EvZ: Viza pentru Republica Moldova, misiune imposibila

de Vlad Odobescu     Evenimentul Zilei
Luni, 25 mai 2009, 1:25 Revista Presei | Subiectele Zilei

Viza pentru Moldova, misiune imposibilă
Foto: Evenimentul Zilei
„Buna ziua! Numele meu este X, sunt cetatean roman si as dori sa ajung in Republica Moldova pentru aproximativ o saptamana, cu scopul de a vizita un prieten. Stiu ca am nevoie de o invitatie din partea Biroului pe care il reprezentati. As vrea sa-mi spuneti de ce informatii si de ce documente este nevoie pentru obtinerea invitatiei. Va multumesc anticipat!” Am trimis acest e-mail, in repetate randuri, la adresa migrare@moldova.md, trecuta pe site-ul Biroului de Migratie si Azil al Republicii Moldova.

E o tentativa de a apuca de-un capat firul birocratic intins de autoritatile moldovene, dupa revoltele anticomuniste din centrul Chisinaului: ne punem in postura romanului care vrea sa ajunga in Republica Moldova, cu treaba sau, asa cum scriam, doar pentru a-si vizita vreo cunostinta. Fara sanse de reusita: respectiva adresa de e-mail este inexistenta, iar mesajele se intorc la expeditor. Vocea enervata care raspunde la telefonul Ambasadei Republicii Moldova la Bucuresti ne confirma insa ca singura sansa se afla la Chisinau: „Trebuie sa obtineti invitatia de la Biroul de Migratie si Azil de la Chisinau, dupa aceea veniti la noi pentru viza”.

Cititi articolul integral in Evenimentul Zilei.


Citeste mai multe despre   



















3793 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Deci... (Luni, 25 mai 2009, 8:43)

    Andreea [anonim]

    nu sunt fericita cu introducerea noilor vize dar...ma adaptez!
    Sunt romanca(pana maduva oaselor si sunt mandra ca sunt rROMANCA) dar sunt casatorita si traiesc in Chisinau de 4 ani! Lucrez pt o companie romana si sunt in febra obtinerii invitatilor pt colaboratori nostrii romani!
    Am un mare avantaj: ca ma adapteza f bine situatiilor si reactionez relativ ok in sit de criza!
    http://mai.gov.md/serv-ro/bir-migr/ aici veti gasi cererea pe care prietenul vostru din rm trebuie s ao completeze! De asemenea el(prietenul/ruda sau ce e el acolo) va completa o cerere "in forma libera" prin care va solicita eliberarea invitatiei. De asemenea anexeaza copia pasaportului cet roman(ultima intrare in rm obligatorie), buletinul cetateanului din rm si acte care sa dem relatia de rudenie(cand e cazul).
    Eu pentru colaboratori deja am avut vizite(deci au obtinut invitatia din Chisinau de la Biroul de Migratie si Azil...care a ajuns in Bucuresti si a fost eliberata viza deja si omul a calatorit frumos si liber in Moldova)
    Deci...nu e dracul chiar atat de negru!
    • 0 (4 voturi)    
      Stalin (Luni, 25 mai 2009, 9:42)

      G [anonim] i-a raspuns lui Andreea

      Si toate astea pt ce???

      Ca sa ii dam satisfactie stalinistului astuia?
    • +3 (3 voturi)    
      Bune informatiile... (Luni, 25 mai 2009, 10:47)

      ciubex [utilizator] i-a raspuns lui Andreea

      Nu stiu de ce votati un comentariu care va aduce informatii?
      Aceleasi informatii le-am aflat si eu, in incercarea de a-mi face rost de vize pentru o vizita in Rep. Moldova la niste prieteni.
      Cei care sunt lenesi si dezinteresati nu au de ce sa-si bata capul cu asemenea probleme, dar atunci cand ai prieteni, rude sau alti apropiati pe care vrei sa-i vizitezi, nu ar fi frumos sa incerci sa-i vizitezi? Sa-i las uitati, izolati din cauza politicii statului lor?
      Voi asa faceti cu apropiatii vostri?
      • -4 (6 voturi)    
        ...completare... (Luni, 25 mai 2009, 10:57)

        ciubex [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

        Revin cu o completare, unirea Modovei cu Romania nu ma intereseaza, ca sa fiu sincer, nu mi-o doresc, nu voi scrie aici motivele.
        Comentariul anterior era pentru a scoate in evidenta ca atunci cand doresti sa fii alaturi de cineva drag, cunoscut, apropiat, trebuie sa faci toto posibilul sa realizezi ceea ce ti-ai propus si sa nu renunti in fata unor ideii impuse de o politica sau alta.
        Nu politica conditioneaza relatia mea cu apropiatii!
        La fel as face si daca apropiatii s-ar afla in vreo alta tara!
        • +1 (1 vot)    
          Cred (Luni, 25 mai 2009, 11:11)

