EvZ: Geoana tradeaza „mica lovitura de stat”

de Romulus Georgescu, Clarice Dinu     Evenimentul Zilei
Joi, 11 iunie 2009, 23:48 Revista Presei | Subiectele Zilei

Geoana tradeaza „mica lovitura de stat”
Foto: Evenimentul Zilei
Social-democratii s-au grabit ieri sa le paseze partenerilor democrat-liberali si premierului Emil Boc toata responsabilitatea adoptarii ordonantei anti-parlament. Liderul PSD Mircea Geoana a declarat ca nu exista niciun aviz de la ministrii social-democrati pentru actul normativ care prevede ca legile adoptate pot fi modificate inainte de intrarea lor in vigoare.

„Eu cred ca aceasta ordonanta are probleme serioase, atat din punct de vedere al modului in care parlamentul se va uita la aceasta ordonanta, pentru ca se modifica dramatic legea fundamentala a legiferarii in Romania si, indraznesc sa spun, chiar si de natura constitutionala, pentru ca modificarea unei legi promulgate pentru viitor reprezinta in mod cert un lucru care este neconstitutional”, a spus el.

Citeste articolul integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   



















2991 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    Basescu =Ceausescu (Vineri, 12 iunie 2009, 0:59)

    Titirca1 [utilizator]

    doar ca in mai rau.
    nu imi vine sa cred ca asa ceva se poate inatmpla in 2009 in romania. treziti-va inainte ca nenorocitii astia sa ne fure si libertatea (ca demnitatea v-a cam luat-o deja la multi). parlamentul e intangibil. huo nenorocitule de boc! boc la inchisoare si basescu suspendat cat mai e vreme. pnetru pdl-ii in delirum tremens: intelegeti odata ca exist niste limite de nedepasit. nici macar putin nu a indraznit asa ceva. domnule boc, cu tot respectul, arazate-ar focul.
    • -2 (16 voturi)    
      MEDICAMENTEEEEEEEE (Vineri, 12 iunie 2009, 2:06)

      Lidra [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      Nu prea inteleg ce treaba are Basescu cu ideile lu Boc de a modifica modul de legiferare a legilor in Romania. Ordonanta de urgenta nu trece pe la Presedinte pentru semnare. Sau ai tu vreo scrisorica si stii tu ca a fost idea lui Baselu ?

      Putina coloana vertebrala domnilor, suficient se da cu ceata.
      • +3 (15 voturi)    
        Mai crezi inca in MOS Craciun??? (Vineri, 12 iunie 2009, 7:51)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Lidra

        Lindra Mos Craciun nu exista, ceea ce sustii tu e o aberatie. E foarte clar ca Basescu e in
        spatele lui BOC. BOC nu e decat unealta din mana lui Basescu si nimic mai mult.
      • +2 (10 voturi)    
        ... (Vineri, 12 iunie 2009, 9:44)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Lidra

        Ai fost plecat mult timp de pe Terra?
    • +3 (15 voturi)    
      Habar nu ai! (Vineri, 12 iunie 2009, 7:48)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      Cine a fost si cum a fost pe vremea lui Ceausescu daca faci o asemenea comparatie. De exemplu daca ai fi postat pe vremea lui Ceausescu un asemenea comentariu la dresa lui acum erai deja legat stimabile. Dar ce sai faci ce s-ar face lumea asta daca ar fi toti destepti?
      • +2 (8 voturi)    
        Toate la timpul lor... (Vineri, 12 iunie 2009, 8:46)

        m [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        :(
      • -1 (9 voturi)    
        ... (Vineri, 12 iunie 2009, 9:47)

        festinalente [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

        Tu esti cu poeziile, recunoaste. Ai gasit cel mai bun exemplu. Ti se potriveste pseudonimul de "Gheorghe". Poate asta ti-e si numele; se potriveste oricum.
      • -1 (9 voturi)    
        Axioma ta (Vineri, 12 iunie 2009, 11:32)

        Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

        Si ce ar mai vrea unii sa te lege daca postezi ceva impotriva gangrenei monstruoase (basescu +Boc +hErBA). Eu imi pot asuma porstia de care ma acuzi dumneata dar: 1. nimeni nu e prost chiar tot timpul, ceea ce ne da posibilitatea si noua, prostilor, sa vedem ce monstruozitate juridica si ce atentat impotriva democratiei a fost savarsit de acesti marsavi ipochimeni. 2. Observati ca eu nu va cer socoteala pentru ceea ce ganditi dumneavoastra ( asa cum o fac multi Pdl-ei pe forum), ci doar incercsa imi exprim un punct de vedere, fara a intra cu cizmele in sufletul dumneavoastra. 3. Istoria fcontrafactuala nu serveste la nimic: primul meu PC ICE FELIX si apoi Commodore nu l-am avut decat in 1991 sau 1992...asadar scuze ca nu am postat mesaje critice inainte de 1989, prin internetul de banda larga pe forumul Scanteia (echivalentul de atunci al Hotnews).
      • 0 (8 voturi)    
        nu ca n-ar face-o >: (Vineri, 12 iunie 2009, 12:17)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

        ... numai ca pe vremurile "lui Base" e lumea altfel decat "pe vremurile lui Ceausescu", ghinion Base! ca de legat ar lega el cu placere, dar... deh... >:)
    • +3 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 12 iunie 2009, 9:43)

      festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Titirca1

      dupa voturile primite se pare ca toti dorm. Base? Este un tip extrem de orgolios, avid dupa putere pentru care ar face orice sa o aiba indiferent de consecinte. Cu alte cuvinte sa ne lase dreaq in pace, sa o ia pe EBA si sa plece din tara.... si sa il ia si pe videanu sa ii construiasca ceva din borduri si marmura (multa marmura), sa o ia si pe Udrea ca sa fie implinit, pe Boc trebuie sa il ia neaparat ca sa ii care bagajele si sa il ajute cand nu e doamna Udrea in pasa buna, sa il ia si pe Stolo sa il treaca granita si sa ii arunce actele de cetatean roman. Bai dar nu ii mai suport. Le-as da suturi in fund pe strada (cel putin).
      • 0 (6 voturi)    
        Piederi mari la turism ... mai bine model turcesc (Vineri, 12 iunie 2009, 11:00)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui festinalente

        Daca Base, Vadim, Gigi, hErBA, Crin Kong, Prostanaku, Bunicutza si altii ca ei pleca din tara vom rata ocazia sa redresam turismul romanesc.

        Daca moartea lui Ceausescu ne-ar rapit posibilitatea de a-l expune la menajerie ca pe tigrul Balboa si ne-a lipsit de incasarile mari pe care le puteam avea la buget din biletele de intrare vandute (cred ca se gaseau multi sa plateasca un dolar american ca sa va un dictator in cusca), nu trebuie sa repetam gresala si sa ii facem pe politicienii nostri sa plece.

        Mai bine ne-ar ajuta d-na Udrea cu un plan de renovare a gradinilor zoologice, unde i-am putea expune pe politicieni, si am face mari incasari deoarece cred ca am fi singurii capabili sa expunem "maimuta curentata", "tribun", "marinar", "derbedeul dracului", "pitic de gradina", "motanus felix", "tontomate" si alte asemenea exemplare endemice in Romania.

        In realizarea "internarilor" am putea folosi modelul turcesc - o "actiune" militara cam odata la cinci ani, urmata de alegeri libere si democratice dupa 2 ani - pentru improspatarea fondului "cinegetic" de politicieni pe care sa ii punem la expozitie. Dupa un stagiu de expunere de 1-2 ani acestia vor fi eliberati, sa mai puna ceva carne pe ei si pentru a fi antrenati pentru alegerile urmatoare.


        Nota: Acest articol este un pamflet, in cazul ca apar manifestari nedorite, adresati-va de urgenta medicului veterinar si taxidernistului.
    • -2 (8 voturi)    
      Ati prins curaj, vadimistilor si becalistilor? (Vineri, 12 iunie 2009, 10:32)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

      Se vede ca Vadim si Becali si-au luat revansa. Uite-i cum au inceput sa balacareasca in stilul lor inconfundabil pe forum-uri!
  • +4 (10 voturi)    
    obiceiul (Vineri, 12 iunie 2009, 8:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sobolanilor rosii de forum de a semna cu numele altuia e inca un exemplu de ceea ce sint in stare niste oameni fara onoare si bun simt. Mare trebuie ca le e disperarea.
    • +2 (6 voturi)    
      Multumesc, bec... (Vineri, 12 iunie 2009, 10:29)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ca de obicei, simtul tau corect de observatie a sesizat impostoratul. Evident, imbecilul care imi foloseste nick name-ul este o jigodie patentata, inculta, agramata si parsiva, un adevarat "sobolan rosu" si tuciuriu in acelasi timp. Intr-adevar, sunt foarte disperati. Eu am o perioada grea si nu pot sta mai mult pe forum dar, de indata ce imi termin treburile, ii voi ataca cu toate fortele pe acesti nemernici care imput Romania si ii agreseaza pe romanii corecti si cinstiti.
      • -3 (5 voturi)    
        corect si iar corect! (Vineri, 12 iunie 2009, 12:15)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

