EvZ: Singurul primar condamnat pentru mita: "Puteam sa iau mita un miliard, nu 10.000 de euro”

de Mihai Soica     Evenimentul Zilei
Joi, 28 mai 2009, 3:49 Revista Presei | Subiectele Zilei

Fostul primar nu intelege nici acum de ce a fost condamnat in vreme ce alti primari au fost achitati. “Primarul de la Arad, Falca, finul presedintelui, a fost trimis in judecata, dar dosarul lui e la Curtea Constitutionala. Multi altii au fost achitati. Daca e sa fie justitie, atunci sa fie pentru toti”, a mai spus el.

"Nu credeam nicicum ca va fi o mita. Denuntatorul nu avea nicio legatura cu terenul in cauza, care nu era langa fabrica Nokia, ci la trei kilometri. El a luat in prima faza 90 de hectare de la oameni si a facut o bisnita, cum s-ar zice. A luat cu cativa centi si a vandut cu cativa euro", declara acesta intr-un interviu acordat Evenimentului Zilei.


Citeste mai multe despre   























5814 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    mita (Joi, 28 mai 2009, 7:32)

    Babylon [anonim]

    lua si miliardul daca nu-l prindea acuma.
    • +3 (9 voturi)    
      Un detaliu (Joi, 28 mai 2009, 10:03)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui Babylon

      Un detaliu legat de Petru Coste - a fost primar PDL.
      • +3 (7 voturi)    
        si ce-i cu asta? (Joi, 28 mai 2009, 11:02)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Horea

        nu cred ca aia cinstiti sunt numai intr-un partid!
        Sunt prea putini idealisti in politica pt ca sa spui ca este vreun partid pur!
        Exista sau este posibil asa ceva?
        • 0 (10 voturi)    
          Uite ce-i cu asta (Joi, 28 mai 2009, 12:05)

          Horea [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          Hai sa-ti spun ce-i cu asta:

          Sa presupunem ca omul era de buna credinta.
          PDL-ul se angajeaza sa faca si sa dreaga. Vine un bisnitar si isi face mendrele prin zona, iar in virtutea faptului ca PDL-ul vrea sa arate ca face si drege, pune presiune asupra primarului lor, ca sa faca jocurile bisnitarului, indiferent ca e legal sau nu. Pentru ca ei de fapt nu mai au vreme sa analizeze daca ce fac e bine sau nu. Ei trebuie sa arate cat mai repede si cat mai bine (inaintea alegerilor - generale, locale, prezidentiale, europene, etc.) ca PDL face treaba. O treaba de kkt, dupa parerea mea.
          Asadar, omul care initial poate chiar vroia sa respecte legea, se vede acum in situatia de a alege intre a respecta legea si a primi sanctiuni pe linie de partid, de la Boc, Tise si altii. Sa nu uitam ca in definitiv, PDL este un partid nu tocmai democratic, in care se aplauda la scena deschisa ineptiile lui EBA si se da in cap la oameni cu adevarat capabili.
          Iata cum, atunci cand vine bisnitarul si iti pune 10.000€ in buzunar, tu ca semidoct ajuns primar pe mana PDL-ului, te gandesti ca bah, poate asta o fi inteles cu alde Boc, Poc si Tise, ca doara tot au facut presiune sa se miste lucrurile. Si iata ca de fapt, ala ori nu era inteles cu ei, ori tocmai ca era inteles in sensul ca mai marii PDL vroiau sa dea un exemplu de lupta anticoruptie (inclusiv in propriul partid) si l-au gasit pe amaratul asta de la Jucu.
          Oricum o intorci, PDL-ul e un partid de kkt.
          • +2 (4 voturi)    
            Ceea ce este, este ! (Joi, 28 mai 2009, 14:01)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Horea

            Omul isi recunoaste fapta. Din acest punct este clar. Pedeapsa este conform legii din nou clar. Omul iese in presa sa-si spuna nemultumirea (care ? ca altii nu sunt pedepsiti - ajungem la asasinarea lui Kennedy - un principiu elementar de drept spune ca fiecare primeste pedeapsa pentru fapta sa indiferent daca sunt altii ce au scapat nepedepsiti). Evident asta nu conteaza pentru nimeni si este un nou prilej ca diversi indivizi sa faca propaganda fara nici o legatura cu subiectul.
          • +2 (2 voturi)    
            partide (Joi, 28 mai 2009, 16:23)

