EvZ: Bucsaru, drumul din puscarie pana in Liga Campionilor

de Daniel Conţescu, Cristian Delcea     Evenimentul Zilei
Miercuri, 10 iunie 2009, 0:00 Revista Presei | Subiectele Zilei

Bucsaru, drumul din puscarie pana in Liga Campionilor
Foto: Evenimentul Zilei
Dumitru Bucsaru, misteriosul patron, care a implinit ieri 48 de ani, a fost asociat de multe ori cu Traian Basescu. Bine ascuns in relatiile cu mediul exterior, Bucsaru este discret inclusiv in relatiile cu propria echipa, unde nu se amesteca in treaba antrenorilor, fiind respectat de jucatori pentru ca e parolist in privinta acordarii primelor si a salariilor.

Un individ bogat si pe timpul comunismului, dar care a facut avere si acum, fara studii superioare (in sat se stie ca ar fi absolvit doar liceul), Bucsaru stapaneste la perfectie mestesugul supra vietuirii, facandu-si loc in pestrita lume a Ligii I.

EVZ a luat urma celui care conduce din umbra Unirea Urziceni, dar si un imperiu imobiliar, descoperindu-i secretele. 


Citeste mai multe despre   



















8039 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    bravo lui! (Miercuri, 10 iunie 2009, 0:01)

    metronom [utilizator]

    Omul asta tace si face! Altii trancanesc de dimineata pana seara pe toate canalele...
    • 0 (6 voturi)    
      Mda (Miercuri, 10 iunie 2009, 7:33)

      Weather [utilizator] i-a raspuns lui metronom

      Tace si te face pe la spate ... Din pacate e plina lumea fotbalului de fosti-viitori puscariasi.Nu vad de ce acest individ va avea alta soarta la schimbarea protectorilor sai de sus...
  • 0 (4 voturi)    
    Revers (Miercuri, 10 iunie 2009, 7:34)

    Weather [utilizator]

    Bine,Becali a mers invers,de la Liga la puscarie
  • +5 (7 voturi)    
    invidiosilor!!... (Miercuri, 10 iunie 2009, 8:51)

    florin [anonim]

    Calu' moare de drum lung, si prostii de grija altora!...
  • -2 (8 voturi)    
    Bani din afaceri cu statul (Miercuri, 10 iunie 2009, 9:19)

    Real [anonim]

    Se mai dovedeste odata cine este seful multor potlogarii : ,, presedintele Traian Basescu l-a ajutat pe controversatul om de afaceri Dumitru Bucsaru sa fure din bugetul Ministerului Transporturilor peste 110 miliarde de lei vechi (aproximativ 3.000.000 de euro, la acea data), pentru lucrari nefinalizate sau facute de mantuiala. In urma cu doi ani, seful statului isi punea semnatura pe o rezolutie catre ministrul Gheorghe Dobre, prin care ii ordona acestuia sa urgenteze platile catre Bucsaru. In aceasta afacere murdara este implicat si fostul consilier prezidential, Elena Udrea, in functie la acea data. Gratie relatiilor de afaceri si de prietenie dintre sotul ei, Dorin Cocos, si Dumitru Bucsaru, Udrea, actualmente membru PD, a convins Cotroceniul ca omul trebuie sa-si primeasca banii aferenti unor lucrari pentru Compania Nationala de Cai Ferate "CFR" SA, declarate in acte ca finalizate. Interesant este ca la ora la care a semnat rezolutia, presedintele se afla in posesia unui raport al Directiei de Audit Public Intern si Control al "CFR", intocmit de directoarea Margareta '' Mai mult : http://www.ziua.ro/display.php?id=219508&data=2007-04-23
    • +3 (5 voturi)    
      citezi (Miercuri, 10 iunie 2009, 10:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Real

      din "ziua" . Pai de ce nu citezi si din zicerile amicilor tai stan labtop, gidea si piticul peltic crisstoiu.
      Pe rezolutie scria clar: rezolvare legala. Dar pt voi, slugoiasii rrromilor rosii patriciu si voiculescu, tocmai partea cu "legala" suna ca dracu'.
      • 0 (0 voturi)    
        nu ti-e rusine? (Joi, 11 iunie 2009, 16:33)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        adica ala imi fura din buzunar si tu ii iei apararea, ordinarule? las ca nu mai e mult si va luam gatul la toti, mafiotilor, trazni-v-ar Dumnezeu de banditi!
  • +3 (7 voturi)    
    bucsaru (Miercuri, 10 iunie 2009, 10:39)

    gabriel [anonim]

    Si pana acum( cand este pe punctul de a castiga liga1), tot Bucsaru era patron la Urziceni, si nici un ziarist "cu constiinta" nu a scris despre el in termeni de puscarie, bani pe spinarea statului, etc.
    Acum, ca au pierdut trenul, s-au gandit baietii destepti de la Dinamo ca este bine sa-l umlpe de kko iar ziaristii "cu constiinta" si foame sa execute.
    Orice succes al unui roman trebuie demolat si atrasa atentia spre mizerie.Natie blestemata si o presa imbecila!
  • -1 (1 vot)    
    porcarii (Miercuri, 10 iunie 2009, 15:34)

    coco [anonim]

    nu stiu cat adevar este in acest articol, citesc si vad multe neconcordante un exemplu ar fi ca - are 2 copii din a doua casatorie dar nici cum unu sa fie "în clasa întâi şi a doua"....de aici imi dau seama ca multe lucruri spuse de rudele lui de 70 si ceva de ani sunt incorecte....
  • +1 (1 vot)    
    Ce are in spate ? (Miercuri, 10 iunie 2009, 18:29)

    drona [utilizator]

    In spatele acesui mare si nesperat succes,stau arbitrii " ascunsi " care,nu au mai viciat (furat) munca echipelor serioase.Este un sigular rezultat al activitatii DNA.Cum le da liber,castiga Seaua si Dinamo;campionate,ligi,meciuri,cupe s.a.