sef de Securitate…


S.O.: Tata a fost ofiter de informatii. Sint mindru. Tata m-a invatat sa nu fur, sa nu pun mina. Nu mi-a fost rusine, n-am avut de ce sa imi fie rusine ca a fost general de Securitate. 

Rep.: Copilaria v-a fost minciuna. 

S.O.: Bai, nu aveam de ce. Aveam o disciplina sa nu vorbesc timpenii, sa nu plimb cucu’. El a plecat la misiune si ne-a intrebat: „Bai, ies miine la raport, ies si imi vad de treaba mea“. „Nu, tata, du-te!“ Sa spun ca am spalat chiloti, nu erau masini automate in anii aia, sa spun ca i-am spalat lui frati-miu, sa spun ca stiu sa calc mai al dracului decit oricare fata? 

Rep.: Lipsa tatalui. 

S.O.: Pai, cum dracu’ sa n-o simt? Am devenit eu autoritar. Tata avea o marota. Avea o dambla, nu se dezbraca, isi scotea doar haina de pe el, o lasa in sufragerie si se ducea la cosul de gunoi, apasa pedala, stringea cosul de gunoi, se ducea in curte, ducea gunoiul, spala pubela aia mica. Si m-am surprins, dupa o saptamina, ducindu-ma la bucatarie, apasind pedala, controlind.

Despre lichea si doctorat

Rep.: Sinteti o lichea. 

S.O.: Nu, nu sint. Si i-am urit intotdeauna. Caci erau la lichele… Nu, nu sint. 

Rep.: De ce v-ati falsificat dosarul de profesor? Ce va trebuia? 

S.O.: Sa discutam pe bune. In nici un dosar, in nici un dosar depus la autoritati, afara de ala al meu, nu erau alea. 

Rep.: Alea, ce? 

S.O.: Alea… xeroxurile alea timpite de care vorbesti. Greseala mea a fost ca am avut incredere in oameni. Am pus un servitor: fa-mi si mie dosarul. El mi-a facut dosarul. Eu mi-am facut autoevaluarea. In toate patru dosarele. Da? In toate patru. Semnate de mine, cu minuta mea. Si eu am punctat la autoevaluarea mea, asa se facea in 2000, am pus asterisc si am scris: lucrarea cutare, cutare, pizda ma-sii… atentie, nu am decit adeverinta de publicare.

Experienta cu ciinele

Rep.: Dar ce va trebuia profesor? 

S.O.: Pai, de ce sa nu-mi trebuiasca sa fiu profesor? Eu mi-am delegat functia mea, nimeni nu stie asta, ce sa fac… Sa strig cu trompeta: bai, sinteti niste cacati? La o parte, vin eu. Ii spun lui laba ala de ziarist. Coane, in momentul ala aveam 11 carti scrise. Nu-mi mai trebuia nimic.

Unele dintre ele sint de la virsta cind aveam 26 de ani, eram in clinica, la profesorul Mandache, Dumnezeu sa-l odihneasca. Eram… mina a cincea, dadeam mina cu bolnavul, ma tinea jos in laborator. In laborator, laborantul facea experienta pe ciini.


Lua ciinele, il masura, il cintarea, il aseza pe masa, il adormea, taia burta, mie mi-a venit rau, il trezea putin pe ciine si-i dadea una cu ciocanul peste labe, dar nu tare, sa singereze, si descria cum incep vasele sa bage singe prin vase. Si profesorul stii cind a vazut ca-s destept? Fugarea ala catelul ca nu putea sa-l cintareasca. La un moment dat m-am enervat, am prins catelul, m-am suit cu el pe cintar, m-am cintarit, am dat drumul la catel. Zice profesorul: „Dastept esti, mai, in pizda ma-tii“, dar asta dupa vreo trei sferturi de ora de fugarit catelul.
Deci nu sint… 

