Presa in diagonala: Sarah Palin ar angaja Statele Unite intr-un razboi impotriva Rusiei; o actrita italiana risca 5 ani de inchisoare pentru ca a facut glume pe seama Papei, iar posesorii de canale TV prin satelit din Arabia Saudita sunt in pericol de a fi ucisi

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 0:53 Revista Presei | Subiectele Zilei

Presa in diagonala
Sarah Palin ar angaja Statele Unite intr-un razboi impotriva Rusiei. In primul sau interviu televizat, acordat ABC News, Sarah Palin a declarat ca sustine integrarea in structurile nord-atlantice a Georgiei, iar Statele Unite au responsabilitatea sa apere teritoriul georgian de agresiunea rusa, chiar daca asta ar insemna declansarea unui razboi impotriva Rusiei, scrie Deutsche Welle. Intrebata daca SUA ar fi obligata sa intre in razboi in caz ca Rusia ar invada din nou Georgia, Palin a raspuns nonsalant: “Poate ca da. Adica asta este intelegerea cand esti stat membru NATO; daca o alta tara este atacata, atunci trebuie sa te astepti sa ti se solicite ajutorul”. Candidatul republican la vicepresedintia SUA sustine, de asemenea, aderarea si Ucrainei si Georgiei la NATO si a tinut sa-si exprime pozitia fata de Rusia: „Trebuie sa fim cu ochii pe Rusia. Este inacceptabil ca Rusia a exercitat asemenea presiune si a invadat o tara mai mica si democratica, fara sa fie provocata”, a spus guvernatoarea de Alaska. In legatura cu experienta sa in ceea ce priveste Rusia, Palin a replicat: “Sunt vecinii nostri. Si sa stiti ca se poate vedea Rusia din Alaska”.

Ultimul lider comunist al Poloniei, in instanta. Procesul fostului dictator comunist polonez, generalul Wojciech Jaruzelski, in varsta de 85 de ani, acuzat de "crime comuniste" pentru ca a impus Legea Martiala in Polonia in 1981, a fost reluat vineri la tribunalul regional din Varsovia, anunta AFP. Fostul presedinte a fost oficial acuzat, in aprilie 2007, cand procesul sau a fost amanat deoarece apararea a formulat o cerere "imposibil de realizat", anume interogarea in calitate de martori a fostului lider sovietic Mihail Gorbaciov, a fostului premier britanic Margaret Thatcher, a ex-cancelarului german Helmut Schmidt si a lui Zbigniew Brzezinski, consilierul de atunci al lui Jimmy Carter. Jaruzelski isi motiveaza actiunile, sustinand ca a trebuit sa actioneze “pentru a impiedica invazia sovietica in Polonia”. Daca va fi gasit vinovat, Wojciech Jaruzelski risca sa fie condamnat la zece ani de inchisoare.

O actrita italiana risca sa isi petreaca cinci ani in detentie pentru ca a facut glume pe seama Suveranului Pontif. In timpul unui spectacol prezentat la Roma in luna iulie, comediana Sabina Guzzanti, cunoscuta mai ales pentru atacurile la adresa premierului italian Silvio Berlusconi, a socat audienta spunand ca, peste 20 de ani, Papa Benedict al XVI-lea "va ajunge acolo unde trebuie - in iad, chinuit de demoni homosexuali, nu pasivi, ci chiar foarte activi", relateaza TimesOnline. Actrita va fi pusa sub acuzare pentru "ofensarea onoarei lui Benedict al XVI-lea, persoana sacra si inviolabila".

Posesorii de canale TV prin satelit, din Arabia Saudita, in pericol de a fi ucisi. Judecatorul-sef din Arabia Saudita a afirmat ca este permis sa ii ucizi pe posesorii de canale TV prin satelit, care difuzeaza programe 'imorale', informeaza AP. Judecatorul a facut comentariile la postul oficial de radio, precizand ca programele de divertisment difuzate de asemenea canale reprezinta un rau si provoaca depravare.

Un membru al Guvernului britanic a fost concediat. Un membru al Guvernului britanic a fost concediat din cauza ca a sugerat, public, contestarea conducerii exercitate de premierul Gordon Brown, noteaza The Guardian. Siobhain McDonagh a declarat ca toti cei din Guvernul britanic vorbesc despre acest lucru, iar ea s-a gandit ca ar fi bine sa ridice aceasta problema.






















