EvZ: Greseala din "nastere": Doi romani la un singur CNP

de Maria Craus, Andreea Archip     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2009, 2:12 Revista Presei | Subiectele Zilei

Viorel Belibou
Foto: Evenimentul Zilei
Viorel Belibov este un cetatean din Republica Moldova care a locuit o vreme in Bucuresti, pe strada Garibaldi, nr. 4. Viorel Belibou este un potcovar din comuna ieseana Sinesti, iar singura sa calatorie in afara judetului a fost in tinerete, cand a facut 19 luni de armata la Mina Livezeni, Petrosani. Belibov si Belibou nu s-au vazut niciodata. Dar, in afara de numele aproape identice, i-a mai unit ceva: acelasi cod numeric personal (CNP).

In 1998, in Vama Bors, la solicitarea lui Viorel Belibov, domiciliat in Bucuresti, s-au intocmit formalitatile de tranzit vamal pentru un Mercedes E 320. Somatia pentru neplata taxelor vamale pentru autoturism a fost trimisa, in 2003, la adresa sat Stornesti, comuna Sinesti, acasa la Viorel Belibou.

Cazuri asemanatoare sunt intalnite frecvent in tara, sustin autoritatile, „insa nu s-a realizat nicio statistica a acestora, pentru ca nu e un motiv de mandrie faptul ca angajatii nostri comit asemenea greseli”.

Integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   






















4400 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Evidenta Populatiei (Marţi, 19 mai 2009, 7:13)

    andy [anonim]

    ...nu e un motiv de mandrie faptul ca angajatii nostri comit asemenea greseli..!?! nu este mindrie cu imbecilii de conducatori de la Evidenta populatiei. intr-o lume informatizata angajatii aloca aceste CNP-uri inca la mina, completind cu pixul intr-un registru de hirtie, urmind apoi ca cineva sa bage in sistemul informatic!! plus faptul ca sistemul informatic trebuie singur sa se auto sesizeze existenta a doua intrari cu acelasi numar. dar ce face firma din israel care afacut acest sistem informatic? unde au ajuns datele personale a tuturor cetatenilor din romania?
  • +4 (4 voturi)    
    Eroare sau furt de identitate? (Marţi, 19 mai 2009, 8:50)

    Mitica [anonim]

    Din articol aflam ca dl. "Viorel Belibov este un cetatean din Republica Moldova".

    In Republica Moldova autoritatile elibereaza documente de identitate cu Cod Numeric Personal, care DIFERA de codurile din Romania.

    Principale diferenta - foarte usor vizibila - este ca CNP-ul din Moldovistan nu este "usor" de citit - adica data nasterii si sexul nu sunt usor identificabil in cod, care este de genul "86xxxxxxxx" - tot 13 cifre, ultima fiind cifra de control, verificabila prin acelasi algoritm ca in Romania si alte tari ale Uniunii Europene (Reg Modulo 11).

    Dl. Viorel Belibou este un potcovar din comuna ieseana Sinesti, Romania (deci in proximitatea Moldovistanului).

    Unde oare i s-au emis acte de indentitate romanesti primului domn ? Pe baza caror piese doveditoare ale identitatii s-a facut acest lucru ? In plus - de ce are CNP romanesc un cetatean strain ?

    Acolo trebuie cautata sursa problemei - caci s-au vazut atat furturi de indentitate, cat si vanzari de indentitate sau de acte de indentitate catre cetateni din Moldovistan, pentru scopuri ilicite.
    • +1 (1 vot)    
      Raspunsul il gasesti usor daca citesti (Marţi, 19 mai 2009, 9:09)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

      Viorel Belibov este un cetatean din Republica Moldova care a locuit o vreme in Bucuresti, pe strada Garibaldi, nr. 4....

      Si apoi, iar:
      In 1998, in Vama Bors, la solicitarea lui Viorel Belibov, domiciliat in Bucuresti....
    • 0 (0 voturi)    
      Are dubla cetatenie (Marţi, 19 mai 2009, 10:47)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Sunt aproape sigur ca acel cetatean moldovean are si cetatenia romana, de-aia are CNP romanesc.
      Mai grav este ca, desi Belibou are carte de identitate. deci are un CNP presupus unic in sistemul informatic, acelasi CNP a fost atribuit a doua oara, atunci cand Belibov a dobandit cetatenia romana si a primit pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate (R.Moldova).
  • 0 (0 voturi)    
    CNP romanesc (Marţi, 19 mai 2009, 12:19)

    Irina [anonim]

    Asa-zisul "CNP romanesc" nu e vreo inventie de-a noastra destinata in exclusivitate cetatenilor romani.
    Orice persoana care primeste drept de sedere temporara sau permis de rezidenta in Romania, va avea pe documentul care atesta acest lucru inscris un CNP asa cum au si cetatenii romani.
    Asadar, un cetatean strain, care are domiciliul in Romania la un moment dat, va avea un CNP propriu si va fi identificat dupa acesta in relatia cu autoritatile (Administratie Financiara, Casa de Asigurari de Sanatate, Casa de Pensii etc.)
    • +2 (2 voturi)    
      CNP (Marţi, 19 mai 2009, 12:50)