Academia Catavencu























4233 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Saracu'... (Miercuri, 21 mai 2008, 9:44)

    Ovidiu [anonim]

    Da, efectiv scap o lacrima...A avut viata grea ce mai. Oameni buni, ce sa zic, fiecare voteaza dupa cum ii dicteaza constiinta si biluta..Da sa se termine odata circu' asta ca pute prea tare deja...
    • +1 (1 vot)    
      saracul caine, mai bine zis (Joi, 22 mai 2008, 19:06)

      larissa [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      deci sunt socata si ingrozita de ceea ce vad. cum poate un om care candideaza la primarie sa vorbeasca si sa se comporte in halul acesta?? cum ? este inadmisibil asa ceva!
  • +2 (2 voturi)    
    Sondajul cu 39% e o enormitate ! (Miercuri, 21 mai 2008, 12:24)

    martin [anonim]

    Citind acest interviu si vizionand tot ce a mai spus in aceste zile nnu pot sa cred decat ca sondajul "telefonic" zis al Insomar, este o facatura groteasca. Nu stiu cine e in spate, posibil Alin Teodorescu ,dar nu cred ca cineva poate fi pacalit de smecherasul si mistocarul "Doctoru" Oprescu, care in afara de aberatii ca soseaua cerului si conducerea consiliului general cu sprijinul maselor, spune mai putin decat cel mai prost PDSR-ist, fiindca niciodata nu a parasit aceasta mentalitate.
    Nici macar propaganda nu face. Pe cateva blocuri se vede Oprescu cu un deget indreptat spre cer si nici nu e clar daca e degetul aratator sau poate cel din mijloc ,atat de utilizat de bucuresteni, inclusiv de soferi, ca sa exprime multe. Ar fi mai apropiat de marele nimic bucurestean !
  • +1 (1 vot)    
    Un nou film pe ecrane: Disparutul (Miercuri, 21 mai 2008, 14:11)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Un nou film romanesc pe ecrane: "Disparutul". In rolul principal: Sorin Oprescu. Regia: Ion Iliescu. Special quest star: Adrian Nastase. Producator: PSD. Pelicula ne prezinta viata ascunsa si uneori pitita a unui fiu de general de securitate, ajuns brusc dupa Revolutie director la trei spitale. Traiectoria personajului principal cunoaste un trend ascendent odata cu apropierea lui de omul Revolutiei romane si a mineriadelor, Ion Iliescu.Un film care socheaza prin dezavuarea manipularii fine, specifica sistemului comunist pe care cei doi o incearca asupra populatiei in dorinta lor revansarda de a cuceri Capitala unei tari bantuite de sistemul ticalosit, creat si folosit de cei doi ca leitmotiv al campaniei lor. Demagogia,minciuna si incompetenta sunt descoperite pe larg in acest film.
    Durata: doua tururi de scrutin.
  • -1 (1 vot)    
    Nescolitii urasc pe cei scoliti. (Miercuri, 21 mai 2008, 19:37)

    Popescu [anonim]

    Prostii urasc pe cei destepti.

    Lasii urasc pe curajosi.

    Bravo D-le OPRESCU.Da-i in masa de haimanale, rezolva problema!
  • +1 (1 vot)    
    Nu sunt ce par a fii (Miercuri, 21 mai 2008, 23:59)

    Escu [anonim]

    De ce nu ma mira limbajul acestui individ? Pentru ca este o exprimare normala de medic. Dar locul lui tot la bisturiu este; hartiile si administrarea orasului nu sunt de nasul lui.
  • 0 (0 voturi)    
    dl.doctor (Joi, 22 mai 2008, 12:51)

    egroeg [anonim]

    Ciudat sentiment imi starnesc toate povestile relatate pe seama dlui doctor,si anume intruchiparea a doua fiinte in aceeasi persoana.
    As spune ca "regele sta la masa cu nebunul "si nu stii care-i regele si care-i nebunul, mai ales cand au un limbaj asemanator celor care scormonesc pe la Glina si asta s-ar putea sa duca la pierderea multor voturi.
  • 0 (0 voturi)    
    ce limbaj (Joi, 22 mai 2008, 16:19)

    john [anonim]

