EvZ: Oprescu, anestezistul general al Capitalei

de Antoaneta Etves     Evenimentul Zilei
Luni, 15 iunie 2009, 2:06 Revista Presei | Subiectele Zilei

Oprescu, anestezistul general al Capitalei
Foto: Evenimentul Zilei
Astazi se implineste exact un an de cand medicul Sorin Oprescu a fost ales de peste 300.000 de bucuresteni in fruntea uneia dintre cele mai napastuite capitale europene. Ieri, la momentul bilantului - in care si-a reeditat fagaduielile din campanie, multe dintre ele aflate inca in stadiul de proiect -, edilul-sef „si-a adormit” electoratul cu promisiuni nou-noute.

Ca o scuza pentru „nerealizari”, Oprescu a tinut sa le reaminteasca oamenilor ca i-au acordat, de fapt, patru ani pentru a pune in aplicare viziunea sa asupra orasului. A vorbit apoi despre parcarile inca inexistente, despre cimitire la standarde europene, despre autostrada suspendata, despre scoli si gradinite, dar si despre spatii verzi si trafic. EVZ pune fata in fata, ce a promis si ce a facut pana acum primarul general pentru orasul pe care il conduce.

Citeste articolul intergal in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   























3010 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    bilant zero (Luni, 15 iunie 2009, 6:52)

    cristi [anonim]

    In afara de manifestari inutile de genul "cirnatul cel mai lung" organizate ca sa dea bine el pe sticla...in rest NIMIC...PROMISIUNI ELECTORALE CARE NU SE VOR IMPLINII....
    Sa speram ca va avea un dram de luciditate si nu va mai candida pentru inca 4 ani pierduti in van.
    • +1 (3 voturi)    
      Sa speram ca electoratul.. (Luni, 15 iunie 2009, 9:03)

      sambadi [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Sa speram ca electoratul (in primul rand) va avea un dram de luciditate sa nu mai viseze impreuna cu "Anestezistul" autostrazi suspendate.
      • +2 (2 voturi)    
        Sa speram ca electoratul... (Luni, 15 iunie 2009, 9:46)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui sambadi

        ... care stie ce voteaza, va iesi la vot data viitoare, ca sa nu mai lase decizia in mainile pomanagiilor mituiti de Van Ghelie si altii ca el...

        Daca toti forumistii oripilati de rezultatele alegerilor ar convinge macar 10 persoane sa vina la vot, poate s-ar depasi 50% prezenta si abia atunci am putea discuta de "reprezentativitate"
    • 0 (2 voturi)    
      ? (Luni, 15 iunie 2009, 9:45)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Ce bilant zero? Bilant pe minus, ca a cheltuit banii aiurea, pe prostii...
    • 0 (2 voturi)    
      Si parca vroia si la Cotroceni (Luni, 15 iunie 2009, 9:59)

      tar [anonim] i-a raspuns lui cristi

      sau cel putin acolo il vedeau cei din psd in frunte cu Iliescu
  • +2 (4 voturi)    
    MEDIC +POLITICIAN=zero (Luni, 15 iunie 2009, 7:39)

    cri [anonim]

    Bine ca s-a facut politician ca daca e la fel de bun ca si medic distrugea o multime de oameni.
    • 0 (0 voturi)    
      asa distruge bucurestiul... (Luni, 15 iunie 2009, 8:45)

      nina [anonim] i-a raspuns lui cri

      nu stiu cum e ca medic, ca primar e dezastruos (si infantil - cum naiba sa te pasioneze recorduri penibile gen cea mai mare omleta? - brrrrrr) si sper macar ca acesti 4 ani sa fie pentru bucuresti doar pierduti, si nu de-a dreptul ireversibili datorita acceptarii a tot felul de proiecte arhitectonice monstruoase.
      in schimb presupun ca d-l oprescu era bun ca director de spital, eu am nascut la spitalul universitar cand era director acolo, fara sa dau spaga nimanui, in conditii bune, cu medici buni, curatenie, personal ok. ar fi trebuit sa ramana acolo.
    • +2 (2 voturi)    
      ...................... (Luni, 15 iunie 2009, 8:55)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui cri

      Ca o scuza pentru „nerealizari”, Oprescu a tinut sa le reaminteasca oamenilor ca i-au acordat, de fapt, patru ani pentru a pune in aplicare viziunea sa asupra orasului.

