Subiectele zilei: Hiturile care ne-au indulcit tranzitia; Majorarea cu 50 la suta a salariilor profesorilor nu reprezinta un deficit public excesiv; Basescu, Tariceanu si Isarescu pun la cale „planul de bataie” pentru a scapa Romania de criza, iar prin contractul cu Ager, IGPR a cumparat dotari care nu se mai fabrica incepand cu 2008

de Mihai Cimpoesu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 1:40 Revista Presei | Subiectele Zilei

Subiectele Zilei
Basescu, Tariceanu si Isarescu pun la cale „planul de bataie” pentru a scapa Romania de criza. Doua intalniri – trei personaje care spun ca vor sa traga de volanul Romaniei inainte de a intra in criza. Basescu s-a dus la Isarescu, unde s-a vazut cu bancherii, Tariceanu la guvern, unde a chemat partidele ca sa le convinga de necesitatea evitarii maririlor salariale. Intalnirea de vineri dintre presedintele roman Traian Basescu si guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei (BNR), Mugur Isarescu, nu s-a lasat cu discursuri oficiale sau cu declaratii de presa concludente. De altfel, la reuniune, care a avut loc la cererea expresa a presedintelui roman, presa nu a avut acces, fiind anuntata numai tematica generala, respectiv „Realizarea unui parteneriat cu Guvernul in vederea limitarii potentialelor efecte ale crizei economice mondiale asupra Romaniei”. „A avut loc un schimb de opinii cu privire la evolutiile recente ale sistemului bancar, evidentiindu-se soliditatea sectorului bancar din Romania. Pentru limitarea efectelor situatiei financiare internationale asupra economiei romanesti, seful statului a accentuat nevoia unui parteneriat intre stat, sectorul bancar si Banca Nationala”, se precizeaza in comunicatul oficial al presedintiei, informeaza Gandul.

Hiturile care ne-au indulcit tranzitia. Melodiile care in ultimii 20 de ani „au rupt Romania in doua”, reunite intr-un Top 100 realizat de postul U Tv, poarta cu ele nostalgia dupa vremea cand ne-am redefinit. Inainte de Revolutie romanii, „bombardati” cu ode si cantece patriotice, puteau cu greu sa se bucure de muzica artistilor straini, abia difuzati la radio sau tv, iar petrecerile si revelioanele se desfasurau cu discuri aduse de vreun vaporean, discuri pretioase ascultate aproape in surdina. Dupa decembrie '89, piata muzicala a explodat, mai intai printr-o invazie a „produselor occidentale”, apoi prin aparitia unor artisti autohtoni, care au concurat serios „monstrii sacri” de peste hotare. De la „Lambada” la „Caterinca”. Astfel, rand pe rand, romanii s-au dezlantuit pe vag indecentul „Lambada”, au visat ca la „20 de ani” alaturi de Voltaj, au fost „bombastici” ca Shaggy sau „Bagabonti” ca Parazitii, au spus „Ti Amo”, precum Gina G., s-au simtit „Liberi la mare” ca Andre, sau au facut „Caterinca”, la fel ca Sotto Inteso. Toate aceste piese,  si multe altele, au fost incluse intr-un top 100 al melodiilor care „au rupt Romania in doua”, in ultimii 20 de ani, clasament realizat de televiziunea U, scrie EvZ.

Experimentul Apuseni. Aproximativ 95 de oameni de stiinta din Germania si Romania au participat la un proiect menit sa ridice gradul de atractivitate turistica, prin pastrarea traditiilor si a stilului de viata al locuitorilor, in zona Ghetarului Scarisoara, din judetul Alba. "Motii trebuie sa fie mai constienti de bogatiile pe care le au", considera Evelyn Rusdea, profesor la Universitatea din Freiburg, initiatoarea "Proiectului Apuseni". In timp ce orasele si comunele din Romania sunt invadate de betoane, caramida si termopan, un grup de arhitecti si oameni de stiinta incearca sa reinvie constructiile in stil traditional. Acest lucru se intampla in Tara Motilor, pe Platoul Ghetarului Scarisoara, judetul Alba, acolo unde localnicii au picat si ei in plasa modernismului de tip occidental prost inteles. Intr-o zona montana care si-a pastrat bine traditiile, au aparut in ultimii ani case roz si portocalii, construite din BCA, cu termopane si acoperis de tabla, scrie Romania libera.