            H. Uliganu [anonim] i-a raspuns lui Horea

            Oricum o intorci, TOATE partidele de la noi sunt de kkt.
        • +1 (1 vot)    
          Problema e ca... (Joi, 28 mai 2009, 17:04)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          ...cele mai multe lepadaturi s-au strans in PD-L. Si, ce-i mai rau, e ca tocmai astia fac pe baietii buni. Cica "la bine si la greu" sau "sa petrecem serile in familie". Dezgustator...
          Un singur lucru vreu sa va transmit, javre ordinare: noi nu avem de a face cu familia voastra de mafioti !
      • +3 (5 voturi)    
        din pdl?..inseamna ca justitia functioneaza. (Joi, 28 mai 2009, 13:55)

        cucu [anonim] i-a raspuns lui Horea

        felicitari lui basescu pentru o justitie impartiala.
        • +1 (1 vot)    
          Justitia functioneaza (Joi, 28 mai 2009, 15:41)

          Horea [anonim] i-a raspuns lui cucu

          Da mah, sa stii ca functioneaza! Am un proces care dureaza de vreo 9 ani si inca unul de vreo 3.
          De cand a venit PDL-ul si Basescu la putere parca se dau amanarile mai repede.
          • -1 (1 vot)    
            am spus impartiala nu eficienta (Joi, 28 mai 2009, 19:19)

            cucu [anonim] i-a raspuns lui Horea

            nen-tu geoana,antonescu si antenenele au tot tzipat ca cica basescu obstructioneaza justitia.

            acu cand este bagat la puscarie un pdlist,va faceti ca nu observati ca provine din partidul presedintelui -deci nici gand de obstructia justitiei, si -o lalaiti cu: "ia te uita ce corupti sunt pdlistii".

            daca e bagat un primar psd,spuneti: e o facatura politica,de vina este base.

            bah,da / mai sunt unii.
        • +1 (1 vot)    
          Praf in ochi ! (Joi, 28 mai 2009, 20:51)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui cucu

          Sau faci pe prostul?!

          Apropo, Basescu e magistrat ?
      • -1 (1 vot)    
        Nu iti mai obosi mintea cu detalii... (Joi, 28 mai 2009, 15:54)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Horea

        ce sa spun...PDL, esti cumva PSD ist? nu ajunge o pagina de hotnews daca ar fi sa enumar PSD isti, PNL isti, PDL isti si alte culori politice spalacite, care au furat si au luat mita. Toti sunt acelasi aluat
  • -3 (11 voturi)    
    Inca un clujean din cei cinstiti ! de ai Bocului ! (Joi, 28 mai 2009, 7:33)

    Mitica [anonim]

    Vai, vai , vai ... inca un clujean cinstit, dintre oamenii Bocului si ai d-lui Bleaga este persecutat pentru ca a luat mita si a facut speculatii cu terenuri cumprate pe nimic de la niste tarani...

    Ba ! tu nu ai inteles ca te-au condamant ca unealta supusa a unei fime multinationale veroase care face telefoane cu Blustutz prin care ne ascuta pe noi securistii ?

    Iti meriti soarta - deoarece ti-ai luat tainul de la Nokia si nu ai contribuit la campania electorala a d-lor Bocbu si Bleaga, pentru ca ai tinut tot pentru tine si neamurile tale, fara sa sustii varfurile porecinstite ale Clujului !

    Fii atent la primarul Falca ! el a contribuit la opera de "asanare sociala", nu s-a imbuibat ca tine si este liber ! Adevarat ?

    Pai cum poti tu sa spui ca esti persecutat, cand din malaiul luat prin speculatii nu ai facut parte celor mai iubiti fii a poporului clujean - stima noastra si mandria - Bo(c)bu de Fesenia ?

    Trebuiau sa iti taie urechile si sa te tina la bodârlau pâna îti cresc altele la loc !
    • +1 (5 voturi)    
      ai foarte mare dreptate :D (Joi, 28 mai 2009, 12:05)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      genul asta de reactii ne fac noua, ardelenilor, un mare bine: ajuta pe toata lumea sa vada marea diferenta intre un mitica si un "provincial" de cluj :D
      te rog din suflet sa mai postezi si pe alte forumuri, pe orice teme :D
      • +3 (7 voturi)    
        ei, lasa (Joi, 28 mai 2009, 12:53)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

        Lasa ca am vazut pe acest forum si reactii agresive ale ardelenilor la adresa "miticilor".

        Si sunt si destui "mitici" care nu comenteaza in felul acesta, doar ca ei nu ies in evidenta.