3965 vizualizari

  • Interventia armatei poloneze condusa de (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 7:21)

    ISTORIC [anonim]

    Jaruzelski a fost legala dupa legile Poloneze din acea perioada.A fost si necesara;rusii pregateau intrarea armatei lor in Polonia.A fost legala deoarece inainte de interventia armatei s-a proclamat starea de urgenta si s-a actionat in conditiile starii de urgenta.
  • va rog... (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 7:44)

    razboinicu luminii [anonim]

    ...din cate vad Sarah Palin a spus" poate ca da"....ceea ce inseamna ca poate ca da, poate ca nu. Jumi-juma. 50% sanse. Adica nu inseamna nimic. Nu se justifica titlul "Sarah PaIin ar angaja Statele Unite intr-un razboi impotriva Rusiei".Asta e...trebuie sa faceti si voi un ban...deh...
  • Polonezii nu se dezmint (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 8:07)

    cosmin [anonim]

    Un proverb polonez spune cam asa:'daca esti multumit inseamna ca nu esti polonez.
    Dintre toti fostii frati au iesit cel mai bine,fara 'Revolutie ca la romani,primavara cehilor,revolta ungurilor,razboaiele Yugoslaviei etc.
    Nu l-am simpatizat pe Jaruzelski dar fara interventia armatei polonezii aveau doua solutii,interventia Uniunii Sovietice sau un razboi civil.
    Temperamentul polonezilor ar fi lungit sfarsitul cu inca vreo 10 ani si cu o economie in ruina,victime cu miile.
    Jaruzelski i-a potolit,Solidaritatea s-a debarasat de elementele violente,Papa i-a ajutat si asa tranzitia nu a fost violenta.
    Procesul este penibil si ridicol,made in Poland.
  • papa (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 9:57)

    lemn [anonim]

    da, e bine ca exista "libertate" de exprimare...totul pana cand se ajunge la "persoana sacra si inviolabila", de obicei din randul bisericii. daca o adunatura de oameni il declara pe unul dintre ei sacru si inviolabil, nu inseamna ca noi toti restul trebuie sa fim de acord. cu ce e diferita chestia asta de ceea ce s-a intamplat cu acele caricaturi despre mohamed? lumea evolueaza, incepem sa deschidem ochii, nu mai credem in basme, biserica pierde din influenta, si incearca din pacate prin mijloace din ce in ce mai dubioase sa isi pastreze "turma" de credinciosi. papa este o persoana publica, faptul ca e si popa nu il face sa fie deasupra tuturor, mai ales al celor care nu sunt catolici sau crestini in general.
  • papa (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 9:59)

    cocosila [utilizator]

    "ofensarea onoarei lui Benedict al XVI-lea, persoana sacra si inviolabila" - hai sictir!
    • ciudat (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 17:21)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      daca eu il critic pe Basinescu (atentie, am scris -critic-, nu -bag in ma-sa-!) se gasesc enshpe lichele sa-mi spuna ca n-am voie fiindca pe betivan l-a ales boborul! in schimb un om de importanta si valoarea (da!) unui papa poate fi scuipat in cap, pe motiv ca nu e ales de pulime? cred ca e vremea sa se incheie domnia multimilor; calitatea maselor a degenerat excesiv si nu li se mai poate lasa decizia, altfel vom deveni o unica si uriasa mahala manelista, condusa de tigani mafioti!
      • ciudat (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 18:50)

        paul [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Arianule....:))))
  • Inchizitie (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 10:58)

    Bogdan [anonim]

    S-ar crede ca am scapat pana acum de practicile evului mediu, dar uite ca din timp in timp mai apare cate un Papa(lapte) care e sacru si inviolabil.
    Din timpul ichizitiei si pana acum omul a evloluat de la bovina la o oaie mai finuta.
  • Bine ca pot ei sa abuzeze... ... ... (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 11:10)

    citizen [anonim]

    "ofensarea onoarei lui Benedict al XVI-lea, persoana sacra si inviolabila"

    Bine ca pot ei sa abuzeze, chiar sa violeze, copii si dupa aia sa musamalizeze totul cu munti de bani.

    'Sictir' e din turca. Precum 'baclava' ori 'sarailii'. E un cuvant prea dulce pentru ce ar merita sa le fie spus.
  • Sarah Palin este (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 11:25)

    capingura srl [anonim]

    in opinia mea, un bitch, de prima mana. O iresponsabila ca asta si ca McCain ar baga poporul american intr-un razboi total din care toti, in afara de Fuhrer si Fuhrerina, am deveni un praf diafan radioactiv. Bai, oameni buni, voi nu vedeti ca se coace de un nou razboi pentru resursele Rusiei. Va convine sa vedeti din nou cohortele muscalesti ocupanda tara? Ascundeti muierile si ceasurile. Sau mai bine lasati rusia in pace sa fiarba in suc propriu. N-o starniti ca, cel care nu are nimic de pierdut, e un inamic fara mila. Fa, Palin, mai bine du-te la un show sado-maso ia-ti fro' 3 sclavi nubieni sa te.... bine.
  • Informatie eronata (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 11:28)

    Alex [anonim]

    Chiar am vazut interviul cu Sarah Palin.