Prin contractul cu Ager, IGPR a cumparat dotari care nu se mai fabrica incepand cu 2008. Seful Politiei a cazut! Traiasca seful Politiei. Gheorghe Popa si-a sustinut, ieri-dimineata, ultima conferinta de presa in calitatea de inspector general al IGPR. El a sustinut ca a fost obligat sa semneze incheierea contractelor de leasing financiar cu socitetatea Ager Leasing, intrucat, la preluarea mandatului, negocierile se aflau intr-un stadiu avansat si ca, daca nu ar fi semnat, institutia ar fi fost nevoita sa plateasca penalitati in valoare de peste un miliard de RON. Inlocuitorul lui Popa la sefia Politiei Nationale, Gheorghe Plai, a sustinut, patru ore mai tarziu, contrariul, si anume ca respectivele contracte pot fi suspendate „pe cale amiabila”, pana la finalizarea cercetarilor efectuate de procurorii DNA, informeaza Gardianul.

Fonduri de 80 milioane de euro din taxa de poluare. Fondul de Mediu a incasat, in lunile iulie si august, o suma de 80 milioane euro din taxa de poluare auto, a declarat ministrul mediului, Attila Korodi. In iulie, suma colectata a fost de 40 milioane euro. Potrivit ministrului, aceasta tendinta va scadea in perioada urmatoare, odata cu diminuarea numarului de inmatriculari. Din Fondul de Mediu sunt finantate proiecte care vizeaza reducerea poluarii, inclusiv producerea de energie din surse regenerabile, relateaza EvZ.

Romanii dau navala in Ungaria la cumparaturi. Afectate de criza, magazinele din tara vecina au trecut la ieftiniri masive. Romanii sunt avantajati si de intarirea leului fata de forint. Ungaria a fost puternic afectata in ultima perioada de criza financiara internationala. Astfel, pentru a nu falimenta, saptamana trecuta marile magazine au recurs la reduceri substantiale. Cei care au profitat de ele au fost sarbii si romanii, care au cumparat masini de spalat, frigidere, calculatoare, cuptoare cu microunde. Dar la fel de bine s-au bucurat de promotii la produse alimentare "de marca", vinuri, haine. Peste tot erau oferte, care te indemnau sa cumperi, deoarece totul era o "ocazie", si nu erau produse defecte sau alimente aflate in pragul expirarii, ci doar marfa de cea mai buna calitate. Astfel, portbagaje intregi au luat drumul Romaniei, unde in piete produsele cumparate ieftin in Ungaria sunt comercializate cu un mic profit, la preturi mai mici totusi decat cele din magazinele de la noi, relateaza Romania libera.

Majorarea cu 50 la suta a salariilor profesorilor nu reprezinta un deficit public excesiv. Majorarea salariilor profesorilor nu pune in pericol echilibrul bugetar al Romaniei. Asa considera judecatorii Curtii Constitutionale care, in urma cu trei zile, au declarat constitutionala marirea cu 50 la suta a lefurilor cadrelor didactice. Potrivit motivarii Curtii Constitutionale legea majorarii salariilor profesorilor nu contine prevederi contrare tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, asa cum a sustinut Guvernul Romaniei. "Curtea constata ca, in cazul de fata, actul normativ criticat nu contine dispozitii contrare Tratatului de la Maastricht care, reglementand o anumita disciplina bugetara, impune obligatia de a se evita deficitele publice excesive”, informeaza Gandul.

Peste 50.000 de romani sunt raciti. Numarul bolnavilor a crescut spectaculos in ultima saptamana de raportare. Cazurile de infectii respiratorii au crescut cu 44,6%, la peste 50.000, intre 6-12 octombrie fata de saptamana precedenta, arata datele colectate de la medici din toata tara de Centrul pentru Prevenirea si Controlul Bolilor Transmisibile (CPCBT). Numarul cel mai mare de imbolaviri s-a inregistrat in judetele Bistritia, Bihor, Iasi si Covasna. Medicii spun insa ca situatia nu este deocamdata ingrijoratoare, noteaza EvZ.
