        Raspunzand in stilul tau, as putea zice ca raspunsul tau demonstreaza ca ardelenii sunt cu nasul pe sus.
        Dar nu e asa. Sunt sigur ca sunt si suficienti ardeleni care nu sunt de acord cu atitudinea ta.
        • 0 (2 voturi)    
          Corect - nu toţi miticii sunt grobieni şi hoţi (Joi, 28 mai 2009, 20:50)

          Mitică [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

          Corect - după cum nu toţi miticii sunt grobieni şi hoţi, nici ardelenii nu sunt cu toţii înfumuraţi şi tonţi.

          În ce priveşte nasul pe sus ... nu pot decât să vă trimit spre exemplificare fotografia electorală al deocamdată premierului Emil Bocbutu Săţiococ Varza Blanga:

          http://www.alegeri.tv/images/candidates/emil-boc267.jpg

          Care între noi fie vorba s-a cam dat cu regăţenii, căci la Bucureşti este rost de os de ros, în ciolan de regăţean cu fasole.

          Ba mai mult ... şi-a luat apartament pe Calea Victoriei! ulită eminamente bucureşteană, plină de mitici care se scarpină de purici în loc să lucreze ceva cu folos.

          Să stiţi însă că este patriot, bea apă din sticlă de plastic, din Bihor ... de la Izvorul Minunilor.

          Aşa se explică de altfel şi apariţiile d-sale mediatice cotidiene în care ne "minunează" cu expresii gen salar, aviara gripa, ţînţara frica ş.a. Într-totul pe măsura d-nei sale.
      • 0 (2 voturi)    
        Diferenţa este vizibilă - pe voi vă prind! (Joi, 28 mai 2009, 20:14)

        Mitică [anonim] i-a raspuns lui cosmin

        Diferenţa este vizibilă - pe voi vă prind!

        Pe noi "mitici" - nuuuuu !

        Concluzie :

        Miticii sunt negustori cinstiţi. precum dl. fost premier Năstase ot Tătăşeşti sin Mizil, pe când oameni "cinstiţi" precum dl. primar Coste vor înfunda puşcăria plini de regrete că nu au luat o spagă niţel mai mare.

        Istoria ne arată că cel mai mare dintre transilvăneni (atenţie - Ardeal vin din Erdely, care este un cuvânt neaoş unguresc) fostul premier Iuliu Maniu a avut nişte nepoţi de toată mândreţea - au fraudat statul de subsidii pentru o presupusă exploataţie auriferă a unchiului lor, de erau să-l bage în puşcărie. Citiţi vă rog despre cinstea "ardeo-clujenilor" alde Boilă şi neamurile lor.

        La fel şi acest Coste - a furat cât l-a dus pe el mintea puţină pe care o are şi cei ca ei vă compromit, fără să mai fie nevoie de comentariile acide din mahalale bucureştene.

        Ardeleni - învăţaţi despre umor şi despre tonul de plamflet!
  • +3 (9 voturi)    
    Prostia se plateste (Joi, 28 mai 2009, 8:31)

    Popa Prostu' [anonim]

    A fost condamnat ca a fost prost. Prea prost. Cu ce-l ajuta sa arate cu degetul la alti primari? Bineinteles ca fura si aia dar e nevoie de un prost care sa fie condamnat ca sa poata trai alti 10 care fura mai mult decat el. Asa ca, prostule, alta data, daca nu stii sa furi, nu te baga. Lasa-ti sefii sa fure si stai in banca ta. Altfel vei fi dat de exemplu.
  • 0 (16 voturi)    
    cati.. (Joi, 28 mai 2009, 8:45)

    moi [anonim]

    sincer cati dintre voi nu ati dat sau luat mita in viata asta? dar sincer. recunoasteti, de fapt nimeni dintre noi nu il acuza in sinea sa. Pentru ca spaga face parte din cultura noastra. Incriminarea spagii e doar ceva strain, spaga e cu adevarat romaneasca! (no ofense)
    • +6 (12 voturi)    
      RE: cati (Joi, 28 mai 2009, 10:23)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui moi

      Eu n-am luat si nici dat mita ma putzoi. Nu stiu care e cultura voastra, da pe mine tata m-a invatat de mic sa nu fur.
      O fi spaga cu adevarat romaneasca, da-i numa in capu tau. Daca tu si cunoscutii tai sunteti niste hoti obositi, treaba voastra, pana la urma tot o sa raspundeti in fata cuiva. Da macar stati dracu-n banca voastra, nu mai generalizati aiurea.