    A fost intrebata daca Georgia ar intra in NATO si Rusia ar ataca Georgia ce ar face.Ar ataca Rusia?

    Ea a zis "cred ca da".Asta presupune tratatul NATO.

    Era vorba DACA RUSIA ATACA NATO.
  • in legatura cu papa (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 20:36)

    andrei [anonim]

    din istorie stim ca prin anul 1000 si ceva au mai fost niste oameni care nu au fost de acord cu sintaxa " Papa, persoana sacra si inviolabila", asa ca ei au decis sa o ignore si au facut Biserica Ortodoxa. Romanii sunt majoritari ortoxocsi , deci aceasta stire ar trebui sa ne revolte ....
  • de unde atata sfant (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 22:04)

    alice [anonim]

    religia a fost inventata ca sa tina in frau multimea, ca unii mai smecheri care au pus mana pe putere, inca din timpuri foarter vechi, sa stea bine merci in siguranta si sa sperie prostimea cu un bau bau, numit dumnezeu. In vremuri foarte vechi nu existau politie si justitie care sa tina in frau masele, sa ii apere pe cei de la putere, a fost nevoie de o minciuna foarte gogonata sa-i supuna.
    si cei pe care a cazut bomba atomica s-au rugat la dumnezeu si cei din lagarele naziste?
    biserica la ora actuala a devenit o mafie, care a pus mana pe averi considerabile, nu numai in Romania, in tot restul lumii, preotii sunt doar niste paria, niste lighioane care nu fac altceva decat sa suga de bani prostimea si in plus, cel mai rau este faptul ca mai si consuma din resursele tarii, din taxele si impozitele pe care le platim cu totii de fraieri, li se aloca fonfuri din buget, capii au salarii colosale si pentru ce?
    daca ar fi existat dumnezeu cum de ar accepta ca oameni fara casa sa moara de frig si foame pe strada si in schimb sa se cheltuie sume colosale pentru ridicarea de biserici si pentru imbuibarea unei paturi de paria?
    Si la ora actuala lumea este supusa si condusa prin religie, si cu cat oamenii sunt mai ignoranti si un un coeficient de inteligenta mai mic cu atat cred mai mult.
    • Nu confunda.. (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 23:25)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui alice

      ... religia cu oamenii care conduc Biserica. E ca si cum ai spune ca cei care conduc Romania fura, deci toti romanii sunt niste prosti ca s-au constituit intr-o formatiune statala.

      Iar partea cu coeficientul de inteligenta la cei credinciosi, mai documenteaza-te. Uite, iti dau un singur exemplu: http://en.wikipedia.org/wiki/Blaise_Pascal

      Cand o sa ajungi sa ai si tu coeficientul de inteligenta al lui Pascal, atunci poti sa vorbesti despre aceasta "clasificare" facuta de tine. Oricum, dupa modul in care ai scris, dupa "regula" ta, ai fi un candidat perfect pentru conducerea unei biserici. Totusi este o vorba: religia nu e pentru prosti! Ti se potriveste perfect...
  • papa e prea batran sa o ia pe la spate (Duminică, 14 septembrie 2008, 0:59)

    joe [anonim]

    Ce treaba are si papa, eu is ateist (God bless all of you atheists!!!) ma ... pe el cica e alesu lui dumnezo. da nu stiu al carui dumnezo ca-s multi... acum eu presupun ca l-a ales live cand se intalnesc popi aia pe acolo, apare o mana din cer si arata spre noul papa. ce nu inteleg ii de ce nu ajuta oamenii nevoiasi si saraci... ca cica is oamenii lui dumnezo si se pare ca au cash mult, violeaza copii si si-o trag intre ei... ce seamana cu misa... numa no ii chestia aia ca lo aleg dumnezo, cu mana din cer si apoi ce sa faci...
    • Bai, prietene... (Duminică, 14 septembrie 2008, 12:25)

      picpoc [anonim] i-a raspuns lui joe

      Du-te, ba, si te culca, handicapat mintal ce esti!
      • papa ii o laba trista ca si tine (Duminică, 14 septembrie 2008, 16:21)

        joe [anonim] i-a raspuns lui picpoc

        Bah laba, in ziua de azi pot protesta impotriva cui vreu eu si papa e un zero pt mine, nu-s curios de el si fac glume cu el cate vreu, tot in iad o sa ajunga...