    Ingrozitor dle Oprescu! Asta nu-i nici macar doctor un mahalagiu si un mitocan.
  • +1 (1 vot)    
    Fiti romani, si nu il mai votati pe oprescu (Joi, 22 mai 2008, 19:09)

    matza persana [anonim]

    Acesta este omul pe care il vrem noi la primar al Bucurestiului ?? sa ajunga sa ne injure copiii pe strada ?? sa ne ingrozeasca de fiecare data cand apare pe undeva ?? Fiti romani, si nu il mai votati pe oprescu !
  • +1 (1 vot)    
    penibil (Joi, 22 mai 2008, 19:09)

    daniel [anonim]

    Oprescu devine din ce in ce mai penibil sa ne lase naibii ca el nu minte cand toata lumea stie ca nu are nici un proiect concret pt primarie si e cumparat de oamenii cu banii din buc pt a pune mana pe capitala !!!
  • +2 (2 voturi)    
    jos mafia (Joi, 22 mai 2008, 19:10)

    alex [anonim]

    domnule oprescu sunteti un cioban iar bucurestiul nu e o stana e bine ca totusi va aratati adevarata fata totusi sunteti candidat la primaria bucurestiului si nu provocati decat dezgust in loc de respect
  • -1 (1 vot)    
    Haios (Vineri, 23 mai 2008, 5:58)

    Makarena [anonim]

    Decat unul care imparte lumea in "mitici" si restul, e mai bun doctorul. Iar cine vorbeste de mafii, pai sa-l caute si pe Blaga de Vami, de Suplacu de Barcau si de altea chestii mai ciudatele. Ca n-o fi facut banii de cand era expert la Luxten, nu? pare serios, expertul in vamuit...cat a pierdut statul pe experienta lui de vames.... Daca avea tupeu, mergea primar la Oradea, in locul adoptivului pe care l-au lasat la carma. Si de meserias politic ce e, prima gluma ca primar general - sper sa nu iasa totusi - va fi sa-l aduca pe Ontanu in curtea proprie...ca poate fi si de dreapta, nu numai rosu....
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu (Vineri, 23 mai 2008, 12:39)

    Calin [anonim]

    @john;
    Domnu' John, nu prea ai avut de-a face cu chirurgii.
    Ca sa fie clar, nu sunt mare fan al doctorior, desi am de-a face cu ei zilnic, din cauza meseriei. Poate tocmai de-aia.
    Dar pe de-alta parte, oamenii reactioneaza diferit la stress. Si sa stii ca oricand iti poate muri un om in maini e un stress destul de mare. Ca sa fie mai clar ce vreau sa zic, cei mai multi chirurgi vorbesc buruienos. Iar pe dl. Oprescu il cunosc personal. Ce spune in interviu e adevarat. De cele mai multe ori, ce-a promis, a facut. Ce nu sunt atat de sigur e ca are puterea sa realizeze ce-si propune, intr-o nebunie cum e Bucurestiul, cu increngatura lui de interese si magarii.
    @larissa
    DECI (sic!) lasa-te! Cuvintele pe care le foloseste sunt in DEX. Vezi dexonline.ro. Competenta nu se judeca dupa cat de urat vorbesc oamenii, ci dupa ce fac. Din pacate, nici eu nu-s sigur ca dl. Oprescu chiar poate face ce zice (vezi mai sus). Dar, repet, nu in cuvintele pe care le foloseste se vede asta!
  • 0 (0 voturi)    
    autostrada opresciana (Joi, 29 mai 2008, 18:21)

    cool night [anonim]

    cat de pervers poate sa fie omul asta ??? oprescu si autostrada lui ....