Adevarul: Solutie antispaga: 1.500 €, salariu pentru medici

de Manuela Strinu     Adevarul
Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 8:05 Revista Presei | Subiectele Zilei

Otmar Kloiber, secretarul general al Asociatiei Mondiale a Sanatatii, a declarat ieri ca „atentiile oferite medicilor romani pot fi evitate numai daca acestora li se ofera salarii bune". Declaratia a fost facuta la forumul medicilor din Europa Centrala si de Est care a avut loc la Caransebes.

„Solutia este ca salariul minim al unui medic sa fie 1.500 de euro, iar orele de munca sa fie standardizate la nivel european", a spus Vasile Astarastoaie, presedintele Colegiului Medicilor din Romania.  

In tara noastra, un medic lucreaza 70 de ore pe saptamana plus garzile,  fata de 60 de ore in Germania sau 48 in Scandinavia, pentru un salariu de 400 de euro pe luna.

Adevarul






















377 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Da de unde, (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 9:55)

    Sile [anonim]

    Poti sa le dai si 7000 euro salariul minim pe luna plus alte bonusuri ca vor lua spaga la fel ca si acum. Asta e in sangele romanului.
    Cunosc cazuri de medici foarte bine platiti unde nu poti merge cu mana goala. Asta e.
    Nici Ceasca nu a putut rezolva pronlema asta, iar acum in democratie e practic imposibil. Chestiunea tine de educatie si onoare care cam lipsc la romani.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai, sa ma-nebunesti! (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 9:14)

      dorian [anonim] i-a raspuns lui Sile

      Ai idee de ce medicii romani din Germania nu iau spaga? Poate pentru ca ajung si la 14.000 eu pe luna? Daca tu ai avea 7000 de EU pe luna ai lua spaga, sau ai incerca sa-ti mai gasesti un alt job? Cred ca un om normal la cap n-ar face asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    ce salarii le trebuie, la muncà cinstità apoi sala (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 21:14)

    mikael [anonim]

    mint cu nerusinare au salarii destul de bune , dar vor sà se inbogateascà peste noapte,am eu solutia perfectà pentru ei ,,,se numeste kalasnicov,,, và promit cà nu mai cere spagà,
  • 0 (0 voturi)    
    ce salarii le trebuie, la muncà cinstità apoi sala (Sâmbătă, 13 septembrie 2008, 21:14)

    mikael [anonim]

    mint cu nerusinare au salarii destul de bune , dar vor sà se inbogateascà peste noapte,am eu solutia perfectà pentru ei ,,,se numeste kalasnicov,,, và promit cà nu mai cere spagà,
  • 0 (0 voturi)    
    Pestele de la cap se impute (Duminică, 14 septembrie 2008, 8:03)

    Ana [anonim]

    Si problemele Romaniei au mai toate aceeasi sursa: lipsa legilor si infrastructurile inexistente, coruptia, coruptia, coruptia.
    Chestiunea nu tine de onoare sau principii, tine de legislatie. Daca in Romania ar exista avocati care sa accepte procese impotriva unui medic vinovat de malpraxis sau luare de mita... si judecatori dispusi sa le ridice dreptul de a mai profesa... nici un medic nu ar mai accepta mita, chiar daca salariul le-ar ramane 400 euro. Nu ar mai face medicina, ar pleca din Romania daca salariul nu le convine, insa nu ar indrazni sa bage mana in buzunarul nici uni pacient de frica inchisorii.
    In alta ordine de idei, mi-ar fi groaza sa fiu operata de un medic care vine la spital cu tramvaiul pentru ca n-are bani de masina. Oamenii merita un salariu mai mare, insa ar trebui sa fie si trasi la raspundere cand gresesc. Ar trebui sa isi faca asigurari de malpraxis, spitalele ar trebui si ele sa platesca atunci cand medicii sau asistentele lor gresesc. Si asa se formeaza o noua etica a muncii... prin aplicarea legii.
    Acum... pot sa si omoare un om si tot nu platesc! E ridicol. Pana si unii politicieni se mai tem de Dumnezeu si... de medici, medicii nu se tem de nimic. Sunt curioasa sa vad ce se va intampla in cazul fetitei decedate pt ca a fost lasata pe masa de operatie. E in stare sistemul legal si medical romanesc sa isi asume raspunderea pentru monstrii creati? Vreau sa aud de despagubiri de milioane de euro, de licente retrase, de puscarie. Nu ca asta ar aduce bietul copil inapoi, dar i-ar satura pe multi sa se mai joace de-a doctorul. Medicina, mai ales chirurgia e o meserie pe care ori o faci bine, ori omori oameni. Cine nu e in stare sa inteleaga asta si sa isi asume raspunderi... sa se faca distribuitor de medicamente.
  • 0 (0 voturi)    
    avem ce meritam (Duminică, 14 septembrie 2008, 14:15)

    medic [anonim]

    Asta e si pe acest site: frustati si needucati.
    Avem, dragii mei , medicii pe care ii meritati.
    Comunismul va spalat creierii si aveti ideea ca totul este gratis.
    Sanatatea costa bani multi pentru ca este cel mai de pret lucru pe acesta lume.
    Bagati bine la cap.
    Va doresc multa sanatate.
    • 0 (0 voturi)    
      sanatatea! (Duminică, 14 septembrie 2008, 15:34)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui medic

      "Sanatatea costa bani multi pentru ca este cel mai de pret lucru pe acesta lume."