      ---------------------------------------------------------

      O sa se apuce de treaba in ultimul an, sa vada pulimea ce tare e el. Mai un mic, mai o bere, si bucurenciul il mai alege inca o data.

      brava!
  • +2 (2 voturi)    
    oprescu (Luni, 15 iunie 2009, 9:18)

    gogo [anonim]

    tre sa multumim celor care au fost alegatorii lui Oprescu.
  • -1 (3 voturi)    
    EVZ are o tema de tonomat (Luni, 15 iunie 2009, 9:46)

    base [anonim]

    Oare cand va fi si presa din Romania independenta ?
  • 0 (0 voturi)    
    La ce v/ati fi asteptat... (Luni, 15 iunie 2009, 9:49)

    domino83 [anonim]

    de la o proteza plimbatoare. Nu ati observat ca lui Oprescu nici macar dintii nu ii stau ferm in gura? Cum altfel sa/i stea promisiunile? El care e doar o proteza plimbatoare, care isi trata studentii si asistentii drept sclavi, cum credeti ca ar putea sa/i trateze pe bucuresteni? Doar o masa de manevra, care poate fi cumparata cu un carnat (400 metrii), un mic (mancat romaneste... cu mana, ca Vanghelie - de parca nu ar fi auzit de scobitori, normal la el in cort...) si poate o bere... la gard!
    Nimic din ce spune Oprescu nu este adevarat. Un smecheras care le/a prostit pe babe si i/a imbrobodit pe mosi, are impresia ca poate s aminta mereu. Asa va trebuie, bucuresteni!
  • +1 (1 vot)    
    operatia reusita, pacientul - mort! (Luni, 15 iunie 2009, 9:54)

    Dr Marutza [anonim]

    Cine cunoaste personajul in discutie, n-are de ce a se mira: gargariseala, betia de cuvinte, mistocaria simpatica, asta il caracterizeaza pe dl Oprescu. Asa s-a afisat dintotdeauna si astfel si-a atras oarecari simpatii din partea celor satui de limbajul anost, de lemn al celor mai multi politicieni. De ce n-o fi ramas el un doctor bun si respectat? De ce a dat bisturiul pe scaunul de primar? Pentruca l-a fascinat mereu PUTEREA! Cea de medic nu i-a fost deajuns! Baloanele de sapun s-au spart repejor si acum -precum in basmul cu hainele imparatului - Oprescu a ramas gol-golut!
    Furuna "revolutionara" declansata de el a avut loc intr-un pahar cu apa, caci si-a ametit electoratul cu apa chioara! Romanii sunt usor de dus cu muia si cata vreme va fi asa, nu se va schimba NIMIC!!
    Asta-i Oprescu: un primar printre doctori si un doctor printre cei de la primarie, adica nici cal, nici magar!
  • -4 (6 voturi)    
    articol marca PDL (Luni, 15 iunie 2009, 9:59)

    eugen [anonim]

    Bai ma leshi!!!;
    ati avut primaria capitalei peste 8 ani consecutivi si nu ati facut nimik si veniti acum cu spume la gura si aratati cu deshtu' catre altii.
    Rusineeeeee!!!
    Vezi mai bine ce a facut "Bordura" inainte de Oprescu si dupe aia ridicati vocea, proiecte incepute de ani de zile care pareau ca nu se mai termina, mai bine ati pune mana sa scrieti despre acolitii pdl care traiesc din banii municipalitatii din contracte grase semnate cu ani in urma.
    • 0 (0 voturi)    
      Numai de ... 8 ani ???..... (Luni, 15 iunie 2009, 10:40)

      Cetentereseaza [anonim] i-a raspuns lui eugen

      .... de douazeci de ani .... la primaria bcurestilor s-au perindat numai loaze si hotzi !!!
    • +1 (1 vot)    
      Pentru "eugen" (Luni, 15 iunie 2009, 10:51)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui eugen

