EvZ: Voturile studentilor - 30 de lei bucata

de Vlad Odobescu     Evenimentul Zilei
Vineri, 5 iunie 2009, 2:41 Revista Presei | Subiectele Zilei

'Locul faptei'
Foto: Evenimentul Zilei
Saptamana trecuta, reprezentantul unei asociatii ii oprea pe studenti la intrarea caminului A2 din complexul Universitatii de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara (USAMV) din Bucuresti. Se recomanda drept Adi si avea o propunere „de nerefuzat”: cauta observatori pentru votul de duminica. In schimbul efortului, studentii ar fi primit o suma frumusica in comparatie cu bugetul lor obisnuit - 150 de lei pentru o zi de supraveghere a votului, la sectia amenajata in sediul USAMV.

Cei care au acceptat propunerea au avut insa parte de o mare surpriza: suma pentru viitorii observatori se micsorase de la 150 la 50 de lei. Exista, in schimb, o modalitate pentru rotunjirea bugetului de sesiune: „Trebuie sa mergeti in Agronomie, sa votati cu PSD, sa fotografiati buletinul de vot stampilat si sa aratati abtibildul de pe spatele cartii de identitate”, erau instructiunile primite la sediul asociatiei. Catalin, Andrei si ceilalti tineri au ales insa sa refuze „invitatia”. Au preferat, in schimb, sa le povesteasca reporterilor EVZ aceste intamplari de campanie.

Articol integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   























1756 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    jos coruptia (Vineri, 5 iunie 2009, 5:18)

    I [utilizator]

    pe astia si pe Vanghelie cine ii aresteaza?!

    Ar fi fost bine sa mearga la DNA si nu la EVZ...
    • +1 (1 vot)    
      Nimeni (Vineri, 5 iunie 2009, 10:36)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui I

      Analfabetul interlop are imunitate totala. Orice ar face nu este pedepsit. Daca ar fi fost oricine altcineva era de mult arestat si condamnat. La alegerile locale a dat mita electorala telefoane mobile, se stie, nu s-a autosesizat nimeni. Oare cand vom scapa de blestemul sectorului 5?
  • +1 (1 vot)    
    Se readuc (Vineri, 5 iunie 2009, 9:15)

    me [anonim]

    practicile din 2000 - 2004; mergeti fratilor pe mana psd-ului in continuare..............
  • -1 (1 vot)    
    ! (Vineri, 5 iunie 2009, 9:15)

    ileana [anonim]

    30 RON / VOT!
    Schimbul este Ok, chiar de bun simt!
    Macar asa, se obtine ceva palpabil de pe urma votului...si se obtine si prezenta la vot ( ca europenii aia merita macar sa le aratam ca-i bagam in seama!).
    Sa ne uitam la politicienii candidati!
    Credeti ca avem sansa , de pe urma vre- unuia dintre ei sa obtinem un beneficiu ( intr-o forma sau alta) echivalent cu 30 RON?!
    Am mari indoieli!
    Hai sa citim listele!
  • +1 (1 vot)    
    scuze, dar speta nu se dezminte! (Vineri, 5 iunie 2009, 9:44)

    Dr Marutza [anonim]

    De ce nu se pune capat unor asemenea faradelegi? Cata vreme o sa-si mai faca mendrele acest personaj care intruchipeaza sipea din care se trage? Oare teama de a spune "tigan" sau "rrom" sau orice altceva, face posibila trecerea hotiei in legalitate?? E odios, e injust si trebuie sanctionat ca atare, in numele bunului simt, daca nu al legilor in vigoare! La fel trebuie procedat cu oricine, orice etnie ori nationalitate ar fi ei, daca incalca legea!! Ceea ce face acest vanghelie este strigator la cer!!
  • -1 (1 vot)    
    Campanie (Vineri, 5 iunie 2009, 10:00)

    Nicolae [anonim]

