EvZ: Paguba de 3 milioane de euro la Stadionul „National”

de Mihai Voinea     Evenimentul Zilei
Vineri, 26 iunie 2009, 23:23 Revista Presei | Subiectele Zilei

Paguba de 3 milioane de euro la Stadionul „National”
Foto: Evenimentul Zilei
Primarul Sorin Oprescu vrea sa schimbe proiectul initial al arenei, prevazut cu acoperis retractabil. Schimbarea ar costa scump. Incompetenta autoritatilor obstructioneaza lucrarile de la Stadionul „National” si, mai nou, afecteaza si buzunarele contribuabililor. Sorin Oprescu, primarul general al Capitalei, a anuntat ieri ca nu are bani pentru a plati si construirea acoperisului retractabil care sa acopere gazonul, lucru care inseamna o paguba de trei milioane de euro din banii publici. „Nu am de unde sa dau acum 14 milioane de euro pentru acoperis, hai sa fim seriosi!”, a declarat, ieri, Oprescu.

Aceasta decizie, exprimata pe un ton senin de primarul general al Bucurestiului, schimba radical situatia constructiilor de la arena care ar trebui sa gazduiasca finala Ligii Europa din 2012. Intrucat proiectul initial prevede existenta unui acoperis retractabil, o parte din lucrarile efectuate pana acum vor deveni inutile, iar banii care s-au cheltuit pentru efectuarea lor vor fi pierduti. De asemenea, arena trebuie reproiectata, lucru care implica alte costuri.

Articolul integral in Evenimentul Zilei


Citeste mai multe despre   























2100 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Sa fim seriosi ! (Vineri, 26 iunie 2009, 23:31)

    Catalin I. [utilizator]

    Sa fim seriosi,la pasajul de la Universitate s-au gasit 6 milioane de euro.Sa se imprumute daca nu are...E foarte bun un acoperis retractabil.
    • -2 (4 voturi)    
      mai bine fac un parc cu luciu de apa ... (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 8:46)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Catalin I.

      stadion sa faca la km 36 spre Pitesti ,nu in centrul orasului ..oricum se va alege praful de federatia romana -intra toti actualii in puscarie- apoi vine Hagi si culca totul la pamant -deci stadionul va fi terminat catre 2020-2030 cand noi vom juca numai oina in tara asta !
  • +7 (7 voturi)    
    Oprescu (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 0:52)

    Marian [anonim]

    Primarul este medic nu cred ca le are cu proiectele si ce inseamna modificarea lor. Trebuie sa faca rost de bani sa avem si noi un stadion european. Poate Razvan Lucescu o sa construiasca o echipa demna sa joace pe un astfel de stadion.
  • +2 (2 voturi)    
    de unde 14mil? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 1:15)

    dan [anonim]

    de la FIA lua 18mil in 3 zile...
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 5:39)

    Om [anonim]

    Felicitari, m-ai convins si tu sorinele ca sunteti toti niste lick`ele... sa va fie rusine,,, nici nu cred ca stiti ce e aia..
  • +2 (2 voturi)    
    Ai solutii, primare! (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 8:44)

    domino63 [anonim]

    Pune un carnat pe post de acoperis. Sau daca te ajuta prietenul tau cu niste almanahe... pui niste foi din care el de obicei facea cornete!
  • +2 (2 voturi)    
    arena (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 9:02)

    alin [anonim]

    specific romanesc,daca se adanceste criza si la anul vor fi probleme cu banii poate nu vor fi bani de scaune si o sa vrei sa pui banci de lemn,un acoperis de stadion il faci o singura data asa ca trebuie facut bine
  • +6 (6 voturi)    
    De la BISERICA (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 9:45)

    gabriel4west [utilizator]

    "Nu am de unde sa dau acum 14 milioane de euro pentru acoperis, hai sa fim seriosi!"

    Hai sa fim seriosi, daca biserica are 400 de milioane sa faca o catedrala, te-o imprumuta si pe tine cu 14 ca sa faci arena asa cum a fost proiectata.

