EvZ: Efectele Descentralizarii - Primarii numesc directorii de spitale si scoli. Metroul revine Primariei Capitalei

de Andreea Ciuperca     Evenimentul Zilei
Luni, 27 aprilie 2009, 0:32 Revista Presei | Subiectele Zilei

Metroul va reveni Primariei Capitalei
Foto: Evenimentul Zilei
  • In portofoliul administratiei locale vor ajunge oficii agricole, spitale, directii ale Registrului Auto, cinematografe, porturi si aeroporturi. Situatia va impune modificarea principalelor legi administrative. Proiectele de descentralizare trebuie sa fie gata pana lunea viitoare, respectiv pe 4 mai.
  • Descentralizarea in domeniul transporturilor presupune trecerea porturilor fluviale, a inspectiei rutiere si a metroului in subordinea primariilor. Astfel, in Capitala se pot pune bazele acelei Autoritati Metropolitane de Transport in ceea ce priveste infrastructura Bucurestiului, care se crampona pana acum de faptul ca metroul era in subordinea Ministerului Transporturilor.
  • In urma procesului de descentralizare, numirea directorilor de scoli si de spitale va reveni consiliilor locale. Profesorii nu sunt foarte incantati de schimbari, considerand ca acordarea atributiilor de organizare a scolilor primarilor este o eroare grava.

Cititi articolul integral in EvZ.


Citeste mai multe despre   























3037 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Asa este! (Luni, 27 aprilie 2009, 8:18)

    Vali Cel batran [anonim]

    Directorii de scoli trebuie musai sa fie numiti de cel putin Consiliul Europei daca nu de adunarea generala a ONU. Asa cred ca ar fi cel mai corect. Sau cred ca primarii ar trebui numiti de consiliul profesoral din localitate. Asa cred ca ar fi si mai bine!
  • +2 (2 voturi)    
    Cred ca.. (Luni, 27 aprilie 2009, 8:38)

    Me [anonim]

    Aceasta este cea mai importanta lege de dupa 89. Pacat ca se intrevede ca nu va fi foarte buna. Astept sa vad ce se anunta in final.
  • +3 (3 voturi)    
    in sfarsit. (Luni, 27 aprilie 2009, 8:39)

    strategy [utilizator]

    Pentru prima data in Romania cand s-a luat o decizie bine gandita si pentru termen lung, benefica pentru cetateni. Excelent. Deja in Oradea s-a inceput amenajarea parcurilor, inclusiv cel al cetatii. E primul primar care, chiar daca mai fura, pune mana si se vad rezultate.
  • -2 (2 voturi)    
    Neinspirata... (Luni, 27 aprilie 2009, 9:22)

    Bucuresteanca [anonim]

    De aceasta masura vor profita regiunile care au beneficiat de investitii mai mari (Cluj, zona Sibiului, Arad, Timis, chiar Bucuresti), adancindu-se discrepantele privind dezvoltarea economica intre diverse zone ale tarii... nu e corect... sau va avea efecte pozitive asupra mobilizarii populatiei din regiunile mai sarace (Baragan, Lunca Dunarii, vaslui samd)???
  • +2 (2 voturi)    
    astept comenturile dvs!!! (Luni, 27 aprilie 2009, 9:37)

    max [anonim]

    Ceea ce se ascunde de fapt in spatele acestor masuri este politizareaa scolilor si distrugerea oricarei forme de opozitie la nivel local.(cine nu e cu noi este impotriva noastra-va mai aduce-ti aminte? cam asa o sa fie, dar la nivel local)
    O sa fie o Romanie enclavizata: o parte portocalie, o alta parte rosie si ce mai ramane galbena, iar competenta o sa cada prada activismului politic.
    O zi buna!
    Cat o sa mai induram?
  • +1 (1 vot)    
    transfer (Luni, 27 aprilie 2009, 9:39)

    ddr [utilizator]

    Descentralizarea ascunde de multe ori neputinta, iar legea asta nu face exceptie. Odata cu transferul de atributii ar trebui sa se realizeze si transferul de mijloace financiare care sa permita autoritatilor locale sa administreze ceea ce au in subordine.
    Transferul de atributii si responsabilitati de acum este unul de criza, statul vrand doar sa scape administratia publica de la nivel central de niste cheltuieli, pe care le paseaza celei locale, iar daca aceasta din urma nu are fondurile necesare pentru a-si desfasura activitatea cu bine(si multe nu au), atunci vina cade pe umerii lor.
    Inca odata, Romania, e condusa lautareste...dupa ureche.
  • 0 (0 voturi)    
    descentralizare (Luni, 27 aprilie 2009, 10:20)

    popescu dan [anonim]

    foarte bine, dar unele decizii privind in asamblu , cum trebuie sa arate tara eu cred ca tot centralizat trebyuie sa se faca, nu poate un primar sa decida ca bucata de autostrada de la el din judet va trece pe nu stiu unde, iar altul cine stie, sa nu apara numai chiciuri
  • 0 (0 voturi)    
    legi de baza (Luni, 27 aprilie 2009, 13:29)

    Silviu [anonim]

    Deci - legea salarizarii unice + legea descentralizarii - incepem sa vedem ca se poate !
    Sunt pasi inainte , chiar daca sunt stangaci...
  • +1 (1 vot)    
    Cel putin (Luni, 27 aprilie 2009, 14:05)

    soros [anonim]

    pentru scoli si spitale o sa fie o mare eroare....in cele mai multe cazuri se va ajunge la slugarire a institutiilor....!!
    Sa mai vedeti cum o sa vina tot consiliul local cu pile la bacalaureat.....si chiar pe la operatiii..etc!!
    Doamne!?
  • +1 (1 vot)    
    Descentralizare? (Luni, 27 aprilie 2009, 14:56)

    Gabu [anonim]

    Aceasta lege reprezinta legalizarea unei practici vechi din societatea romaneasca: numirea pe criterii politice. Astfel, toate directiile, spitalele, scolile, etc. sunt conduse de incompetenti aserviti politic, acestia fiind marionetele celor care conduc in partidele aflate la putere. Nu va lasati indusi in eroare de faptul ca au facut cate ceva pentru urbe. Tot ce fac, fac pentru ca banii le intra in buzunare prin firmele lor. Politia e acum in subordinea Primariei deci seful Consiliului Local poate adormi linistit beat mort la volan in intersectie. Cum e posibil ca intr-o tara dominata de baroni locali ce-si cumpara voturile prin pomeni, sa le dai o astfel de putere?