EvZ: Cele mai ieftine locuinte noi din tara

de Teodora Trandafir     Evenimentul Zilei
Marţi, 12 mai 2009, 6:14 Revista Presei | Subiectele Zilei

Dezvoltatorii reduc preturile
Foto: Evenimentul Zilei
  • In Constanta, Timisoara si Cluj, preturile oscileaza acum intre 800 de euro/mp - pe care-l practica proprietarii disperati sa vanda cateva unitati - si 1.000 de euro/ mp. Astfel, o garsoniera variaza intre 32.000 si 49.000 de euro.

  • Si constructorii din Capitala au inceput lupta cu preturile, scazand chiar sub limita de 1.000 de euro/mp, in cazul in care apartamentele au suprafete destul de mari. Cele mai ieftine locuinte, sub 50.000 de euro, au suprafete foarte mici - cum sunt garsonierele de 27 mp, care se vand cu 34.000 de euro - sau nu au finisajele efectuate.

  • Reducerile nu au reusit sa anime insa vizibil piata imobiliara.

    Integral in Evenimentul Zilei




















  • 5635 vizualizari

    • +8 (8 voturi)    
      mai e un pic..... (Marţi, 12 mai 2009, 6:45)

      luputehno [utilizator]

      prin noiembrie o sa fie cu siguranta 5-600 euro mp si garantez ca nu va fi mare inghesuiala...si nici motiv de bucurie..criza pe toti ne va lovi intr un fel sau altul.
      • +2 (6 voturi)    
        criza (Marţi, 12 mai 2009, 9:21)

        danz [anonim] i-a raspuns lui luputehno

        nu chiar pe toti....tine minte
    • +2 (6 voturi)    
      1000 = limita? (Marţi, 12 mai 2009, 7:58)

      Marius Ghe [anonim]

      Cum adica "limita de 1000 EUR/mp"???? cine draga Teo ti-a spus tie sa scri LIMITA? LIMITA cui???? este foarte normal sa scada sub 1000 EUR/mp..nu este nici pe departe LIMITA!!!! Uitati-va pe realtor.com si faceti cateva calcule...si veti vedea cam pe unde se afla aceasta LIMITA la americani...
    • +4 (4 voturi)    
      Dragi romani, atata timp cat in Ro pretul (Marţi, 12 mai 2009, 9:50)

      Ovidiu [anonim]

      pe mp este mai mare sau egal cu alte capitale europene piata nu se va anima....

      ne place, nu ne place, castigam de 5 ori mai putin decat europenii din vest...

      oricat ne-am dori nu ne putem permite sa ne cumparam case la fel de scumpe ca ale lor...

      toata lumea spune ca preturile in Ro acum sunt mici si vor creste...

      dar totusi...

      - nu avem o imigratie masiva din africa sau asia, ca sa creasca populatia ( si necesarul de locuinte )
      - nu avem sosele / autostrazi care sa ne transforme intr-o destinatie preferata de vacanta a britanicilor sau a germanilor ( prefera Bulgaria si Ungaria );
      - nu se intorc valurile de romani plecati la munca in afara, ci dimpotriva, marea majoritate isi aduc si familiile acolo si se integreaza acolo;
      - sistemul de sanatate este varza, deci nu ne vanzeaza pensionarii din alte state ue care cauta o
      tara unde sa isi permita mai multe din pensie decat in tara lor;