      Se discuta de un sistem de asigurari de stat! Nu de cat costa ( ca nu are pret!) in clinici private!
      Asa ca daca platesti asigurari de sanatate, ai pretentia ca medicul care a invatat in invatamant de stat si lucreaza in spital de stat sa-si faca datoria, fara plic si comisioane!

      Cat are salariu un medic stagiar in UE (Germania) ..1400-1600 de EUR. Nu-si permite sa ia spaga, ca nu mai profeseaza! Si nu are voie nici sa lucreze in sistemul privat! Trebuie sa aleaga ori sat ori privat!

      Un "profesor" in Bucuresti, are un tarif la consultatie intr-o clinica privata, de 3 ori!!!! mai mare decat un dr. , tot profesor , cu 2 doctorate la o clinica privata in Frankfurt...trageti concluzii ....
    • 0 (0 voturi)    
      Medic de rahat (Duminică, 14 septembrie 2008, 19:22)

      Gicu [anonim] i-a raspuns lui medic

      Dete dracului afara din tara asta. Boule.
  • 0 (0 voturi)    
    cine a mai inventat prostia asta? (Duminică, 14 septembrie 2008, 17:29)

    emil [anonim]

    De fapt venind de la cineva din afara tarii este explicabil. Unexemplu concret medicii din maternitati, nu e unul sa nu plece cu 200-300 euro pe zi, altii pleaca cu 1500 pe zi. Majoritatea au cabinete particulare unde o consultatie e minim 20 euro, mai pui 200-300 pe zi si cu toate astea la maternitate cine nu are bani nici nu e bagata in seama de doctori. Au fost cazuri foarte multe si cunoscute de toata lumea in care au murit si mama si copilul deoarece medicul refuza de exemplu sa faca cezariana daca nu isi primea banii. Mamele sarace care nu au bani nasc in cele mai bune cazuri cu moasa. Sau daca vreti sa vorbim despre chirurgi stiu dinainte care sunt sansele tale dar iti dau sperante pentru o operatie inutila doar pentru ati lua banii... Mizerabili...
  • 0 (0 voturi)    
    Re: medic (Duminică, 14 septembrie 2008, 20:45)

    Ana [anonim]

    Nu ti-ar fi rusine sa arunci cu noroi. Frustrati? Needucati? Asistenta medicala nu e gratuita in Romania. Tot romanul care munceste plateste contributii la asigurarea de sanatate. Spitalele in care munciti nu sunt mosia voastra personala, sunt ridicate din taxele platite de toti. Facultatea pe care ai facut-o nu te-a costat 100.000 dolari pe an ca in State ca sa ajungi sa pretinzi salariu ca in State. A fost moca sau aproape moca din cauza ca tot "frustratul" din Roamania plateste taxe. E incredibil cum meseria asta de medic dezvolta in oameni complexe de superioritate.
    Ce, pensia pe care o sa o primensti dupa 65 ani e gratuita? Nu o sa o primesti din cauza ca ai platit toata viatza contributii la fondul de pensii. De ce in cazul contributiilor pentru sanatate crezi ca e alfel? Nu ne faci tu nici o favoare ca iti faci meseria pentru care esti platit de la stat si pentru care ai fost educat aproape moca tot... la stat. Statul asta plateste din banii pe care ii aduna de la toti, asa ca lasa textele. Nu esti cu doua capete deasupra tuturor. Crezi ca esti nedreptatit in Romania? Pleaca in alta parte. Sa vezi acolo cum o incurci daca tratezi pacientii cu dispretul asta suveran. Sa vezi cum esti dat in judecata si ajungi sa plateasca copii copiilor tai daca omori pe cineva din greseala. Medicii americani nu castiga cat castiga chirurgii romani. Spagile pe care le pretindeti sunt obscene si neimpozabile. Americanii au salarii mari pentru ca si platesc asigurari de malpraxis imense. Voi nu raspundeti pt greseli decat in fata lui Dumnezeu. In Romania nu are nimeni curajul sa va aduca in fata justitiei cand o faceti lata. Pleaca frate in alta tara daca te simti neapreciat, insa garantat o sa vezi acolo ce inseamna munca si responsabilitate.
    Voi vreti egalitate, dar nu pentru catei! Vreti doar partea leului!
    • 0 (0 voturi)    
      inteligenta ne omoara (Miercuri, 8 octombrie 2008, 23:28)

      orban [anonim] i-a raspuns lui Ana

      "Asistenta medicala nu e gratuita in Romania. Tot romanul care munceste plateste contributii la asigurarea de sanatate. "

      Ia gandeste un pic la ce suma ajunge asigurarea de sanatate in SUA si cat si-o permit si compara cu Romania apoi.

      "Facultatea pe care ai facut-o nu te-a costat 100.000 dolari pe an ca in State ca sa ajungi sa pretinzi salariu ca in State. "

      Nu, trebuie un salariu echivalent cu valoarea sociala a muncii prestate. Dar facultatea pe care ai facut-o tu cat te-a costat ?

      "Crezi ca esti nedreptatit in Romania? Pleaca in alta parte."

      Prea multi au facut acest lucru deja, de aceea am ajuns unde suntem.

      "Americanii au salarii mari pentru ca si platesc asigurari de malpraxis imense."

      Deci romanii ar trebui sa aiba salarii mici fiindca nu platesc asigurari de malpraxis? Nu vezi cumva o problema?