EvZ: Boc stoarce bugetul pentru colegiile PDL

de Anca Simina     Evenimentul Zilei
Marţi, 16 iunie 2009, 0:38 Revista Presei | Subiectele Zilei

Emil Boc
Foto: Evenimentul Zilei
La o intalnire pe care a avut-o ieri cu parlamentarii democrat-liberali premierul Emil Boc le-a promis acestora ca de la 1 iulie le va elibera primarilor din colegiile lor, inclusiv banii pentru august si septembrie, urmand ca in octombrie sa le dea si sumele aferente lunilor noiembrie-decembrie.

In aceeasi logica a devansarii investitiilor pentru sensibilizarea electoratului inainte de prezidentiale, Boc le-a dat uninominalilor PDL ca tema sa vina cu o lista de cate cinci proiecte punctuale - biserici, scoli, gradinite - pe care guvernul sa le finanteze cu prioritate. Pana in iulie, s-a plans Boc, potrivit unor surse parlamentare, executivul se abtine de teama ca depasirea cheltuielilor ar atrage riscul de a nu mai primi transa de peste un miliard de euro de la Comisia Europeana. 

La aceeasi intalnire, premierul a incercat sa justifice „mica lovitura de stat”, Ordonanta 61, prin faptul ca guvernul nu ar fi intentionat decat sa impiedice suprapunerea a doua Coduri Penale adoptate si neintrate in vigoare - cel curent si Codul Stanoiu.

Integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   



















1974 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    PDL e noul PSD (Marţi, 16 iunie 2009, 1:33)

    vio [anonim]

    Daca toate acestea ar fi fost facute de PSD si de presedintele Nastase, presa i-ar fi linsat, la fel soc. civila ca sa nu mai vorbim de intelectualiu!
    Dar, nah, PDL e "bun"!
    • +11 (13 voturi)    
      inexact (Marţi, 16 iunie 2009, 6:14)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui vio

      pdl este fsn-aripa roman (i s-ar mai putea spune si aripa bas(in)escu, dar asta conteaza mai putin). pdl este alcatuit din fostele esaloane 2 si 3 ale puterii comuniste, dedulciti la avantaje materiale consistente ale exercitarii puterii. de aici si mentalitatea de vechil-pungas, a tovarasului... traian boc!
      • +2 (6 voturi)    
        Rebuturi (Marţi, 16 iunie 2009, 12:38)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui eeeuuuu

        Mai pot fi numiti rebuturi avand in vedere ca nu au fost in stare sa ajunga in esaloanele superioare. Aia macar erau scoliti.
        • +1 (1 vot)    
          la care te referi? (Marţi, 16 iunie 2009, 17:54)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

          la cizmaru' plumbuit, la analfaneta de nevasta-sa, la emil bo(b)u, la dinca-zis "te leaga", sau la posttelnicu, ala, cu celebrul citat "am fost un dobitoc"? usor se mai uita istoria, bobocule!
      • -4 (8 voturi)    
        Prostilor, votati Geoana/Crin sa va pacalim... (Marţi, 16 iunie 2009, 13:15)

        Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

        Esti foarte glumet. Si celelalte partide ce sunt...ca toate colcaie de fosti activisti PCR, UTC, bolsevici, securisti si kgb-isti?
        • +2 (4 voturi)    
          de unde stii cu cine votez eu? (Marţi, 16 iunie 2009, 14:19)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data

          ca sa nu-ti mai bati capul, iti spun: cu udmr (candidati, liste etc). de ce? pentru ca nu sunt romani (respectiv nu mai trebuie sa vad daca mi-a disparut portofelu' cand trec candidatii sau alesii pe langa mine)! iar in ce priveste "apartenenta politica"... pai ce, boozooka lu' tahtooka, chiar daca n-a fost decat pioniera, e mai breaza? voteeza tu cu cine vrei, si cu partida rromilor, daca-ti place!
          • 0 (2 voturi)    
            Roman = cetatean al romaniei (Marţi, 16 iunie 2009, 14:46)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