        Si imbecilul care foloseste numele meu e la fel cum zisãshi tu mai sus - esti de acord, asa e?
        • +1 (5 voturi)    
          Absolut de acord.... (Vineri, 12 iunie 2009, 13:09)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Si, de asemenea, nu agreez ascunderea comentariilor. Sa se dea minusuri cu nemiluita, dar sa se vada ce gandeste si comenteaza omul. Polemizam si noi, este normal, dar sa fim civilizati si cu bun simt. Din lupta de idei castiga democratia reala. Si...aceasta tara are nevoie de democratie reala, civilizatie si prosperitate, pentru ca nu se mai termina odata cu generatiile de sacrificiu. Iar actuala clasa politica trebuie atacata fara mila, pana se trezeste sau este inlocuita cu oameni de valoare, corecti si demni.
    • -3 (5 voturi)    
      corect! (Vineri, 12 iunie 2009, 12:14)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Si voi ati semnat cu numele meu, de nu stiu cate ori! De cateva ori a trebuit sa fac sesizare la admini, sa stearga postarile respective (care mai si foloseau un limbaj ce nu ma caracteriza DE FEL)!

      In sensul asta, toate epitetele din raspunsul de mai jos al lui judex1, bineinteles ca se aplica si acelora care mau folosit numele meu!

      Disclaimer: sa nu credeti cumva ca eu am folosit numele lui judex1 (de altfel se poate vedea si dupa IP), mi-ar fi prea sila...
  • -1 (11 voturi)    
    Soarele de la rasarit rasare... (Vineri, 12 iunie 2009, 10:02)

    Capitanu Soare [anonim]

    Parlamentul este o institutie care a esuat in Romania. Marea majoritate a celor de acolo se tin de afaceri si combinatii si acorda prea putin interes datoriei pe care o au fata de alegatori. Se ascund dupa imunitate si odata prinsi striga "Razbunare politica!"
    Peste 80% din populatia Romaniei habar nu are de faptul ca presedintele are foarte putina putere, si continua sa-l identifice pe acesta cu conducatorul atotputernic al tarii.
    Basescu e un primul presedinte hotarat pe care il avem din 89 incoace. Intre un activist PCR 100% si un geolog las, capitanul pe care il aveam acuma e de departe cea mai buna varianta.....nu si pentru rusi, desigur...
    • +1 (9 voturi)    
      Aveticel mai periculos mesaj de pe forum (Vineri, 12 iunie 2009, 11:41)

      Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Capitanu Soare

      Ar trebui ca parchetul sa se autosesizeze pentru incitare la practici antidemocratice. Asa a inceput si legionarismul in romania, prin acuzarea Parlamentului. Si acum: bai /// naibii ( imi cer scuze pentru ceilalti, niciodata nu am mai scris asa ceva) cum poti sa spui ca PARLAMENTUL ca INSTITUTIE a esuat ??? Pentru simplul fapt, ///, ca nu are majoritatea care iti convine tie ? Un PArlament care a votat o suspendare a unui presedinte e o institutie care a esuat ? Sa te ia naiba pe tine si pe toti capitanii tai (trecuti si viitori) si sper sa iti ramana legionarismul pdl-ist in gat.
      • 0 (4 voturi)    
        mai leonida....asta...Titirca (Vineri, 12 iunie 2009, 12:26)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

        citind pc.1 de la postarea ta de la h11,32 mi am zis-uite bai saracu, are accese de prostie-dar acum postarea asta vine s a comfirme accesle tale lungi si dese de prostie care 'tin' cam 24h pe zi,adica 'Capitanul' daca are o opinie, care in mod fericit nu corespunde ca a d-v, este obligatoriu 'dobitoc'-las la o parte exprimarea total nefericita,'bai dobitocul naibi[imi cer scuze pentru ceilalti...]',ceilalti fiind cine ?dobitocii?sau 'oameni de bine' ca mata'?dar s a revenim la 'oile parlamentare',nea Leo...Titirca1,Parlamentul se 'bucura' de o incredere din partea populatiei putin mai mare decat 'cotul' broastei, ca s al citez pe tary,iar daca mata' consideri ca suspendarea este o dovada de eficienta si responsabilitate atunci hai sa l suspende lunar sau macar trimestrial,poate asa creste gradul de incredere al populatiei in parlament

