EvZ: Inapoi in viitor: amintiri despre ravagiile gripei spaniole

de Vlad Stoicescu, Andrei Craciun     Evenimentul Zilei
Miercuri, 3 iunie 2009, 1:39 Revista Presei | Subiectele Zilei

Imagine dintr-un spital de epoca din SUA
Foto: National Musem of Health, USA
Ultima suta de ani numara zeci de milioane de victime ale gripelor exotice „dotate” cu apelative clasice. Gripa spaniola, gripa asiatica sau pandemia Hong Kong sunt tot atatea nume ale apocalipsei.

Evenimentul zilei” developeaza astazi fotografia teribila a celui mai mare dezastru medical din ultima jumatate de mileniu. O boala care a facut ravagii incredibile si care a reusit in cateva luni, la sfarsitul Primului Razboi Mondial, sa aduca cu sine o mortalitate de cinci ori mai mare decat cea produsa de gurile de foc ale conflictului global. I s-a spus, injust, „gripa spaniola”, desi cumplitul virus a aparut pentru prima oara pe teritoriul Statelor Unite ale Americii. Istoria nu mai tine insa cont de nuante.

Articol integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   























5663 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Alerta alerta alerta (Miercuri, 3 iunie 2009, 9:24)

    Ciobanu [anonim]

    Cica "pandemia pare aproape". Da, daca nu stim sa facem diferenta intre 115 si 40 de milioane.
  • +4 (6 voturi)    
    Bomba ieftina de presa (Miercuri, 3 iunie 2009, 9:32)

    Griputza [anonim]

    Medicii de la noi stiu exact ca nu e grav, dar sunt obligati sa faca si ei valuri.
    Cate suturi cred ca a luat Streinu degeaba, pentru ca a externat-o pe femeia aia !
    E trendy sa sperii lumea, cu orice pret.
    In final, o mare companie va face miliarde cu "vaccinul minune".

    Mi-e sila de lumea in care traim
    • +2 (4 voturi)    
      Donald, mâncal'ar tata! (Miercuri, 3 iunie 2009, 10:18)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui Griputza

      Pai deja se stie cine are vaccinul gata facut! Este onestul si bunul si preavestitul Donald Rumsfeld. E un articol pe undeva despre chestiunea asta
    • +2 (4 voturi)    
      nu fiti rai mai (Miercuri, 3 iunie 2009, 11:36)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui Griputza

      Trebuie sa vanda vaccinul si sa scoata ceva bani, ca doar au investit mult in cercetare/dezvoltare pentru a produce virusul. Nu cred ca e asa usor sa produci un virus care sa si sperie lumea, dar la o adica sa nu il scapi din mana ;)
  • 0 (0 voturi)    
    cum se spune atat de nimerit? (Miercuri, 3 iunie 2009, 9:54)

    Schiele [anonim]

    "Cui pe cui se scoate". Pandemia financiara si economica isi gaseste leacul doar intr-una gripala. Numai ca se incearca a-l bate pe al doilea cu pumnul. (Pictorul austriac Egon Schiele a fost, la varsta de 28 de ani, una din victimele anului 1918).
    • +1 (1 vot)    
      mai in serios, reflectari de principiu (Miercuri, 3 iunie 2009, 12:13)

      Schiele [anonim] i-a raspuns lui Schiele

      Acul vaccinului are asa-zis doua varfuri, precum asigurarea e un cutit cu doua taisuri: un numar incredibil de agricultori refuza asigurarea pe grindina dat fiind c-a fost un fenomen rar si strict local. Insa daca au avut ghinionul sa-si piarda baza de trai pe un an, au dat cu capul de pereti. Mai rai decat profitorii (imanenti sistemului) vaccinarii in masa sunt apologetii incidentelor razlete in decursul unei asemenea campanii. Omul de azi tinde la siguranta absoluta insa nu este dispus sa poarte costurile si riscurile. Cum vine vorba: nu poti avea tortul intreg si sa-l si inghiti.
      Cu aceasta ocazie: nu m-ar mira daca in viitorul nu indepartat capusele purtatoare ale virusului meningo-encefalitei timpurii de vara (aprindere la creier, letalitate 10%, paralizii 10%) vor fi cucerit si spatiul dunareano-carpatin. Inca e timp pentru a se informa despre masurile de precautie, insa odata pericolul prezent, numai vaccinarea din timp ofera protectie. Si aici anumite persoane si firme isi freaca mainile, dar ce conteaza?
      • 0 (0 voturi)    
        sunt de acord cu tine (Miercuri, 3 iunie 2009, 17:52)

        Silvy [anonim] i-a raspuns lui Schiele

        Am fost si eu la acest mare profesor cu multi ani in urma deoarece nu se descopera de ce boala anume sufar. pe langa faptul ca s-a uitat intr-un sictir uimitor la analizele pe care le aveam facute si-a dat el cu parerea brusc ca sufar de nustiu ce boala si ca imi va aparea o taietura de sabie pe picior iar pe la varsta de 30 de ani am sa raman intepenita si am sa am o piele foarte tare (asemanatoare de crocodil) si a tinut sa spuna ca nu voi putea avea copii si ca trebuie sa incep imdiat tratament cu citoastatice.