      1.Eu n-am avut nicio primarie a capitalei ori ceva asemenator!
      2. nu ma stiu "bai" cu tine!
      3.ce te-a piscat asa de rau din cele spuse la adresa doctorasului-primar? Nu-i adevarat?
      4. n-am afirmat ca altii ar fi fost mai breji asa ca ai dat in gol!
      5.dupa felul in care te exprimi se vede clar din ce partid vii: Vanghelie!
    • 0 (0 voturi)    
      eugen de la primarie ne lasi... (Luni, 15 iunie 2009, 11:06)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui eugen

      daca ajungem sa il regretam pe videanu e grav, l-am injurat 2 ani cat a blocat colentina cu lucrarile lui, dar acum ii multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu (Luni, 15 iunie 2009, 10:46)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    Să faci o autostradă circulară ÎN INTERIORUL Bucureştilor, pentru cei care vin de la Urziceni şi vor să ajungă la Piteşti, dar nu vor s-o facă pe linia de centură, mi se pare o tâmpenie. Care îi va costa pe bucureşteni între 18-35 milioane euro/km, plus spaţiile pentru piloni, într-un oraş în care locurile de parcare sunt atât de puţine. De ce să plătească locuitorii capitalei un preţ aşa de mare pentru cei care doresc să tranziteze oraşul? Primarul capitalei ar trebui să fie interesat ca cei care locuiesc în Bucureşti să aibe cu ce să circule spre/de la serviciu şi unde să-şi parcheze maşinile…
    Dl. Oprescu este cel care în campania electorală ţipa: "Aduceţi spirt! Am dat mâna cu pulimea!" Fără comentarii.
  • 0 (0 voturi)    
    prezenta la vot (Luni, 15 iunie 2009, 10:54)

    george [anonim]

    Eu as veni la vot si cel mai probabil as convinge inca vreo 10 oameni sa vina cu mine. Dar cu cine sa votez? Aratati-mi unul mai breaz decat ceilalti si il votez.
    Problma este cu societatea civila ca nu se implica decat din 4 in 4 ani, crezand are nu stiu ce putere dumnezeiasca in numirea/destituirea "alesilor".
    In rest... "dormi linisit, cine vrea vegheaza".
  • 0 (0 voturi)    
    Da fir-ar al dreacu de anestezist (Luni, 15 iunie 2009, 10:55)

    the [utilizator]

    Nici macar de o statuie ca lumea n-a pus, ca predecesorii lui ... o gogoasa Rivulutiei în scobitoarea culturii, o coada calului lui Carol I involburata eroic,
    sau macar sa mai mute de colo-colo Lupoaica, Maica Smara si Statuia Eroului Francez din Cishmegiu ...
    Tare bine e sa critici , mai ales când "cunosti si personajul" ... asa o sa fie si urmasii urmasilor vostri, analisti fini si critici caustici ... Voi ce-ati creat azi, mah ?
    Vreo hârtie pe trotuar, asteptând sa n-o ridice maturatorii lui Oprescu, ca sa aveti de ce face gât ?
  • 0 (0 voturi)    
    Bucuresti - Turism si Recreere (Luni, 15 iunie 2009, 11:09)

    toto [anonim]

    caini vagabonzi / tzigani care ti iau banii cand parchezi / miros de urina / fire pe stalpi / praf / mizerie/gropi / cersetori agresivi - vizitati centrul istoric al bucurestiului !
  • 0 (0 voturi)    
    Luati aminte... (Luni, 15 iunie 2009, 11:31)

    Cristi [anonim]

    Oprescu, Vadim, GG, EBA sunt produsele rezultatele din absenteismul la vot. Nu va mai plangeti atata de politicieni daca nu sunteti in stare sa va deplasati pana la cea mai apropiata sectie de vot. Asta avem , asta defilam 4 ani.
    Cat priveste realizarile sale, o sa fie zero din simplul motiv ca exista un precedent, Basescu primar vs PSD consiliu , cand la fel s-au faultat reciproc si s-a batut pasul pe loc 4 ani. Asa ca ori o sa fac conferinte de presa in care sa boceasca, ori o sa faca ceva cu conditia ca pe sticla sa iasa ca de fapt PDL-ul are meritul realizarilor sale.
    Ascultand Radio Shantz zilele trecute, era o stire tare interesanta: cica Oprescu chiar ar fi vrut sa participe la prezindentiale ( ptr ca si din avion se vede ca saracul Geoana are rolul de oaie in gura balaurului Basescu - chiar imi aduce aminte de bancul ala cu ursul care ii zicea vanatorului "tu esti sigur ca vi pentru vanatoare aici" ) dar se pare ca Zeus a trimis un emisar la Hipocrate in care i-a povestit cam ce o sa apara prin mass-media mult hulita daca cumva face impertinenta sa candideze. Cainii comunitari latra, Oprescu trece...La bulivar, birjar...