    Nu va bateti joc de proiect. Daca proiectul are acoperis , atunci asa sa-l faceti.
    Daca nu, domnul primar sa plece si sa vina altul.
    • +2 (2 voturi)    
      Buna chestia (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 11:29)

      x [anonim] i-a raspuns lui gabriel4west

      Buna chestia cu catindrala!
      Pentru pasaje sau altele, se gasesc bani repede.
      O 9 dovada ca doctoru' e de mult "la pensie", inclusiv la bibilica.
  • +1 (3 voturi)    
    erori de management la stadionul national (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 12:40)

    suporter [anonim]

    de ce fostul primar pd vid(eanu) ,in anul 2007,a dat dovada de incultura manageriala, cind in plin avint economic, s-a grabit repede sa demoleze stadionul,desi acesta era functional, fara a avea ceva in loc, complet descoperit pt. situatii neprevazute, precum criza din prezent. nu asa trebuia procedat. se putea gasi o alta locatie(similar ca la puzderia de moluri), construi un stadion nou, iar dupa aceea cel vechi sa fie modernizat si aveam 2 stadioane mari(dintre care unul cu pista de atletism).in situatia de acum, s-ar putea sa raminem , in loc de 2 stadioane, cu o groapa! o alta eroare, renuntarea la pista de atletism, din urmatoarele motive: 1.trebuia pastrata destinatia stadionului initial.2.poarta numele unei mari a t l e t e romane(n-am fost campioni mondiali,olimpici sau europeni la fotbal, ci la atletism).3.nu ne putem permite sa construim stadion special fiecarei federatii de sport.
    4.daca noul stadion era multifunctional putea, ca dupa pif,sa aiba o incarcare echilibrata, scotindu-si altfel cheltuielie, fata de unul numai de fotbal, in cazul nostru.sa nu ne nai comparam cu franta,italia,anglia unde un astfel de stadion numai cu fotbal este incaracat la maxim cvasipermanent.aici, iar apare in gindirea noastra oprtunista efectul de "scara", cind una doua ne comparam tarisoara noastra cu superputeri, in loc sa ne comparam cu cei de-alde noi.
    5.in proiectarea acestui stadion,asa zis identic cu cel de la frankfurt,s-a tinut cont de coeficentii seismologici ai bucurestiului,care sunt defavorabili fata de cei de la frankfurt?
  • +2 (2 voturi)    
    arena (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 13:44)

    stefan [anonim]

    felicitari celor care au votat OPRESCU. Baiat de gasca, mai bine de banii astia facem niste carnati care sa inconjoare ecuatorul. Succesuri
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ce (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 16:18)

    Vizitiul [utilizator]

    Pentru ce se investesc banii astia in stadion daca lumea fotbalului la noi este inexistenta? (adica plina de huliganism si nemernici care nu au nici o treaba cu fair-play-ul de ambele parti).

    Eu unul nu as fi bagat nici un leu in astfel de proiecte...adica specimenele corupte sa aiba si loc frumos unde sa-si conduca activitatile?

    Acu dai cu minus si da foc si la peluza pentru ce am zis eu :P Un minus, e un minus in plus :)
  • 0 (0 voturi)    
    Stadionul "NationaL" (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 21:44)

    Pantera Roz [anonim]

    Nimic nu e serios la noi.Proectul a fost conceput numai si numai pentru sifonarea banilor alocati.A plecat primarul ce a antamat lucrarea,au aparut problemele.Principalul sustinator-Federatia Romana de Fotbal,sa dea banii ca au destui.Ei au instigat la demolarea fostului stadion,ei au promis terminarea pina l a o finala din 2o12,ei sa-l termine.Marile echipe din Bucuresti nu vor susstine partide pe acest stadion,Echipa Nationala joaca aiurea prin tara,Doctorul are dreptate-pentru ce s a cheltuie din banii municipalitatii cind si asa nu se ajung pentru nesfirsitele probleme legate trafic,kap[a,canal si multe aletele?
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania :-( (Duminică, 28 iunie 2009, 1:54)

    ana [anonim]

    Noi Romani mai tot timpul am fost calici ori am schimbat partea ori neam inecat la mal. :-) La un Stadion care sa fie a NATIONALEI romaniei tre sa ai pretenti bai baiat bucurestian.
  • 0 (0 voturi)    
    Donle (Duminică, 28 iunie 2009, 2:00)

    Ana [anonim]

    Scoatei la "brigadiru si pune o sirma.:-) Bai baiatule bai
  • 0 (0 voturi)    
    II pune la banca ... sau de ce nu s?! (Duminică, 28 iunie 2009, 10:04)

    mi3rla [anonim]

    Poi sa fim seriosi ca intrun an de zile, marele Oprescu... a fasait ca un balon... din categoria mult zgomot pt nimic, caci realizarile domniei sale sunt nimicuri, carnati, craciunei, tort... Si banii pot fi luati de la autostrada aia suspendata ,)