            Deci cei de la UDMR sunt romani prin nationalitate si deprinderi.
            Nu de romani imi fac eu problema, daca ar fi doar romani ar fi bine, mie de tigani mi-e -- Iliescu e tigan, Nastase la fel, Base, trebuie doar sa te uiti la fata lui si-ti dai seama de unde se trage.
            • +1 (1 vot)    
              tare-ti place sa te bagi in seama! (Marţi, 16 iunie 2009, 17:25)

              eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              se vede ca esti roman, etnic vorbind, nu ca_cetatenie, mai ales ca faci bravada... ooops, in anonimat! sau asa te-au invatat la "doi si-o litruta"? ca la voi e vorba mai mult de drojdie, decat de ore, bre rromanilor!
    • 0 (0 voturi)    
      chiar (Marţi, 16 iunie 2009, 23:17)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui vio

      PDL-ul chiar e bun, ai mare dreptate.
      Cand or sa ajunga la talhariile lui Tamara Zambacian, Miki Spaga, DIP, Evanghelie gramaticul, Hrebenciucul - sarpele intrigant, atunci abia poti spune ca a ajuns la nivelul PSD. Din pacate mai au mult pana acolo, sa fure fara pic de rusine si sa scape basma curata, sa anuleze justitia si dreptatea pe acest pamant mioritic (!).
  • +13 (17 voturi)    
    boc, pleosc, fleosc (Marţi, 16 iunie 2009, 1:37)

    GIUNGU [anonim]

    Dupa 20 de ani de la revolutie (sa zicem ca a fost revolutie), mi se pare rusinos sa avem un astfel de prim ministru-marioneta! Jenant!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Boring (Marţi, 16 iunie 2009, 7:10)

    BellCross [anonim]

    AAAA, Boring. Nu mai continuati sa ziceti acelasi lucruri ca ne-am saturat sa le citim. Cine din tara asta nu stie ca astia ne fura pe fata?? cine nu stie ca economia sa dus dracului din cauza furturilor?? Apa la moara sunt toate stirile astea asa ca nici nu mai le citesc macar.....
  • +9 (11 voturi)    
    RUSINEEEEEEEE (Marţi, 16 iunie 2009, 8:26)

    anonin [anonim]

    nu le/ar fi rusine ....AICI SUNT BANII DVS se potriveste perfect situatiei ....nu se mai platesc salarii, nu sunt bani pentru nimic , dar noi facem planuri pentru ceea ce nu s/a facut de in 20 de ani....toate investitiile se fac in campanii electorale... si in buzunarele guvernantilor .....si mai vreti sa votam? ati vazut ceva concret din partea guvernatilor? cand de sus in jos si de la stanga la drepta nu stiu cum sa ne mai fure ....
    si noi tacem si inghicim ca prostii !!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    plati (Marţi, 16 iunie 2009, 9:25)

    elis [anonim]

    ALOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO... d-l Boc cand va platiti datoriile pentru anul 2008 luna mai-iunie?Sunteti penibili .Lucari efectuate cu receptii cu bani luati din banci si asteptam sa achitati poate va aduceti aminte.Noi roamnii nu mai scapam de alegeri comasatile odata sa avem mai putine .Nu mai dramaluiti banii dupa cum aveti interese si cand spun este valabil si pt.pnl,psd si pdl.
  • +1 (3 voturi)    
    ordonanţa 61 (Marţi, 16 iunie 2009, 9:34)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    „Mica lovitură de stat”, Ordonanţa 61 am înţeles că este dată ca să poată parlamentul să anuleze codul penal al doamnei Rodica Stănoiu, care altfel intră în vigoare pentru o zi... şi înseamnă, printre altele şi eliberarea celor din puşcării... Chiar vrem să ajungem aici? Parlamentul să găsească o soluţie.
  • +7 (9 voturi)    
    e firesc... (Marţi, 16 iunie 2009, 9:50)

    cristus [anonim]