          ion [anonim] i-a raspuns lui ciubex

          Cred ca pana pe 29 trebuie avut mare grija la orice actiune sau protest. Asteptam mintea romanului(moldoveanului).....
        • 0 (0 voturi)    
          Esti confuza (Luni, 25 mai 2009, 22:13)

          gososan [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

          nu se vorbea de relatia ta cu familia , prieten etc, se vorbea pur si simplu de o politica totalitara dar se pare ca esti intr-o alta lume..... una fantastica
    • +1 (1 vot)    
      Deci, aberatie mare (Luni, 25 mai 2009, 13:59)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Andreea

      Cetateanul din RM trebuie sa depuna (la Chisinau) copie dupa pasaportul cetateanului roman???? Pai atunci cetateanul roman pentru ce se mai duce la ambasada RM in Bucuresti? Doar ca sa-i puna viza pe pasaport?

      Apoi, mai exista oameni care nu au rude/prieteni in RM dar totusi vor sa treaca pe acolo. Sa inteleg ca astia nu pot intra in RM? Dracu, chestia cu invitatia se practica prin anii 90, daca vroiai sa ajungi prin Germania sau mai stiu eu unde, dar puteai sa iti incerci norocul si fara o invitatie!
    • 0 (0 voturi)    
      Normal? (Luni, 25 mai 2009, 22:11)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui Andreea

      DUPA TOATE ASTEA AI LUPTAT SA SCAPI DE COMUNISTI? SA PERCEPI STAREA DE NORMAL CA FIIND ANORMALA ? GRESESTI JOS COMUNISTII!! probabil ai salar bun de aceea ai plecat acolo,...
  • -3 (7 voturi)    
    Sa se descurce singuri moldovenii (Luni, 25 mai 2009, 10:00)

    Frankie [utilizator]

    Nu inteleg ce le dam atata importanta moldovenilor, sunt mari si vaccinati.
    • -3 (5 voturi)    
      noua ne pasa de moldova. poate prea mult (Luni, 25 mai 2009, 11:14)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      prea ne agitam de ce vor basarabenii. ei vor pasaport european si atat. acasa vb tot rusa
  • -2 (4 voturi)    
    Coreea de Nord si Basarabia (Luni, 25 mai 2009, 10:28)

    Barasab [anonim]

    Guvernul de la Bucuresti trebuie sa ia exemplu de la guvernul Coreei de Sud
    • -4 (4 voturi)    
      De ce sa ia exemplu? (Luni, 25 mai 2009, 10:59)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Barasab

      Da bine pentru campania electorala sa lupti pentru unirea cu "fratii" tai, suna bine. De ce sa fii integru si sa ai coloana vertebrala si sa aplici si tu acelasi tratament lor, NUuu tu dai cetatenie europeana la moldoveni, la nivel verbal cel putin,.......1.5 milioane de voturi minim + rude. Si oricum costurile sociale ale unei asemenea actiuni nu conteaza.
      Avantaje : creste numarul de voturi ... Dezavantaje : neinteresant si oricum cand incepe sa se aleaga praful de tot ai plecat de mult din tara, eventual, cu plinul facut dupa inca 4-5 ani pe care tocmai i-ai castigat.
  • -4 (8 voturi)    
    ce atata importanta (Luni, 25 mai 2009, 10:33)

    Bogdan [anonim]

    De ce acordam atata importanta acestui stat ? Vrea sa ramana in saracia lui acolo sa ramana, ce atata importanta ? Vai ce s-au ofensat ei, nu au o chiftea in burta si sunt suparati si ne pun piedici, vai numai putem intrat in "Dubai" .
    Sa ne fereasca D-zeu sa ne unim vreodata cu ei ca dupa ce ca suntem si noi vai de capul nostru, asta ne-ar mai lipsi..... ajunge euro 15 lei minim. ( vezi unirea RDG - RFG), si Romania nu e Germania de Vest si nici Moldova nu e Germania de ESt.
    "Fratilor" stati tata acolo la voi ofensati si ingamfati si cu foamea in gat si nu ne mai deranjati.
    • +1 (3 voturi)    
      importanta este pentru romanii care calatoresc (Luni, 25 mai 2009, 11:52)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Sunt romani care doresc sa mearga in Rep. Moldova, in vizita la prieteni, rude, cu afaceri, la evenimente de familie; sunt romani care sunt casatoriti cu basarabeni. Acest articol este pentru acestia, care sunt interesati sa obtina viza. Romanii de-ai nostri, nu e-ai lor, ca aceia calatoreasc cu pasaportul moldovenesc. Asa ca tine-ti comentariile tale despre basarabeni si unire pentru articole despre basarabeni si unire. Acum mai bine ai comenta daca ti se pare normal ca romanilor din Romania sa li se incalce dreptul de a calatori liber de catre autoritatile de la Chisinau.
  • -1 (3 voturi)    
    Info (Luni, 25 mai 2009, 10:43)