    1)Seamana mai mult a campanie electorala !
    2)Macar se aleg votantii cu ceva.nu cu impozit forfetar !!!:)))
    • +1 (1 vot)    
      mai clop-de-paie (Vineri, 5 iunie 2009, 12:38)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      definitia campaniei electorale e cu totu' si cu totu altceva. dar tu, ca psd-ist cu state vechi de plata, stii asta foarte bine, da' acuma, daca psedeii tai au fost prinsi in offside, trebe sa zici si tu ceva si te legi, fara nicio legatura cu subiectul, de impozitul forfetar. parca-ti si vad sclipirea de inteligenta din ochi(,) cand ai postat commnetu' asta. saracii de voi.
  • 0 (0 voturi)    
    Scuze (Vineri, 5 iunie 2009, 10:04)

    Emily [anonim]

    Studentii sunt in sesiune si unii mai si invata. Nu prea merita sa piarda timpul. Iata eu mi-l pierd si tot nu inteleg dece sa mai votez!
    Daca au o bursa de rahat (250 lei) si n-au cu ce sa-si cumpere un suc?
  • +1 (1 vot)    
    Cine finanteaza? (Vineri, 5 iunie 2009, 10:24)

    Sorin [anonim]

    In aceasta actiune sunt implicati mai multi, Vanghelie nefiind sigurul. Finantatorul actiunii nu este altul decat insusi secretarul de stat de la educatie, Mihnea Costoiu, mana dreapta a lui Andronescu. Cam asa se scrie istoria, cerem bani prin manipularea sindicatelor si-l intoarcem la pusculita de partid. Despre reforma educatiei, numai vorbe....caci cu Andronescu, prima sindicalista a tarii nici o sansa.
  • -1 (1 vot)    
    aaaaaahhhhh (Vineri, 5 iunie 2009, 10:38)

    at [anonim]

    stiti ce? ai nostri sunt, si fiecare vot pe care li l-am dat in trecut ne face pe noi vinovati. Si nu vorbesc numai de PSD - ce, va imaginati ca ceilalti nu fac la fel? Ticalosia, din nefericire, nu are carnet de partid...

    Daca nu ne implicam, daca nu ne pasa, daca nu gasim mai buni, asa ne trebuie!
  • +1 (1 vot)    
    Se va sesiza cineva din justiţie? (Vineri, 5 iunie 2009, 11:04)

    Peter [anonim]

    O astfel de "mânărie" este nelegală, indiferent ce formaţiune politică ar încerca să o facă. Dacă oamenii agramatului ăluia de Vanghelie procedează astfel, ar trebui să existe şi reversul medaliei: justiţia ar trebui să se sesizeze, să declanşeze cercetările necesare şi să facă propunerile de trimitere în judecată cuvenite. La fel ar trebui să procedeze şi poliţia. Tot ce sper este că nu se va rezolva şi chestia asta cu câte o amenda simplă, pentru că legea spune altceva.
    Un mare BRAVO studenţilor care au ales să nu tacă!
  • +2 (2 voturi)    
    Truc (Vineri, 5 iunie 2009, 12:35)

    hai la vot [anonim]

    Te scoli de dimineata voios si mergi la vot cu un mobil cu camera foto! Faci o pozuta cu votul banos in dreptul partidului recunoscator si apoi.......pui stampile pe inca cateva partide............si avem un vot nul si 30 de lei in buzunar! ha ha ha!
  • +1 (1 vot)    
    Cand? (Vineri, 5 iunie 2009, 12:50)

    Dorian [anonim]

    Dupa cum se vede aceeasi oameni care au dus tara de rapa umbla cu tertifuri dintrastea. Muie PSD , ILIESCU si toata cloaca de curisti de acolo. PS: sa nu uitam si de ceilaltzi hotzi , adica tot ce a mai ramas dintre partide.
  • 0 (0 voturi)    
    Nicio padure fara uscaturi (Vineri, 5 iunie 2009, 13:18)

    Emanuel [anonim]

    Intr-un partid atat de mare precum PSD-ul este normal sa se strecoare si specimene de o stupizenie rara. Ganditi-va ca insusi PSD-ul a lansat ghidul "Posibile fraude la alegerile europarlamentare si preintampinarea lor" unde se regaseste si aceast tip de frauda. Ce rost avea sa o treaca ghid daca intentionau sa folosesca acest tip de frauda? E clar ca avem de-a face cu initiativa unui grup din PSD, hai sa-l numim "al stupizilor".