    Colegiile PD-L isi primesc rasplata pentru ca au votat-o pe fata sefului partidului si al lui Boc. Ca trebuie sa recunoastem : in Romania nu sunt 4.5% dintre alegatori oligofreni ca sa o voteze pe EBA, iar Boc este sluga, catelul, latraul, lingaul, mascariciul, carpa de sters pe jos si altele ale lui Basescu...
    Sezi, Boc si vezi sa nu te pisi pe tine de bucurie cand in vezi pe Base ! Asa face un caine credincios si iubitor.
    • -4 (6 voturi)    
      Prostilor, votati Geoana/Crin sa va pacalim... (Marţi, 16 iunie 2009, 11:45)

      Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui cristus

      Nu inteleg de ce va plangeti. Ati dat PDL afara de la guvernare, ca sa impartiti "darurile electorale" cu PSD. Ati trasat colegiile dupa chipul si asemanarea lui Tariceanu si Geoana. Acum, PDL e la borcanul cu miere, este timpul sa platiti pentru toate nelegiuirile facute. Sa mai mergeti si voi la alegeri fara bani, sa vedeti cum este. Ca, si asa nu se fac alegeri democratice in Romanica si nu PDL este de vina pentru asta. Il cunoasteti pe rrromanul de Vanghelie, dar pe Olteanu Bogdan, Hrebenciuc si alti mari democrati romani? Multumiti-le!
  • -8 (10 voturi)    
    Prostilor, votati Geoana sau Crin sa va pacalim... (Marţi, 16 iunie 2009, 10:45)

    Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data [anonim]

    Nu inteleg de ce va plangeti. Ati dat PDL afara de la guvernare, ca sa impartiti "darurile electorale" cu PSD. Ati trasat colegiile dupa chipul si asemanarea lui Tariceanu si Geoana. Acum, PDL e la borcanul cu miere, este timpul sa platiti pentru toate nelegiuirile facute. Sa mai mergeti si voi la alegeri fara bani, sa vedeti cum este. Ca, si asa nu se fac alegeri democratice in Romanica si nu PDL este de vina pentru asta. Il cunoasteti pe rrromanul de Vanghelie, dar pe Olteanu Bogdan, Hrebenciuc si alti mari democrati romani? Multumiti-le!
    • +5 (7 voturi)    
      Mai tata (Marţi, 16 iunie 2009, 11:10)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data

      Ce-mi pasa mie ca-i vorba de PSD, PD-L, PNL sau altii ? Pentru noi, cei multi, e totuna. N-am probleme in legatura cu numele hotului, ma doare ca sunt furat si batjocorit pe fata !
      • -6 (8 voturi)    
        Prostilor, votati Geoana/Crin sa va pacalim... (Marţi, 16 iunie 2009, 11:22)

        Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Si tu esti vinovat de aceasta situatie. Toti suntem. Suntem o tara tiganizata, idiotita, inapoiata si saraca. Multumeste celor care o conduc de 20 de ani!
        • +4 (6 voturi)    
          Tu ai spus-o (Marţi, 16 iunie 2009, 12:13)

          A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data

          Nu pricep atunci de ce sustii ca PSD sau PNL ne-o trag mai bine ca PDL. S-au tot combinat intre ei pana acum...Cel mai bine ne-au dat-o insa PSD+PDL la mineriade. Oamenii stiu meserie...PNL-ul mai are de invatat.
          • -3 (5 voturi)    
            Prostilor.... (Marţi, 16 iunie 2009, 13:16)

            Prostilor.... [anonim] i-a raspuns lui A.Simionescu

            PDL exista la mineriade? /
            • +5 (5 voturi)    
              hahaha (Marţi, 16 iunie 2009, 13:54)

              A.Simionescu [utilizator] i-a raspuns lui Prostilor....

