Gandul: Liderul vitezomanilor a zburat pe Autostrada Soarelui cu 257 km/h

de Dan Carbunaru     Gandul
Joi, 4 septembrie 2008, 23:25 Revista Presei | Subiectele Zilei

Locul doi – adjudecat la fotografie cu 253 km/h, viteza „omologata“ de radarul politiei

Ambii soferi au depus contestatie, deci pana la terminarea procesului conduc bine-mersi

Recordurile verii la viteza pe patru roti apartin unor marci de prestigiu, ale caror performante au fost „omologate“ de radarele Politiei Autostrazi. Pista favorita a “pilotilor” romani a fost Autostrada Soarelui. Va prezentam, in continuare, clasamentul sezonului. Pe primul loc - un BMW seria 7, care a fost inregistrat de aparatul radar cu 257 de km/h. A castigat la fotografie, pentru ca argintul a revenit unui Aston Martin care zbura cu 253 de km/h. Diferentele nu sunt foarte mari, nici la amenda, nici la alte sanctiuni.

O alta performanta remarcabila este ca ambii soferi conduc in continuare, dupa ce au contestat procesele-verbale intocmite de agentii de circulatie ai Politiei Autostrazi. Inca nu se stie daca soferii au fost nemultumiti de inregistrarea performantelor la volan, in sensul ca oamenii stiau ca bolizii “pot mai mult”. Cert este ca inca isi pot imbunatati recordul, daca tot au ramas cu permisul in buzunar. Medalia de bronz revine unui Audi R8, preparat special pentru cursele de viteza, pe care politistii l-au filmat in timp ce rula cu 243 de km/h. In urma lor se afla multi alti  “piloti”, care au reusit sa treaca, totusi, peste cota 200 km/h.

Integral in Gandul
























1678 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Inconstienta (Vineri, 5 septembrie 2008, 10:14)

    florin [anonim]

    Multi uitam ca atunci cind ne urcam in masina pentru a face un drum,mai lung sau mai scurt,cu un picior pasim in sicriu...
  • 0 (0 voturi)    
    idiotzi (Vineri, 5 septembrie 2008, 10:44)

    omu [anonim]

    Poate se satura si vitezomanii:
    http://www.viddler.com/explore/thefua/videos/23/
  • -1 (1 vot)    
    deci ? (Vineri, 5 septembrie 2008, 17:49)

    radu [anonim]

    bravo lor ! si pentru comentariile de mai sus doar atat : sa aveti si voi masina adevarata si apoi mai vorbim ! cred ca aveti permis de conducere doar pentru sarbatorile legale si de aceea va cacati pe voi !
    • 0 (0 voturi)    
      GRIJA MARE (Vineri, 5 septembrie 2008, 23:42)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui radu

      Se pare ca acest Radu baga in sistaem virusi.Aveti mare grija.imi iau raspunderea pentru ceea ce scriu.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt.domnul Radu (Vineri, 5 septembrie 2008, 20:23)

    florin [anonim]

    Draga Radu,banuiesc ca esti mai tinar,intradevar m-ai citit nu am masina de fite,dar in 27 de ani de cind am carnetul nu am avut nici un accident serios,niciodata din vina mea.Am platit ca un naiv ce sint in toata aceasta perioada asigurare,chiar si CASCO.Am vazut multe pe sosele si crede-ma,o masina cit de grozava ar fi,nu este decit o masina,peste 15 ani va fi la programul rabla (glumesc). Terra circula in univers cu aprox.40000 km/s,acolo viteza!(au spus-o altii eu nu pot s-a verific)Multa sanatate iti doresc si s-a ne ferim de kilometrul care urmeaza,cum spunea cineva.
  • 0 (0 voturi)    
    masini adevarate (Vineri, 5 septembrie 2008, 21:08)

    giordano bruno [anonim]

    am fost,suntem sau vom fi in Europal,chestie de methemphsihoza.
  • 0 (0 voturi)    
    !viteza (Vineri, 5 septembrie 2008, 21:46)

    ileana [anonim]

    Masinile din topul de mai sus, sunt proiectate si realizate/construite pt. asemenea viteze.
    Problema la noi, este drumil, care desi nou , nu este proiectat pt. asemenea viteze!!! ( rahat guvernamental..Compania de Autostrazi..e la Guvern)

    Fac atat pe ei cu autostrada, Bucuresti-Brasov..din faza de proiect este depasita, ca-i proiectata pentru 140 KM/ORA.
  • 0 (0 voturi)    
    Marea noastra e albastra (Vineri, 5 septembrie 2008, 23:07)

    gheorghe [anonim]

    prima data cand am mers la marea neagra cu masina -nimeni nu m-a depasit-,cine mai conducea o Dacia 1300,cu 4 faruri ,abia iesita din rodaj?
  • 0 (0 voturi)    
    parca aveau montate camere (Miercuri, 29 octombrie 2008, 23:22)

    Calin [anonim]

    Parca aveau montate camere pe autostrada soarelui.
    Ce se intampla de au inceput sa mearga masini cu radar, e ceva in neregula cu radarele camere?