      On-topic acum, individul e cu adevarat penal. Un hot prost prins care in loc sa regrete ca a furat sau ca a fost destul de tant sa fie prins, regreta ca n-a furat mai mult. Tot ce-mi doresc e sa se bucure cat mai mult de cei 5 ani de parnaie.
      • -1 (7 voturi)    
        serios! (Joi, 28 mai 2009, 11:11)

        Luci [anonim] i-a raspuns lui bogdan192

        chiar nu ai dat mita niciodata?
        eu nu te cred .
        poate nu ai stiut ce faci dar iti zic: sigur ai dat . Nu va laudati asa "eu sunt sfant nu dau mita "...nu este roman care sa nu fi dat mita undeva cuiva ..indiferent de ce ai fi ..de la preot pana la prostituata ..suntem un neam foarte needucat si situatia asta va mai dura ceva din pacate
        • +1 (3 voturi)    
          Fapta e penala (Joi, 28 mai 2009, 14:04)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Luci

          Luci,
          daca esti asa mandru ca ai dat si luat de ce nu mergi cu numele adevarat sa te denunti. Fapta este penala si se pedepseste. poate mai scapam pe forumuri ceva timp de oameni cu mentalitatea ta ce ne tin in trecut si mocirla.
    • -2 (6 voturi)    
      / (Joi, 28 mai 2009, 10:54)

      cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui moi

      generalizarile nu-si au sensul. Eu n-am dat/luat mita niciodata.
    • +1 (7 voturi)    
      Inca un luminat (Joi, 28 mai 2009, 12:28)

      Dan_Captain [anonim] i-a raspuns lui moi

      N-am luat si nici nu am dat mita in viata mea. Si te rog sa nu consideri bacsisul de la restaurant drept mita ca nu tine. Am dus flori in cel mai rau caz, unor doamne care mi s-au parut simpatice, dar exclusiv dupa ce problemele cu dansele au fost rezolvate, niciodata inainte. Culmea e ca nici nu traiesc prost si tot ce am reusit pana acum a fost legal.
      Aici e problema, toti au impresia ca nimeni nu mai e cinstit si ca ei fac ceea ce e normal: fura, dau mita, inseala. Luci & moi, voi sunteti niste oameni defecti care cauta scuze pentru actiunile lor. Nu, nu toti sunt la fel si as arunca cu piatra in voi in orice moment.
  • +3 (5 voturi)    
    El putea (Joi, 28 mai 2009, 10:02)

    sabertooth [utilizator]

    Sa ia mita si 1 mld de euro, problema este daca i-ar fi dat cineva acei bani. Of of. Vrabia malai viseaza.

    Ce sa mai tipul este un hotz cinstit: n-a cerut mita decat 10k euro.
  • +6 (6 voturi)    
    mizerie (Joi, 28 mai 2009, 11:10)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    "Puteam sa iau mita un miliard, nu 10.000 de euro” Această declaraţie A UNU PRIMAR arată halul de corupţie în care a ajuns România. Corupţie la toate nivelele, mită, şpagă.
    Puteai să nu iei mită, idiotule!!!!! Nu ca să iei mită ai fost ales primar!
  • +6 (6 voturi)    
    corupţie (Joi, 28 mai 2009, 11:42)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    "puteam să iau mită un miliard, nu 10.000 de euro” . această declaraţie arată halul de corupţie în care este românia. corupţie, mită, şpagă, peste tot, la orice nivel. puteai să nu iei mită, idiotule!!! n-ai fost ales ca să iei mită!
  • +3 (3 voturi)    
    1 miliard ROL = 100.000 RON = 24.000 EURO (Joi, 28 mai 2009, 11:45)

    lolz [anonim]

    el o zice de parca 1 miliard ala ar fi 10 milioane euro. in realitate tot o suma relativ mica e. adica cu 10.000 sau cu 24.000 euro tot un gainar de 2 bani ramine. si prost pe deasupra.
  • +3 (3 voturi)    
    bine lucrat (Joi, 28 mai 2009, 12:32)

    ion [anonim]

    Cred ca daca autoritatile ar vrea, greu ar scapa un primar de mititica, ia ganditi-va si voi: o angajare vreo cateva mii de euro, o licitatie mai stiu e cat, plus presiuni pe diversi cetateni ptr a-si instraina bunurile imobiliare grupurilor de interese, abuz de putere, ca sa nu mai vorbim de multe altele.
    Cazul astuia, cred ca este, ca nu a cotizat mai departe in sistemul piramidal, sau a fluierat in biserica, altfel categoric nu pica.
  • +3 (7 voturi)    
    nu chiar (Joi, 28 mai 2009, 12:34)

    mihai [anonim]