        PS salut judex1
        • 0 (4 voturi)    
          Catre directia 5 (secu) (Vineri, 12 iunie 2009, 12:52)

          Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

          uiteo alegorie: un "om" pircajit si nu foarte daruit de natura se trezeste din betie si incepe sa construiasca o "casa". nu e constructor nu e nici mester in ce face, mai fura pietre din gardul vecinilor sau de la santierul din vest, nu leaga foarte bine cimentul, nici peretii nu sunt drepti si sunt voci de la "primarie" ca nu le place constructia, dar in sfarsit e gata constructia si omul nu mai sta in ploaie, incepe sa manance mai regulat, sa bea mia putin, isi gaseste o nevasta "europa" care il ia mai mult din mila. dupa care...dupa care....vine un bou si da cu buldozeul in casuta lui amarata, fara nicio justificare. tu cum te-ai simti daca ai fi in locul acelui "om" ? doar spune-mi cum te-ai simti si o sa aflii cum se simte majoritatea romanilor (care au mai avut o carte in fata ochilor). legenda: omul = poporul roman. "casa" =institutiile democratice (pralamentul in cazul de fata).

          si...da, faptul ca un parlament (nu vorbesc neaparat de cel din romania) suspenda presedintele tari e un act extraordinar de democratie: aminteste-ti de procedura de "impeachement" impotriva lui clinton, aminteste-ti de suspendarea presedintelui letoniei, aminteste-ti de "suspendarea" =demisia forata a presedintelui santer la presinile parlamentului european. asadar...da, orice suspendare de presedinte e un act extraordinar de exercitare a democratiei.
          • -1 (1 vot)    
            ai mers cu rationamentul (Vineri, 12 iunie 2009, 15:16)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

            jumatate de drum,ce se intampla ai obosit ? toate cazurile expuse de dumneata au avut un sfarsit rational,insa la noi, fiindca avem vocatia lucrului facut pe jumatate, nota de plata pt. suspendare nu a fost platita si de cei care nu au avut castig de cauza la urne,iar cand cineva [parlamentul] nu respect rezultatul unui vot si mai trateaza cu iresponsabilitate o hotarare a CCR-fie ea si facultativa ???-avem atunci nu o democratie ci o 'dictatura' originala marca base
        • 0 (4 voturi)    
          Buna directia5, bine ai revenit... (Vineri, 12 iunie 2009, 13:12)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Pentru ca ti s-a ascuns comentariul, il voi reposta eu...Mentionez ca este adresat lui Titirca1, lacheu si prostituata la post...
          "citind pc.1 de la postarea ta (a lui Titirca1) de la h11,32 mi am zis-uite bai saracu, are accese de prostie-dar acum postarea asta vine s a comfirme accesle tale lungi si dese de prostie care 'tin' cam 24h pe zi,adica 'Capitanul' daca are o opinie, care in mod fericit nu corespunde ca a d-v, este obligatoriu 'dobitoc'-las la o parte exprimarea total nefericita,'bai dobitocul naibi[imi cer scuze pentru ceilalti...]',ceilalti fiind cine ?dobitocii?sau 'oameni de bine' ca mata'?dar s a revenim la 'oile parlamentare',nea Leo...Titirca1,Parlamentul se 'bucura' de o incredere din partea populatiei putin mai mare decat 'cotul' broastei, ca s al citez pe tary,iar daca mata' consideri ca suspendarea este o dovada de eficienta si responsabilitate atunci hai sa l suspende lunar sau macar trimestrial,poate asa creste gradul de incredere al populatiei in parlament"
          • -1 (5 voturi)    
            Merci judex (Vineri, 12 iunie 2009, 13:24)

            Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui judex1

            l-am primit, i-am si raspuns.
            Stii insa ca nu e bine sa mori de grija altora.
            As fi curios de un feedback la raspunsul meu alegoric la postarea "legionaruilui" capitan...a carui adresa IP este una a ministerului de interne...cu atat mai ingrijorator. In fata justitiei asa ceva l-ar costa functia.
            • -1 (1 vot)    
              Si eu iti multumesc.... (Vineri, 12 iunie 2009, 13:46)

              judex1 [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

              pentru stradania cu care ascunzi comentariile care nu-ti sunt pe plac. Imi cer scuze pentru jignire, dar nu agreez astfel de metehne. In privinta mesajului Capitamului, este cam dur, dar este parerea sa si....cum traim in democratie trebuie sa acceptam si alte pareri, chiar daca nu ne plac. In final, numai poporul decide.
              • +2 (2 voturi)    
                Despre capitan (legionar) (Vineri, 12 iunie 2009, 14:04)

                Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui judex1

                Dur? Nu neg, insa vezi tu, in alte tari, mai occidentale decat a noastra, orice atentat la functionarea democratica a unui stat (= atac la Parlament ca institutie) e pasibil de pedepse cu inchisoarea. Libera exprimare? Bineinteles. Contravine regulilor democratice si loveste in fundamentele ei ? Schimbam foia oricat respect am avea pentru libertatea lui de expresia. Ex: daca cineva ar milita pentru sclavia mamei, tatalui, fratilor tai, i-ai respecta(poate) punctul de vedere dar ai si lua masurile necesare. Sper ca m-am facut inteles.
                • -2 (2 voturi)    
                  Cel mai antidemocratic... (Vineri, 12 iunie 2009, 15:25)

                  judex1 [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

                  atac la adresa Parlamentului a fost actiunea de suspendare a presedintelui de catre cei 322. Dar, evident, asta nu conteaza?!
                  • +1 (1 vot)    
                    Dezvolta te rog (Vineri, 12 iunie 2009, 15:49)

                    Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui judex1

                    Caci prin ceea ce ai spus te incadrezi muuuuult sub directia 5 (secu). Daca tu reusesti sa imi explici cum votul unei majoritati parlamentare poate reprezenta un atac la adresa Parlamentului, iti dau cuvantul de onoare ca imi arunc calculatorul pe geam (merita sa incerci: daca ma convingi macar nitel imi arunc macar monitorul). Pana atunci insa hai sa nu mai scriem chiar orice pe acest forum destula poluat.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Simplu.... (Vineri, 12 iunie 2009, 19:47)

                      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

                      ca si in cazul blocarii dosarelor de coruptie ale lui Nastase et comp, parlamentul s-a substituit puterii legislative sau executive. Nu s-a vazut cu claritate? Noroc ca mai exista si CCR. Pacat, numai cine nu a vrut sa vada s-a facut ca ploua!
                      • 0 (0 voturi)    
                        faci confuzii (Sâmbătă, 13 iunie 2009, 15:20)

                        gogea [anonim] i-a raspuns lui judex1

                        mari de tot. Parlamentul NU SE POATE substitui puterii leigislative, pentru simplul fapt ca ESTE puterea legislativa (tu te poti substitui tie insuti ???). iar puterii executive n-a avut niciodata puterea si nici majoritatea parlamentara sa o faca ( cred ca ceea ce insinuai tu , gresit, era puterea judecatoreasca. in fine...mai multa exactitude ar fi de apreciat.
    • -2 (4 voturi)    
      Bravo,Capitane (Vineri, 12 iunie 2009, 12:29)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui Capitanu Soare

      Deja li s-a sters creierul multor romani. Este ceea ce s-a urmarit in acesti ani; acum mai intens ca niciodata. Sunt fericit ca mai exista, in mijlocul turmei si oameni care gandesc
  • +1 (9 voturi)    
    Democratia lui Boc in plop ! (Vineri, 12 iunie 2009, 10:12)

    Stefan [anonim]

    Geoana nu a tradat nimic. Reactia lui este a unui politician normal intr-o democratie normala, insa PDL-ul incearca sa bata toate recordurile lui Bombonel in materie de control si antidemocratie.
  • 0 (2 voturi)    
    geoana procupat de constitutionalitate? (Vineri, 12 iunie 2009, 13:54)

    cucu [anonim]

    pai cand s-a vrut in CSAT desi acest lucru era neconstitutional,cum a fost?

    s-a facut o lege speciala pentru fundul lui.

    si acu da lectii.

    prostanacu nu-i destu de prostanac daca nu-i si ipocrit.