    Kata [anonim]

    "Cand Dumnezeu vrea sa piarda pe cineva intai ii ia mintile..."
  • +2 (4 voturi)    
    vize (Luni, 25 mai 2009, 12:03)

    Stefan [anonim]

    din pacate nici Romania nu are conditii mai bune de obtinere a vizei pt cetatenii Moldoveni. Iar inainte de a afirma ceva , ar trebui sa ganditi un pic, orice om cu putina materie cenusie isi da seama ca puterea actuala de la chisinau nu mai reprezinta majoritatea populatiei, iar in privinta "foamei din gat" aici chiar e o ignoranta totala :(
  • +1 (3 voturi)    
    cine naiba vrea sa mearga acolo? (Luni, 25 mai 2009, 12:17)

    luk [anonim]

    In afara de cei care au afaceri sau rude pe acolo (deci banuiesc ca au deja ceva aranjat), cui i-ar trece prin cap sa mai mearga in tara lui Voronin?
    eu sunt convins ca alegerile au fost corecte, deci asta vor, asta au.
    • 0 (0 voturi)    
      de unde banuiesti ca au ceva aranjat? (Luni, 25 mai 2009, 16:57)

      Anonimus [anonim] i-a raspuns lui luk

      Sa zicem ca am un prieten (din Rep. Moldova) care se casatoreste la Chisinau. Ma invita, vreau sa fiu alaturi de el ca mi-e apropiat chiar daca traieste in alta tara. Ce crezi ca am aranjat? Sau crezi ca respectivul n-are alta treaba deca sa lase pregatirile de nunta balta sa se lupte cu morile de vant de la Chisinau cu invitatia, cererea, vizite pe la MAE al lor? Nici nu vreau sa ma gandesc la situatia in care are si rude pe aici si e vorba de mai multe invitatii. Si uite asa, niste relatii firesti intre oameni sunt impiedicate cu intentie de catre Voronin si comp. Faceti comparatie intre aceasta situatie si cea in care chiar m-am gasit acum cativa ani: toate "pregatirile" pentru nunta de la Chisinau au fost atunci sa-mi aleg hainele si sa fac plinul la masina. Care varianta ti se pare ok?
      • 0 (0 voturi)    
        macar invitatia o au (Luni, 25 mai 2009, 17:33)

        luk [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

        Sa zicem ca prietenul ala isi mobilizeaza rudele si la urmatoarele alegeri n-o sa mai voteze cu picioarele. Au votat comunistii, sa se spele pe cap cu ei.
        Mi se pare corecta pozitia lui Sever Voinescu
        http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=270&cmd=articol&id=10438
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 19:51)

      yyy [anonim] i-a raspuns lui luk

      mai 2009, 12:17)
      luk [anonim]
      In afara de cei care au afaceri sau rude pe acolo (deci banuiesc ca au deja ceva aranjat), cui i-ar trece prin cap sa mai mearga in tara lui Voronin?
      eu sunt convins ca alegerile au fost corecte, deci asta vor, asta au.



      ce pot sa zic...esti ca sa nu zic cine sti un.... dezinformat......
  • 0 (0 voturi)    
    sunt romani care au rude acolo (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 20:08)

    xx [anonim]

    si care sunt plecati in alte tari de exemplu Danemarka si trebuie sa mi faca invitatie pt mine si copil ca sotia este din Moldova si ne ducem acasa in vacanta si socrii o sa vrea sa si vada fata nepoata ce mai vacanta sa umbli pe drumuri pt vize
    trebuie sa mergi la Bucuresti la ambasada Moldovei sa ti dea vizele
    o tara la fel de inapoiata ca Rep Moldova trebuie sa umbli cateva zile sa ti obtii viza pt 2 saptamani ca vrei sa vezi fam.comunistii aia sunt la putere fac ce vor din tara aia.