              Dar PSD exista? Nu te face ca nu intelegi...Conducerea actuala PDL in ce partid se afla la mineriade? Daaa...Ai ghicit: FSN. Basescu (ministru FSN al transporturilor), Berceanu (Presedinte FSN Dolj), Videanu (deputat FSN Teleorman), Blaga (deputat FSN Bihor), Stolojan (Prim-ministru propus de FSN). Lista continua...
            • +1 (1 vot)    
              da! (Marţi, 16 iunie 2009, 18:23)

              eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Prostilor....

              se chema fsn, iar la mineriadele din '90 si '91, ghici cine era ministru al trabsporturilor! bingo, te-ai prins: vasnicul navigator pe marile de tarie traian bas(in)escu!
  • +4 (10 voturi)    
    pedeleulmasii (Marţi, 16 iunie 2009, 11:15)

    cracanenelcucapdefier [anonim]

    Românii sunt oameni foarte echilibraţi: o dată votează pe cei din stânga (FSN), o dată pe cei de dreapta (CDR), iar stânga (PDSR), iar dreapta (PNL+PD). Ultima oară au ales să stea pe mijloc : ineditul, nemaintalnitul şi neprihanitul PDL. Aici îşi găsesc locul virginele politicii româneşti, cei mai puri cetăţeni, exemple neprihanite ale integrităţii umane. Un partid cu totul nou format din rahaţi care au lins curul stângii şi căcaţi care au supt mădularul veşted al dreptei. Ei sunt cei acum merg pe calea cea dreaptă şi îndrumă turma de oi către Marea Stână europeană. BRAVO NOUĂ! NOI SUNTEM ROMÂNII care nu mergem la vot, nu facem politică, nu ne implicăm în acţiuni de voluntariat, nu facem nimic ....dar ştim să criticăm!
  • +4 (8 voturi)    
    incaceva (Marţi, 16 iunie 2009, 11:30)

    pedeleulmasii [anonim]

    a, mai e ceva!
    Tot noi aruncam hartii pe strada, tot noi rupem florile, calcam iarba, spargem sticle, aruncam sacii menajeri langa tomberonul de gunoi, mazgalim peretii, urlam pe strada, ne batem copii si nevestele de le suna apa-n cap, furam cabluri electrice de la calea ferata, furam capace de guri de canal, mancam seminte si scuipam coji pe cate pe 2-3 metri patrati, ne imbrancim semenii ca doar trebuie sa trecem primii ... pentru ca e democratie.
    Pana sa criticam politicienii, mai bine ne-am critica pe noi, macar 5 minute pe zi! S-ar bloca internetul...
  • +7 (7 voturi)    
    ! (Marţi, 16 iunie 2009, 11:40)

    ileana [anonim]

    Aloooooooooooooooo...vedeti putini ce bani aloca BOC pentru stadionul Universitatii Cluj!
    Luni a fost licitatia!
    Ajunge sa coste mai mult decat "Lia Manoliu"!
  • +4 (6 voturi)    
    banii de campanie (Marţi, 16 iunie 2009, 11:44)

    mumu.sef [anonim]

    banii pentru campaniile electorale pentru partide nu ar trebui sa vina de la bugetul de stat, ci din alte surse , gen sponsorizari.
    Culmea e ca acum 2,3 zile "Marinarul" a declarat ca nu mai sunt bani pentru plata salariilor pentru bugetari. Este normal ca piticul asta sa fie atat de nesimtit incat sa ceara cu atat tupeu bani pt campanie ?
  • +1 (1 vot)    
    investitii masive in infrastructura? (Marţi, 16 iunie 2009, 15:53)

    Gabriel, Deva [anonim]

    De asta ducem lipsa: de biserici, gradinite, scoli. Mai bine reparati-le pe cele existente. Este mai ieftin si mai rapid. Sau nu se pune problema banilor? Ma doare sufletul ca banii, inclusiv cei colectati din impozitul forfetar se risipesc astfel. Despre asta era vorba cand la inceputul mandatului se vorbea despre investitii de 20% din pib in infrastructura? Nici nu mai visez la eforturi din partea guvernului pentru relansarea economica.