5007 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Majorarea salariilor pune in pericol toata tara (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 10:55)

    Alex S [utilizator]

    Nu e vorba de suma in sine pe care o aloca. E vorba ca toti romanii vor 50% acum. Politistii, functionarii publici, preotii, asistentii medicali, pana si cei de la Jucu vor 50% marire. Ala era pericolul de care vorbea Isarescu si pe care o sa il simtim toti. Si oricum profesorii nu merita nici o marire pentru ca ei nu isi fac treaba, sunt total neperformanti. Majoritatea nici nu predau, doar spun ca profesorul e acolo sa te evalueze nu sa iti predea. Niste lenesi. Muncesc 8 luni pe an 6 ore pe zi, cand altii muncesc 11 luni pe an 8-9 ore pe zi pe bani mai putini!
    • +1 (1 vot)    
      Sa-i (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 13:22)

      X [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      ... zici "saru'-mana" lu' lenesul ala care te-a invatat sa scrii. Asa poti sa postezi cometarii stupide ca cel pe care tocmai l-ai pus. Tu sa-ti inveti copiii singur. Sa nu-i trimiti la scoala sa incapa pe mana unui lenes care castiga 8-9 milioane pe luna. Ce mi-e scarba de astfel de oameni.
      • 0 (0 voturi)    
        gicule (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 17:27)

        ginel [anonim] i-a raspuns lui X

        Gicule, un prof la prima strigare are 9 milioane, cu grade si altele ajunge la 20 mil. Asa ca sa ne lasi.
        15 mil sunt totusi 400E, ca salariu de intrare intr-un domeniu.
        Gandeste-te ca ala care e invatator nici nu face facultate.
        • 0 (0 voturi)    
          Auzi... (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 18:32)

          X [anonim] i-a raspuns lui ginel

          ...ginele, de ce nu te faci tu profesor pentru 9 milioane de lei pe luna. Sau hai sa te intreb altcumva: tu te-ai angaja undeva pentru banii astia ? Sau daca esti pe cont propriu, ti-ai continua activitatea pentru un profit de 9 milioane de lei pe luna? La 20 de milioane de lei pe luna ajungi, inclusiv cu grade, dupa vreo 15 ani cel putin ( in invatamantul preuniversitar ) , si asta datorita vechimii.

          In ceea ce priveste invatatorii ar fi bine sa te mai documentezi: nu te mai angajezi nicaieri fara a face institutul pedagogic. Asa ca mai scuteste-ne ( ca sa-ti raspund pe gustul tau ).
  • +1 (1 vot)    
    produc putin, dar vor salarii mari....... (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 12:39)

    eu [anonim]

    Iarasi vor profesorii marire de salariu? Pe cand eram in scoala, ma saturasem pana peste cap de grevele lor (tocmai cand urma vreun examen important) si de pretentiile absurde. Ai dreptate Alex S, profesorii lucreaza FOARTE PUTIN in comparatie cu angajatii firmelor. Nu au un program de lucru consecvent, au de multe ori "ferestre" intre cursuri, timp liber berechet. Unde mai pui ca multi sunt incompetenti si vin la ore ca sa-ti dicteze din vreo carte sau sa-ti mazgaleasca niste prostii pe tabla (strategie de a omori timpul). De fapt, majoritatea sunt experti in a omori timpul. Daca vrei sa faci carte cu adevarat ai doua alternative: pui mana singur pe carte (varianta cea mai buna; eu asa am reusit la universitate si in viata in general (si nu e nicio lauda)) sau ii platesti ca meditatori, dar te usuca de bani, bani pe care ei nu ii declara la stat si pentru care nu platesc impozit (!!).