      Si totusi, cum sa fie ieftin 800 €/mp, cand in Berlin sunt aceleasi preturi iar un absolvent incepe cu 1500-2000€ pe luna ????
      • 0 (4 voturi)    
        Da si nu. (Marţi, 12 mai 2009, 12:00)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Pretul apare din confruntarea cererii cu oferta. Deci nu va fi dictat de cerere. Spre exemplu daca la noi un absolvent incepe cu 150-200Euro pe luna conform spuselor tale, comparativ cu Berlin-ul, pretul ar trebui sa fie pe mp in jur de 80Euro (am impartit la 10). Asta nu va fi in veci. Este ca si cum ai spune ca daca s-a deschis reprezentanta Porche in Ro, si nu vinde masini, le va da la 10.000Euro, ca sa vanda. Daca nu se gasesc persoane care sa vina cu un pret minim, nu se va vinde. Se va ajunge la blocaj. In plus, nu se va mai construi, iar locuintele vechi vor merge in jos la pret. Dar pana la o limita. Cred ca incepe sa se atinga acea limita. Ganditi-va ca in lume criza deja incepe sa traca. SUA si Asia incep sa fie precaut-optimiste. Poate la noi o sa mai scada pana la toamna. Dupa aceea va fi un platou pana la cel mult toamna viitoare. Acesta este un interval in care oamenii cu nevoie de locuinte ar face bine sa investeasca. Dupa care va incepe sa creasca pana la aproximativ 75% din pretul care a fost in 2007-2008. Acel pret nu va mai fi atins in veci. Se va stabiliza acolo si constructorii de la jaf vor trece la oferirea de sevicii, de la dictatori, angajati, si nea Ghita care stie doar sa dea cu barosul va fi platit in conformitate cu lungul nasului sau.
        • +1 (1 vot)    
          ai sa plingi (Marţi, 12 mai 2009, 13:21)

          gicu [anonim] i-a raspuns lui AlinN

          ai sa plingi, dar 80 eur inmultit cu 50 metri patrati inseamna 4000 eur. cam atit erau apartamentele de doua camere la inceputul anilor 90. dupa aceea a crescut pretul si ve vindeau in jur de 10000. poate ca nu o sa ajunga atit de ieftine dar pentru mai mult de 20000/bucata nu se vor vinde.
          • -3 (5 voturi)    
            lol (Marţi, 12 mai 2009, 14:26)

            alex [anonim] i-a raspuns lui gicu

            Bre, la 10,000 de USD bucata cumpar io zece apartamente. La fel nenumarati altii.

            Sunt sute de mii si milioane de romani care muncesc in afara si carora asemenea pret li s-ar parea pomana. Nu mai e saracia din anii '90.

            Ca vor scade preturile, probabil. Dar nu se mai ajunge la 100 EUR/mp.
          • -1 (1 vot)    
            lol (Marţi, 12 mai 2009, 17:45)

            LOL [anonim] i-a raspuns lui gicu

            pai da ...vor costa cam cat costa un scuter dupa mintea ta! atunci nu era nici o cerere si toata lumea avea case...iti aduci aminte cat aveau parintii tai salariul dupa 90???pana prin 98...2000 chiar???si de unde il cumparasera apartamentul in care stau??de unde cuparase tot romanu!
    • +2 (2 voturi)    
      Heh (Marţi, 12 mai 2009, 11:16)

      RTT [anonim]

      Mai vedem la toamna cum stau lucrurile:) Dezvoltatorii imobiliari sunt in gaura rau de tot. Si asa le si trebuie.
    • -4 (4 voturi)    
      case ieftine (Marţi, 12 mai 2009, 11:42)

      casa [anonim]

      toti asteptati sa se dea case pe gratis...de luni de zile tot sperati dar vad ca nu se lipeste nici unul de casa visurilor sale...cu salarii de 4-500 euro pe luna n-o sa va lipiti de nicio casa civilizata in bucuresti...suuccesuri
    • +2 (2 voturi)    
      Avantaul oraselor mici (Marţi, 12 mai 2009, 11:43)

      Mihai [anonim]

      In Satu Mare locuintele centrale nu trec de 600 Euro/mp in cartierele rezidentiale ,case la cheie de120-150 mp cu 3-5 ari teren finisate la cheie nu trec de 500 Euro/mp. De ce sa locuiesti in orase mari? Din Satu Mare in 2 ore ajungi la partiile de schii din Slovacia (pe autostrada ) cu mult mai ieftine decat in Romania, este mai putina poluare, sunt locuri la gradinita, la 30 minute de mers in Ungaria e plin de stranduri, gradini botanice si zoologice etc, etc.
      Apropo si la pretul de 500 Euro/mp finisat la cheie totusi exista 30-40 % castig pentru constructor.
      • +2 (2 voturi)    
        de unde bani? (Marţi, 12 mai 2009, 12:45)

        stupidu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        foarte pertinenta analiza ta :). case ieftine, pirtii din slovacia aproape, stranduri, gradini botanice in ungaria. ai uitat ceva, iti trebuie si bani ca sa ti le permiti. ca sa ai bani (teoretic trebuie sa lucrezi). Ia povesteste-ne unde lucreaza lumea din Satu Mare. Ceva firme de IT sint pe acolo? Cam cit e un salar mediu pe acolo?
        • 0 (0 voturi)    
          Da sunt (Marţi, 12 mai 2009, 15:33)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui stupidu