      Crosheta [utilizator] i-a raspuns lui Irina

      Prima cifra a CNP-ului indica:
      - Cifra sexului (M/F) pentru:
      1/2 - cetateni romani nascuti intre 1 ian 1900 si 31 dec 1999
      3/4 - cetateni romani nascuti intre 1 ian 1800 si 31 dec 1899
      5/6 - cetateni romani nascuti intre 1 ian 2000 si 31 dec 2099
      7/8 - rezidenti
      - 9 - Persoanele de cetatenie straina

      "Viorel Belibov este un cetatean din Republica Moldova care a locuit o vreme in Bucuresti, pe strada Garibaldi, nr. 4. " , CNP-ul lui trebuia sa inceapa ori cu 7, ori cu 9 daca nu avea dubla cetatenie.
      Dar cum profesionalismul cu care a fost scris acest articol lasa de dorit si nu se intelege CLAR daca Belibov e si cetatean Roman sau daca e doar cetatean Moldovean....putem sa ne dam cu parerea despre aceasta problema in contradictoriu pana ne plictisim :)
      • 0 (0 voturi)    
        dupa acordare cetatenie, 7/8 trece in 1/2 (Vineri, 24 mai 2013, 17:35)

        cri [anonim] i-a raspuns lui Crosheta

        7/8 s-au transformat in 1/2
        la mine si la toti cei pe care ii cunosc din "Moldovistan" :) asa s-a intamplat.
  • +1 (1 vot)    
    CNP (Marţi, 19 mai 2009, 12:57)

    Gabriel [anonim]

    Sotia mea a descoperit dupa ce a calatorit de 2 ori in SUA ca are 3(trei)coduri numerice personale.Pentru rezolvarea problemei,tot noi am trebuit sa platim tot felul de taxe.Evident NU era gresala noastra.Doar medicii,judecatorii,notarii si arbitrii de fotbal nu au voie sa greseasca NICIODATA.
  • 0 (0 voturi)    
    dragi trepanati! (Marţi, 19 mai 2009, 13:12)

    NMP(nivel minim de performanta) [anonim]

    ....si acum ce ar trebui sa facem.........?
    sa va lasam sa ne faceti si pasapoarte biometrice? ar fi crima curata sa ne negestioneze informatiile personale...

    calitatea din sistemul public.... o gluma prosta....atata timp cat jobul lor e sigur si nu este amenintat si pot avansa odata cu vechimea de ce ar trebui sa fie eficienti sau sa aiba un nivel minim de performanta!!!

    sunt 500 de mii de someri poate ar trebui sa le dam lor aceste locuri astea de munca.
  • 0 (0 voturi)    
    probabil e vorba de o confuzie.... (Marţi, 19 mai 2009, 13:36)

    bk [anonim]

    ... mai mult sau mai putin intentionata
    Avind nume aproape identice, ce e U sau V, mai ales cind e scris de mina, se poate presupune ca s-a facut o confuzie, de genul, s-a cautat in baza de date dupa nume, sa vada daca mai apare (probabil o cautare partiala), a aparut numele celalalt, operatorul nu a fost atent, a vazut numele care semana avind doar o litera schimbata, si si-a zis ca omul are deja CNP, deci ii face buletinul pe acel CNP
    si uite asa, s-a facut dublarea
    asta daca mergem pe idea de greseala

    se poate merge si cu intentie, si atunci e mai grav
  • 0 (0 voturi)    
    greseala perpetua (Marţi, 19 mai 2009, 17:28)

    adela [anonim]

    Acest tip de confuzii de CNP sunt la ordinea zilei. Eu de exemplu am avut CNP identic cu inca 2 persoane din orasul meu (Cluj-Napoca) timp de 24 de ani pana cum cativa ani cand s-a descoperit greseala. Cei de la Evidenta populatiei nu erau deloc socati de intamplare. La Casa de asigurari de sanatate se descopera acest gen de „intamplari” cat se poate de frecvent, eu personal am vazut o lista de cateva sute de cazuri descoperite in 2 luni, numai in Cluj.
    Concluzie: Aceasta nu este o stire, este pierdere de vreme a unor ziaristi care nu stiu sa se informeze corect si fac din asta o stire.
  • 0 (0 voturi)    
    cartea de identitate si politia de frontiera (Marţi, 19 mai 2009, 19:07)

    cititor [anonim]

    Marti diminesta in jurul orei 4.00 pe aeroportul Baneasa un angajat (nu pot sa-l numesc politist de frontiera) i-a spus sotiei mele ca nu e buna catea de identitate, ca in 2005 ( cand a fost eliberata) nu aratau asa cartile de idetitate, CI cu care am iesit din tara si cu care am calatorit in diverse tari din CE. Dupa consultari cu altii, probabil politisti de data acesta, a revenit si ridicand din umeri a last-o sa treaca. Asa ca nu va mai mirati de nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e de mirare (Vineri, 21 ianuarie 2011, 14:32)

    dilibau [anonim]

    nu ma mai mira nimic, aceeasi problema o am si eu cu cnp-ul, il mai are o persoana din jud iasi.
    cum am descoperit ? acum 7-8 ani la un control de rutina al politiei mi s-a cerut buletinul si a dat spre verificare cnp-ul. am rams uimit dar nu am bagat de seama pana acum 2 zile cand m-am dus sa-mi deschid un cont la o anume banca (nu-i dau numele pt reclama) unde mi s-a zis ca deja am un cont pe cnp-ul care il posed eu (si cealalta persoana) si chiar am credit si restantier vreo cateva luni.
    frumos nu ?