    Acum partea a doua. Sunt de acord cu marirea salariilor doctorilor, pentru ca de aceia depindem foarte mult la un moment dat, fiecare dintre noi. Daca vom ramane doar cu incompetentii (cei buni pleaca incet-incet din tara), va fi vai si amar. Inca de pe acum sunt cozi imense pe langa cabinetele celor competenti, fiindca sunt foarte putini. Profesorii, stati linistiti guvernanti, nu vor pleca nicaieri. N-are nimeni nevoie de asa ceva. Strainii ii au pe ai lor si e foarte greu sa-ti gasesti de lucru ca profesor in strainatate. Dar ca doctor, inginer, asistenta medicala nu e greu deloc. Acestia sunt si vor fi la mare cautare intotdeauna. Asa ca MARE ATENTIE ce faceti si cui va hotarati sa mariti salariile!!! Nu va jucati cu banii contribuabilor si faceti ceva corect.
    • +1 (1 vot)    
      Un E-u alimentar (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 14:08)

      Eu estem [anonim] i-a raspuns lui eu

      Plin de vehementa, ca multi compatrioti, stii cu siguranta solutia si dai verdicte de la inaltimea vastelor cunostinte. Un profesor lucreaza 5-6 ore pe zi cu grupuri de cate 20 de individualitati cu propria personalitate, la orele de curs. Acele 5-6 ore de curs trebuie pregatite, apoi mai sunt extemporale si teze de corectat, planificarea materiei de studiu si alte activitati cu caracter scolar sau birocratic cerute de scoala. Nu mai vorbesc de obligatia de perfectionare, adica profesorul trebuie sa urmeze el insusi niste cursuri suplimentare. Sunt mii de posturi libere in invatamant, tocmai pentru ca, pe langa proasta salarizare, s-a raspandit si lipsa de respect de mai sus, a "muschilor" care "face" bani si "stie" ce vorbeste, indiferent de domeniu. Mi-e mila de copilaria nefericita a opinatorilor axiomatici, dar mi-e de-a dreptul jale de profesorii care nu mai sunt printre pilonii societatii romanesti - preot, doctor, invatator - sunt supusi la experimente sadice, in fiecare an schimbandu-se sistemul de studiu si examinare, iar cand isi cer dreptul la un salariu decent sunt aratati cu degetul si lapidati public. Marirea de 50% ar fi trecerea de la 10 la 15 milioane salariu... vi se pare ca 15 milioane pe luna este un salariu decent?!
      • +1 (1 vot)    
        alta aberatie. (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 17:30)

        ginel [anonim] i-a raspuns lui Eu estem

        De ce sa aiba popa salariu. Poate eu sunt hindus, de ce sa platesc salariu lu' popa ortodox?
        Si da, 15 milioane ca salariu de intrare cand termini facultatea e f. decent. Din punctul meu de vedere 10 milioane e f. bine.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 18:15)

      AdrianUrsu [utilizator] i-a raspuns lui eu

      si cine ii va forma pe doctori? vor fi autodidacti toti?
  • 0 (0 voturi)    
    salarii profesori (Duminică, 19 octombrie 2008, 9:34)

    tetu [anonim]

    Nu stiu daca acei care emit pareri despre salariile profesorilor stiu ce scriu. Sotia mea este profesor cu o vechime de 14 ani in bransa, are gradul doi si, cu sporuri si toate cele, cistiga cam 11 milioane pe luna. Unde sunt cele 20 de milioane despre care vorbesc unii si altii? Iar despre cele sase ore muncite pe zi pot sa spun ca la alea se mai adauga altele, pentru pregatirea lectiilor, altele in care scrie tot felul de hirtoage care i se cer (gen planificari si proiecte didactice) dar nu trebuie uitate nici activitatile extrascolare ce trebuie organizate cu clasa la care este diriginta. Asa ca... mai cititi, baieti!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie salarii pentru profesori cf performantelor! (Duminică, 19 octombrie 2008, 10:02)

    Costin [anonim]