          Da , raportat la populatie sunt la fel de multe firme ca in Bucuresti de exemplu. Eu lucrez la o firma de proiectare 3D, avem multe posturi neocupate de programator PLC de exemplu la salarii mari. Apropo in Bucuresti cat la suta din populatie lucreaza in IT 0,5-1 %?
          • 0 (0 voturi)    
            iti raspund eu (Marţi, 12 mai 2009, 20:34)

            _darkstar_ [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

            70.000 de joburi in industria IT
            2 mil. bastinasi + ceva extra veniti sa munceasca

            70k / 2 mil = 0,035%
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate (Marţi, 12 mai 2009, 19:40)

        undo [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        La Oradea situatia este asemanatoare. M-as muta cu cea mai mare placere dar am o mica problema. Acolo nu-mi gasesc de lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      Tichia urbana de margaritar (Marţi, 12 mai 2009, 12:12)

      teose [utilizator]

      Case sunt pt toate buzunarele, dor boborul vrea in Bucuresti, cat mai aproape de sediile iubitilor guvernanti. Cu banii dati pe o garsoniera cf. 3, gasesti (la o ora de Bucuresti, cu maxi taxi) case noi, construite in ultimii 2-3 ani, cu terenuri intravilane de peste 1000m. Iti mai raman bani si pt finisaje. Dar cum nasul sus cu cheltuiala se tine, in Bucuresti sunt 400 de locuinte la mia de locuitori, in timp ce pt casele cu pret de masina nu exista cumparatori. http://www.okazii.ro/catalog/22294206/Casa-teren-la-60km-de-Bucuresti.html
      • +2 (2 voturi)    
        Din păcate nu e chiar așa (Marţi, 12 mai 2009, 13:47)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui teose

        Lumea se înghesuie în București nu pentru că e un oraș minunat ci pentru că sunt mai multe oportunități de angajare. Degeaba îți cumperi o casă ieftină la 60 km de oraș dacă faci 2 ore cu mașina până în centru unde lucrezi. Dus-întors înseamnă 4 ore (ține cont de drumurile din România), înseamnă să ai și o mașină (sau să suporți un microbuz jegos), să plătești benzina în fiecare zi. Nu mai zic, de dus-luat copiii la grădiniță. Varianta asta cu casă în aproprierea orașului e valabilă acolo unde există drumuri bune și oamenii au bani de benzină.
      • 0 (0 voturi)    
        Oferta din link e superba!!! (Marţi, 12 mai 2009, 15:10)

        cvm [utilizator] i-a raspuns lui teose

        Daca incerci sa vinzi casa aia la banii astia da-mi voie sa ma indoiesc ca vei reusi.
        Locatia respectiva nu este numai la 60 km de Bucuresti ci mi se pare cam "in camp".
        Banuiesc ca eventualele 'binefaceri urbane' gen apa curenta, gaz si canalizare vor fi si ele disponibile candva.
        Mai este mult de investit pana cand poti sa ai 'toate conditile' la tara si, in plus, la ritmul de constructie a drumurilor la noi nu vad nicio imbunatatire in urmatoarele 'cincinale'.
    • +1 (1 vot)    
      deci se poate... (Marţi, 12 mai 2009, 14:09)

      catalin [anonim]

      deci preturile din capitala nu sunt o problema de costuri ci de profit maxim pe baza raportului cerere/oferta si a principiilor:
      - are balta peste (fraieri care sa dea 1500Euro + TVA)
      - nu e fraier ala care cere ci ala care da.

      servus
    • +2 (2 voturi)    
      ANUL CU CELE MAI MULTE TARGURI IMOBILIARE (Marţi, 12 mai 2009, 16:31)

      ROPOT [anonim]