        Iata ca am 27 de ani, n-am nici o sabie pe picior o duc foarte bine, nu dau semne ca o sa intepenesc si e posibil sa fac copii.
        deci no coment asupra anumitor medici.....
  • -2 (2 voturi)    
    cam mult!!!! (Miercuri, 3 iunie 2009, 10:21)

    alin [anonim]

    Criza financiara( subprime) vine din America,gripa spaniola a venit tot din America,gripa porcina vine tot din America,nu-i cam mult?
  • +1 (1 vot)    
    Servicii medicale...made in romania (Miercuri, 3 iunie 2009, 10:29)

    bogdan [anonim]

    ma chinuie rau de tot o gripa de o saptamana si m-am dus ieri la faimoasa clinica a lui dom Streinu Cercel,,,am fost la camera de garda am spus ce simptome am si m-au bagat intr-o sala de asteptare stramta cu plina cu 7-8 persoane dintre care doua femei in jur de 80 de ani si un copil cu parintii. La vestitul cabinet 3 unde asteptam, cei care erau in jurul meu erau pentru diferite probleme...muscaturi de pisici, de caini, etc. Sala era stramta , dupa cum am spus, fara aerisire si dupa cca o ora de asteptat am plecat de acolo scarbit de sistemul medical din nenorocita asta de tara, sistem medical la care platesc asigurari medicale de 22 de ani...totu ce apare vis a vis de gripa si de masuri la tv , sunt simple baliverne pentru ochii si urechile prostilor de votanti...
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e egoist sistemul macar , :)( (Miercuri, 3 iunie 2009, 11:18)

      Falco [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      S-au gindit ca daca tu ai sa mai dai si la alti, e inuman sa ai doar tu si ceilalti sa ramina fara.
      Gluma e gluma da daca vrei sa te imbolnavesti dute la medic cit stai in asteptare sigur iei ceva , al doilea loc ideal e farmacia.
      Iar gripa va fi o problema la iarna se pare totusi ca rata de mortalitate e foarte scazuta sub 1la mie . daca ar fi 2-5% ar fi jale . iar de imprastiat deja s-a imprastiat peste tot .
      • +1 (1 vot)    
        Rata pare sa fie 0,7/mie (Miercuri, 3 iunie 2009, 12:47)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Falco

        O rata de mortalitate de 1 la mie este ridicata pentru gripa. Gripa normala are o rata de 0,1/mie si loveste in general batranii. Gripa asta loveste persoane cu sistemul imunitar puternic (19-45 de ani). Nu cred ca trebuie sa fugim in muniti, dar nici sa ignoram complet subiectul
  • 0 (0 voturi)    
    diferenta intre gripa porcina si cea spaniola (Miercuri, 3 iunie 2009, 15:29)

    anonim [anonim]

    Diferenta intre cele doua gripe este semnificativa.
    Prima a lovit oamenii slabiti si extrem de stresati dupa primul razboi mondial.

    Gradele de dezvoltare si de igiena actuale sunt incomparabil mai bune decat cele care existau la 1918.

    Ceea ce multi nu stiu este ca prin natura ei virusul gripal este preluat de la animale, in general pasari. Asa a fost decand lumea.

    Epidemiile gripale sunt ceva curent si in general
    o persoana bine hranita, odihnita si relaxata
    nu trebuie sa arunce banii pe fereastra pe
    vaccine.

    Asistam la efectele cele mai extreme ale capitalismului si ale suprapopularii.
    Ultimul lucru care a mai ramas gratis e aerul
    dar nu m-as mira sa se schimbe si asta in
    ceva vreme.
    • 0 (0 voturi)    
      copy-paste ca-i mai usor ;)) (Miercuri, 3 iunie 2009, 19:37)

      Dr. Mercola [anonim] i-a raspuns lui anonim

      1. Critical Alert: The Swine Flu Pandemic – Fact or Fiction? wewewe.articles.mercola.com/sites/articles/archive/
      2009/04/29/Swine-Flu.aspx#refs

      2.You may not know this, but all H1N1 flu's are descendants of the 1918 pandemic strain. The reason why the flu shot may or may not work, however, from year to year, is due to mutations. Therefore, there's no vaccine available for this current hybrid flu strain, and naturally, this is feeding the fear that millions of people will die before a vaccine can be made.

      3. Just a couple of months ago, scientists concluded that the 1918 flu pandemic that killed between 50-100 million people worldwide in a matter of 18 months -- which all these worst case scenarios are built upon -- was NOT due to the flu itself! (wewewe.articles.mercola.com/sites/articles/archive/
      2009/02/28/Flu-Was-Not-the-Real-Killer-in-the-1918-Pandemic.aspx
      nstead, they discovered the real culprit was strep infections.

      People with influenza often get what is known as a "superinfection" with a bacterial agent. In 1918 it appears to have been Streptococcus pneumoniae.

      Since strep is much easier to treat than the flu using modern medicine, a new pandemic would likely be much less dire than it was in the early 20th century, the researchers concluded.

      4. H5N1 bird flu virus killed a mere 257 people worldwide since late 2003. As unfortunate as those deaths are, 257 deaths worldwide from any disease, over the course of five years, simply does not constitute an emergency worthy of much attention, let alone fear!

      Honestly, your risk of being killed by a lightning strike in the last five years was about 2,300 percent higher than your risk of contracting and dying from the bird flu. I'm not kidding! In just one year (2004), more than 1,170 people died from lighting strikes, worldwide.
      So please, as the numbers of confirmed swine flu cases are released, keep a level head and don't let fear run away with your brains.