    Sunt de accord sa platesc un profesor la un salariu decent. Mai mult chiar se chinuiesc unii dintre ei si pun pasiune in ceea ce fac. Sa fim realisti e o meserie foarte dificila si implica un efort deosebit. Ceea ce urasc in schimb este faptul ca nu mai sunt foarte buni pedagogi in Romania si nivelul a scazut alarmant deoarece "avem democaratie" cine vrea invata cine nu "plateste" anormal pentru o tara unde majoritatea ne laudam ca avem studii superioare. Mai mult pentru cei care iau note "vestite" de genul 1,2 pana pe la 3,5 ce cautati oameni buni sa va inscrieti la examen cand voi sunteti cei care faceti "breasla" de ras. Apropo nu sunt profesor sa nu ma intelegeti gresit doar am facut un comentariu realist. Multi dintre profesori fac ore suplimentare particular ca sa se intretina, dar numai cei buni au succes, o sa vedeti ca in scurt timp, adica in vreo 5 ani se vor "cerne" cei capabili si "plevele" se vor reprofila pe ceva ce se pricep, poate "comert ambulant".
  • 0 (0 voturi)    
    ..oare! (Duminică, 19 octombrie 2008, 10:36)

    talasman [anonim]

    ..daca cei al caror obraz ar trebui sa fie cit firul de borangic..ca asa au jurat..."asa sa ne ajute dumnezeu",ar "lucra"putin si pentru TARA,lucrurile ar sta altfel . Asa au reusit doar sa ne asmuta unii, asupra celorlalti..vedeti ce bine le-a iesit?
  • 0 (0 voturi)    
    Realism (Duminică, 19 octombrie 2008, 11:42)

    colegu99 [anonim]

    Pentru cine a facut putina economie isi da seama singur ce inseamna o crestere salariala cu mult peste cresterea productivitatii muncii. Bani sunt pentru o astfel de marire, dar problema e alta...daca cheltui banii de la buget pt salarii si nu investitii, cu ce vei mai avea crestere economica in urmatorii ani? Pe de alta parte o astfel de crestere produce instantaneu cresterea inflatiei, adica o crestere a preturilor pe care o va suporta toata populatia adica si noi ceilalti care nu am avut crestere a salariilor cu 50%. Sindicalistii tipa ca sunt bani...sunt dar de ce nu spun de efectele pe care le vom suporta apoi cu totii. Si nu in ultimul rand efectul psihologic pt toti ceilalti bugetari care vor cere si ei 50% asa cum s-a intamplat.
    Acum despre responsabilitatile profesorilor...nu neg importanta lor in formarea tinerei generatii dar...am ramas suprins de scaderea calitatii invatamantului in ultimii ani. Dar ce sa ne mai miram, stiti cum se face cercetarea in universitati pe bani foarte buni de la minister? Se copiaza deici si colo si se depune ca si lucrare de cercetare si apoi pe cateva sute de milioane profesorul isi ia aparatura de multe ori pt folosinta proprie si o gramada de bani ii intra ca extra bani in buzunar. Si ne miram de ce nu avem cercetare!!! Se aloca bani pt ea dar cei ce ajung la universitati se duc pe apa sambetei si o spun ca unul care am participat la asemenea "teme de cercetare" si "contracte". Si cum spunea cineva mai sus, raportat la restul populatiei un profesor are 3 luni vacanta de vara, plus celelalte din timpul anului. 6 ore sunt multe pt o zi, asta doar daca vrea sa aibe zile complet libere... Nu sunt rautacios, dar daca vrei mai mult, tb sa faci si mai mult si cei ce lucreaza in sectorul privat stie cat se munceste pt un salariu bun. Acum se face discutia pt importanta in societate a unei categorii sociale dar asta e o abordare simplista...pai intai tb sa te aduca doctorul pe lume si apoi ajungi sa scrii, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Productivitate (Duminică, 19 octombrie 2008, 16:11)

    vassy [anonim]

    Toti vorbesc de salarii si productivitate. Ca nu pot creste salariile pentru ca nu este productivitate, ca daca cresc salariile cade tot sistemul, etc. Eu as pune problema altfel. Nu cumva din cauza salariilor nu aste productivitate? De ce aceeasi romani care in Romania nu dau productivitate, ajunsi in Occident o au? Nu cumva multi zic muncesc de cat ma platesti. Parerea mea...