    "spaga face parte din cultura noastra"
    poate din cultura ta, din a mea, a prietenilor si familiei mele nu.
    Poate de aia are si jegul asta uman parerea ca e ok sa iei o spaga, daca e mica. Ar trebui sa candidezi si tu, ai 'cultura' potrivita.
    • 0 (0 voturi)    
      ba chiar (Joi, 28 mai 2009, 17:21)

      cici [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Ma bucur pentru cei care gandesc idealiast! Inseamna ca nu au avut tangenta, de exemplu, cu sistemul saniar. Si nici nu le doresc sa ajunga prin spitale, ca se vor lepada de convingeri. Cand vezi ca nu iti interneaza tatal suferind, pe motiv ca nu mai au paturi, cum a patit un amic de al meu, decat cand ii bagi 100 de euro la medic in buzunar, moment in care realizeza ca nu s-a prezentat cineva programat pt. internare si apare si patul. Si oricare in locul prietenului mea ar fi facut la fel. Si din pacate, nu este singurul domeniu in care se intampla asa. Spaga nu face parte din cultura noastr, este doar reprezemnttiva pentru aceasta sicietate.
  • -2 (4 voturi)    
    cum a zis marean odata.... (Joi, 28 mai 2009, 12:40)

    van ghelie [anonim]

    ...astia nici nu stie sa fure
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Joi, 28 mai 2009, 13:32)

    liviu_ [utilizator]

    daca lua 1 miliard mita cum se lauda nu-l mai prindea nimeni (ca ii cumpara pe toti)...
    creseala lui a fost ca nu a furat suficient de mult si de repede... il sfatuiesc sa vina la guvern pentru meditatii...
  • 0 (0 voturi)    
    / (Joi, 28 mai 2009, 14:01)

    capatu satului [anonim]

    cine n-a dat mita este rugat sa paraseasca Romania...
    cum n-ati dat mita ? da' la doctor n'ati fost niciodata, s-au aveti fata de amaresteni si nu v-a luat nimic doctoru c'a stiut ca n-aveti bani...pt. habarul celor c-are n-au dat mita, ar trebui sa stie ca mita se da de la portar pana la sef, peste tot unde ai o problema de reyolvat, ca altfel nu faci nimic, de spitale nu mai vorbim, ca n-are nici un rost, dar de preoti ati auzit, de la nastere pana la deces, toti oamenii marca bani la fetele bisericesti.... s-au astea or fi cadouri pt. lumea cealalta....in concluzie, cine nu da mita inseamna ca nu s-a nascut si nu traieste in Romania....ar fi bine ca oamenii destepti sa iasa un pic din birou si sa incerce sa deschida ochii...
    • +2 (2 voturi)    
      merge si fara (Joi, 28 mai 2009, 14:16)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui capatu satului

      Sa stii ca poti rezolva cam orice in Romania si fara mita, chiar daca uneori e mai greu asa. Nu am auzit niciodata de ceva care _nu_ a fost rezolvat pentru ca nu s-a dat mita. Doar de lucruri care au fost taraganate, dar pana la urma tot s-au realizat.


      In sistemul medical e, sa zicem, mai delicata problema, pentru ca daca e vorba de sanatate chiar vrem sa fim tratati cat mai bine posibil. Dar exista si clinici particulare.


      Oricum, atitudinea "toata lumea da mita, deci trebuie sa dam si noi" sta la baza problemelor tarii noastre cu coruptia.

      Pe voi toti, cei care dati mita pentru ca vedeti acest lucru ca necesar, va rog sa renuntati la acest obicei prost.
  • +1 (1 vot)    
    Zi mersi tataie ca ai luat doar atit (Joi, 28 mai 2009, 14:50)

    Claude [anonim]

    Ceausescu te impusca!
    • +1 (1 vot)    
      Normal... (Joi, 28 mai 2009, 15:35)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui Claude

      ...ca-l impusca , ca fura din Romania care dpdv al lui Ceasca era doar a lui ! Asa ca ori esti o fosila comunista nostalgica ori un pusti care a auzit de Ceausecu doar la OTV .
      • 0 (0 voturi)    
        La OTV se pare ca te uiti tu (Joi, 28 mai 2009, 16:16)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui TNT

        Zi-mi macar o casa in a carei scripte se gasea numele lui Nicolae Ceausescu si mai vorbim.
        Si da, bine facea ca ii ardea pe corupti.... Si asta nu tine de nostalgie.